Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ziraat ehliyet harcı yatırma mobil

  1 ziyaretçi

  ziraat ehliyet harcı yatırma mobil bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ziraat Bankası Ehliyet Harcı Yatırma

  Ziraat Bankası Ehliyet Harcı Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

  Ziraat Bankası Ehliyet Harcı Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

  Eski sistemde ehliyetler emniyet Müdürlüğü tarafından veriliyordu. Bu kararname tamamen değiştirilerek Nüfus ve Vatandaşlık  Genel Müdürlüğü tarafından ehliyet işlemleri başlatıldı. Bu nedenle ehliyet almak isteyenler sınavı geçtikten sonra nüfus ve vatandaşlık konularında ehliyet kartına sahip olabilirler.  Sınavı geçenler ehliyet almak için gerekli belgeleri toplamalı ve ehliyet harcını ödemelidir. Günümüzde çoğu işlem online yapılabildiği gibi harç ödemesi de online olarak yapılabilmektedir. Bu noktada bazı bankalar ehliyet harcı yatırmaya imkan tanımaktadır. Ehliyet harcı anlaşmalı bankaya yatırılabilir. Ziraat Bankası tüm ücretleri kapsar, böylece fazla endişelenmenize gerek kalmaz. Bu nedenle bu bankayı tercih etmenizi öneririz. Ayrıca vergi dairelerine, vergi dairelerinin internet vergi dairelerine ve anlaşmalı bankaların internet bankacılığı sistemlerine de ödeme yapılabilir.

  Ödeme yapıldıktan sonra bir makbuz almalısınız. Çünkü nüfus müdürlüğüne gittiğinizde gerekli belgelerden biri ehliyet harcı ödemenizin makbuzudur. Bu yüzden ödeme yaptığınızı gösteren belgeleri almayı unutmayınız. Ziraat Bankası ehliyet harcı yatırma 2022 kolaylığı ile ehliyet harcınızı kolayca ödeyebilirsiniz.

  Ziraat Bankası ehliyet harcı yatırma işlemini nasıl gerçekleştireceğiniz, kullandığınız bankacılık kanalına bağlıdır. Şimdiye kadar sürücü belgesi alma ve yenileme gibi işlemlerden polis karakolu sorumluydu. Ancak son düzenlemelerde bu işlemlerde yetkili makam olarak İl ve İlçe Nüfus Müdürlüğü belirtilmektedir. Kurumda ehliyet başvurusu yapmadan önce rezervasyon yaptırmanız ve gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Bu sırada ayrıca ehliyetinizi de ödemeniz gerekecektir. Ziraat Bankası birçok kanal üzerinden ehliyet ödeme imkanı sunmaktadır.

  Ziraat Bankası Ehliyet Harcı Online Ödeme

  Ehliyet sahibi olanların çoğu online ödeme kanallarını tercih ediyor. Bu sayede ehliyet kullanıcıları hem zamandan tasarruf ediyor hem de herhangi bir dosya ve evrak ile uğraşmak zorunda kalmıyor. Bu noktada Ziraat bankası ehliyet harcı yatırma mobil seçeneği devreye giriyor.

  Ehliyet harcınızı online ödeme fırsatından yararlanarak ödemek için Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı’nda hesap oluşturmanız gerekmektedir. Ziraat Bank kullanıyorsanız ve internet bankacılığı hesabınız varsa aşağıdaki adımları takip ederek ehliyetinizi internet bankacılığından ödeyebilirsiniz.

  Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı’na girdikten sonra Ödeme seçeneğine tıklayınız.  Buradan “Yeni Ehliyet ve Kimlik kısmına tıklayın, ardından “Ehliyet”e tıklayın. Açılan ekranda ödemek istediğiniz kartın bilgilerini girin ve ardından ehliyetinizin ödemesini tamamlayın. Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı’ndan elektronik dekont talep etmeniz gerekmektedir. Bu elektronik makbuz e-posta adresinize gönderilecektir.

  Ziraat Bankası Ehliyet Harcı ATM Üzerinden Ödeme

  Ziraat Bankası ehliyet harcı ödeme ATM üzerinden de gerçekleşiyor. Ziraat Bankası ehliyet harcı yatırma ATM için mevduat kabul eden bir Ziraat Bankası ATM’sini seçebilirsiniz.

  ATM’ye gittikten sonra mutlaka “Makbuz almak istiyorum” butonunu seçin. Aksi halde ehliyetiniz için para ödediğinize dair bir kanıt olmayacak ve ehliyet almanız zorlaşacaktır.

  Ticarete başlamak için ATM giriş seçeneğini tıklayın. Görüntülenen menüde Ödemeler’i tıklayın. Bundan sonra, “Vergi Ödemesi” olarak işaretlenmiş yeri seçin. Önünüze çıkan seçenekler arasında “Ehliyetinizi ve kimliğinizi yenileyin” yazan yeri bulup tıklayın. Bundan sonra, “Lisans Talimatları” seçeneğine tıklayın. Lisansın alıcısıysanız, sizindir. Lisansı başka biri aldıysa T.C. kimlik numarasını girin. Bu işlemleri onayladıktan sonra parayı kasaya koyun. Son işlemi tamamladıktan sonra bir makbuz alacaksınız ve işlemi tamamlayacaksınız.

  Ziraat Bankası Ehliyet Harcı ATM Üzerinden Kartsız Ödeme

  Ziraat Bankası ehliyet harcı ödeme ATM üzerinden kartsız bir şekilde de gerçekleştirilebiliyor.

  Ziraat Bankası kayıtlı herhangi bir banka kartınız ya da bir kredi kartınız yoksa veya banka kartınız varken kartınız yoksa ehliyet harcı ücretlerinizi yatırabilirsiniz. Ehliyet ücretinizi ATM’ye yatırmak için kartınızı kullanamıyorsanız, aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir:

  İlk olarak ATM’lerde, doğrudan Giriş sekmesine tıklamanız gerekir. Ardından işlem menüsü açılır. Bu menüde “Ödeme işlemleri” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Ardından “Vergi Ödemeleri” sekmesine tıklamanız gerekir. Bu sekmede “Ehliyet ve kimliği yenile” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Açılan yeni menüden “Ehliyet İşlemleri” menüsünü seçmeniz gerekmektedir. Sistem, ödemeyi kaydetmek için bir kimlik numarası isteyecektir. Ardından istediğiniz işlemi seçip para yatırarak işlemi kolayca tamamlayabilirsiniz. Bu noktada da dekont almaya özen göstermelisiniz.

  Ziraat Bankası Şubelerinden Ehliyet Harcı Ödeme

  Ziraat Bankası ehliyet harcı ödemelerinde sizlere tüm şubeleri ile de yardımcı olmaktadır. Ehliyet harcı ücretinizi Ziraat Bankası şubesinden ödemek için bankanın en yakın şubesine giderek veznede ödeme yapmanız gerekmektedir. Talep ettiğiniz işlemi talep etmenizin ardından ilgili görevli kimlik numaranız ile birlikte ödemenizi alacaktır. Ancak sadece mesai saatlerinde açık olan ve uzun kuyrukların olduğu Ziraat Bankası şubesini önermiyoruz. Ehliyet harcı yatırma işlemi diğer kanallara göre çok daha uygundur.

  2022 Ehliyet Harcı Ücretleri

  Ehliyet harcı ücreti konusuna değinmeden önce sınav ücretlerine değinmekte de fayda var. Ayrıca ehliyet sınav harcı Ziraat Bankası ATM üzerinden de yatırılabiliyor.

  2022 yılında ilk kez ehliyet alacak olanlar için teorik sınav ücreti 120 TL olarak belirlendi. Ehliyet sınavına ilk kez giriyorsanız sınav ücreti 160 TL’dir. Ehliyetini yükseltmek isteyenler için sınav ücreti de 160 TL’dir.

  Ehliyet almak için üç farklı ücret ödemeniz gerekir: kurs ücreti, öğrenim ücreti ve sınav ücreti. Öğrenim ücretleri ehliyet sınıfına göre değişir.

  Ziraat Bankası ehliyet harcı ne kadar 2022 ise şu şekildedir;

  Ehliyet Yenileme İşlemleri

  Sürücü belgenizi yenileme prosedürünü tamamlamadıysanız, gerekli belgelerle birlikte Nüfus Müdürlüğü’ne sürücü belgesi başvurusunda bulunun. Yalnızca değişim noktasında değil kayıp ve çalıntı gibi durumlarda da ehliyet yenileme işlemlerini ilgili belgeler ve evraklar ile birlikte tamamlamak gerekmektedir. Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “eski ehliyetin yeniden yazılması için son tarih bakanlıklar tarafından 31 Aralık 2022’ye kadar uzatıldı” ifadesi kullanıldı. O zamana kadar vatandaşlar eski ehliyetlerini kullanabilirler. Ancak bu tarihten sonraki ehliyetler geçersiz sayılacağı için kullanıcılar bir noktada değiştirmek durumunda kalacaklar. Ehliyet yenileme harçları da tıpkı diğer harçlar gibi anlaşmalı bankalar üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde ödenebilmektedir. Bu bankalardan biri de Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası ATM ehliyet yenileme harcı yatırma imkânı tanımaktadır. Bu sayede hiç dakikalarca uğraşmanıza kalmadan basit adımlar ile ehliyet yenileme harcınızı yatırabilirsiniz. Hali hazırda bir ehliyet harcınız varsa, menkul kıymetler ücretini ve şirket kuruluş ücretini ödemeniz gerekecektir. Aracılık ücreti 13 TL ve kuruluş payları 2 TL olduğu için toplamda 15 TL ödemeniz gerekecektir.

  Yazı kaynağı : www.krediyonetim.net

  Diğer Ödemeler

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap