Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  zilhicce ayinin 3 gunu ne zaman

  1 ziyaretçi

  zilhicce ayinin 3 gunu ne zaman bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Zilhicce ayı ne zaman? Diyanet 2022 Zilhicce ayı tarihi hangi gün?

  Zilhicce ayı ne zaman? Diyanet 2022 Zilhicce ayı tarihi hangi gün?

  Zilhicce ayı ne zaman? Diyanet 2022 Zilhicce ayı tarihi hangi gün?

  Zilhicce ayı başlangıcı ile Kurban Bayramı için geri sayım başlayacak. Diyanet İşleri Başkanlığı dini günler takvimi içerisinde Zilhicce ayı tarihi ile ilgili bilgileri paylaşmıştı. Peki, 2022 Zilhicce ne zaman?

  Müslümanlar için kutsal kabul edilen zilhhice ayı hicri takvimde yılın son ayı olarak geçiyor. Bu ay içerisinde çeşitli ibadetlerde gerçekleştirilirken önemli vazifeler yerine getiriliyor. Peki, Diyanet’in paylaştığı verilere göre bu ay ne zaman başlayacak, zilhiccenin Müslümanlar açısından önemi nedir?

  ZİLHİCCE AYI ÖNEMİ NEDİR, ZİLHİCCE NE DEMEK?

  “Hac ayı” anlamına gelen Zilhicce hem hac ibadetinin hem de kurban ibadetinin gerçekleştirildiği ay olması nedeniyle İslam alemi için büyük önem taşıyor. Durumu olan kişiler bu ay içerisinde kurbanlarını keserken yine hac ibadetlerini de gerçekleştirebiliyorlar.

  2022 ZİLHİCCE AYI NE ZAMAN, HANGİ GÜN?

  Diyanet’in 2022 dini günler takviminde paylaştığı verilere göre bu yıl zilhicce 30 Haziran 2022 Perşembe günü başlayacak. Zilhicce’nin 10. günü yani 9 Temmuz 2022 Cumartesi ise Kurban Bayramı’nın ilk günü olacak.

  Zilhicce aynı zamanda hicri takvimde yılın son ayı. Dolayısıyla zilhiccenin sona ermesiyle birlikte hicri yılbaşı gerçekleşecek ve muharrem ayı başlayacak.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  2022 Zilhicce orucu ne zaman başlar, kaç gün tutulur? Diyanet, zilhicce ayı faziletleri ve ibadetleri

  2022 Zilhicce orucu ne zaman başlar, kaç gün tutulur? Diyanet, zilhicce ayı faziletleri ve ibadetleri

  2022 Zilhicce orucu ne zaman başlar, kaç gün tutulur? Diyanet, zilhicce ayı faziletleri ve ibadetleri

  Hac ve kurban ibadeti gibi önemli ibadetleri içerisinde bulunduran zilhicce ayı faziletleri bu ay içerisinde ibadet etmek isteyen kişiler tarafından araştırılıyor. Diyanet “Zilhicce ayı orucu ne zaman tutulur?” sorusuna sıkça sorulan sorular sayfası üzerinden cevap vermişti. Peki, zilhicce ayı ibadetleri neler?

  ‘Hac ayı’ anlamına gelen Zilhicce’de hem hac hem de kurban ibadeti gerçekleştiriliyor. Bu ay içerisinde çeşitli ibadetler yapacak olanlar Diyanet’in konuya ilişkin görüşlerini araştırmayı sürdürüyor. İşte mübarek ayla ilgili bilinmesi gerekenler…

  ZİLHİCCE AYI İBADETLERİ

  İbn Abbas’ın, “Bilinen günlerde Allah’ın ismini zikretsinler” âyetinde geçen (el-Hac 22/28) “bilinen günler” ifadesini de zilhiccenin ilk on günü veya teşrik günleri diye yorumladığı nakledilir.

  Hz. Peygamber’in, “Allah katında ibadet edilecek -sâlih amel işlenecek- günler içinde zilhiccenin ilk on gününden daha hayırlısı yoktur” (Buhârî, “.Îdeyn”, 11; Tirmizî, “Savm”, 52; Ebû Dâvûd, “Savm”, 61);

  Allah katında zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerden daha değerlisi yoktur; bugünlerde tesbihi çok yapın; tahmîdi, tehlîli ve tekbiri çok söyleyin” buyurduğu nakledilir (şevkânî, Neylü’l-ev¹âr, III, 354).

  Resûl-i Ekrem zilhiccenin ilk dokuz günü sürekli oruç tuttuğu için bu günlerde oruç tutmak müstehaptır.

  ZİLHİCCE AYI FAZİLETLERİ DİYANET

  Fecr suresinin 2. âyetinde geçen “on gece” ile, tercih edilen yoruma göre, hac ayı olan Zilhicce’nin ilk on gecesi kastedilmiştir (Râzî, Mefâtîhu’l-ğayb, XXXI, 163). Zilhicce’nin ilk on gününün faziletine işaretle, Hz. Peygamber (s.a.s.); “Allah katında şu on günde işlenecek salih amelden daha sevimli bir amel yoktur.” buyurmuş, sahabîler, “Ey Allah’ın Resûlü! Allah uğrunda yapılacak cihattan da mı üstündür? “ diye sormuşlar. Bunun üzerine Resûlullah (s.a.s.); “Evet, Allah yolunda cihat etmekten de. Ancak malını ve canını tehlikeye atarak cihada çıkan, şehit olup dönmeyen kimsenin cihadı başka. (O, bundan üstündür.)” (Buhârî, Îdeyn, 11) buyurmuştur.

  Zilhicce’nin bu on gününün fazileti hac ibadetinin bu ayda yapılmasından kaynaklanmaktadır (İbn Hacer, Feth, II, 459). Zira bu günlerde hac ibadetinin bir kısım menâsiki yapılmakta bir kısmı da (ziyaret tavafı, şeytan taşlama gibi) ardından gelen teşrik günlerinde gerçekleştirilmektedir. Zilhicce ayının dokuzuncu günü olan kurban bayramının arefesinde tutulan orucun da çok faziletli olduğu rivayetlerde zikredilmiştir (Müslim, Sıyâm, 196, 197; Ebû Dâvûd, Savm, 64; Tirmizî, Savm, 46).

  ZİLHİCCE ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

  Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmak müstehap kabul edilmiştir. İsteyen tamamını tutabileceği gibi birkaç gününü de tutabilir. Zilhicce’nin dokuzuncu günü olan Arefe gününün dinde önemli bir yeri vardır. Hz. Peygamber (s.a.s.) bugünü oruçlu geçirme ile ilgili olarak “Arefe günü tutulan orucun geçmiş ve gelecek birer yıllık günahları bağışlayacağı Allah’tan umulur.” (Müslim, Sıyâm, 196-197) buyurmuştur. Fakat hacda olanların, yapacakları ibadetleri aksatmamaları, sıkıntı ve hâlsizliğe düşmemeleri gerekçesiyle Arefe günü oruç tutmamaları daha uygundur (Ebû Dâvûd, Savm, 64).

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Zilhicce ayı ne zaman başlıyor? İşte Hicri Zilhicce ayı tarihleri

  Zilhicce ayı ne zaman başlıyor? İşte Hicri Zilhicce ayı tarihleri

  ZİLHİCCE ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

  Zilhicce ayının ilk dokuz gününde oruç tutmak tavsiye edilmiştir. Zilhicce ayının 10. günü kurban bayramının ilk günüdür. Peygamberimizin zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmayı sürdürdüğü rivayet edildiği için zilhiccenin ilk dokuz gününün, yani kurban bayramından önceki dokuz günün oruçlu geçirilmesi müstehaptır.

  Fakat sıkıntıya ve halsizliğe sebep olacağı gerekçesiyle, hacda olanların 9. günü (arefe günü) oruç tutması mekruh görülmüştür. Peygamberimiz arefe gününün faziletine ilişkin olarak "Arefe gününden daha çok Allah'ın cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur" buyurmuş , yine "Arefe günü tutulan orucun bundan önce ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah'tan umulur" dedi i (Müslim, Sıyâm, 196-197) nakledilmiştir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap