Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  zehirli mantar nasıl anlaşılır

  1 ziyaretçi

  zehirli mantar nasıl anlaşılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır: Hangi Mantarlar Zehirlidir?

  Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır: Hangi Mantarlar Zehirlidir?

  Sıcak havaların gelmesiyle birlikte ormanlara ve kamp alanlarına yapılan geziler de artmaya başladı. Doğayla iç içe olduğumuz şu günlerde, çalılarda ve ağaç diplerinde yetişen mantarlar dikkatimizi çekiyor. Ancak dikkatsiz bir şekilde tüketilen mantarlar, zehirlenmelere yol açabiliyor. Özellikle Karadeniz ve Ege Bölgesi'nde sık sık görülen mantar zehirlenmelerinin temeli bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor. 


  Mantarlar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

  Mantar zehirlenmelerinin birçoğu doğru bilinen yanlışlardan kaynaklanıyor. 'Mantar koparıldığında zehirliyse içi mavileşmeye başlar, gümüş kaşık ile birlikte pişirilen mantar zehirliyse gümüş kaşık kararmaya başlar, salyangozlar zehirli mantarları yemez, böceklerin yediği mantarlar zehirsizdir, çayırda ve ağaç üzerinde yetişen mantarlar zehirsizdir, mantarın yakınında demir varsa o mantar zehirlidir, mantarı sirkeli ya da tuzlu suda kaynatmak mantarın zehrini alır, mantara zehrini yılanlar verir, kurutulmuş mantarlar zehirli değildir, mantarı pişirmek zehirliliğini ortadan kaldırır.' Toplum içinde sık sık duyduğumuz bu görüşlerin hepsi yanlıştır. Mantarın zehirli olup olmadığı ancak uzmanlar tarafından anlaşılabilir.


  Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır?

  Mantarın zehirli olup olmadığını belirleyen net bir kriter yok. Ülkemizin her köşesinden toplanan mantarlar, laboratuvar ortamında incelendikten sonra zehirli olup olmadığı belirleniyor. Yani, mantar konusunda tecrübeli ve bilgili olmayan kişilerin zehirli mantarları tespit edebilmesi çok zor. Ancak dikkat çekici renge sahip olan mantarların geneli zehirli oluyor. Mantarları tanımak uzmanlık ve bilgi gerektiriyor.
  Ülkemizde Kaç Adet Zehirli Mantar Var?

  Ülkemizde yaklaşık 2 bin beş yüz farklı mantar türü mevcuttur. Bu türlerden 100 tanesi zehirli, ortalama 10 tanesi ise öldürücüdür. Eğer mantarlar hakkında uzmanlığınız yoksa, bu mantarlara doğada rastlayabilir ve zehirli olduğunu anlamayabilirsiniz.

  Zehirli mantarların 1 adedi bile zehirlenmeye yetecek kadar güçlüdür. Özellikle ölümcül mantar türleri, çok tehlikelidir. Ölümcül mantar tüketildikten sonra tıbbi olarak yapılabilecek fazla bir şey yoktur. 


  Hangi Mantarlar Zehirlidir?

  Daha önce dediğimiz gibi Türkiye'de yaklaşık 100 farklı zehirli mantar türü mevcuttur. Gelin mantarı ve sinek mantarı olarak bilinen kırmızı şapkalı ve beyaz benekli mantar, zehirlidir. Ülkemizde yetişen zehirli mantarlardan biri de kuzugöbeği ebesi mantarıdır. Şapkası kahverengi-kırmızı tonları arasında olan bu mantar, düzensiz ve kıvrımlı bir şekle sahiptir. Özellikle iğne yapraklı ormanlarda ve dağlık arazilerde görülür.


  Ülkemizde en çok zehirlenmeye yol açan mantarlardan biri de köygöçüren mantarıdır. Evcikkıran ismiyle de bilinen bu mantar, yenilebilir mantarlara çok benzediği için karıştırılabilir. Yaşamının ilk döneminde şapkası zeytin sarısı, zeytin yeşili ve parlak haki renklerindedir. İlerleyen zamanlarda büyür ve şapkasının rengi açılmaya başlar. Büyüdükçe uçuk zeytin yeşili ve beyaz rengine dönmeye başlar.


  Önemli Not: Zehirli mantarlar kişiden kişiye göre farklı etkilere sahiptir. Kimisi tedavi edilebilir zehirlenmelere yol açarken, kimisi de ölümcüldür. Bu yüzden doğada bulduğunuz hiçbir mantarı 'Tadı nasıl acaba?' diyerek yemeye kalkmayın, sağlığınızı tehlikeye atmayın.


  Şunlara da göz atın;

  Yazı kaynağı : www.lezzet.com.tr

  Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır Ve Belirtileri Nelerdir? Zehirli Mantar Yersek Ne Olur

  Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır Ve Belirtileri Nelerdir? Zehirli Mantar Yersek Ne Olur

  Yeryüzünde 150.000 çeşit farklı mantar türü bulunuyor. Doğada karşılaşılan mantarların zehirli olma olasılığı oldukça yüksektir. Zehirli mantarları anlamanın net bir kriteri bulunmuyor.

  Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır ve Belirtileri Nelerdir?

  Günümüzde her bireyin severek tükettiği bazı yiyecekler bulunuyor. Mantarlarda her bireyin çok sevdiği gıda türleri arasındadır. Mantarların bilindiği üzere zehirli olanları da bulunuyor. Mantarların çok fazla çeşidi olması nedeniyle, zehirli olanları da vardır. Zehirli mantarın neye göre anlaşılacağı kişilerce araştırılan konular arasındadır. Zehirli mantarı diğer mantarlardan ayırt etmek çok kolay bir iş değildir.

  Uzun yıllardır mantar hakkında araştırma yapan ve bilgi sahibi olan kişilerde, mantar hakkında yanılabiliyor. Her zaman mantarın zehirsiz olduğundan emin olmamak gerekiyor. 150 binden fazla mantar çeşidi olması nedeniyle, kişiler mantar hakkında yanılabiliyor. Mantar hakkında uzman olmuş kişiler, zehirli mantarı kolaylıkla ayırt edebilir.

  Zehirli Mantar Yersek Ne Olur?

  Zehirli mantar tüketilmesiyle birlikte belirli bir süre içinde kişiler bazı belirtiler göstermeye başlar. Zehirli mantarlar, kişileri zehirleyerek sağlık açısından büyük sorunlar ortaya çıkarır. Yaklaşık 1 ile 2 saat sonrasında, kişilerde belirtiler gözlemlenir.

  Sersemlik, uyku hali, bulanık görmeler ve nabız hızında artış durumları görülen belirtiler arasındadır. Kişiler mantar tükettikten sonra belirtiler göstermeye başlıyorsa, kısa süre içinde sağlık kuruluşlarına müracaat etmesi gerekir. Oldukça riskli bir durum olması nedeniyle, tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır? Mantarın Zehirli Olup Olmadığı Anlaşılır Mı?

  Zehirli mantar anlaşılabilir mi? Zehirli mantar nasıl anlaşılır?

  Zehirli mantar anlaşılabilir mi? Zehirli mantar nasıl anlaşılır?

  Türkiye'de tam 10 bin tür mantar çeşidi var bunların içinde 15 tanesi inanılmaz zehirli ve ölümlere neden oluyor. Peki Zehirli mantar anlaşılabilir mi? Uzm. Dr. Mustafa Atakan Canbulat, "Doğada yetişen mantarların zehirli mi? zehirli değil mi? ne kadar uzman olunursa olunsun tam olarak anlamak mümkün değildir. Zehirli mantarlardan kaçınmak istiyorsak kültür mantarı almamız gerekiyor" dedi.

  Zehirli mantar nasıl anlaşılır? Mantar toplarken nelere dikkat edilir? Hangi mantarlar yenilebilir? Yağmur sonrası mantar toplanır mı?

  Yağışların artmasıyla mantar zehirlenmelerinin de arttığını söyleyen Canbulat, içinde zehir bulunduran şapkalı mantar türlerinin tüketilmesi durumunda komaya girme, hatta ölümle sonuçlanan durumların ortaya çıktığını ifade etti.

  ZEHİRLİ MANTAR ALARMI

  Vatandaşların, 'özellikle salyangoz ve sincapların yediği mantar zehirsizdir' gibi yanlış bilgilere inanmamaları gerektiğini söyleyen Canbulat, bu hayvanların bazı zehirli mantar türlerini yiyebildiklerini ama insanların bu mantar türlerinden zehirlendiği uyarısında bulundu.

  10 bin tür arasından sadece 15 türün zehirli olması sizi aldatmasın diyen Uzm. Dr. Mustafa Atakan Canbulat, bu sayıca az bir kısım olsa da doğada en yaygın türlerin zehirli olan mantar olduğunu hatırlattı ve vatandaşları satın aldıkları kültür mantarı dışında doğadan topladıkları mantarlara karşı uyardı.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap