Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yurtdışında doğmuş gurbetçi türk ünlüler

  1 ziyaretçi

  yurtdışında doğmuş gurbetçi türk ünlüler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Yurt Dışında Doğan Ünlüler. Sizi Şaşırtacak 10 İsim

  Yurt Dışında Doğan Ünlüler. Sizi Şaşırtacak 10 İsim

  Yurt dışında yaşam bir macera. Her ne kadar gündelik hayatlarımızın yoğunluğunda kaybolsak da çoğu zaman, arka planda sürekli bir „acaba Türkiye’ye geri dönmeli mi?” sorusu, bir plağın aynı şarkıyı çalması gibi dönüp duruyor. Yaşayanlarımız çok iyi bilirler bu kararın ne denli zor bir karar olduğunu. Bu konuyla ilgili müşteri hizmetleri ekibimizle yaptığımız röportajı da bu yazımızdan sonra mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

  Bu yazımızda sizler için, bu kararı verip Türkiye’ye dönen ve şansı yaver giden ünlülerin bir listesini hazırladık. Ünlülerimizin kimisi ailesinin kararıyla dönüş yaparken, kimisi bireysel karar vererek bu adımı atanlardan. Hazırsanız listemize başlıyoruz:

  Listemizi bir başkasıyla açmak yakışık almazdı tabii ki. Megastarımız Tarkan hayata gözlerini 17 Ekim 1972’de Almanya’nın Alzey kentinde açıyor. Aslen Rizeli olan aile 1986’da Türkiye’ye dönme kararı alıyor. 5 yıl Türkiye’de yaşayan aile, sürpriz bir kararla tekrar Almanya’ya yerleşiyor. Fakat 1992’de çıkan Yine Sensiz albümüyle şöhret basamaklarını üçer beşer atlayarak çıkan Tarkan Türkiye’de kalıyor. Ondan sonrasına hepimiz gözlerimizle şahit olduk.

  Aşk Oyunu ve Doktorlar dizileriyle adını duyuran Yasemin Ergene Özilhan da ilk nefesini Almanya’da alanlardan. 22 Ocak 1985 Hamburg doğumlu Yasemin Özilhan bugün her ne kadar onu tanıdığımız oyunculuk mesleğiyle devam etmiyor olsa da, sosyal medya fenomeni olarak ve moda alanında yer aldığı projelerle adından söz ettirmeye devam ediyor.

  Almanya ekolüyle devam ediyoruz. 1 Kasım 1978’de Almanya’nın Hamm kentinde dünyaya gelen Ergeç, çocukluk ve gençlik döneminin ilk yıllarını Almanya’da geçiriyor. Almanya’da tıp okumaya başlayan Ergeç, staj amaçlı Türkiye’ye geldiğinde bir model ajansı tarafından keşfediliyor. Ergeç’in hayatındaki büyük değişim ise Yarım Elma dizisinde canlandırdığı Ayça karakteriyle başlıyor. Başladığı tıp fakültesi eğitimini yarıda bırakıp Türkiye’de yaşama kararı alan oyuncu, ardından da Muhteşem Yüzyıl gibi uluslararası tanınan başarılı projelerde yer alıyor.

  Son yılların pop müzik denince akla gelen en başarılı isimlerinden olan Edis 28 Kasım 1990 Londra doğumlu. Eğitim amaçlı Londra’ya taşınan Edis’in anne ve babası, eğitimlerinin ardından kısa bir müddet Londra’da çalıştıktan sonra, Edis yaklaşık 2 yaşlarındayken memleketleri olan İzmir’e dönme kararı alıyorlar. Çocukluğundan itibaren müzikle ilgili olan Edis, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na başlıyor; fakat tamamlayamadan okuldan ayrılıyor. 2012 yılında Hayatımın Rolü adlı dizide rol alan şarkıcı, müzikten vazgeçmiyor ve 2014’te ilk single‘ı olan Benim Ol’la piyasaya hızlı bir giriş yapıyor.

  Bu yanıltmalı sorumuz. Son dönemlerde sosyal medya üzerinden paylaştığı dans videolarıyla tanınırlığını arttıran Fırat Çelik’in Fransa doğumlu olduğunu düşünebilirsiniz. Halbuki Çelik 25 Mart 1981 Almanya Ostfildern doğumlu. Çelik 2 yaşına geldiğinde, aile Türkiye’ye dönme kararı alıyor ve memleketleri Tunceli‘ye yerleşiyorlar. Fakat aile 6 yıl sonra tekrar Avrupa’ya yerleşmek fikriyle Paris’e taşınıyor. Oyunculuk kariyeri Paris tiyatrolarında başlayan Çelik’in, Türkiye’ye geliş hikayesi de bir tesadüfle başlıyor. 2009 yılında yer aldığı Welcome adlı film İstanbul Film Festivali’nde açılış filmi olarak gösteriliyor. Bu sebeple ilk defa İstanbul’a gelen Çelik, kendisine yapılan oyunculuk tekliflerini değerlendirerek Türkiye’de oyunculuk yapmaya başlıyor.

  Işın Funda Büyükkaraca, nam-ı diğer Işın Karaca da Londra doğumlu. 7 Mart 1973’te Kıbrıs kökenli bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Karaca, London IV King Edward Okulu‘nun tiyatro bölümünü bitirdikten sonra Türkiye’ye geliyor. Yıldız Tilbe’nin vokalistliğini yapan Karaca, şöhreti Sezen Aksu’yla çalışmaya başladıktan sonra yakalıyor.

  Aslen Rizeli olan göçmen bir ailenin kızı olarak 12 Kasım 1980’de Almanya’nın Duisburg kentinde dünyaya geliyor. Doğumundan kısa bir süre sonra aile Türkiye’ye dönme kararı alıyor. Beşiktaş Lisesi’nin ardından Haliç Üniversitesi Moda Tasarımı Bölümü’nden mezun olan Fettahoğlu, başarısını oyunculuğuyla kanıtlıyor. Fettahoğlu’nu yıldızı Aşk-ı Memnu dizisinde oynadığı Peyker rolüyle parlıyor.

  Türk rock müziğinin önderi Özlem Tekin listemizin Amerika temsilcisi. 18 Kasım 1971 tarihinde California’da doğdu. Ailenin yurt dışında yaşama sebebi, baba Prof. Dr. Talat Tekin‘in o yıllarda Berkeley Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışması. Özlem Tekin ilkokula başlamadan önce aile tekrar Türkiye’ye yerleşiyor. Gençlik dönemini de Ankara’da geçiren ve Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuar‘ında klarnet eğitimi alan Tekin, birçok ünlü isim gibi bir müddet sonra müzik çalışmalarına devam etmek amacıyla İstanbul’a yerleşiyor. 1996 yılında çıkardığı Kime Ne? albümündeki Aşk Herşeyi Affeder mi? adlı şarkıyla Türkiye’de bir anda dikkatleri kendine çekiyor. Ardından birçok başarılı projeye imza atan Tekin, birkaç yıldır Milas’ın bir köyünde hayatına devam etmekte.

  Sırada Hollanda fahri ataşemiz Sinan Akçıl var. Kendisi 20 Mayıs 1982 Hollanda’nın Leeuwardeb kentinde dünyaya geliyor. Müzisyen bir aileden gelen Akçıl; Hande Yener, Hadise, Ebru Gündeş gibi birçok ünlü ismin müzik yapımcılığını üstleniyor. Müzik prodüktörlüğünün yanısıra, kendisi aynı zamanda bir şarkıcı.

  10 Mayıs 1984‘de Londra’da dünyaya gelen Aslı Enver de eğitim için yurt dışına taşınan bir ailenin çocuğu. 12 yaşına kadar Londra’da yaşayan Enver, Türkiye’ye döndükten sonra, bir süre oryantasyon sorunu yaşıyor. Bu dönemde Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde eğitime başlıyor ve sonrasında Haliç Üniversitesi’nde Tiyatro Bölümü’nden mezun oluyor. Enver’in üne kavuşması ise, bir gençlik dizisi olan Kavak Yelleri’ndeki Mine karakteriyle oluyor.

  Ayrıntıları almak için bu sefer Danimarka temsilcimiz Tülin Şahin’e bağlanıyoruz. Şahin 13 Aralık 1979’da Danimarka’nın Odense Kenti’nde doğuyor. Çocukluğunu ve gençliğini Danimarka’da geçiren Şahin’in Türkiye’de meşhur olmasında önemli rol oynayan, bir Zeki Triko reklam kampanyası. Yıllardır başarılı bir manken ve medya şahsiyeti olan Şahin, Cindy Crawford’a benzerliğinden ötürü Sivaslı Cindy olarak da bilinir.

  Şahin’i listemizin sonuna almamız tabii ki bir rastlantı değil. Gördüğünüz üzere, siz Dünya’nın dört bucağında yaşamış, sayısız başarılara imza atmış, adınızdan defalarca söz ettirmiş olabilirsiniz. Ama sonunda anılacağınız yer yine de babanızın kütüğüdür. O sebeple, siz koptuğunu düşünseniz de, orada bir yerde o bağ hep vardır ve bir şekilde köklerinizle sizi bir arada tutar.

  Yazı kaynağı : www.transfergo.com.tr

  Yurt dışında doğan ve Türkiye’de ünlerini arttıran yerli isimler! haberi, maras haberleri

  Yurt dışında doğan ve Türkiye’de ünlerini arttıran yerli isimler! haberi, maras haberleri

  Sizler için yurt dışında doğan ünlü isimler derledik. Listemizde aileleri gurbetçi olduğu için yurt dışında doğan isimler de var ailesinin işi nedeniyle değişik ülkelerde doğanlar da... Hazırsanız başlıyoruz!

  Sevilen isimler her geçen gün gündemdeki yerini korumayı sürdürüyor. Her söyledikleri, attıkları adım olay yaratan ünlü isimlerin çocukluklarına iniyoruz. İşte karşınızda doğum yerleriyle şaşırtacak ünlü isimler...

  TARKAN

  tarkan

  Tam adı Tarkan Tevetoğlu olan Türk pop müziğinin mega starı, 17 Ekim 1972 yılında Almanya’da doğdu. Tarkan, Batı Almanya’nın Renanya-Palatina eyaletindeki Alzey kasabasında doğup büyüdü. Tarkan 29 Nisan 2016 yılında kendisi gibi Almanya doğumlu olan Pınar Dilek ile hayatını birleştirdi. 12 Temmuz 2018 yılında kızları Liya’da Almanya’da doğdu.

  FAHRİYE EVCEN

  fahriye evcen

  Türk sinemasının en güzel oyuncuları arasında yer alan Fahriye Evcen 4 Haziran 1986 yılında Almanya’nın Solingen şehrinde hayata gözlerini açtı. Almanya’da Düsseldorf Üniversitesi’nde eğitimini tamamlayan güzel oyuncu 2017 yılında Burak Özçivit’le hayatını birleştirdi. Çift evliliklerinden Karan ismini verdikleri çocukları dünyaya geldi.

  BARIŞ ARDUÇ

  barış arduç

  Yakışıklılığıyla genç kızların sevgilisini kazanan Barış Arduç 9 Ekim 1987 tarihinde İsviçre’nin Scherzingen şehrinde doğdu. Ailesiyle birlikte Türkiye’ye kesin dönüşen yapan oyuncu 2020 yılında hayatını Gupse Özay’la birleştirdi.

  HADİSE

  hadise

  Yurt dışında doğan Türk ünlüler denildiğinde akla gelen ilk isim kesinlikle Hadise olacaktır. Biz de listemizde Sivas’ın güzel ismine yer vermeyi ihmal etmedi. 22 Ekim 1985 yılında Belçika’nın Anvers şehrinde doğan güzel şarkıcı Türk pop müziğine adını altın harflerle yazdırmayı başardı.

  ASLI ENVER

  aslı enver

  Kavak Yelleri dizisiyle ekranlara merhaba diyen Aslı Enver, 10 Mayıs 1984 yılında Londra’da doğdu. Kıbrı Türkü bir baba ve eğitim için Londra’ya giden bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Aslı Enver, 12 yaşına kadar Londra’da kaldı.

  MERYEM UZERLİ

  meryem uzerli

  Yurt dışında doğan Türk ünlüler listesinin bir diğer ismine geçiyoruz. Kırık Türkçesi ve kendisine has aksanıyla listemizde yer alan en şaşırtmayacak isimde sıra! Meryem Uzerli 12 Ağustos 1983 yılında Almanya’nın Kassel şehrinde doğdu. Türkiye’ye Muhteşem Yüzyıl dizisinde Hürrem karakterini canlandırmak için dönüş yaptı. Ancak yaşadığı tükenmişlik sendromu nedeniyle oyunculuk kariyerine ara veren Uzerli, Almanya’ya geri dönerek orada hayatını yeniden kurdu.

  YASEMİN ÖZİLHAN

  yasemin özilhan

  Doktorlar dizisiyle popülerliğe kavuşan Yasemin Özilhan, 22 Ocak 1985 yılında Almanya’nın Hamburg şehrinde doğdu. 2011 yılında iş insanı İzzet Özilhan ile hayatını birleştiren Yasemin Özilhan, oyunculuk kariyerini noktalamayı tercih etti.

  NUR FETTAHOĞLU

  nur fettahoğlu

  Tam adı Asiye Nur Fettahoğlu olan güzel oyuncu, 12 Kasım 1980 yılında Almanya’nın Duisburg şehrinde doğdu. Aşk-ı Memnu dizisinde Peyker karakterine hayat veren Fettahoğlu, 2013 yılında hayatını iş insanı Levent Veziroğlu ile birleştirdi.

  ASUMAN KRAUSE

  asuman krause

  44 yaşındaki ünlü model Asuman Krause, 1 Mart 1976 yılında Almanya’nın başkenti Berlin’de doğdu. 1998 yılında Türkiye ikinci güzeli seçilen Krause, Almanya Genç Milli Basketbol Takımına girdi. 17 yaşındayken annesi ve ablasıyla beraber Türkiye’ye kesin dönüş yaptı.

  ŞEBNEM SCHAEFER

  şebnem schaefer

  Tam adı Jennifer Simone Macide Şebnem Schafer olan ünlü model, 9 Şubat 1984 yılında Almanya’nın Frankfurt şehrinde doğdu. Alman bir baba ve Türk bir annenin kızı olarak dünyaya gelen Şebnem Schaefer, 15 yaşında modelliğe başladı.

  LEYLA LYDİA TUĞUTLU

  LEYLA LYDİA TUĞUTLU

  Miss Turkey 2008 birincisi güzel oyuncu 29 Ekim 1989 yılında Almanya’nın başkenti Berlin’de doğdu. Türk bir baba ve Alman bir annenin kızı olarak doğan ünlü isim, ilkokulu Türkiye’de okudu.

  AZRA AKIN

  AZRA AKIN

  2002 yılında Türkiye güzeli ve Miss World’de Dünya Güzeli unvanına kavuşan Azra Akın, 8 Aralık 1981 yılında Hollanda’nın Almelo şehrinde doğdu. Hollanda’da öğretmenlik yapan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Akın, Hollanda’da büyüdü.

  KUBAT

  kubat

  Gerçek adı Ramazan Kubat olan ünlü sanatçı 4 Ekim 1974 yılında Belçika’nın Anvers şehrinde dünyaya geldi. 5 yaşında kendisine alınan doğum günü hediyesi cura ile müziğe adım adan Kubat, Belçika’da kilise ayinlerinde ilahi okudu.

  ALİNA BOZ

  alina boz

  14 Haziran 1998 yılında Rusya’nın Moskova şehrinde dünyaya gelen Alina Boz, anne tarafından Rus ve baba tarafından ise Türk’tür. İlkokula başlayana kadar Rusya’da kalan Alina Boz, ailesinin işleri nedeniyle 7 yaşında İstanbul’a taşındı.

  TÜLİN ŞAHİN

  tülin şahin

  Tülin Şahin, 13 Aralık 1979 yılında Danimarka'nın Odense şehrinde doğdu ve çocukluğunu orada geçirdi. 1995 yılında 'Supermodels Of Denmark' adlı yarışmada keşfedildi ve yarı zamanlı modellik yapmaya başladı ‘Sivaslı Cindy’ lakabıyla tanınan ünlü model İngilizce, Dancaü İsveççe, Norveççe, Türkçe, Almanca ve Fransızca olmak üzere yedi dili çok iyi derece biliyor.

  ÖZLEM TEKİN

  ÖZLEM TEKİN

  Türk rock müziğinin en özgün sesleri arasında yer alan Özlem Tekin, 18 Kasım 1971 yılında Kaliforniya’da dünyaya geldi. Babası dilbilimci ve Türkolog Talat Tekin'in Berkeley Üniversitesi'nde öğrenim görevlisi olması nedeniyle uzun bir süre ABD'de kaldı. İlk öğretime başlamadan önce Türkiye'ye geldi.

  BÜŞRA PEKİN

  BÜŞRA PEKİN

  Tam adı Elif Büşra Pekin olan güzel oyuncu ailesinin işi dolayısıyla kaldıkları Suudi Arabistan’da 30 Haziran 1982 yılında doğdu. Aslen İzmirli olan oyuncu, 2005 yılında katıldığı Çok Güzel Hareket Bunlar programından sonra popülerliğini arttırdı.

  NİLPERİ ŞAHİNKAYA

  NİLPERİ ŞAHİNKAYA

  Güzel oyuncu Nilperi Şahinkaya 23 Şubat 1988 yılında Senegal’da doğdu.
  Diplomat babasu Salim Levent Şahinkaya’nın görevi nedeniyle Senegal’da doğan ünlü oyuncu ilkokul öğretimini Paris’te, ortaokul eğitimini ise Bern’de tamamladı. 2003 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yapan Şahinkaya ilk olarak Ankara’ya yerleşti.

  SELMA ERGEÇ

  selma ergeç

  1 Kasım 1978 yılında Almanya’nın Hamm şehrinde doğan Selma Ergeç, Adanalı Türk bir doktor ve Alman bir hemşirenin kızı olarak dünyaya geldi. Yurt dışında tıp fakültesinde eğitim gördüğü sırada üçüncü sınıfta Türkiye’ye satj yapmaya geldi. Tıp fakültesinden ayrıldıktan sonra oyunculuk kariyerini başlatan Selma Ergeç verdiği radikal kararla listemizdeki en değişik isim olmayı başardı.

  YASEMİN KAY ALLEN

  yasemin kay allen

  Yasemin Kay Allen, 10 Temmuz 1989'da İngiliz Dudley Allen ile İngiliz-Türk vatandaşı oyuncu ve şarkıcı Suna Yıldızoğlu'nun kızı olarak Londra'da doğdu. Üç aylıkken ailesiyle birlikte Türkiye’ye taşındı.

  Yazı kaynağı : www.marasbugun.com.tr

  Düşen Kelime Oyunu Yurtdişinda doğmuş gurbetçi̇ ünlüleri̇mi̇z - Seviye 1783

  Onlar doğuştan Avrupalı

  Onlar doğuştan Avrupalı

  Yabancı ülkelerde dünyaya gelen ünlüler- Son Dakika Magazin Haberleri

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap