Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yurt dışı telefonlar kapanacak mı

  1 ziyaretçi

  yurt dışı telefonlar kapanacak mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Yurt dışından Gelen Telefon Kaç Günde Kapanır?

  Yurt dışından Gelen Telefon Kaç Günde Kapanır?

  Yurt dışından Gelen Telefon Kaç Günde Kapanır | Sürekli yurt dışına seyahat eden ve yanlarında buradakinden ucuz olduğu için telefon getiren kişiler tarafından merak ediliyordu. Son değişiklikle birlikte, bu telefonların kullanım süresi 120 gün olarak belirlendi.

  Değişiklikler Neler Oldu? | Yurt dışından Gelen Telefon Kaç Günde Kapanır?

  Konuyla alakalı olarak, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik; elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların kayıt altına alınmasına dair yönetmelikte değişiklik başlığı altında yayımlanmıştı. Bu yönetmelik; elektronik kimlik bilgisi barındıran cihazların elektronik haberleşme hizmeti yapabilmesi için öncelikle kayıt altına alınmasına, sonrasında kayıp, çalıntı veya kaçak cihazlara elektronik haberleşme hizmeti verilmesinin önüne geçilmesine, elektronik kimlik bilgisi farklı cihazlara kopyalanan, ihraç ve bertaraf edilen cihazlara ait esasları ve usulleri düzenliyor. Kısacası, yeni yönetmelik; 12 Temmuz 2014 tarihinde ve 29058 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan eski yönetmelikteki değişiklikleri kapsamaktadır.

  Yurt Dışından Getirilen Telefonlar Nasıl Kullanılır?

  Yurt dışından getirdiğiniz cep telefonlarını kayıt altına almak veya cep telefonunuz çaldığı zaman açmak için cihazınızın IMEI numarasını bilmeniz gerekiyor. Çoğu kişinin bilmediği IMEI numarasını ise çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Tüm cep telefonu cihazlarınızda *#06# tuşlarını tuşladığınız takdirde IMIE numaranızı rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Hepimizin bildiği gibi, yurt dışından getirilen telefonları tam 120 gün boyunca kayıt yaptırmadan kullanabilirsiniz. Cihazınızı, 120 gün içerisinde kayıt ettirmezseniz, süre bitiminde cihazınız iletişime kapatılmaktadır.

  IMEI bilgisine sahip olan tüm cihazların kayıt ettirilmesi gerekmektedir. Bu cihazların başında da cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar gelmektedir. 120 gün içerisinde yaptırmak zorunda olduğunuz kayıt işlemlerinizi, gerekli belgeleri tamamladığınız takdirde, e-devlet üzerinden yapmanız mümkündür. Kısacası, başvurunuzu, E-devlet kapısını kullanarak yapmalısınız.

  E-devlet üzerinden yapacağınız kayıt işlemlerinde, pasaport sahibi olarak, şahsınıza ait bilgileri, e-devlet şifrenizle, e-devlet internet adresi üzerinden sisteme girip, cihaz kaydınızı yaptırabilirsiniz. E-devlet kapısı üzerinden yaptığınız başvurularda, sizden herhangi bir belge talep edilmez. Kontrolleriniz ise elektronik ortamda yapılmaktadır. IMEI kaydı için, size ait olan pasaportun son iki yıllık süreç içerisinde herhangi bir cihaz kayıt işleminde kullanılmamış olması gerekmektedir.

  Ayrıca, sizin Türkiye’ye giriş tarihiniz üzerinden 120 gün geçmemiş olmalıdır. E-devlet üzerinden öncelikle kayıt hakkınızı sorgulamanız, harç ücretinizi yatırmanız ve son olarak işlemlerinizi tamamlamanız gerekir.

  Eğer, dekont üzerinde cihaza kayıt yaptırmak istiyorsanız cihazınıza ait 15 rakamlı IMEI numarası, adınız ve soyadınız ve TC kimlik numaranız yer almalıdır. Ayrıca, IMEI numarasının doğru olmasına dikkat etmelisiniz. Ancak, e-devlet üzerinden yabancı bireylerin kendileri üzerine kayıt yaptırmasına izin verilmiyor. Eğer, yabancı bir bireyseniz, mutlaka abone kayıt merkezlerine giderek kayıt işlemlerinizi tamamlamanız gerekir. Harç bedelinizi, EFT yoluyla ödeyebilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz banka yoluyla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Tüm işlemleri tamamladıktan sonra, cihazınızın kayıt edilip edilmediğini, e-devlet kapısı üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

  Pasaporta Dikkat Etmek Gerekiyor

  Yurt dışından getirilen telefonların kayıt ettirilmesi sürecinde, pasaportlar büyük önem taşıyor. Pasaportunuzu asla başkasına kullandırtmayın. Çünkü, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeye göre, herhangi bir kişinin yurt dışından iki yılda sadece bir tane cihaz getirme hakkı var. Bu düzenleme dolayısıyla, ülkemize hangi şekillerde getirildiği belli olmayan cihazların kayıt işlemlerinin yapılması uygun olmadığından size ait olan pasaportun başkaları tarafından kullanılması, bu durum sonucunda oluşabilecek yasal sorumluluğun tarafınıza ait olduğu anlamına gelir.

  Bununla birlikte, kayıt altına alınan cihazın suça karışması durumunda yasal sorumluluk pasaport sahibine ait oluyor. Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 2008 tarihli ve 2981 sayılı yazısıyla 01.02.2008 tarihinden beri herkesin iki takvim yılı içerisinde bir adet cep telefonunu ülkeye getirme hakkı var. Kısacası, yurt dışından getirdiğiniz telefonu maksimum 120 gün boyunca kayıt ettirmeden kullanma hakkınız vardır. 120 günün sonunda cihazınızı kayıt ettirmezseniz, cihazınız kapatılıyor. Cep telefonunuzu kayıt ettirmeniz ise e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor.

  E Devlet üzerinden kayıt yapmak için aşağıya link bırakıyoruz..

  https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet

  Yazı kaynağı : hayatansiklopedisi.com

  Kaçak telefonlar kapanacak mı, IMEI kullanım süresi dolan veya uzatılmayan, kayıt edilmeyen telefonlar?

  Kaçak telefonlar kapanacak mı, IMEI kullanım süresi dolan veya uzatılmayan, kayıt edilmeyen telefonlar?

  Kaçak telefonlar kapatılacak mı, IMEI kullanım süresi uzatma veya yurt dışından getirilen iPhone v ebenzeri gibi telefonları 120 günden daha fazla kullanma hakkı için yapılan kayıt işlemleri ne oldu, sona erdi mi, neden sona erdi soruları muhatapları tarafından merakla soruluyor. Kaçak telefonlar kapanacak mı, IMEI kullanım süresi dolan veya uzatılmayan, kayıt edilmeyen telefonlar?

  Yurt dışından telefon getiren veya yurt dışından geldiği için yanında başka ülkeye kayıtlı telefon bulunan vatandaşların bu telefonlarını Türkiye'de kullanabilmeleri için başlatılan "IMEI uzatma süresi veya yurt dışı geçici telefon kayıt uzatma süresi" konusunda yeni bir gelişme yaşandı.

  Yurt dışından getirdikleri telefonları e-Devlet Kapısı veya BTK üzerinden kaydettirmek isteyenler karşılarında açılamayan bir sayfa görüyor. 

  Sayfaya giriş yapamayanlar ilk etapta teknik bir sorundan kaynaklı durum yaşandığını sanıyor. Ancak durum böyle değil. Açılamayan ve 404 hatası veren sayfa aslında e-Devlet Kapısı yönetimi tarafından bilinçli olarak kaldırılmış bir sayfadır. Nedeni ise artık bu işlemin yapılmayacak olmasındadır.

  Bilişim Teknolojileri Kurumu (BTK), Kovid-19 salgını sürecinde yurt dışından getirilen iPhone ve benzeri telefonlar için geçici IMEI uzatma hizmeti başlatmıştı. 120 günü aşan telefonların kullanılabilmesi için yapılan bu kayıt uzatma işlemi salgın bittikten sonra da bir süre devam etti. 

  Ancak bu durum giderek suistimal edilmeye başlanınca sektör temsilcileri rahatsız olmaya başladı. Konuyla ilgili BTK'ya yapılan şikayetler sonuç verdi ve BTK gereken işlemi gerçekleştirdi. 

  BTK tarafından 20 Şubat 2021’de e-Devlet üzerinden devreye alınan Kullanım Süresi Uzatma hizmeti kullanılarak kayıtsız telefonlara ücretsiz olarak 30 gün süre eklemesi yapılabiliyordu.

  30 günün sonunda aynı pasaport bilgileriyle uzatma yapılarak yurt dışından getirilen telefonlar toplam 12 ay boyunca pasaport kayıt ücreti ödemeden kullanılabiliyordu.

  E-Devlet üzerindeki geçici IMEI uzatma hizmeti geçtiğimiz günlerde kaldırıldı. Donanımhaber'in BTK Tüketici İletişim Merkezi'ni arayarak edindiği bilgilere göre, bu hizmetin Covid-19 seyahat kısıtlamaları nedeniyle devreye alındığı fakat kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte hizmetin sonlandırıldığı belirtildi.

  Bundan böyle yurt dışından getirilen telefonları Türkiye’de 120 gün sonrasında kullanabilmek için pasaport ile IMEI kaydı yapmak gerekiyor.

  E-Devlet’teki BTK IMEI Kaydet hizmetini kullanarak 2.849 TL karşılığında telefonunuzun IMEI’sini kaydedebilirsiniz.

  YURT DIŞINDAN GETİRİLEN TELEFONLARI KULLANABİLMEK İÇİN

  Akıllı telefonların özellikle de iPhone telefonların yurt dışından gelişinin daha ekonomik olmasından dolayı kullanım sayısında artışlar yaşanıyor. Yurt dışından bir telefon satın aldığınızda bunu Türkiye’de 120 günden fazla kullanmak için pasaport kaydı gerekiyor. e-Devlet uygulaması üzerinden gerçekleştirilen IMEI uzatma işleminin yapılamamasının ardından detaylar araştırma konusu oldu. Binlerce telefonu bu yöntemle kullanan kişiler telefonları nasıl kullanacağını merak etmeye başladı.

  -Pasaport kaydı yaptırarak yasal olarak devam etmek: Yurt dışından getirilen bir telefonu / iPhone’u kullanmak için en doğru yöntem pasaport kaydı yaptırmak. Bu yöntemde 3 yıl boyunca sadece 1 telefonu kayıt ettirebiliyorsunuz ve 3 yıl boyunca telefonu sizden başkası kullanamıyor. 3 bine yakın da ücret tahsil edilmektedir.

  -Yıl başına kadar beklemek: BTK’nın tanımlamış olduğu 120 gün kullanım hakkı, 1 takvim yılı için geçerli olduğundan dolayı yeni yılla birlikte yeniden 120 gün kullanım hakkı tanınıyor.

  -Geçici IMEI kaydı yaptırmak (e-Devlet kullanım süresi uzatmak): Ülkeye gelen turistlerin mağduriyet yaşamamaları için 120 gün kullanım hakkı olan yurt dışı telefonlarda sorun yaşamamaları için geçici IMEİ süreleri uzatılabiliyordu. Bu kapsamda ülkeye giriş yapan birisi 120 günlük süresi 2 ay daha uzatabiliyordu ya da çift SIM kart girişli telefonlarda diğer hat kısmına takıldığında 120 gün daha kullanılabiliyordu.

  14 Eylül 2022 itibariyle bu işlem için kullanılan BTK Kullanım Süresi Uzatma başvuru sayfası 404 uyarısı veriyor. Böylece IMEI kullanım süresi uzatma işlemi de sona ermiş oldu. BTK, yapılan açıklamaya göre pandemi süreci nedeniyle başlattığı geçici IMEI uzatma hizmetini tamamen sona erdirdi.

  MOBİSAD Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş İnsanları Derneği, Twitter’dan “Geçici IMEI kaydı dönemi sona erdi” başlığıyla bir paylaşım yaptı ve şu açıklamayı geçti: “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), pandemi sürecinde vatandaşlarımızın mağduriyetini önlemek adına yurt dışından getirilen akıllı telefonların IMEI kayıt süresini uzatmıştı. Ancak zorlu pandemi sürecinin sona ermesinin ardından, yasa dışı olarak bu işi yapan insanların durumu suistimal etmesi nedeni ile mobil iletişim sektöründe haksız rekabet ortamı oluştu. Bu duruma kayıtsız kalmayan ve üyelerimizin sesine kulak veren BTK, tanınan ek süre hakkını kaldırdı. Bu vesile ile gündemlerimizi sonuçsuz bırakmayan BTK’ya bir kez daha teşekkür ediyoruz. Saygılarımızla.” Paylaşımı yapıldı.

  Resmi kaydı yapılmayan yani bir pasaporta işlenmeyen cep telefonları 120 gün sonra otomatik olarak iletişime kapanıyor.

  Yazı kaynağı : www.sonhaberler.com

  Klonlanmış IMEI'ye sahip telefonlar 4 ayda kapatılacak!

  Klonlanmış IMEI'ye sahip telefonlar 4 ayda kapatılacak!

  AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yeni torba yasanın ayrıntılarını açıkladı. Buna göre, klonlanmış IMEI'ye sahip telefonlar 4 ay içinde kapatılacak. Peki bu değişiklik ne anlama geliyor?

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap