Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yurdumuzun batı bölgesinde yetişen kışın yapraklarını döken meşe türü

  1 ziyaretçi

  yurdumuzun batı bölgesinde yetişen kışın yapraklarını döken meşe türü bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Sesli Sözlük - palamut

  Palamut meşesi

  Palamut meşesi

  Palamut meşesi nedir, Palamut meşesi ne demek

  Palamut meşesi; bir bitki bilimi terimidir.

  Biyoloji'deki anlamı:

  Kayıngiller (Fagaceae) familyasından, 10-15 m kadar boylanabilen, yaprak kenarları dişli olan ve yapraklarını döken, meyvelerinden tanen elde edilen, Ege, Akdeniz ve Orta Anadolu'da doğal yayılış gösteren bitkiler.

  İngilizce'de Palamut meşesi ne demek? Palamut meşesi ingilizcesi nedir?:

  valonia oak

  Palamut meşesi anlamı, kısaca tanımı:

  Palamut : Uskumrugillerden, ortalama 1-2 kilogram gelen, eti esmer, büyüklüğüne göre "Çingene palamudu, torik, sivri, altıparmak, piçuta" adlarını alan, pulsuz bir balık, sivri (Pelamys sarda). Rulo biçiminde hazırlanmış kopya. Yurdumuzda yetişen meşe türlerinin uzunca, fındığa benzeyen, sert ve pürüzlü, bir yüksük içinde bulunan, tanen bakımından zengin meyvesi, pelit.

  Pala : Kürek vb. araçların, enli ve yassı bölümü. Bir yere çaprazlama konulan yassı kiriş veya kereste. Bez parçalarından dokunan basit kilim, yaygı. Kavisli, kısa, uç bölümü geniş, kabzasına doğru daralan bir kılıç kılıç. Eski, kullanılmış eşya veya giysi.

  Meşe : Kayıngillerden, üç yüz kadar türü arasında, yaz kış yapraklarını dökmeyenleri de bulunan, kerestesi dayanıklı bir orman ağacı (Quercus). Bu ağaçtan yapılan.

  Yurdu : İğnenin deliği.

  Batı : Güneşin 22 Mart'ta ve 23 Eylül'de battığı nokta. Yeryüzündeki başlıca dört yönden güneşin battığı yön, gün batısı, günindi, garp, mağrip, doğu karşıtı. Güneşin battığı yöndeki ülkeler bölgesi, Garp, Doğu karşıtı. Bulunulan yere göre güneşin battığı yönde olan bölge, garp. Siyasal anlamda Avrupa ve Kuzey Amerika.

  Bölge : Vücut yüzeyinde sınırları belli herhangi bir bölüm, nahiye. Sınırları idari, ekonomik birliğe, toprak, iklim ve bitki özelliklerinin benzerliğine veya üzerinde yaşayan insanların aynı soydan gelmiş olmalarına göre belirlenen toprak parçası, mıntıka.

  Metre : Yer meridyen çemberinin kırk milyonda biri olarak kabul edilen, 100 cm'lik temel uzunluk ölçüsü birimi. Genellikle desimetre, santimetre, milimetrelere bölünmüş ölçü aracı.

  Yaprak : Kat kat ayrılabilen şeylerde kat. Eni 50, boyu 75 santimetre olan bayrak ölçüsü. Birkaç parça eklenerek yapılmış olan şeylerde her parça. Kitap, defter vb. şeylerde ön ve arka yüzü oluşturan kâğıtlardan her biri, varak. Bitkilerde solunum, karbon özümlenmesi, terleme vb. olayların oluştuğu, çoğu klorofilli, yeşil ve türlü biçimdeki bölümler. Sarma yapılmış olan asma yaprağı. Börek, baklava vb. şeylerde yufka.

  Yazı kaynağı : nedir.ileilgili.org

  Palamut Meşesi Ne Demek? Palamut Meşesi Anlamı Nedir? 2023 TDK Sözlük Anlamı

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap