Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yurdumuzun çevresindeki denizler hangileridir

  1 ziyaretçi

  yurdumuzun çevresindeki denizler hangileridir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Doğa ve Şehirler Projesi

  Gümüş Balıkları (Atherina hepsetus)

  Ilıman ve tropik bölgelerde bulunan, Atherinidae familyasına ait bir balık cinsidir. 15 cm uzunluğa kadar büyüyebilen balık, Akdeniz ve Karadeniz'de yaygındır. Besin değeri yüksektir. 

  Yazı kaynağı : www.dogavesehirler.org

  Yurdumuzun çevresinde bulunan denizler hangileridir?

  Ülkemizi çevreleyen denizlerin adları, aslında nereden geliyor?

  Ülkemizi çevreleyen denizlerin adları, aslında nereden geliyor?

  WebTekno'dan alınan bilgilere göre, Yaşadığımız ülkenin ne kadar benzersiz bir coğrafyaya sahip olduğunu anlamamız için yalnızca haritaya bakmamız bile yeterli. Çoğu ülkenin yalnızca tek bir denize ulaşımı varken Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrili ve dört farklı denize ulaşımı var. Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi ve Marmara Denizi; bugün olduğu gibi tarih boyunca da burada yaşamış medeniyetler tarafından önemsenmiş ve isimlendirilmiştir. 

  Türkiye’nin etrafındaki denizlerin adları nereden geliyor sorusunun yanıtı için tarihin tozlu sayfalarında biraz gezinmek gerekiyor. Çünkü Türkler olarak bu denizlere kendimize özel adlar vermiş olsak bile isimlerin kökeni binlerce yıl öncesine kadar uzanıyor. Gelin Türkiye’nin etrafındaki denizlerin yani Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi ve Marmara Denizi’nin adları nereden geliyor tüm detaylarıyla inceleyelim.

  Türkiye’deki denizler ve adları:

  Batıdaki deniz: Akdeniz

  Akdeniz’in pek çok farklı ülkeye kıyısı olduğu ve bu ülkelerin okyanusa açılan kapısı olduğu için birçok farklı kültür tarafından benimsenerek özel adlara sahip olmuştur. Arapça Akdeniz karşılığı olan El Bahre-l Ebyedu'l-Mutavassit ortada yer alan beyaz deniz demektir. Romalılar tarafından Akdeniz’e verilen ad olan Mare Nostrum ise bizim deniz anlamına gelmektedir.

  Gelelim Bahr-i Sefid ve Akdeniz adlarına. Eski Türkler için mavi renk doğuyu, ak yani beyaz renk batıyı, kırmızı renk güneyi ve kara yani siyah renk kuzeyi sembolize ederdi. Eski dönemde Ege ve Akdeniz tek bir deniz olarak görüldüğü için bu denize Osmanlı döneminde yine Akdeniz anlamına gelen Bahr-i Sefid denilmiştir ve bu Türkçemizde Akdeniz olarak kalmıştır. 

  Kuzeydeki deniz: Karadeniz

  Hırçın dalgalarıyla kıyıdan bakanları bile büyüleyen Karadeniz’in Yunanca ismi, Yunan mitolojisinden geliyor. Bu deniz, Yunan mitolojisinde yeryüzü tanrısı olan Gaia’nın oğlu olan denizler tanrısı Pontus’un adı ile anılmıştır. Pontus Axeinus adı aynı zamanda misafirperver olmayan deniz anlamına da gelmektedir.

  Bahr-i Siyah ve Karadeniz adı ise tıpkı Akdeniz ve Bahr-i Sefid adlarında olduğu gibi eski Türklerdeki yöne göre renk sembolizasyonundan gelmektedir. Yaklaşık olarak 14. yüzyıldan sonra Karadeniz adı batı dillerinde de yaygınlanmış ve bugün İngilizce Black Sea olarak anılmaya başlamıştır.

  Adalar denizi: Ege Denizi

  Ege Denizi’nin adı, Yunan mitolojisindeki karakterlerden biri olan Aegeus’dan gelmektedir. Hikayesi ise şöyledir, oğlu öldürülen Girit Kralı Minos, yarı insan yarı boğa olan Minotaur'a kurbanlar verilmesini ister. Atina Kralı Aegeus, buna izin vermez ve oğlunu Minotaur’u öldürmek için gönderir. Görevi başarıyla tamamlayan oğul, dönerken yanlışlıkla siyah bayrak çeker. Siyah bayrağı gören Aegeus oğlunun başarısız olduğunu düşünerek kendini denize atar ve o günden sonra burası Aegeus Denizi olarak anılır.

  Ege Denizi ile 1081 yılında tanışan Türkler için bu deniz ve Akdeniz bir bütün olduğu için özel bir ad konulmamıştır. Ancak Piri Reis'in 1519 tarihli Kitab-ı Bahriye isimli eserine baktığımız zaman burası için Adalar Denizi dendiğini görüyoruz. Aynı şekilde Katip Çelebi’nin 1656 tarihli Tuhfetü'l-Kibar Fi Esfari'l-Bihar isimli eserinde de burası için Adalar Arası dendiğini görüyoruz. 

  Adadan adını alan deniz: Marmara Denizi

  Marmara Denizi’ne Yunanlılar tarafından verilen isim olan Propontis, pro ve pontis kelimelerinin birleşimden oluşuyor. Pro önce, pontus ise deniz anlamına gelmektedir. Marmara Denizi’ni kullanarak Karadeniz’e açıldıkları için bu adı verdikleri düşünülüyor.

  Marmara Denizi adı ise yine Yunanca mermer anlamına gelen Mármaron kelimesinden gelmektedir. Ancak Mármaron deniz için değil, buradaki ada için kullanılan addır. Yani ilk olarak bugün Balıkesir’e bağlı olan Marmara Adası’nın ismi verilmiş, daha sonra bu ismi Marmara Denizi olarak kullanılmaya başlamıştır. 

  Türkiye’nin etrafındaki denizlerin yani Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi ve Marmara Denizi’nin adları nereden geliyor sorusunu yanıtladık ve bu isimlerin tarihsel yolculuğundan bahsettik. Anlattıklarımız yalnızca binlerce yıl öncesinden bugüne kalan hikayelerdir. Belki de daha bize ulaşamadan yok olmuş nice hikaye vardır. 

  Yazı kaynağı : www.yenicaggazetesi.com.tr

  Ülkemizi çevreleyen denizler hangileridir kısaca açıklayınız

  Ülkemizi çevreleyen denizler hangileridir kısaca açıklayınız

  Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrilidir. Ülkemiz bir yarımada durumundadır. Ülkemizde bir de iç deniz bulunmaktadır. Karalar üzerinde de yer alan birçok göl ve akarsu bulunmaktadır. Bu nedenle ülkemizde denizcilik faaliyetleri oldukça gelişmiştir.

  Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili, bir iç denize sahip olan, kara üzerinde birçok göl, akarsu barındıran yeraltı kaynakları bakımından sıcak ve soğuk su kaynaklarına sahip, doğal su kaynakları bakımından oldukça zengin bir ülkedir.

  Ülkemizi çevreleyen denizler şu şekildedir:

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap