Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yurda giderken alınması gerekenler lise

  1 ziyaretçi

  yurda giderken alınması gerekenler lise bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İlk defa yurtta kalacaklar için ihtiyaç listesi

  İlk defa yurtta kalacaklar için ihtiyaç listesi

  Koronavirüs salgını nedeniyle yüz yüze eğitime verilen ara, nihayet sona erdi. Uzun bir aradan sonra okula gitmek için gün sayan öğrenciler, üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte kalacakları yer konusunda araştırmalarını hızlandırdı.

  Üniversite tercihini başka bir şehirden yana kullananlar, genellikle yurtta kalmayı tercih ediyor. Ancak ilk defa yurtta kalacak olan acemi öğrencilerin kafası, yurda giderken alınması gereken temel ürünler konusunda karışmış durumda.

  Tam da bu noktada ''Yurtta kalacak öğrencilerin ihtiyaç listesinde neler olmalı?'' sorusuna yanıt olabilecek nitelikte bir içerikle karşınızdayız. Eğer daha önce yurt hayatı deneyimlemedeyseniz ve yanınızda neler götürmeniz gerektiği konusunda hiçbir fikriniz yoksa yurtta kalacaklar için ihtiyaç listesi haberimizi incelemeden geçmeyin.

  İşte temizlik, düzen ve organizasyona dair her türlü malzemenin yer aldığı ihtiyaç listemiz…

  Yurttaki dolaplar çok büyük olmayacağından yanınızda götüreceğiniz kıyafetler konusunda oldukça seçici olmanız gerekir. Özellikle ‘Bunu belki giyerim’ dediğiniz kıyafetleri kesinlikle yanınıza almayın.

  Kıyafetinizi gideceğiniz şehre göre seçmenizde fayda var. Bu noktada günlük hayatta tercih etmediğiniz kıyafetleri yanınızda götürmeyin.

  Ayrıca gideceğiniz şehrin iklimi de önemli. Akdeniz veya Ege bölgesinde yer alan bir şehirde okuyacaksanız daha ince kıyafetleri, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesinde bir üniversite kazandıysanız daha kalın kıyafetleri tercih edin.

  Yurtta kıyafetlerinizi çok sık yıkama şansınız olmayabilir. Bu nedenle giyeceğiniz tişörtlerden kısmayın. Özellikle yanınıza eşofman, pijama takımı, çorap ve iç çamaşırlarınızı fazlasıyla almanızı tavsiye ediyoruz.

  Tabi yanınızda sadece spor kıyafet değil, gömlek, etek veya kumaş bir pantolon gibi klasik kıyafetlerde bundurmalısınız.

  İlk defa yurtta kalacaklar için ihtiyaç listesi #1

  Genellikle yurtlar nevresim takımı veriyor ama siz ne olur ne olmaz düşüncesiyle yedek olarak yanınızda bir tane nevresim takımı ve minik bir battaniye götürebilirsiniz.

  Genellikle yurtta kalacak olan öğrenciler, terlik götürmeyi unutur. Duşta ve oda içinde kullanmak için yanınızda mutlaka iki adet terlik götürmeniz gerektiğini unutmayın. Ayak sağlığı açısından terliklerinizi başkaları ile paylaşmamaya özen gösterin.

  Gereksiz ağırlık olmaması için evde bulunan kişisel bakım ürünlerini yanınızda götürmeye gerek yok. Mesela diş macunu veya şampuan gibi kolaylıkla satın alınabilecek ürünleri gideceğiniz yerdeki marketlerden de alabilirsiniz.

  Ancak tırnak makası, saç kurutma makinesi, düzleştirici, maşa, epilasyon aleti, traş makinesi gibi aletleri ya da bornoz, havlu gibi ürünleri yanınıza alabilirsiniz. Hatta yedek havlu götürmeniz çok daha iyi olacaktır.

  İlk defa yurtta kalacaklar için ihtiyaç listesi #2

  Eğer gittiğiniz yurtta ütü yoksa ve kırışık kıyafetlerle dolaşmak istemiyorsanız yanınızda ütü götürmeniz sizin için faydalı olacaktır.

  Yurtlarda vazgeçilmez ürünler arasında yer alan küçük bir kettle ya da su ısıtıcısı sayesinde canınız istediği zaman çayınızı, kahvenizi yapıp içebilirsiniz. Özellikle sınav sürecinde sabahlamanız gerektiği durumlarda ‘’İyi ki yanıma almışım’’ diyeceksiniz!

  İlk defa yurtta kalacaklar için ihtiyaç listesi #3

  Kupa, kase, çatal ve kaşık okul zamanınız boyunca vazgeçilmezlerinizden biri olacak. Dolayısıyla bu tarz mutfak ürünlerini yanınızda bulundurmaya dikkat edin. Böylece yurtta belirli saatlerde olan çay veya yemek saatlerinin dışında kendinize özel kupa bardak sayesinde çay veya kahve tüketebilirsiniz.

  Küçük bir dikiş seti alıp dolabınızın bir köşesinde bulundurmanız da fayda var. Böylece ihtiyaç anında hemen kullanabilirsiniz.

  Kesinlikle unutulmaması gereken malzemeler arasında yer alan bir eşya da asma kilit. Özel eşyalarınız ya da laptop gibi ürünlerinizin güvenliği açısından yanınızda bulundurmaya önem verin.

  İlk defa yurtta kalacaklar için ihtiyaç listesi #4

  Kıyafetlerinizin kırışmasını önlemek amacıyla askı bulundurmanızda fayda var. Ancak askıyı yanınızda götürebileceğiniz gibi gittiğiniz yerden de temin edebilirsiniz.

  Bir arada bulundurmanız gereken eşyalarınız için küçük kutu ve düzenleyiciler kullanabilirsiniz.

  Okul döneminde bir ilaç kutusu veya çantası hazırlamanız yararlı olur. Bu ilaç kutusunda ateş düşürücü, ağrı kesici, grip ve soğuk algınlığı ilacı, yara bandı, yara ve yanık kremi, vazelin gibi ürünleri bulundurabilirsiniz. Böylece ihtiyaç duyduğunuz anda hemen kullanabilmek adına size oldukça kolaylık sağlayacaktır.

  İlk defa yurtta kalacaklar için ihtiyaç listesi #5

  Teknolojik ürün noktasında okul için vazgeçilmezlerimiz arasında yer alan laptop, usb çoklayıcı ve flash belleğin yanı sıra telefon, kulaklık ve şarj aletinizi almayı unutmayın.

  Ayrıca yurt odalarında yatağınızın yanında priz bulmanız neredeyse imkansız. Bu nedenle yanınızda mutlaka uzatma kablosu götürün.

  Kırtasiye ürünleri olarak ise defter, kalem, silgi gibi okul gereçlerini yanınıza alabilirsiniz. Tabi bunları bulunduğunuz yerden de temin edebilirsiniz.

  Editörden tavsiye: Pahalı ürünlerin çalınma riski yüksek olduğundan genel olarak ucuz ve kaliteli ürünleri tercih etmeye çalışın.

  Yazı kaynağı : www.ensonhaber.com

  Yurtta kalacaklara ihtiyaç listesi (Lise)

  Yurtta kalacaklara ihtiyaç listesi (Lise)

  Daha önce yurt hayatı yaşamadıysanız ve yanınızda neler götürmeniz gerektiğini bilmiyorsanız yurtta kalacaklara ihtiyaç listesi haberimizi mutlaka incelemenizi tavsiye ediyoruz. Daha önce yurtta kalmamış olan öğrencilere yurtta kalacaklara özel ihtiyaç listesi hazırladık. İşte yurtta size yardımcı olacak muhakkak yanınızda bulundurmanız gereken malzemeler.

  YURTTA KALACAKLARA İHTİYAÇ LİSTESİ

  KIYAFETLER

  Öncelikle yurtta kalacak öğrencilerin dolap büyüklüğü de çok fazla olmayacağından yanınıza almanız gereken kıyafetler konusunda oldukça titiz davranmanız gerekir. Özellikle bunu belki giyerim dediğiniz kıyafetleri kesinlikle yanınıza almamanız gerekir.

  Bahar mevsimi için çok fazla ince olmayan kıyafetler tercih etmeniz gerekir. Kış mevsimine kadar evinize gelecekseniz sadece bahar mevsimi için kıyafet almanız yeterli olacaktır. Tabii gittiğiniz yerin iklimine göre de kıyafet seçmenizde fayda var.

  Pijama konusunda da eşofman ve pijama takımı, iç çamaşırını bolca almanızı tavsiye ediyoruz.

  TERLİK

  Özellikle yurtta kalacak olan terlik götürmeyi unuturlar. Duşta ve yurtta giymek için yanınızda mutlaka iki adet terlik götürmeniz gerektiğini unutmayın. Terlikleri başkaları ile paylaşmayın. Ayak sağlığı açısından bunun çok önemli olduğunu unutmayın.

  BARDAK

  Yanınızda kendinize özel bir adet kupa bardak bulundurun. Yurtta belirli saatlerde olan çay saatlerinin dışında kendinize özel kupa bardak getirmeyi unutmayın.

  DİĞER MALZEMELER

  El ve banyo havlusu

  El ve banyo havlusunu unutmamanız gerekir.

  Elbise askısı

  Dolabınızda elbise askısı bulunmayabilir. Bu nedenden dolayı yanınızda ellbise askısı götürmeyi unutmamanız gerekir.

  KİŞİSEL BAKIM ÜRÜNLERİ

  Erkekler için; traş bıçağı ve traş köpüğü, diş macunu, diş fırçası, deodorant

  Kadınlar için; Epilasyon Aleti, Fön Makinası, Saç Düzleştiricisi, Diş fırçası, Parfüm vs.

  Tırnak makası da unutmamalı

  Dikiş aletleri

  Ütü ve dolap kilidi de unutulmaması gereken malzemeler arasında yer alır.

  Yazı kaynağı : www.posta.com.tr

  İlk kez yurda çıkacaklar için alınması gerekenlerin listesi

  İlk kez yurda çıkacaklar için alınması gerekenlerin listesi

  Kıyafetinizi seçerken üniversitede gideceğiniz şehre göre seçmeniz daha iyi olur. Günlük hayatta giymediğiniz kıyafetleri yanınızda götürmeyin. Yurt içerisinde giyeceğiniz tişörtleri bol tutun. Özellikle çorap ve iç çamaşırlarınızı yanınıza fazlaca almanız daha iyi olur çünkü sık yıkama şansınız olmayabilir. Aynı zamanda yanınızda sadece spor kıyafet değil, klasik kıyafetlerde bundurmanız faydalı olur. Klasik bir gömlek, etek veya kumaş bir pantolon…

  Kişisel bakım ürünleri olarak evdeki her ürünü yanınızda götürmeye gerek yok. Çünkü bu durum size gereksiz bir ağırlık yapabilir. Mesela diş macunu veya şampuan gibi ürünleri gideceğiniz yerdeki marketlerden de alabilirsiniz. Ama saç kurutma makinesi, düzleştirici, maşa gibi ürünler ya da bornoz, havlu gibi ürünleri yanınıza alabilirsiniz. Havlularınızı yedekleri ile birlikte götürmeniz daha iyi olabilir ve el ayak saç havlulularınızı ayırıp, 3 farklı havlu da kullanmanız daha iyi olur.

  Yurtlar nevresim takımı veriyor ama siz yedek olarak yanınızda bir adet nevresim takımı ve minik bir battaniye götürebilirsiniz.

  Eğer gittiğiniz yurtta ütü yoksa yanınızda ütü götürmeniz sizin için iyi olur.

  Kettle yurtlarda vazgeçilmez bir ürün canınız istediği zaman çayınızı, kahvenizi yapabilirsiniz.

  Küçük bir dikiş seti alıp dolabınızın bir köşesinde bulundurabilirsiniz. İhtiyaç anında hemen kullanabilirsiniz.

  Asma bir kilit alıp dolabınıza takabilirsiniz çünkü burada özel eşyalarınız ya da laptop gibi ürünlerinizi bulundurabilirsiniz.

  Mutfak ürünlerinden özellikle kupa, kâse ve kaşık okul zamanınız boyunca vazgeçilmezlerinizden biri olacak, yanınızda bu ürünleri de götürebilirsiniz.

  Askı yanınızda da götürebilirsiniz ya da gittiğiniz yerden de temin edebilirsiniz.  

  2 tane terlik almanız ve kullanmanız daha iyi olur. Biri banyoda birini ise oda içinde kullanabilirsiniz.

  Eşyalarınız için küçük kutu ve düzenleyiciler kullanabilirsiniz.

  Bir ilaç kutusu veya çantası hazırlamanız okul zamanı faydalı olur. Bu ilaç kutusunda ağrı kesici, ateş düşürücü, grip ve soğuk algınlığı için ilaç, yara bandı, yara ve yanık kremi, vazelin gibi ürünleri ihtiyaç anında hemen kullanabilirsiniz.

  Teknolojik ürün olarak ise laptop, flash bellek ve vazgeçilmezimiz olan telefonunuzu, kulaklığınızı ve sarj aletinizi yanınıza alabilirsiniz.

  Kırtasiye ürünleri olarak ise defter, kalem, silgi kısaca okula dair her şeyi yanınıza alabilirsiniz.

  NOT: Genel olarak ucuz ve kaliteli ürünler tercih edin. Pahalı ürünlerin çalınma riski çok yüksek olabilir.

  HÜRRİYET AİLE ÖZEL/ Betül Öztürk

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap