Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yumurtlama döneminde hamile kalmak için ne yapmalı

  1 ziyaretçi

  yumurtlama döneminde hamile kalmak için ne yapmalı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kolay hamile kalmak için yumurtlamayla ilgili 10 ipucu

  Hamile Kalmak İçin Bilmeniz ve Uzak Durmanız Gerekenler!

  Hamile Kalmak İçin Bilmeniz ve Uzak Durmanız Gerekenler!

  Eğer hamile kalmak istiyorsanız, bu durumu şansa bırakmayın.

  Bazı çiftler için hamile kalmak kolay olabilir. Diğerleri için ise sabır ve bol şansa ihtiyaç vardır. Siz de hamile kalmak için gerekenleri merak ediyorsanız zaten bu konuda pek çok bildiğiniz şey olduğuna eminiz. İşte bu konu hakkında bilmeniz gerekenler.

  Yumurtlama dönemi nasıl tahmin edilir?

  Döllenme karmaşık bir dizi olaylar zinciridir. Her ay kadınların beynindeki hipofiz bezi, yumurtalıkları döllenme için bir yumurtayı serbest bırakır. Bu duruma yumurtlama denir. Yumurta serbest kaldıktan sonra fallop tüplerine doğru yolculuğuna başlayacaktır. Eğer gebe kalmak istiyorsanız, şu an tam zamanıdır. Birçok kadın için bu durum hareketli bir hedef vurmak gibi olabilir. Çünkü çeşitli faktörler, stres ve aşırı egzersiz gibi durumlar yumurtlamanın kesin zamanlaması etkileyebilir.

  Yumurtlama zamanınızı tahmin edebilmek için:

  Hamile kalmak için bunlara dikkat!

  Gebe kalmak istiyorsanız aşağıda verdiğimiz ipuçlarını yapıp yapmadığınızı kontrol edin:

  Hamilelik ve gebelik engelleri nelerdir?

  Hamile kalma şansınızı artırmak için aynı zamanda aklınızda olması gereken şeylerden biri de “yapılmaması gerekenler” bilmektir:

  Hamile kalmak için sigara içmeyin. Tütün spermin yumurtalara ulaşmasını sağlayan servikal mukusu etkiler. Sigara içmek aynı zamanda düşük yapma riskini artırır, oksijen alan ve besin ile gelişen bebeğinizi bunlardan mahrum bırakabilir. Hamile kalmak için sigarayı bırakın. Eğer sigara içiyorsanız ve bırakamıyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurun. Ailenizin iyiliği için kesinlikle sigaradan uzak durun. Hamilelikte sigara içmeyin.

  Alkol almayın. Gebe kalmak istiyorsanız alkolden kaçınmak en iyisidir. Ve hamile iseniz alkol kullanımı sizin için yasaktır.
  Sağlık kuruluşuna başvurmadan ilaç almayın. Bazı ilaçlar (reçete olmadan mevcut olanlar da) gebe kalmanızı zorlaştırabilir. Eğer hamileyseniz bilinçsiz ilaç kullanımı sizin için güvenli ve sağlıklı olmayabilir.

  Vajinal yağlara güvenmeyin. Jeller ve çeşitli reçetesiz vajinal yağlar, doğurganlığı azaltabilir. Tükürüğünüz dahi aynı etkiye sahip olabilir. Eğer bir yağ gerekiyorsa, mineral yağ veya kanola yağı – veya diğer öneriler için doktorunuza danışın.

  Yorucu egzersizler yapmayın. Orta derecede fiziksel aktivite doğurganlığa yardımcı olmakla birlikte, bazen de ters etki yapabiliyor. Bazı araştırmalara göre haftada yedi saatten fazla aerobik aktiviteleri doğurganlık ihtimalini düşürdüğü düşünülmektedir.


  Bir doktora danışmak için en doğru zaman

  Korunmasız olarak sık bir şekilde cinsel ilişkiye girmek, sağlıklı çiftlerin bir yıl içinde gebe kalmasını sağlayabilir. Diğer çiftlerin ise biraz yardıma ihtiyacı olacaktır.

  Hamile kalmak için 30 yaşından gençseniz bir doktora görünmeden önce bir yıl boyunca eşinizle birlikte gebe kalmayı deneyebilirsiniz. Eğer 35 yaş veya daha büyük bir konumdaysanız, ya sizin ya da eşinizin doğurganlık sorunlarıyla alakalı bilinen veya şüphesi duyulan bir durum için bir uzmandan yardım almalısınız.

  Kısırlık hem erkek hem de kadınları etkiler ve bu durumun tedavisi mevcuttur. Sorunun kaynağına bağlı olarak, kadınlar için jinekologlar, eşler için de ürolog ya da aile doktorları yardımcı olabilir.

  Yazı kaynağı : www.acibademmobil.com.tr

  Gebe Kalma Şansını Artıran Öneriler

  Gebe Kalma Şansını Artıran Öneriler

  Gebe kalma şansını artıran öneriler nelerdir?

  Hamile kalmayı planlayan çiftler için heyecan dolu bir başlangıç süreci başlar. Genellikle çiftler korunmayı bıraktıktan sonra hemen gebelik oluşacak gibi bir beklentiye kapılmaktadır. Oysa ki hamile kalma şansı her yaş grubunda değişiklik göstermekle beraber, zannedildiği gibi yüzde yüz değildir.

  Örneğin 25 yaşındaki sağlıklı bir çift için her ay gebe kalma yüzdesi yaklaşık yüzde 20 civarındadır. Hamile kalma yüzdesi bir yıl bekledikten sonra yüzde 90’ın üzerine çıkar. İki yılın sonunda ise gebe kalabilme şansı yüzde 95’e ulaşır. Bu nedenle korunmayı bırakır bırakmaz gebe kalınamaması durumunda hemen telaşa kapılmaya gerek yoktur.

  Gebe / Hamile Kalma Şansını Artıran Öneriler

  Özellikle 35 yaşın üzerindeyseniz ve 6 aydır korunmadığınız halde gebe kalamadıysanız, ya da 35 yaşın altındaysanız ve bir yıldır korunmadığınız halde gebe kalamadıysanız doktora başvurun.

  Çabuk hamile kalmak için ne yapmalı?

  Çiftlerin çoğunun aklındaki bir sorudur çabuk hamile kalmak konusu. Aslında ideal olan yaklaşım, gebelik planlayan kadınların bir jinekoloğa başvurarak muayene olmasıdır. Gebelik öncesi kadının sağlık durumunun hamile kalmaya elverişli olup olmadığının muayene ve testlerle değerlendirilmesi durumunda, gebeliğin hem anne hem de bebek için daha sağlıklı geçme şansı yükselir.

  Bundan sonra eğer muayene ve testler normalse, hasta korunmayı bırakabilir. Ancak bazen, örneğin hastanın tiroid bezi az çalışıyorsa, hormon tedavisine başlanıp, değerler normale dönene kadar beklenmesi önerilebilir. Ya da eğer hastanın kan şekeri yüksekse, diyet, egzersiz ve tedavi ile ideal seviyeye gelmesi beklenebilir.

  Korunmayı bıraktıktan sonra, çiftler ortalama haftada üç kere beraber olabiliyorsa, özel olarak yumurtlama dönemini hesaplamalarına bile gerek yoktur. Çünkü sık beraber olan çiftlerde, eninde sonunda yumurtlama döneminde beraber olma şansı gerçekleşir. Bazı çiftler için özellikle yumurtlama dönemi hesaplamaya çalışmak stres yaratabilir.

  Gerek erkek, gerekse kadında, gebe kalmak için özel olarak hesaplayarak görev gibi beraber olmak, strese bağlı cinsel fonksiyon bozukluğuna yol açabilir.

  Yumurtlama döneminde hamile kalmak için ne yapmalı?

  Hamile kalma olasılığı yüksek günleri hesaplama amaçlı pek çok soru almaktayız.

  Yumurtlama dönemi her kadında aynı zamanda olmayabilir. Yumurtlama günü, kadının adet döngüsünün uzunluğuna göre değişir. Her kadın, yumurtlama olduktan 14 gün sonra ya adet görür ya da hamiledir. Ortalama siklus uzunluğu 28 gün olduğuna göre, bu periyotta adet gören bir kadın için, yumurtlama günü adetin ilk gününden itibaren 14. gündür.

  Her kadının bu periyottda gebe kalma şansının en yüksek olduğu yaklaşık 6 gün vardır. Örneğin 28 günlük siklus için adetin 9. günü ve 14. günü arasındaki periyot, hamile kalma günleri olarak en yüksek şansın olduğu günlerdir. Bu günlerde günaşırı beraber olunması durumunda, hamile kalma şansı artar.

  Eğer siklus uzunluğu 35 gün ise, bu sefer yumurtlama günü 21.gün olarak hesaplanır. Bu durumda adetin 16. ve 21. günleri arası gebe kalma günleri olarak hesaplanır.

  Kolay hamile kalma pozisyonları var mıdır?

  Hamile kalmak için ideal bir pozisyon yoktur. Gebe kalma pozisyonları için özel bir çaba içine girmeye gerek yoktur. Aslında gebe kalabilmek için tek bir canlı spermin, sağlıklı bir yumurtaya ulaşabilmesi yeterlidir. Bu da yalnızca bir olasılık konusudur. Sağlıklı sperm ve yumurtalar bulunduğu sürece, eninde sonunda gebelik gerçekleşir. Hatta bazen korunma amaçlı olarak, dışarı boşalma yöntemini kullanan çiftlerde bile gebelik gerçekleşmektedir.

  Hamile (gebe) kalma takvimi nedir?

  Yumurtlama dönemi hesaplama amacıyla bugün artık pek çok bilgisayar ya da cep telefonunda kullanmaya uygun uygulamalar ile adet günleri girilerek bir gebe kalma takvimi oluşturulabilir. Bizim kendi web sitemizde de yumurtlama gününü hesaplamak için bu tür bir uygulama bulunmaktadır. En doğru yumurtlama günü hesaplama için bu tür uygulamaları kullanmak oldukça pratiktir.

  Hamile kalma günleri tablosu üzerinde her ay ortalama 6 gün, en yüksek olasılık olarak işaretlenmiştir.

  Hamile kalma dönemleri

  Ovulasyon testi ya da yumurtlama testi adı altında eczanelerden temin edilebilen ve evde kullanılabilen bir idrar testi mevcuttur. Bazı kadınlar bu testleri kullanarak hamile kalma dönemleri ni tesbit etmek isteyebilir. Bu test yumurtlama döneminde kadınlarda yükselen LH hormonunu idrarda tesbit etmeye yönelik tasarlanmıştır. LH hormonu kadınlarda kanda yükseldikten sonra, yumurtalıktan yumurtanın atılmasını sağlar.

  Genellikle kutu içinde 5 ila 7 test çubuğu bulunur. Testin hangi gün yapılacağı kadının adet siklusu uzunluğuna göre değişir. Örneğin 28 günde bir adet gören kadın bu testi yapmaya 11.gün başlayabilir.Genellikle tahmini yumurtlama tarihinizden 3-5 gün önce testi yapmaya başlayabilirsiniz.

  İdrara batırılan test çubuğunun renk değiştirmesi ile yumurtlama günü olduğu anlaşılır.

  Yumurtlama dönemi belirtileri var mıdır?

  Yumurtlama olduktan sonra kadınların vücut sıcaklığında 0.5 derecelik bir artış olur. Buna bağlı olarak bazal vücut sıcaklığı ölçülmesi ile yumurtlama günü hesaplanması, geçmişte çok sık uygulanırdı. Bugün çok pratik olmaması nedeniyle bu yöntem sık kullanılmamaktadır. Ayrıca yumurtlama gününde, hormonların etkisiyle kadınların vajinal sıvısı yumurta akı gibi şeffaf ve fazla miktarda olur. Bu da spermin rahim ağzından geçerek yumurtaya ulaşmasını kolaylaştırır.

  Yüzde yüz hamile kalma yöntemleri nelerdir?

  Hamile kalma yöntemleri hastaların çok merak ettiği ve sorduğu bir konudur. Bu konuda özel bir çaba göstermeye çoğu hastada gerek yoktur. Düzenli adet gören, her hangi bir sağlık sorunu olmayan ve düzenli cinsel beraberlik yaşayan çiftlerde hamilelik eninde sonunda doğal yollarla gerçekleşecektir.

  Hamile kalma yolları için bazı hastalar aşırı kaygı duydukları için, adet düzenleri bile bozulabilmektedir. Her ay adet döneminin gecikmesini dört gözle bekler, her ay gebelik testi yapar ve gebelik olmayınca hayal kırıklığına uğrarlar. Sürekli hamile kalma belirtileri bekler ve olmayınca üzülürler.

  Oysa ki jinekolojik muayenesi normal olan çiftlerde, ilk bir yıl işleri doğal akışına bırakmak yeterlidir. Gebelik bir yılın sonunda hala oluşmadıysa, kadın ve erkek için daha detaylı testler yapılarak, gebe kalmaya engel bir durum olup olmadığına bakılabilir.

  Yazı kaynağı : www.burcukaramursel.com

  Yumurtlama dönemi hesaplama

  Yumurtlama dönemi hesaplama

  Bebek sahibi olmak için en uygun zamanın belirlenmesi açısından yumurtlama hesaplama önemlidir. Yumurtlama zamanı hesaplaması her bireyde farklılık göstermektedir. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için yumurtlama hesaplamada en uygun tarihlerin belirlenmesi konusund pek çok yöntem kullanılmaktadır. Memorial Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları, yumurtlama hesaplama hakkında bilgi verdi.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap