Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yumurta tavukları kuluçkadan çıktıktan yaklaşık kaç hafta sonra yumurtlamaya başlar

  1 ziyaretçi

  yumurta tavukları kuluçkadan çıktıktan yaklaşık kaç hafta sonra yumurtlamaya başlar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Tavuklar Kaç Aylıkken Yumurtlar?

  Tavuklar Kaç Aylıkken Yumurtlar?

  Civcivler bulundukları ortam ve mevsimin durumuna ve değişkenliğine göre , büyüdüklerinde ortalama 4,5 ay ile 8 ay arasında yumurtlamaya başlar. Hibrit türleri ise özel bakım şartı ile 3,5 ay gibi kısa bir sürede yumurtlar. İlk yumurtaları küçük olur. Kış mevsiminde olgunlaşan piliçler ocak ayında yumurtlaması gerekirken bazen şubat sonuna kadar yumurtlamayabiliyorlar. Sabahları geç uyanan kümesleri de tavuklarında yumurtlaması geç olabiliyor. O nedenle erken uyandırılma konularına dikkat etmek gerekir.

  Tavuklar Kaç Aylıkken Yumurtlar?

  Genelde tavuklar sabah ve öğle arası yumurtlar. Ancak bazı tavuk cinsleri günün herhangi bir saatinde de yumurtlayabilmektedir. Tavuğun yumurtladığı saat ertesi günü yumurtlayıp yumurtlamayacağı konusunda da bilgi verebilmektedir. Örneğin; sabah erkenden yumurtlayan bir tavuk ertesi günü de mutlaka yumurtlar. Ancak gün içinde geç saatlerde yumurtlarsa ertesi günü yumurtlama yapmaz. Tavukların yumurtlamasında yiyecek faktörü çok önemli değildir. Tavuğun genç olması ve sağlıklı olması yeterlidir. Ancak her tavuk her yumurtlamadan sonra yıpranır. Yumurtlama tavuktan çok şeyler alıp götürür. İşte bu noktada mineral ve vitaminler açısından zengin beslenme tavuklar için çok önemlidir.

  TAVUK KAÇ AYLIKKEN YUMURTA VERİR TAVUKLAR KAÇ AYLIKKEN YUMURTLAR

  Sağlıklı doğal yumurta elde etmek için kimyasal içermeyen doğal ve vitaminli yemlerle tavuklarınızı beslemeniz ve arada serbest bırakıp beslenmelerine izin vermeniz şartı ile mümkündür.

  Tavuk Ne Zaman Yumurtlar?

  Tavuk yetiştirmek oldukça keyifli bir iştir. Bunun için hobi amaçlı günümüzde birçok insan tavuk yetiştiriciliğinde bulunmaktadır. Ancak bu hobiyi edinen herkes tavuk ne zaman yumurtlar ve ya tavuklar kaç aylıkken yumurtlar tarzında sorular sormaktadır. Bizler de bu soruları birazdan aşağıda cevaplandıracağız. Öncelikle standart bir şekilde beslenen bir tavuk türü, hemen hemen 26. ile 28. haftasında yumurtlar. Kaç aylıkken yumurtlar soruna ise 6 ile 9 ay arasında diye cevap verebiliriz. Tavuklar soyunu ilerletmek ve insanlara faydası olan yumurtaları üretmek için üremek zorundadır.

  Ancak tavuklar özellikle çok soğuk havalarda civcivlerin büyümesini engellediği için üreme yapamazlar. Hatta aynı şekilde çok sıcak havalarda ise, fazla su tüketerek ve yeterli besini alamadıkları için yumurtlama sorunu yaşamaktadırlar.Eğer sizler de tavuk yetişiyorsanız ve tavuğunuzun yumurtlama döneminde gecikme fark ettiyseniz, bazı tetkikler uygulayarak yumurtlama dönemini düzenli hale getirebilirsiniz.

  Sağlık ve standart beslenen bir tavuk en geç 9 ayda yumurtlaması başlar. Ancak yukarı da belirttiğimiz hava koşulları bu aşamada oldukça önemlidir.

  Yumurtlamaya hazır olan tavuklar genelde ibik ve kulak lopları epeyce kırmızı olur. Alt kısımda yer alan çatal başta kapalıdır. Yumurtlama dönemi girdiğinde bu çatal açılır. Böylece kısa zaman içerisinde tavuğunuz yumurtlayacak demektir.

  Yazı kaynağı : www.hayvanciyiz.com

  Tavuk Ne Zaman Yumurtlar ?

  Tavuk Ne Zaman Yumurtlar ?

  Civcivleri satın alma heyecanı genellikle ilk yumurtayı almanızla birlikte aşılır.

  Onlara piliç olarak değer verirken, yapacak ve düşünecek çok şey var. Ne den mi? Ne zaman yumurta salacaklar?

  Onları dikkatle beslediniz büyüttünüz artık yetişkin tavuklar arasına karıştılar peki şimdi ne olacak?

  Şaşırtıcı bir şekilde, bazı tavukların yumurtaların ‘üretim moduna’ geçmeleri için beklemeniz gerekebilir.

  Hangi cinslere sahip olacağınıza bağlı olarak, ne kadar süre yumurta bekleyeceğiniz teferruattır kesin bir şey demek doğru olmayacağı gibi sizi bu konuda biraz daha aydınlatmak isterim.

  Tavukların Salmasını Sağlayan Yem

  PRO YEM –

  Beslenme, yumurtlama etkeni için büyük bir etken olabilir.

  Tavuklarınızın yumurta bırakmasını istiyorsanız, kuşların biçimlendirici süreçlerinde onları çok iyi beslemeniz gerekebilir. Örneğin soğuk aylar ve mevsim geçişleri

  Verdiğiniz takviyelere de dikkat etmelisiniz şişmiş kilolu tavuklar üretim için çok iyi değildirler. Hayvanların üretkenliği daha civcivken başlar.

  Civcivlerinizi başlangıç ​​yemini ile 6 hafta boyunca beslemelisiniz. Bu süreçte pro yem öneririm tüy ve kemiklerin hızlı gelişimi için protein lazım ve bu unsurlar pro yemde mevcuttur.

  Genç piliçler, 6 ila 20 hafta arasında % 14-16, biraz daha az protein gereksinim duyarlar.

  Hayvanlarınız 20 haftalık veya üzerindeyseler beslemelerinde% 15-18 protein gerekmektedir.

  Proteinlerindeki herhangi bir küçük değişiklik, gecikmenin ortaya çıkmasına neden olabilir. Satıl aldığınız yemin taze olduğuna emin olun besin değerleri bayat bir yemde aynı olmayacaktır.

  Suyun Önemi

  Galvanizli Suluklar Önerimizdir.

  Temiz, tatlı su, genellikle göz ardı edilen bir gerekliliktir. Civcivlerin büyüklüklerine göre şaşırtıcı miktarda su içebilirler, ancak civcivlerin asıl sorunu sularını neredeyse durmadan kirletmeleridir!

  Suyun kalitesinin sürekli olarak izlenmesi ve sık sık değiştirilmesi gerekir. Yem ve suyu daha taze tutmaya yardımcı olacak plastik, yükseklik standları satın alabilir veya kendi tel standınızı bile oluşturabilirsiniz.

  Suluğun yüksetilmesi faydalı olacaktır ancak yine de suyu sık sık değiştireceksiniz. Büyüdükçe suluklar ve yemlikler yüksetilmelidir.

  Taze temiz suya dikkat edin…

  Farklı Irklar Farklı Yaşlarda Yumurta Salımına Başlıyor

  Genetik olarak, Lohman ve Ligorin gibi ırkların bazıları çok fazla yumurta bırakacak şekilde yetiştirildi. 16 hafta kadar erken bir sürede salmaya başlayabilirler! Bunun dezavantajı, genellikle üç yıldan daha uzun yaşamadıkları ve ikinci yılda üretimin azaldığıdır .

  Rhode Island Reds, Delawares ve Barred gibi cinsler da genellikle 18-20 hafta boyunca yumurta salmak için erkendir. İyi, cinslerdir ve tutarlı olmasa da dördüncü veya beşinci yıllarına kadar yaşayabilirler.

  Bununla birlikte, bazı ırklar vardır, bunlar çoğunlukla yumurta üretmek için 28 hafta beklerler bunlar daha büyük, daha ağır kümes hayvanlarıdır. ( Brahma Gibi )

  Hastalıklar Yumurta Salmasını Geciktirebilir

  Bitler, akarlar ve solucanlar gibi parazit istilası yumurta üretiminde gecikmeye neden olabilir.

  Düzenli olarak, kuşlarınız için sağlık kontrollerinde bulunun, eğer bir problem olduğundan şüpheleniyorsanız, daha sık yapılmalıdır. Bir sorunda hemen ilaçlama yapmalısınız.

  Kanatlı çiçeği, koksidiyoz ve bulaşıcı bronşit gibi bazı hastalıklar kuşu önemli ölçüde etkileyebilir. Bu hastalıklar eşliğinde zayıf düşen hayvanlar uzun süre yatacaktırlar.

  Hayvanlarınızı sağlam bir kaynaktan aldıysanız merakınız olmasın sorun olmayacaktır.

  Yılın belli saatlerinde haftalarında ve aylarında yumurta salımı olmaz. Tavuklar günlere, aylara ve geçişlere tepki veren hayvanlardır. Günlerin uzayıp kısalması gibi etkenlere tepki vermektedirler. Bu sebeptendir ki yumurta salımlarına bir süre ara vere bilmektedirler.

  Yuvalama Kutularına Erişim

  Sizlere Yumurta Hazneli Folluklar Öneririm.

  Aynı zamanda yeni tavuklarınız genç tavuklarınız strese gire bilir eski ve rütbeli yaşlı tavuklar genç tavukları folluklara yaklaştırmayabilir.

  Bunun basit çaresi, yeni kızlar için geçici yuva kutuları yapmak.

  Eski bir ahşap kutu, karton kutu, bazı saman kutuları ve kedi taşıyıcı gibi şeyler çok güzel doğaçlama yuvalama kutuları yapabilir.

  Bu sürü kabullenme işini ise biraz abur cuburla çözebilirsiniz. Aynı ortamda bir şeyler yeyip içmeleri onları bir birlerine kaynaştıracaktır.

  Bulabileceğinizden daha fazla yumurta almanız gerektiğini düşünüyorsanız, olası yuvalama noktaları için alanı kontrol edin. Tavuklarınız bilmediğiniz yerlere yumurta bırakıyor olabilir.

  Ne Zaman Salmaya Başlayacaklar?

  Cinslerin çoğunluğu yaklaşık 16-20 hafta aralığında salmaya başlayacaktır. Eğer çok yakında başlamazlarsa, umutsuzluğa kapılmayın! Daha sonra salmaya başlarlar bu durum kötü değildir sağlam genler ve uzun süreli yaşayan çoğu tavuğun yumurta salma süresi uzundur.

  Sabredin ve bekleyin…

  Bir tavuk derhal üretim moduna geçmez stres etkenleri kümes ortamı havasal değişimler, hastalıklar ve haşereler gibi bir sürü etkeni vardır. Bu etkenler doğrultusunda sabır en önemli şeydir.

  Tavukların çoğu 20 haftalıkken salnaya başlayacak, ancak bazıları daha uzun sürecek – anahtar Sabır! Beklemek zor olabilir, özellikle ilk yumurtanın ne zaman geleceğini bilmemek, ama beklemeye değer.

  Yazı kaynağı : harikalar-diyari.net

  Tavukların yumurtlama meseleleri

  Yumurtanın insanlar için önemi

  Yiyebileceğimiz tüm yiyecekler içerisinde en zengin besin değerlerine sahip ve en şifalı olan tek yiyecek maddesi yumurtadır. Çünkü yumurta etiyle, kemiğiyle, kanıyla, tüyleriyle, gözlerinden böbreklerine kadar tüm iç ve dış organlarıyla bomba gibi sağlıklı bir civciv demektir. Yani bir yumurta bir civcivin yaratılmasında gereken her şeyi eksiksiz ihtiva eder. Fakat ne yazık ki günümüzde her yumurta zengin besin değerine sahip değildir. Çünkü doğal olmayan ortamlarda doğal olmayan yemlerle beslenen tavukların yumurtaları satılıyor. Çocuklarımıza yedirebileceğimiz gıdaların arasında besin değeri en yüksek olanı doğal ortamda özgür olarak yetiştirilen tavukların yumurtalarıdır.


  Yumurta üreticiliği (yumurta üretim çiftliklerinde) dünyanın hemen her yerinde yapılan ve büyük önem taşıyan bir kazanç yoludur. Dış ülkelere yumurta ihracatı yapan üreticiler aynı zamanda ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlar. Bu meslekte hibrit yumurta tavukları kullanılır. Eskiden en çok Ligorin tavukları kullanılırdı.

  Her yıl ekim ayının ikinci cuma günü Dünya Yumurta Günü kutlanır.

  Bebeklere yumurta hediye eskide kalmış geleneklerimizdendir. Bebek kırkını doldurunca komşulara ve akrabalara ziyarete götürülür. Bir evden ayrılırken ev sahibi bebeğin kundağının arasına birkaç yumurta koyar.

  Tavuklar ne zaman yumurtlamaya başlar?

  Civcivlerin büyüyüp yumurtlamaya başlamaları tavuk ırkına göre ve ortam / mevsim değişkenlerine göre genelde 4 buçuk ay ile 8 ay arasında değişiyor. Yeni hibrit yumurta tavukları ise (tabii ayrıca özel bakımları şartıyla) 3,5 ay gibi kısa bir zamanda yumurtlamaya başlarlar. İlk yumurtalar oldukça küçük olur. Kış mevsiminin ilk yarısında erginliğe erişen piliçler yumurtlamaya başlama olgunluğuna sahip oldukları halde genelde ocak veya şubat sonlarına kadar yumurtlamazlar.

  Yumurtlama saati var mı?

  Çoğunluk tavuk ırkları en çok sabah-öğle arası yumurtlar. Bazıları gündüzün herhangi bir vaktinde (sabah, öğleden sonra, hatta ilkindiden sonra gibi) rastgele saatlerde yumurtladıkları olur. Yumurtlama saati ayrıca bir tavuğun peşpeşe günlerde yumurtlayabileceğini veya ara vereceğini de gösterir. Bugün çok erkenden yumurtlamışsa yarın da yumurtlayacak demektir. Ama aynı saatte değil, birkaç saat sonra. Eğer tavuk öğle vakti yumurtlamışsa yarın büyük bir ihtimalle yumurtlamayacaktır.

  Çift sarılı yumurta

  Tavukların çift sarılı yumurta yapmasının sebebi yanlış olarak şöyle açıklanması internette yaygındır: Yumurtaya yeni başladığı için strese giren her tavuk yapar. Tavuk yumurtlamaya alıştıktan belli bir süre sonra üzerindeki stresin de bitmesiyle tümüyle ortadan kalkar normal yumurta düzenine geçer.

  Bu açıklama kesinlikle gerçek dışıdır. Uzun yıllar tavuk beslemişizdir. Yumurtaya yeni başlayanlarda çift sarılı olma halini hiç görmedim. O açıklama doğru olsaydı bizim yumurtaya yeni başlayan tavuklarda da olurdu ve hem bunu tavuk besleyen bütün herkes zaten bilirdi. İşin doğrusu şudur: Haftalarca yumurtadan kesilmeden yumurtlamak doğal değildir ve doğada yoktur. İnsanların tavukları tutsak etmeleri ve yumurtaları almaları tavukların içgüdülerine etki ediyor ve tavukların eksilen yumurtalar yerine yenilerini yumurtlamasını sağlıyor. Böylece, devamlı yumurtlama bazı gıdaların da etkisiyle yumurtalık organında yumurta sarılarının gelişimleri hızlanıp ayrıca ikişer tane olarak yumurta kanalını terk ediyorlar. Böylece ikisi birden yumurta akına bürünüp kabuklanıyor. Başka sebep aramayın. Dediğim gibi bu bir çeşit dejenerasyondur ve tavukların yediği şeylerle ilgilidir. Sırf yumurta çiftliklerinde değil açıkta serbest yetiştirilen tavuklarda bile zaman zaman geçici olarak görülür. Kalıcı bir problem değildir.

  Bunun yaşla veya ırkla da ilgisi yok. Bizim birkaç tavuğumuz, ırkları ve yaşları farklı olduğu halde bir dönem boyunca her biri çift sarılı yumurtlamıştı. Özel bir şey yapmamıştık. Yeni bir yer keşfetmişlerdi. Her gün oraya uğrar toprakta eşinirlerdi. Bence kesin o toprakta yedikleri şeylerin tavukların hormonlarına etkisi olmuştu.

  Çift sarılı yumurtalar kuluçkada kullanılmamalıdır. Yoksa ikiz civciv oluşup birbiri içinde gelişiyorlar ve üç bacaklı, dört kanatlı, iki başlı gibi civciv oluşuyor. Bunlar yaşayamıyor.

  Organik yumurta nedir?

  Hiç kimseye organik adı altında satılan yumurtalara fazla para verip almalarını tavsiye etmem. Zira bu bir aldatmaca. Doğal yumurtalara hakaret. Çünkü hep görmüşümdür organik diye satılan yumurtlar irili ufaklı karışık. Genelde hiç biri normal irilikte değil. Oysa gerçek organik yumurta gerçek doğal şartlarda yaşayan gerçek doğal tavukların yumurtaları olmalıdır ki sadece ilkbaharda mümkündür. İrilikleri de tam olması gerektiği kadardır. Besleyiciliği de şifalılığı da tamdır. Ama o pahalıya satılan yumurtaları yumurtlayan tavuklarda besin eksikliği söz konusudur ki yumurtalar içlerinde bir civcivin sağlıklı gelişmesine elverişli irilikte olamıyor. Yumurta kendi içindeki civcivi besleyemeyecekse çocuklarımıza nasıl besleyici olabilir acaba?

  Ancak köy yumurtası adı altında satılan yumurtalar eğer eski usul yetiştiricilikle, açıkta serbest, güneş altında gezip dolaşan tavukların yumurtaları ise bunları tavsiye ederim.

  Yumurta verimini kötü etkileyen faktörler

  Az ışıklı kümeslerde sürekli tutulan tavukların hiç yumurtlamama veya çok az yumurtlama probleminin sebebi hayvanların sabahları güne çok geç başlamaları ve akşamları erkenden uykuya dalmalarıdır. Erken kalkma alışkanlığınız yoksa tavuklarınız için geniş pencereli, ışıklı kümes yapmalısınız.

  Yaşlılık: Özellikle 3. yıldan itibaren yumurta veriminde her yıl artan düşüşler olur. Bu gayet normaldir.

  Yetersiz veya dengesiz beslenme: Yumurtalar gerçekte civciv oluşumu içindir. Bu yüzden tavuk bünyesindeki en hayati önem taşıyan besinler devamlı yumurtaya aktarılır. Her türlü kuvvetli gıdadan bol bol yemezlerse bünyeleri zayıf ve yorgun düşer ve tavuk yıpranır. Sonuçta yumurta oluşumu büyük yavaşlama gösterir. Hatta tavuğun biyoritmi civciv oluşumuna yeterli besin ihtiva edemeyecek yumurta üretmektense hiç yumurta üretmemeyi bile kararlaştırabilir.

  Stres: Çeşitli stresler, yiyecek paylaşamama kavgaları ve tekrarlanıp durun korkutucu-ürkütücü etkenlerin yumurta verimine olumsuz etkisi vardır.

  Yumurtadan kesilme

  Tüy Dökümü yumurtadan kesilmeyi de beraberinde getirir. Tavuklar genelde yılda bir defa, çoğunlukla sonbaharda tüy dökerler ve yepyeni tüylerine kavuşurlar.

  Kış döneminde bazı tavuk ırklarında yumurtlamaya ara verme görülür. Kışın gecelerin uzun sürmesi tavukların yumurtlamadan kesilmesinde ana faktördür. İkinci etken ise soğuk havadır. Fakat bu her ırkı etkilemez. Kışın gecelerin çok uzun olması faktörü çoğu tavuk ırklarında yumurta verimini azaltır veya durdurur. Bazı ırktan tavuklar (özellikle hibrit yumurta tavukları) kışa rağmen normal yumurtlamaya devam eder.

  Gurk olmak: Gurk olan tavuk yumurtlamayı bırakır. 21 gün kuluçka süresine ilaveten 2 aya yakın bir civciv yetiştirme süreci sonunda tavuklar tekrar yumurtlamaya başlarlar.

  Yer yadırgaması stresinde tavukların 15 gün kadar yumurtlamaya ara verdiği görülür. Yeni yerine alışınca yumurtlamaya devam ederler.

  Barındıkları yer sorunu – Gündüz süresi: Eğer tavuklarınızı karanlık kümeslere kapatıyor, sabah geç aydınlığa kavuşturuyor, akşam erkenden karanlığa sokuyorsanız yumurtadan zamansız kesilmeleri normaldir.

  Kabuksuz yumurtlama sorunu

  Kapalı yerlerde tutulup kireçten mahrum yiyeceklerle beslenen tavukların bile kabuksuz yumurtlamaları pek görülen bir şey değildir. Yumurta kabuğunun ortalama %95ini oluşturan “kalsiyum karbonat” yeşil sebzelerde ve musluk suyunda bile bulunur. O halde sorunu tavuğun bünyesindeki sorunlarda ve özellikle beslenmelerinde aramak gerekiyor. Hiç alakasız gibi görünen birtakım gıdaların yumurtaların kireçlemesinde önemli etkisi vardır.

  Zengin çeşitlilikte yiyeceklerle beslenen, vitamin mineral eksikliği çekmeyen tavuklarda kabuksuz yumurtlama sorunu olmaz. Tavuklarınızı mümkün olduğunca zengin çeşitlilikte yiyeceklerle besleyin.

  Kabuksuz veya yumurta zarında çok az kalsiyum karbonat olan yumurtalar yeni yumurtlamaya başlayan piliçlerde daha sık görülebilir. Zamanla sorun kendiliğinden düzelir.

  Tavuklar çok su içer. Ülkemizde sularımızda kalsium karbonat vardır. Bazı yörelerin sularında olmayabilir. Böyle yerlerde tavukların yumurta kabukları çok ince ise o zaman tavuklarınızın severek yiyeceği acılı haşlanmış patates ezmesine ince öğütülmüş midye kabuğu parçaları, yumurta kabuğu parçaları karıştırıp yedirin.

  Tavuklar toprak da yerler çoğunuz bilirsiniz. Tavuklarınızı toprak banyosu yapmalarından alıkoymayın buna imkân sağlayın.

  Küçük yumurtlama sorunu

  Tavuğum niçin küçük yumurtluyor? Yumurtaları neden ufak? Geçen yıl yumurtalar daha büyüktü.. Çocuklar çok soru soruyor. Sağolsunlar onlar da olmasa yazacak konu bulamayacağım.

  Yumurtaya yeni başlayan piliç tavuklarda bir süre yumurtalar küçük olur. Civcivlikten piliçliğe geçtiğinde daha erken yumurtlamaya başlayan hibritlerde küçük yumurtlama süresi biraz daha uzayabilir. İlk yumurtalarda yumurta sarısı bile olmayabiliyor. Çünkü bünye henüz alışmamıştır. Allahın doğa sistemine koyduğu mükemmelliklerden biri. Önce adeta “deneme yumurtaları” yaparlar.

  Yetişkin tavuklarda küçük yumurtalar: Yumurta büyüklüğü tavuk ırkına göre değişir. Farklı ırklardan tavuklarınız varsa bunu görmüşsünüzdür. Bazı ırk tavuklar çok iri yumurta yapar. Şekil ve renkte de ufak tefek farklılıklar olabiliyor. Tavuğunuz ırkına göre bile küçük yumurtluyor ise yetersiz beslenmeden dolayıdır. Yediği şeyler ne kadar zengin çeşitlilikte ve iyi besin değerlerine sahipse yumurtalar da o kadar iri ve daha şifalı, daha  besleyici olur.

  Cüce tavuklardan fazla büyük yumurta beklemeyin. Onların küçük yumurtlaması normaldir. Bazılarının yumurtaları daha büyük, bildiğimiz boya yakın olabiliyor.

  Verdiğiniz ilaçların etkisi: İlaçlar hormonlarda bir düzensizlik yapmışsa yumurtalar aniden küçülebilir. Veya, bizde olduğu gibi yaşa bağlı hormon değişiklikleri böyle şeylerde etkili olabilir.

  Tavuklar yumurtlayınca niçin gıdaklar?

  Öncelikle bunun gayet doğal olduğunu bilmelisiniz. Yumurtlamış bir tavuk gıdaklamaya başlar, diğerleri de ona eşlik eder ve hep bir ağızdan bağırmaya başlarlar. Tavukların doğal ortamda tamamen serbest bırakılarak yetiştirildiği yerlerde görülmüştür ki: Kendi seçtiği gizli yerde yumurtalarını biriktiren bir tavuk, yumurtasını yumurtladıktan sonra oradan uzaklaşır, başka yerde gıdaklamaya başlar. Bunun sebebinin düşmanları yanıltmak olduğu düşünülüyor. Siz de dikkat ederseniz tavuğunuz folluktan uzaklaştıktan sonra gıdaklamaya başladığını görürsünüz.

  Yumurtladıktan sonra yüksek sesle gıdaklamanın yumurta şarkısı olduğunu, yumurtlayan tavuğun gururla ilan etme biçimi olduğunu iddia edenler de var.
  Anadolu’dan bir deyimimiz yukardaki iddia ile benzerlik gösteriyor:
  “Bir tavuk 20 kuruşluk bir yumurta yaptı diye övünür dünyayı ayağa kaldırır. Bir inek bin liralık bir buzağı doğurur kimseye duyurmaz.”

  Sebebi hayati endişeler olabilir. Çünkü yumurtalar tavuklar için çok değerlidir. Nesillerini devam ettirmenin tek yoludur. Hint ırkları dışında tavuklar genelde küçük gruplar halinde yaşayan, sosyal hayatları olan hayvanlardır. Birbirlerini tehlikelerden uyarmak gibi özellikleri vardır.

  Belki de tavukların zikridir, duasıdır bilemiyoruz.

  Bağıran tavukları susturmak için ne yapılabilir? – En sevdikleri yiyeceklerden verirseniz derhal susarlar!.

  Yazı kaynağı : azbitki.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap