Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yılanın deri değiştirmesine ne denir

  1 ziyaretçi

  yılanın deri değiştirmesine ne denir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Deri değiştirme

  Deri değiştirme

  Deri değiştirme (ecdysis), Ecdysozoa soyunun birçok omurgasızında kütikülün dökülmesidir . Bu hayvanların kütikülleri tipik olarak büyük ölçüde esnek olmayan bir dış iskelet oluşturduğundan büyüme sırasında dökülür ve yeni, daha büyük bir örtü meydana gelir.[1] Eski ve boş dış iskeletin kalıntılarına exuviae denir.[2]

  Tüy dökümü sonra eklembacaklı teneral bir callow olarak tarif edilmektedir; "taze", soluk ve yumuşak gövdelidir. Deri üretimine benzer bir tabaklama işleminin ardından bir veya iki saat içinde kütikül sertleşir ve koyulaşır.[3] Bu kısa aşamada hayvanın hacmi artar, çünkü aksi takdirde büyüme dış iskeletin sertliği ile sınırlanır. Normalde sert dış iskelet ile kaplanan uzuvların ve diğer parçaların büyümesi, yeni cilt sertleşmeden önce yumuşak kısımlardan vücut sıvılarının aktarılmasıyla sağlanır. Karnı küçük olan bir örümcek yetersiz beslenmiş olabilir, ancak daha büyük olasılıkla son zamanlarda deri değiştirmeye uğramıştır. Bazı eklembacaklılar, özellikle trakeal solunumu olan büyük böcekler, yeni dış iskeletlerini yutarak veya başka bir şekilde hava alarak genişletirler. Yeni dış iskeletin yapısının olgunlaşması ve renklenmesi uzun ömürlü bir böcekte günler veya haftalar sürebilir; bu, yakın zamanda deri değiştirmeye uğramış bir bireyi tanımlamayı zorlaştırabilir.

  Deri değiştirme hasarlı doku ve bacaklarda eksik sağlar rejenere ya da esas olarak şekillendirilmiş yeniden. Tam rejenerasyon, bir dizi tüy dökümü gerektirebilir; güdük, normal veya normale yakın bir boyuta gelene kadar her tüy dökümü ile biraz daha büyük hale gelir.[4]

  Süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ekdiz için hazırlanırken, eklembacaklılar bir süre hareketsiz halde kalır, eski dış iskeletin altta yatan epidermal hücrelerden ayrılmasına veya ayrılmasına uğrar. Çoğu organizma için dinlenme dönemi, epidermal tabakanın tüylenme bezlerinden sıvının salgılanmasının ve kütikülün alt kısmının gevşemesinin meydana geldiği bir hazırlık aşamasıdır. Eski manikür epidermisten ayrıldıktan sonra, aralarındaki boşluğa bir sindirim sıvısı salgılanır. Ancak bu sıvı, yeni kütikülün üst kısmı oluşana kadar inaktif kalır. Sonra, sürünen hareketlerle organizma, sırtını ikiye bölen ve hayvanın ortaya çıkmasını sağlayan eski bütünleşik kabukta ileri doğru iter. Çoğunlukla, bu ilk çatlak, vücuttaki hareket ve kan basıncındaki artışın bir kombinasyonundan kaynaklanır ve dış iskeleti boyunca genişlemeye zorlanır ve bu da örümcekler gibi bazı organizmaların kendilerini kurtarmasına izin veren nihai bir çatlamaya yol açar. Eski kütikül sindirilirken yeni katman salgılanır. Dış iskeletin iç kısımları da dahil olmak üzere tüm kütikül yapıları deri değiştirmede dökülür, bunlar beslenme yolunun ve varsa trakenin son astarlarını içerir.

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Sesli Sözlük - yılanın deri değiştirirken attığı deri

  Yılanlar neden deri değiştirirler?

  Yılanlar neden deri değiştirirler?

  Göster

  Google Twitter Facebook

  Yükleniyor

  Yazı kaynağı : evrimagaci.org

  Yılanların Deri Değiştirme Nedenleri Nelerdir?

  Yılanların Deri Değiştirme Nedenleri Nelerdir?

  Yılanlar genel itibariyle insanlara soğuk gelen ve çoğu zaman ürkütücü bir görüntüsü olan canlılardır. Hem korkutucu hem de son derece ilginç yaşamları sayesinde belgesellerde bu canlılar ile ilgili yayınlanan pek çok şey ilgi çeker. Yılanların hayatı ile ilgili oldukça ilginç, merak uyandırıcı görüntüler yayınlanırken, bunların içerisinde çoğunlukla öne çıkan ve merak edilen soru yılanların neden deri değiştirdiğidir.

  8373_eryx_jaculus1Bilindiği üzere, yılanlar belli dönem aralıklarında deri değiştirirler. Özellikle de en azından yılda bir kere deri değişimlerini yaparlar. Bu durumun temelinde yılanların hayvanlar aleminde sürüngenler sınıfında yer alan ve bu sınıfın karakteristiklerini taşıyan canlılardan biri olmasıdır.

  Hayvanlar aleminde yer alan sürüngenler sınıfında Squamata yani pullular takımı bulunur. Bu takım altında yaşayan türler içinde ise özellikle de yılanlar ve kertenkeleler öne çıkar. Bu hayvanlar belirgin şekilde ve bir çeşit zorunluluk ile deri değiştirirler.

  Yılan türlerinin pek çoğunda vücutlarını saran bu deri bir tulum gibi tek parça halinde değiştirilebilir. Belgesellerde de en çok dikkat çeken konu, yılanların derileri içerisinden sıyrılarak sanki kabuğundan ayrılıyor gibi görünmesidir. Ancak bazı yılanlarda ve kertenkelelerde parça parça olarak deri atımı da gözlenmektedir.

  Bizlerin diline gömlek değiştirme tabiri ile yerleşen deri değiştirme olayının yılanlar açısından amacı vücudun büyümesini ve gelişmesini, uzamasını, kısaca mevcut konformasyonundan farklı bir şekle geçebilmesini mümkün hale getirmektir. Yılanların üzerini saran pullar esnek yapılı değildir ve bu canlıların vücut gelişimlerini engelleyecek kadar sert yapılıdır. Hayvanların çevresini saran bu pullar nedeni ile yılanlar kılıfın izin verdiği ölçüde büyüyebilirler. Daha fazla bir büyüme gerektiği zaman pulların alt tabakalardan genişletilip bir gelişim imkanı sağlandığı, genişlemenin dağlanamadığı dar bölgelerde ise atılma yoluna gidildiği gözlenmektedir.

  Yılanlar gibi kaplumbağalar da, timsahlar da periyodik olarak deri değiştirirler ve pul dökerler. Ancak, her canlının deri değiştirme hızı ve kapasitesi farklıdır. Bu durum ise canlının türlerine göre farklılık göstermekten ziyade, daha çok bir canlı türünün ne kadar hızlı büyüyüp geliştiği ve ne kadar iyi beslendiği ile orantılı olarak meydana gelmektedir.
  Kaynakça:
  http://www.risaleajans.com/merak/yilanlar-neden-deri-degistirir

  Yazar:Gökçe Cömert

  Yazı kaynağı : www.bilgiustam.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap