Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yivsiz av tüfeği ruhsatı yenilemek için gerekli belgeler 2021

  1 ziyaretçi

  yivsiz av tüfeği ruhsatı yenilemek için gerekli belgeler 2021 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Yivsiz Tüfek Ruhsatı Başvuru Süreci 2021 (Ayrıntılı Anlatım)

  Yivsiz Tüfek Ruhsatı Başvuru Süreci 2021 (Ayrıntılı Anlatım)

  Uzun süredir sportif amaçla satın almayı düşündüğüm fakat bir türlü yasal sürece başlayamadığım yivsiz tüfek ruhsatı başvurusu sürecine resmen başladım. “Sürecine başladım” diyorum çünkü normalde yarım günde halledilecek bir konu 2021 yılında bir çok şeyin değişmesiyle birlikte 2 gün sürecek hale geldi benim için.

  Ruhsat başvurusu öncesi onlarca web sitesi ve youtube kanalında sürecin nasıl olacağını araştırmış ve bu konuda kendimi hazırlamıştım. Fakat 2021 yılı itibariyle ruhsat sürecinde bazı değişiklikler yapılmış ve bu süreç henüz hiç bir web sitesinde bulunmuyor. Bu nedenle de bu rehberi sizler için paylaşmak istedim.

  Yivsiz Tüfek Ruhsatı Başvuru Süreci

  Yivsiz Tüfek Ruhsatı Başvurusunda 1. Gün (15 Şubat 2021)

  Ben internetten dilekçe ve gerekli belgeleri hazırlayıp direk emniyete dosya bırakmaya gittim. Fakat yivsiz av tüfeği ruhsatı ile ilgili işlemleri yapan polis memuru bana sistemin değiştiğini ve elimdeki evraklardan bazılarına gerek olmadığı ve bazı evrakların eksik olduğunu söyledi. Ben giderken yanıma şunları almıştım:

  Elimde bu evraklarla beraber bulunduğum ilçenin ilgili karakoluna gittim. Fakat gittiğimde artık sistemin değiştiğini, sabıka kaydı çıktısına gerek olmadığı, fotoğrafın biyometrik olarak hem dijital hem de baskı halinde olması gerektiği söylendi ve aslında ilk başta almam gereken evrak listesi elime tutuşturuldu. (Siz başvurmadan önce ilgili birimden evrak listesini isteyiniz benim gibi 2-3 iş yapmak zorunda kalmayın)

  Görevli memur; biyometrik fotoğrafın mutlaka png formatında olması gerektiği ve fotoğrafçı tarafından e-mail gönderilmesi gerektiğini üstüne basa basa tekrar etti. Tabi karakoldan ayrılırken mesai sonuna yaklaştığımızdan işlemlerim ertesi güne kalmış oldu.

  Yivsiz Tüfek Ruhsatı Başvurusunda 2. Gün (16 Şubat 2021)

  Listeye baktığımda eksik maddelerim şunlardı;

  Hemen bu işlemleri tamamladım. Tabi burada bir not eklemek istiyorum.

  Neyse, bu evrakları da “saçma yarım kapaklı dosya” arasına alıp karakolun yolunu tuttum. Tekrar aynı memuru göreceğimi düşünürken bir de ne göreyim. Bizim memur abinin işi varmış ve erken çıkmış. Yerine gelen kişilerin de ne evraklar ne de süreçle ilgili bir bilgisi yok. Asıl memur “yarın geldiğinde buradaki dilekçeyi doldurursun” demişti. Bunu oradaki kişilere söylediğimde “boşver senin dilekçen güzel dünün tarihi olması sorun olmaz” deyince “tamam o zaman” diyerek dosyayı teslim ettim. Bakalım neler olacak?

  Yivsiz Tüfek Ruhsatı Başvurusunda 3. Gün (17 Şubat 2021)

  “Acaba yivsiz av tüfeği ruhsat talebim işleme alındı mı?” Bu soruyla gözümü açtım bugün. Çünkü dosya kaybolursa ödediğim kart ücreti dekontu, sağlık raporu vs yeniden uğraşmam gerekecek. Karakolu aradım ve ilgili memurun gelip gelmediğini sordum. Geldiğini öğrenince de kendisiyle görüşmek istediğimi belirttim. Bana dosyanın tam olduğunu ve işlemlerin başladığını söyledi.

  Bakalım şimdi önümüzde 10-15 günlük bir bekleme süresi var. Bu süreç içinde hakkımda bir güvenlik soruşturması yapılacakmış. Sonrasında eğer sorun bulunamazsa satın alma belgesi için beni arayarak haber vereceklermiş.

  Ve Yivsiz Tüfek Satın Alma Belgesi Süreci (17 Mart 2021)

  Bugün telefonum çaldı ve işlemleri yapan karakol başvurumun onaylandığını ve yivsiz tüfek satın alma belgesi uygulamasının artık olmadığını, istediğim av bayiye giderek TC Kimlik numaramı söylediğimde satın alım işlemi  yapabileceğimi söyledi. Ben başvuru dilekçemde iki adet tüfek almak istediğimi belirttiğimden TC kimlik numarama 2 adet tüfek alma izni tanımlanmış.

  Bu haberi alır almaz ilk başvuruyu yaptığım tarihte siparişlerini verdiğim 2 adet tüfeği almak için av bayiine doğru yola çıktım ve av bayiine gittiğimde polis memurunun söylediği gibi bilgisayar üzerinden TC Kimlik numarama tanımlı 2 adet tüfek alma iznimin olduğunu teyit ettiler.

  Satın Aldığım Yivsiz Tüfekler;

  Av bayii tüfeklerim için fatura düzenledi ve tüfeklerle birlikte faturaları da alarak ruhsat işlemleri için ilk başvuru yaptığım karakola doğru yola çıktım. Karakola geldiğimde her zaman olduğu gibi (!) görevli memurun erken çıktığını öğrendim. Sağolsun oradaki başka bir memur tüfekleri kutusundan çıkartıp seri numaralarının, tüfek markalarının ve elimde tutarken fotoğraflarını çekti. Faturalarda yazan seri numaraları ile karşılaştırarak faturaları teslim aldı. Asıl sorumlu memurun masasına bıraktı. Ruhsatımın bir süre (!) sonra evime geleceğini söyledi ve beni tüfeklerimle baş başa bıraktı.

  Tabi o heyecanla aklıma gelmedi ama eve gelip tüfekleri kutusundan çıkartırken bir kaç soru aklıma takıldı;

  Faturaları karakolda, (ben fotoğraflarını çektim ama…) elimde de herhangi bir resmi belge yok. Tamam belki sistem üzerinde görünüyordur ama uygulama esnasında polislerin sistemden kontrolde pek hevesli olmadıkları da bilinen bir gerçek. Yıllardır amatör telsizcilik kapsamında kolluk kuvvetlerine yapılan onlarca tebliğe rağmen muhteşem (!) anlayışlı olmalarını bizzat yaşamış biri olarak konu silah ise bu durumun ne kadar ciddi olabileceğini düşündüm. Bakalım yarın ola hayrola. Olmadı sorumlu polis memuru bu sefer yerindeyse (!) gider bilgi alır burada sizlerle bilgiyi paylaşırım. (cevabı aşağıda…)

  Yivsiz Tüfek Ruhsatını Beklerken… (18 Mart 2021)

  Bir arkadaşım tüfek ruhsatını yenilemek için karakola gitmiş.  Gitmişken yukarıdaki sorularımı memura iletmiş. Memur; “eğer hafta sonu tüfeklerle bir yere gidecekse gelsin belge vereyim. Yoksa zaten ruhsatı 3-4 güne eline ulaşır” demiş. Bugün bizzat gidip o belgeyi de almak istiyorum. Sonuçta hafta sonu o tüfekleri denemek şart! Ruhsatın gelme sürecini de sizlerle paylaştığımda bu yazıya gönül rahatlığı ile son verebilirim.

  Evet son paragrafı da yazıktan hemen sonra karakola gittim. İlgili memur bana “geçici yivsiz tüfek ruhsatı” belgesini verdi ve artık elimde 1 ay geçerli bir ruhsat mevcut. Belgeyi teslim aldıktan 1-2 saat sonra da ALO 199’dan “Yivsiz tüfek ruhsatnamesi başvurunuz kişiselleştirilmek üzere Genel Müdürlüğümüze ulaşmıştır. Kişiselleştirme sonrası teslime ilişkin bilgilendirme mesajı PTT tarafından gönderilecektir” şeklinde bir SMS aldım.

  Ayrıca turkiye.gov.tr üzerindeki Adıma Tescilli Silah Ruhsatı Sorgulama ekranında da 2 adet tüfeğimin işlendiğini ve ruhsat belge numaramın oluştuğunu gördüm. Siz de bu hizmeti kullanmak için buraya tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz.

  Sonraki yazılarda görüşmek dileğiyle…
  [saswp-reviews id=”946″]

  Yazı kaynağı : kaancaliskan.net.tr

  Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatı İçin Gerekli Belgeler

  Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatı İçin Gerekli Belgeler

  Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatı İçin Gerekli Evraklar 2020

  Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatı için Gerekli Belgeler Av tüfekleri askeri amaçlı üretilmiş olan araçlardır. Eskiden beri avlanma duygusu ile merak konusu haline gelen av tüfekleri, günümüzde kullanılmaktadır. Av tüfeğini istediğiniz zaman yanınızda veya evde bulunduramazsınız. Bunun için öncelikle ruhsatınız olması gerekiyor. Genellikle avcıların kullandığı yivsiz av tüfeğidir.

  Av için evinizde ruhsatlı av tüfeği bulundurmak istiyorsanız; il ve ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz. Köy veya kasabalarda yaşıyorsanız, jandarma karakollarına başvuru yapabilirsiniz. Yivsiz av tüfeği ruhsatı için gerekli belgeler; Emniyet kurumuna vereceğiniz silah ruhsat başvuru belgesi, nüfus cüzdan fotokopisi, 1 yıl içerisinde çekilmiş fotoğraf, adli sicil belgesi, sağlık raporu, emniyette çektirilen parmak izi fotokopisi gerekiyor.

  Aynı zamanda elinizde daha önceden bulunan tüfek ruhsatı, yarım kapaklı dosya, 29 TL harç makbuzu ve vergi dairesinden borcu yoktur belgesi, tüm bu belgeleri tamamladıktan sonra yivsiz av tüfeği ruhsatını alabilirsiniz. Daha önce ruhsatı olanlar ve av tüfeği almak için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar yerine getirildiğinde av tüfeğini evde bulundurabilirsiniz.

  Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatı Yenilemek için Gerekli Belgeler

  Yivsiz av tüfeği genellikle avcılık ile uğraşan kişilerin kullandığı bir tüfek türüdür. Her isteyen av tüfeğini istediği her yerde kullanamaz ve ruhsat olmadan elinde bulunduramaz. Ruhsat almak istenen evrakları hazırladıktan sonra emniyet müdürlüklerine başvuruda bulunarak, tüfek ruhsatı alabiliyorsunuz. Yivsiz av tüfeğinin belli bir süresi bulunmaktadır. Verilen süreler içerisinde geçerliliğini koruyan ruhsat, tarihi geçtikten sonra yenilenmesi gerekmektedir.  Yivsiz av tüfeği ruhsatı yenilemek için gerekli belgeler çok fazla değildir.

  Mevcut ruhsat bilgileri önceden yer aldığı için sadece ruhsat yenilemeye dair bir dilekçe yazarak, başvuruda bulunmak yeterlidir. Av tüfeği almak için başvuru yapmak veya av tüfeği almak için güvenlik nedeni ile çok fazla aşamadan geçilmektedir. Bundan sonraki aşamalar da önemlidir. Av tüfeği aldıktan sonra taşıması ve kullanması gibi kuralları da göz ardı etmemek gerekir.

  Yivsiz av tüfeği ruhsatı yenileme dilekçe örneği

  Ruhsat yenileme işlemlerinde çok fazla evrak işi bulunmamaktadır. İlk ruhsat başvurusunda çok fazla evrak hazırlanmaktadır. Bu evraklar ruhsat yenileme işleminde geçerliliğini korumaktadır. Bu yüzden sadece ruhsat yenileme dilekçesi yazarak, il emniyet müdürlüklerine teslim etmek yeterlidir. Yivsiz av tüfeği ruhsatı yenileme dilekçe örneği; Dilekçeye il emniyet müdürlüğü adına hitaben başlayarak, yivsiz av tüfeği kayıt defterinin, belge numarasına kayıtlı, yivsiz av tüfeği ruhsatımın süresi sona erdiğinden, yenilenmesini talep ediyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim diyerek bir dilekçe yazılmalıdır. Bu dilekçe örneğini, il veya ilçe emniyet müdürlüklerine teslim ederek, ruhsatınızı yenileyebilirsiniz.

  Yivsiz av tüfeği ruhsatı kayıpsa ne yapılmalı

  Zamanında alınmış av tüfeği ruhsatı, kaybolabiliyor. Fakat av tüfeğini çok eskiden aldıysanız ve kayıtlarda bulunmuyorsa, muhtemelen av tüfeğinin ruhsatını yenileme şansınız çok zordur. Bu durumda yeni ruhsat başvurusunda bulunabilirsiniz. Ruhsatını aldığınız av tüfeğini ve ruhsatını iyi bir şekilde korumalısınız. Tüfeğin kaybolması ve ruhsatının bulunamaması, ileride soruna açık bir duruma neden olabilir. Emniyet müdürlüklerine başvuruda bulunsanız bile ruhsat belgesi olmadan hiçbir işlemi gerçekleştiremezsiniz. Yakın tarihli ve kayıtlarda bulunan av tüfeği ruhsatını kaybettiğinizde, hiç vakit kaybetmeden, ruhsatı tekrar çıkartmalısınız.

  Yivsiz av tüfeği ruhsatı kayıpsa ne yapılmalı sorusunun cevabını arayan çok kişi bulunmaktadır. Eskiden babasının ruhsatlı tüfeği olup ta ruhsatını kaybeden kişiler veya ruhsat süresi dolan ve yenileme işlemi yapmayan kişilerin merak ettiği birçok soru bulunmaktadır. Bilmeniz gereken en önemli şey, kayıp durumunun ortaya çıkmaması için belgeleri güvenilir yerde saklamak öncelik olmalıdır. Fakat kayıp durumu her şekilde gerçekleşmişse, tüfeği satın aldığınız yere sorarak, fatura bilgilerinden ulaşabilirsiniz. Ya da ruhsatı kayıp tüfeğin ruhsatını yenilemek isterseniz, il emniyet müdürlüklerinin kayıtlarından ulaşarak, yenileme işlemini yapabilirsiniz.

  Yivsiz Av Tüfeği Satın Alma Belgesi

  Yivsiz av tüfeği satın almak isteyen kişiler, ellerinde hiçbir belge olmadan mağazaya girip satın alma işlemini gerçekleştiremez. Bunun için Yivsiz av tüfeği satın alma belgesi alınmalıdır. Av tüfeğini satın almış olsanız da 6 ay geçerlilik süresi bulunmaktadır. Başvuru için herhangi bir ilde ikamet ediyorsanız, il emniyet müdürlüklerine, ilçelerde ikamet ediyorsanız, ilçe emniyet müdürlüklerine ve köy ikameti için de jandarma komutanlığına başvuru yapmanız gerekir.

  Belgenin süresi geçmiş ise av tüfeği satın alamazsınız. Yivsiz av tüfeği satın alma belgesinin dalında hazırlayacağınız belgeler; 5 vesikalık fotoğraf, adli sicil kaydı, nüfus cüzdan fotokopisi, kaymakamlığa bir dilekçe yazısı, sağlık raporu, vergi dairesinden alınacak olan borcunun olmadığına dair belge ve 35 TL 5 yıllık harç bedelini hazırlayarak, emniyet müdürlüklerine teslim etmelisiniz. Satın aldığınız av tüfeğini de 1 ay içerisinde ruhsatınıza geçirmeniz gerekmektedir. Ruhsatlı bir şekilde tüfeği yanınızda taşıyabilir, Türkiye’nin her yerine götürebilirsiniz. Taşıma ruhsatı bulunan yivsiz av tüfeğini, avlanmakta kullanmak için de avlanma belgesi alma gibi süreçler bulunmaktadır. Yivsiz av tüfeği kullanacak kişilerin, bundan sonraki süreçlerde de özellikle sicil kaydının temiz olması önemlidir.

  Yivsiz Av Tüfek Ruhsatname Alacaklara

  İl veya ilçede ikamet ettiğiniz bölgeye göre emniyet müdürlüklerine başvuruda bulunarak, belgelerin tamamlanması ile ruhsat alabilirsiniz. Aldığınız ruhsatın belli bir geçerlilik süresi bulunmaktadır. Geçerlilik süresini geciktirmeden ruhsatınızı yenileyerek, evde, bagajda kısaca istediğiniz her yerde rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Yivsiz av tüfeği ile av yapmak isteyen kişiler de öylece giderek, avlama gerçekleştiremezler. Avlama yapmak için çevre ve ormancılık bakanlığından avcılık belgesi alarak, ruhsatlı av tüfeğinizle, av yapabilirsiniz. 5 yıl geçerliliğini koruyan ruhsatname, 5 yıl sonunda av yapacaklar için hemen yenilenmelidir.

  Yivsiz av tüfek ruhsatname Alacaklara; hazırlanan belgelerin geçerlilik süresinin 6 ay olduğu bilinmelidir. Ruhsatname için alınacak belgeler; son 6 ay içerisinde çekilmiş 4 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı, dilekçe, parmak izi, sağlık raporu 35,70 tl yivsiz av tüfek ruhsatnamesi harcı, vergi dairesinden alınması gereken 22/A belgesi ve mavi naylon kapaklı dosya av tüfeği ruhsatnamesi alacakların hazırlaması gereken belgelerdir.

  Ruhsat Verildikten Sonra Yapılması Gerekenler

  Av ruhsatına sahip olduktan sonraki aşamada yapılacaklar önemlidir. Av ruhsatı almak için hazırlanan belgelerin geçerlilik süresi 6 aydır. Ruhsat ise kişilere 5 yıllığına verilmektedir. Sürekli avcılık yapıyorsanız, 5 yıl dolduktan sonra ruhsat yenilemeyi bekletmemeniz gerekir. Yenileme işlemi yapılmadan avlanma yaparsam cezası var mı diye merak edenler için de, avlandığınız alanda, av sırasında yakalanırsanız, belli bir miktar cezası bulunmaktadır.

  5 yıllık süreç boyunca da adli sicil kaydına eklenen herhangi bir sorun yoksa yenileme işlemi gerçekleşir. 5 yıl belirlenen süre sonunda, ruhsat yenileme yapmadığınızda, ruhsatımızı otomatik olarak; yivli av tüfeği bulundurma ve taşıma ruhsatı yenilemesi olarak güncellenmesi yapılır.

  Sadece avlanma kısmı sizin tarafınızdan güncellenmesi gerekmektedir. Siz 5 yıl sonunda güncelleme yapmazsanız otomatik olarak güncelleme yapmamaktadır. Tüm bu tedbirler, güvenlik amaçlı yapılmaktadır. Ruhsatlı tüfekler çantası içerisinde mermileri takılmamış vaziyette bagajda taşınması gerekmektedir. Aldığınız av tüfeği ile sadece taşıma ruhsatına sahip olursunuz. Avlanma için avlanma belgesi ve avlanma kartı bulundurmak gereklidir.

  Yazı kaynağı : www.gereklibelgeler.net

  2021 Yılı #Silah Taşıma ve Yivsiz Tüfek Harç Miktarları .

  2021 Yılı #Silah Taşıma ve Yivsiz Tüfek Harç Miktarları .

  2021 YILI SİLAH TAŞIMA BULUNDURMA VE YİVSİZ TÜFEK HARÇ MİKTARLARI BELLİ OLUYOR . 2021 YILI YENİDEN DEĞERLENDİRME ORANI YÜZDE 9,1 OLDU. YENİ HARÇ MİKTARLARI 01 OCAK 2021 TARİHİ İTİBARİ İLE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK. AŞAĞIDA BELİRTİLEN RAKAMLAR RESMİ MAKAMLARCA ONAYLANDIKTAN SONRA NETLİK KAZANACAKTIR.

  01.01.2021 tarihinden itibaren yıllık kurumlar vergisi 308.000 TL
  Gelir Vergisi 153.845 TL ve daha fazlası ödeyen gerçek ve tüzel kişiler silah taşıma ruhsatı alabileceklerdir.
  Ciro miktarından 19,530.000 TL ve üzeri cirosu olanlar Ciro Miktarı nedeniyle silah taşıma ruhsatı alabileceklerdir.
  2021 Yılı Resmi olmayan Silah Ruhsat Harçları
  Silah Taşıma Ruhsat Harcı : 5 Yıl 7.606,05 TL
  Silah Bulundurma Ruhsat Harcı : 5 Yıl 2.434 TL
  Yivli Av Tüfeği Taşıma Ruhsat Harcı : 5 Yıl 7.606,05 TL
  Yivli Av Tüfeği Bulundurma Harcı : 5 Yıl 2.434 TL
  Yivsiz Av Tüfeği Harcı : 5 Yıl 59.00 TL
  Ruhsat Kart Ücretleri
  Taşıma – K.G.T : 60,00 TL
  Bulundurma : 35,00 TL

  Yazı kaynağı : websilah.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap