Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yetişkinlerde el ayak hastalığı

  1 ziyaretçi

  yetişkinlerde el ayak hastalığı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  El Ayak Ağız Hastalığı Belirtileri, Tanı, Tedavi Ve Korunma Yöntemleri

  El Ayak Ağız Hastalığı Belirtileri, Tanı, Tedavi Ve Korunma Yöntemleri

  Ağız içerisinde ve çevresindeki ağrılı ve içi su dolu döküntülerle başlayan, takiben avuç içinde ve ayak tabanındaki döküntülerle seyreden el ayak ağız hastalığı hijyenin iyi olmadığı yerlerde daha sık görülüyor. İlkbahar sonu, yaz ve sonbahar aylarında ortaya çıkan hastalığın bulaş riski yaz aylarında enfekte havuz sularının yutulmasıyla artıyor. Güven Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dr. Zehra Can, el ayak ağız hastalığının belirtileri, tanı, tedavi ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

  Yazı kaynağı : www.guven.com.tr

  El Ayak Ağız Hastalığı

  El Ayak Ağız Hastalığı

  Kızamık: Rubeola olarak da adlandırılan kızamık, paramiksovirüs sınıfından bir virüsün yol açtığı viral bir enfeksiyondur. Hastalar sıklıkla virüsün bulaşmasından sonraki 10 günlük kuluçka süresinin ardından kafa bölgesinden başlayarak vücudun gerisine yayılan döküntü, ateş ve boğaz ağrısı gibi belirtiler gösterir. Belirtiler 14 gün boyunca devam edebilir ve döküntüler ciltte soyulma ile sönerek kaybolur.

  Kızamıkçık: Diğer ismi rubella olan kızamıkçık hastalığında, virüs 3 ila 7 gün süren ateş, boğaz ağrısı, gözlerde kızarıklık ve yüzde başlayıp gövdeye yayılan cilt döküntüsü belirtileri ile kendini gösterir. Hastalarda uzun süreli eklem ağrısı şikâyeti de izlenebilir.

  Suçiçeği: Varicella zoster virüsünün neden olduğu suçiçeği; ateş, vücutta saçlı deri dahil yaygın görülen, rastgele gelişen ve dağılma gösteren ciltten kabarık döküntü, kabuklanma ve soyulma ile karakterize olan bir hastalıktır. Diğer döküntülü hastalıkların aksine, suçiçeği döküntüsü rastgele ve farklı zamanlarda gelişebilir; bu hastalığa çeşitli enfeksiyonlar eşlik edebilir ve hastalık oldukça bulaşıcı seyredebilir.

  Kızıl: Diğer döküntü hastalıkların aksine bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanan kızıl; halk arasında beta mikrobu olarak bilinen Streptococcus pyogenes bakterisinin salgıladığı toksinler nedeniyle gelişen bir hastalıktır. Yüksek ateş, boğaz ağrısı ve ciltte soyulmayla seyreden gövdede yaygın döküntü hastalığın en sık görülen belirtilerindendir.

  Beşinci hastalık: Parvovirüs B19 kaynaklı ortaya çıkan ve eritema infectiosum olarak da adlandırılan beşinci hastalık, tokatlanmış yüz görünümü ve ateş ile kendini gösterir. Özellikle yanaklarda kızarıklık ve döküntü ile ayırt edilir.

  Altıncı hastalık: Herpes virüs 6 kaynaklı ortaya çıkan ve roseola infantum olarak da adlandırılan altıncı hastalık, birkaç gün süren yüksek ateşin düşmesinin ardından vücutta yaygın döküntü ve ciltte soyulmaların görülmesi ile karakterize olan bir hastalıktır. Özellikle yüksek ateşin görüldüğü dönemde, havalelere neden olabilir.

  Yazı kaynağı : www.medicana.com.tr

  El Ayak hastalığı nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

  El Ayak hastalığı nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

  El Ayak hastalığı nedir?

  El ayak hastalığı ya da daha sık tercih edilen adıyla el ayak ağız hastalığı, bir virüsün neden olduğu enfeksiyon sonucu ortaya çıkan, oldukça bulaşıcı, döküntülü bir hastalıktır. Belirtiler ağızda veya ağız çevresinde yaralar; ellerde, ayaklarda, bacaklarda ya da kalçalarda döküntü ve kabarcıklar şeklinde kendini gösterir.

  Rahatsızlık verici bir hastalık olmasına rağmen ciddi bulgularla seyretmez. Her yaş grubunda ortaya çıkabilirken 10 yaş altındaki çocuklarda daha sıklıkla görülür. Hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamakla birlikte belirtileri hafifletmek için bazı adımlar atılabilir.

  El Ayak ağız hastalığı nedenleri nelerdir?

  Genellikle hastalığa neden olan iki adet virüs vardır. Bunlar coxsackievirus A16 ve enterovirüs 71 olarak isimlendirilir. Kişi hastalığı taşıyan biriyle temas ederek ya da virüsle enfekte olmuş oyuncak, kapı tokmağı gibi bir nesneye dokunduğunda etken virüsü kapabilmektedir. Virüs yaz aylarında ve sonbaharda kolayca yayılma eğilimi gösterir.

  El ayak ağız hastalığı;

  El ayak hastalığı belirtileri nelerdir?

  El ayak ağız hastalığı erken belirtileri ateş ve boğaz ağrısı şeklinde görülür. Derin yaralara benzeyen ağrılı kabarcıklar çocuğun ağız içi ve çevresinde veya dilinde görülebilir. İlk belirtiler ortaya çıktıktan sonra hastanın ellerinde, özellikle avuç içlerinde ve ayak tabanlarında 1-2 gün boyunca devam eden kızarıklıklar görülebilir. Hatta bu kızarıklıklar içi su dolu kabarcıklara dönüşebilir.

  Dizler, dirsekler ve kalçalarda da döküntüler ya da yaralar ortaya çıkabilir. Çocuğunuzda bu belirtilerin hepsini ya da sadece bir iki tanesini görebilirsiniz. İştahsızlık, halsizlik, huzursuzluk ve baş ağrısı görülebilen diğer belirtilerdir. Bazı çocuklarda el ve ayak tırnaklarında düşme de olabilmektedir.

  El ayak hastalığı tanısı nasıl konulur?

  El ayak ağız hastalığı tanısı, doktor tarafından hastanın şikayetlerinin sorgulanması ve fizik muayene yaparak yara ve döküntülerin incelemesi ile kolaylıkla konulabilmektedir. Bunlar genellikle tanı için yeterli olmaktadır fakat kesin tanı için boğaz sürüntüsü, dışkı veya kan örneği alınması gerekebilir.

  El ayak hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

  El ayak hastalığı, 7 ila 10 gün sonra herhangi bir tedavi uygulanmasa dahi çoğunlukla kendiliğinden iyileşir. Hastalık için bir ilaç tedavisi ya da aşı yoktur. El ayak hastalığı tedavisi belirtileri hafifletmek için yapılan bazı yöntemleri içerir.

  Doktorunuzun önerdiği ağrı kesici, ateş düşürücü ve diğer ilaçları uygun sıklıkta kullanmak önemlidir. Aspirin kullanmaktan kaçınmak gerekir çünkü aspirin çocuklarda daha ciddi hastalıklara neden olabilmektedir.

  El ayak hastalığına ne iyi gelir?


  Buzlu şeker gibi soğuk yiyecekler, yoğurt  gibi boğaz ağrısını yatıştırıcı besinler el ayak ağız hastalığında rahatlama sağlayabilir. Sert veya gevrek yiyecekleri çiğnemek acı vereceği için sağlıklı soğuk yaz çorbaları tercih edilmelidir. Bunlar bağışıklık sistemini güçlendirmek için vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri almasını sağlamaya yardımcı olur.

  Doktorun önerdiği kaşıntıya yönelik krem ve losyonlar döküntü ve kabarcıklara uygun sıklıkta sürmek faydalı olacaktır. Kızarıklık ve kabarcıklara nazikçe hindistan cevizi yağı uygulamak da iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir.

  El Ayak ağız hastalığı yayılmasını önlemek için neler yapılabilir?

  Hastalığın ilk 7 günü bulaşın en yüksek olduğu dönemdir. Ancak virüs belirtiler tamamen kaybolduktan sonra da günler ve haftalar boyunca ağız sıvıları ve dışkı yoluyla yayılmaya devam etmektedir. Hastalığın başkalarına bulaşmasını önlemenin en kolay yolu çocuğunuzun elinin ve kendi elinizin iyice yıkanmasından geçmektedir. Özellikle çocuğun burnunu sildikten ve altını değiştirdikten sonra ellerin mutlaka yıkanması büyük önem taşımaktadır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap