Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yer altı suları hangi katmanda bulunur

  1 ziyaretçi

  yer altı suları hangi katmanda bulunur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  yeraltı suyu nasıl bulunur arşivleri - Zemin Etüt - Maden Arama - Su Arama

  Yeraltı Suyu Nasıl Bulunur

  Yeraltı Suyu Nasıl Bulunur : Jeofizik yöntemleri yeraltı akiferlerin (Yer altındaki su depolarının) araştırılması ve tespit edilmesinde kullanılan en geçerli olanlarıdır. Yeraltı Suyu Bulmak için kullanılan Jeofizik yöntemleri genel kabul görmüş ve bilimsel olarak doğruluğu kanıtlanmış yöntemlerdir.

  Geleneksel jeofizik yöntemleri

  Bu yöntemlerle toprağın fiziksel özelliklerini ve özellikle elektriksel özelliklerini incelenir. Akiferler çoğunlukla kaya katmanları arasında sıkışmaktadır. Tüm kayalar belirli bir miktarda elektrik kullanır, ancak iletkenlikleri ve dirençleri türe göre değişir: kompakt kaya, kuru kaya, kırık kaya, ıslak kaya, geçirgen yapılar veya geçirimsiz olanlar.
  Bir malzemenin elektrik direnci, elektrik akımı akışına karşı koyma kapasitesidir.

  Bu yöntemler, bu nedenle, toprak veya kayaçların elektrik iletme kapasitesine ve iletkenlik veya dirençin ölçülmesine  dayanır. Bu ölçümlerden, akiferin türü, boyutu ve kalitesi, belirlenir.

  Doğru akım kullanarak elektrik direncinin ölçülmesi.

  Yeraltı Suyu bulmak için en genellikle kullanılan yöntemdir. İki elektrot zemine çakılarak iki elektrot arasındak özdirence bağlı olarak 50-400 voltluk bir akım gönderir. Olası birkaç elektrot dizisi vardır (Wenner, Schlumberger, 4 terminal, vs.).

  İncelenen alan çok geniş olmamalı ve nispeten düz olmalı ve girişime neden olabilecek binaların bulunmaması gerekir ve AB hatlarının istenilen uzunluğa (300 m’nin üstünde) sahip olmasını imkansız hale getirecektir.

  Yazı kaynağı : aramasondaj.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap