Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yeni kurulan türk devleti haritası

  1 ziyaretçi

  yeni kurulan türk devleti haritası bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti nerede (haritası)? Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti ne zaman kuruldu, Cumhurbaşkanı kim?

  Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti nerede (haritası)? Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti ne zaman kuruldu, Cumhurbaşkanı kim?

  Ermenistan ve Nahçıvan arasındaki bölgeyi kapsayarak Azerbaycan'ın iç bölgelerine doğru sınırı ilerleyen Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti geçtiğimiz günlerde bağımsızlığını ilan ederek, Türk devletlerinde kendilerini tanıtmak adına çalışma başlattı. Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti'ni tanıyan ilk ülke Türkiye oldu.

  Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti nerede?

  Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti'nin sınırları Ermenistan ve Nahçıvan arasındaki bölgeyi kapsayarak Azerbaycan'ın iç bölgelerine doğru ilerlemektedir.

  Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı kim?

  Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov'dur.

  Rizvan Talibov kimdir?

  Rıza Vasıf oğlu Talibov, Azerbaycanlı bilim insanı ve devlet görevlisi. Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet göç servisi vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Başkanı, üçüncü derece devlet göç servisi Danışmanı, Siyaset Bilimi alanında doktora. Batum Devlet Üniversitesi'nden fahri doktor. Siyasi ve sosyolojik Bilimler üzerine çalışmaların yazarı, Bakü Devlet Üniversitesinde "Uluslararası İlişkiler ve ekonomi" bölümünde Doçent. "Uluslararası İlişkiler sisteminde Asya ülkeleri" ders kitabının yazarlarından biridir.

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyeti kuruldu mu? Zengezur nerededir, Türkiye tanıdı mı?

  Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyeti kuruldu mu? Zengezur nerededir, Türkiye tanıdı mı?

  Zengezur devleti kuruldu mu, Zengezur Cumhuriyeti adında bir devlet kurulduğu ve Türkiye'nin de tanıdığı iddia ediliyor.

  Dağlık Karabağ bölgesinde bulunan Zengezur bölgesinde yeni bir Türk devleti kurulduğu söyleniyor.

  İLK TANIYAN TÜRKİYE OLDU İDDİASI

  Öne sürülene göre bu devleti tanıyan ilk ülke de Türkiye olarak kayıtlara geçti. Peki, işin aslı nedir, gerçekten böyle bir devlet kuruldu mu ve Türkiye tanıdı mı?

  Öncelikle şunu söylemek lazım; ne böyle bir devlet kuruldu ne de Türkiye Cumhuriyeti'nin bu devleti tanıdığına yönelik bir kararı var.

  Bazı internet haber sitelerinde çıkan habere göre;

  RESMEN KURULDUĞU İDDİA EDİLDİ

  Türk Dünyasını bir araya getirecek güvenli bir liman olmayı tesis edecek olan Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti kuruluşunu resmen açıkladı. Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti’ni ilk tanıyan da Türkiye oldu.

  İlk temsilciliğini de Ankara Çankaya Beştepe Mahallesi’nde kuran Batı Azerbeycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti 100 seneden bu yana ayrı kalan Türk dünyasını tekrar buluşturma uğraşında.

  ANKARA'DA TEMSİLCİLİK AÇILDIĞI İDDİASI VAR

  Ankara’daki temsilciliğinin açılışına giden Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov, "Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyeti’nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başşehri Ankara’da ilk temsilciliğini açıyor olmasının devletim ve milletim adına mutluluğunu yaşıyorum. Biz bir millet iki devletiz” açıklamasını yaptı.

  Törende açıklamalarda bulunan Göyçe- Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehmet Ali Arslan da, "40 senelik bir hazırlık. Gene 44 günlük bir savaşın ardından, tabii mücadele ruhunu içerisinde barındıran dostlarımızla, mücadele ruhunu içerisinde barındıran kahraman askerlerimizle, Osmanlı topraklarında 1918 senesinden bu yana günümüze dek 100 sene süresince esir kalmış toprağı ve bağrımıza bir hançer gibi saplanmış olan o hançeri işte bugün burada tarihin karanlık sayfasına bir daha geri gelmemek üzere çıkarmış bulunmaktayız" ifadelerini kullandı.

  BAYRAĞINI DA PAYLAŞTILAR

  Azerbaycan bayrağının renklerini taşıyan Göyçe-Zengezur bayrağının üst bölümündeki turkuaz, Türklüğü ifade ediyor.

  Kırmızı, uygarlığı temsil ederken, bayrağın altında bulunan yeşil renk ise İslamiyeti ifade ediyor.

  Bayrağın solunda ek bir simge var. Elinde kılıcı olan bir aslan ve hemen sırtından doğan bir güneş.

  RESMİ AÇIKLAMA YOK

  Mesele ile alakalı şimdilik resmi bir açıklama ya da mesaj ise yok. Bu sebeple Türkiye'nin yeni kurulduğu iddia edilen bu devleti tanıdığına yönelik de bir bilgi yok. Türkiye'nin onu resmi olarak tanıması için devlet kararı lazım. Şimdilik böyle bir karar yok.

  Yazı kaynağı : www.odakhaber.com

  Türkler birleşirse harita böyle olur

  Türkiye Tarih Atlası

  Asur Ticaret Kolonileri >>

  Hititler >>

  Geç Hititler >>

  Urartular >>

  Frigler >>

  Lidyalılar >>

  Yazı kaynağı : f.eba.gov.tr

  Türk Devletleri Teşkilatı

  Türk Devletleri Teşkilatı | Türk Devletleri Teşkilatı

  Türk Devletleri Teşkilatı | Türk Devletleri Teşkilatı

  Türk Devletleri Teşkilatı

  Amaçlar

  Yazı kaynağı : www.turkkon.org

  Orta Asya'da Kurulan Türk Devletleri Ve Özellikleri - Orta Asya'da Kurulan İlk Türk Devleti Nedir, Kurucusu Kim?

  Orta Asya'da Kurulan Türk Devletleri Ve Özellikleri - Orta Asya'da Kurulan İlk Türk Devleti Nedir, Kurucusu Kim?

  Türk halklarının ana yurdu olarak bilinen Orta Asya her zaman aynı bölgeyi tanımlamamıştır. Orta Asya dar ve geniş anlamıyla farklı bölgeleri ifade etmektedir. Üzerinden İpek Yolu geçen Orta Asya, ticari malların ve fikirlerin aktarılmasında bir köprü görevi görmüştür. Tarihi İpek Yolu'nun Orta Asya topraklarından geçmesi yerleşik hayata geçen toplulukların güçlenmesine ve gelişmesine neden olmuştur. Ülke töre adı verilen, yazılı olmayan hukuk kurallarıyla yönetilmiştir. Ölümden sonra yaşama inanan Türk devletlerinde en yaygın inanç sistemi Gök Tanrı inancıydı.

  ORTA ASYA NERESİ?

  Asya, tarihi devirlerden beri birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır ve Kavimler Göçü gibi tarihi değiştiren olaylar bu bölgede cereyan etmiştir. Türklerin ana yurdu olarak bilinen Orta Asya, bir dönem Türkmenistan olarak adlandırılmıştı. Göçebe topluluklar 16. yüzyıldan sonra yerini yerleşik topluluklara bırakmıştır. Tarihi İpek Yolu'nun Orta Asya topraklarından geçmesi yerleşik hayata geçen toplulukların güçlenmesine ve gelişmesine neden olmuştur. Orta Asya, dar anlamda; Sovyetler Birliği'nin bir parçası olan Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan'dan oluşan beş ülkeyi tanımlamaktadır. Orta Asya; geniş anlamda Pakistan'ın kuzeyi, Afganistan, Çin'in batısı (Tibet ve Doğu Türkistan), Rusya'nın bir kısmı, Kuzeydoğu İran ve Moğolistan'ı içeren bölgeyi tanımlamaktadır.

  ORTA ASYA'DA KURULAN TÜRK DEVLETLERİ

  Orta Asya'da kurulan ilk Türk devleti Asya Hun Devleti ile birlikte Türk devlet geleneği kuruldu. Orta Asya'da kurulan Türk devletleri:

  İLK TÜRK DEVLETLERİNİN ÖZELLİKLERİ

  Türk halklarının anayurdu olan Orta Asya'da kurulan İlk Türk Devletlerinin özellikleri:

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap