Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yeni kimlik kartımıza akıllı kart özelliği kazandıran elektronik yonga

  1 ziyaretçi

  yeni kimlik kartımıza akıllı kart özelliği kazandıran elektronik yonga bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Yeni kimlik kartlarımıza akıllı kart özelliği kazandıran yenilik aşağıdakilerden hangisid

  Yeni çipli kimlik kartları hakkında bilmeniz gereken her şey

  Yeni Kimlik Kartınızda Bulunan Özellikleri Biliyor musunuz?

  Yeni Kimlik Kartınızda Bulunan Özellikleri Biliyor musunuz?

  Türkiye son birkaç yıldır büyük bir dijital dönüşümün içerisinde. Bu kapsamda pek çok şey gibi kimliklerimiz de değişiyor ve yeni çipli kimliklere geçiş yapılması gerekiyor. Uzmanlar, şu ana kadar yaklaşık olarak 45 milyon kişinin kimlik kartını çipli kartlarla değiştirdiğini, 2023 yılına gelindiğinde ise eski kimlik kartını kullanan hiçbir Türk vatandaşının kalmayacağını söylüyorlar. 

  Yeni kimlik kartlarının en büyük özelliklerinden bir tanesi, kartların üzerinde bulunan elektronik çip. Öyle ki bu çip, Türk vatandaşlarına pek çok konuda kolaylık sağlıyor. Özellikle de 2023 yılından sonra kimlik doğrulama işleminin bu çip üzerinden yapılacak olması, kimlik sahteciliğinin önüne geçecek. Böylelikle vatandaşlar, kendilerini artık daha güvende hissedecekler.

  Yeni kimlik kartının tek özelliği çipi değil. İlerleyen dönemlerde yeni kimlik kartları ile pek çok işlem yapılabilecek. Bu bağlamda bazı kurumlarla anlaşmalar yapılacak ve yapılan anlaşmalar kapsamında entegrasyon çalışmaları düzenlenecek. Bu çalışmalarla birlikte Türk vatandaşları, oluşturacakları PIN ve parmak izi gibi ek güvenlik önlemleriyle birlikte işlemlerini daha kolay bir şekilde halledebilecekler.

  Yeni kimlik kartlarının dikkat çeken bir diğer yanı ise taklit edilemez olması. Elbette bunu sadece kart bazında düşündüğümüzde taklit edilebiliyor ancak yeni kimlik kartları hem görsel hem de mantıksal anlamda taklitlerinden ayrılabilecek ve kolaylıkla tespit edilecek şekilde geliştirilmiş durumda. Ayrıca bu kartlar bir hayli dayanıklı bir yapıya da sahip. Uzmanlar, yeni kimlik kartlarının 10 yıl boyunca kullanılabilecek bir malzemeden üretildiğini söylüyorlar.

  Yeni kimlik kartları, vatandaşların her konuda güvenliklerini üst düzey seviyeye getiriyor. Öyle ki yeni kimlik kartlarında bulunan yongalar, vatandaşların fotoğraf ve nüfus bilgilerini güvenli bir şekilde kaydedebiliyor ve böylelikle yetkisiz erişim ve değişim imkanını sıfıra indiriyor. Ayrıca bu kartlarla birlikte vatandaşlar, kamu kurumlarındaki işlemlerini uzaktan da sağlayabilecekler. Ancak bu, tüm işlemler için değil sadece belirli işlemlerde yapılabilecek.

  Yazı kaynağı : www.webtekno.com

  Yeni Kimlik Özellikleri, Çipinde Hangi Bilgiler Var?

  Yeni Kimlik Özellikleri, Çipinde Hangi Bilgiler Var?

  Bu yazımızda yeni kimliklerin özellikleri nelerdir ve çipinde hangi bilgiler var sorularının cevabını açıklayacağız. Ayrıca hayatımızda yer edinmiş bütün kimlik belgelerinin ortak özellikleri nelerdir sorusunun cevabını da okuyacaksınız. 

  Yeni Kimliklerin Özellikleri

  Yeni kimliklerin özelliklerini maddeler halinde hemen aşağıda sıraladık. Ancak maddeler halinde sıraladığımız bu özellikleri daha iyi anlamanız için aşağıda yer alan açıklamalarımızı da okumanız gereklidir.

  1- Bütün Kimlikler Kadın ve Erkekler İçin Tek Renklidir

  Daha önceden kullandığımız Nüfus Cüzdanları kadınlarda pembe renkli, erkeklerde ise mavi renkliydi (Not: Değiştirmeyen kişiler Nüfus Cüzdanlarını kullanmaya devam edebilir). Yeni kimliklerde ise kadın ve erkek için renk ayrımı yok. Bütün Vatandaşlar için turkuaz renklidir. 

  2- Çipinde Hangi Bilgiler Var?

  Yeni kimliklerin özelliklerinden en önemlisi üzerinde çip bulunmasıdır. Çipinde hangi bilgiler var soruna verilecek en güzel cevap kişiye ait bir çok kişisel bilgiyi depolayacak olmasıdır. Şahsın bütün nüfus bilgileri, sağlık kuruluşlarına gittiği bütün kayırları, aldığı bütün ilaç bilgileri, üzerine kayıtlı hatlar, tapu bilgileri, vergi borçları vs. Bu sebepten dolayı PİN şifrenizi kimse ile paylaşmamanız gereklidir.

  İlginizi Çekebilir:  https://yeni-kimlik.com/tc-yeni-kimlik-karti-pin-sifre-islemleri.html

  3- Kişisel Bilgiler Gizlidir

  Kişisel bilgilerden Aile Sıra No - Cilt No - Nüfus Kayıtlı olan yerler yeni kartlarda yer almamaktadır. Nüfus Cüzdanlarında bu bilgiler arka yüzde açık bir şekilde yazılı ve fotokopi ile bir kişinin eline geçmesi halinde dahi kolaylıkla başkaları bu bilgileri öğrenebilmektedir.  

  4- Biyometrik Doğrulama Özelliği Vardır

  Yeni kimlik kartı özelliklerinden en önemlisi biyometrik doğrulama imkanının olmasıdır. Bu özellik kamusal hayatta tam olarak hayata geçmedi. Ancak çok yakın bir gelecekte hayata geçebilir. Biyometrik kimlik doğrulama kişinin göz ve parmak izi gibi bilgilerine bakılarak o kimliğin gerçekten kime ait olduğunu gösteren bir özelliktir. Bu sayede bir kişinin kimliği başkasının eline geçmiş olsa dahi bir işlem yapamayacak.  Parmak vektörü, avuç içi okuma ve PİN kod sistemi ile kimlik doğrulama yapılacaktır.

  İlginizi Çekebilir: https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlik-biyometrik-fotograf.html 

  5- Ehliyet Yerine de Kullanılır

   T.C. Kimlik Kartınızı ehliyet belgesi olarak da kullanabilirsiniz. Ancak bu işlem için Nüfus Müdürlüğüne başvurarak işlem yapmanız gereklidir.

  6- Pasaport yerine geçerlidir. 

  Bu özellikle sadece vizesiz gidilen ülkeler için geçerlidir. Vize istenmeyen ülkelere seyahatinizde pasaport almanıza gerek kalmadan çipli kimliğiniz ile seyahat edebilirsiniz. 

  7- Banka ve Kredi Kartı Yerine de Kullanılacak

  İçişleri Bakanlığımız çok yakın bir zaman içinde kullandığımız yeni kimliklerimizin banka ve kredi kartı yerine de kullanılacağını açıkladı. Bunun için hazırlıklar devam ediyor. Muhtemelen Covid sonrası bu süreç başlar diye tahmin ediyorum. Örneğin Halk Bankasından olan kredi kartımız için sadece kimliğimizi kullanabileceğiz. 

  8- E Devlet ile Uyumlu Olacak

  Aslında şuan ki özellikleri itibariyle de e Devletle tam uyumlu özelliği vardır. Ancak geçiş sürecinde sorunlar yaşanmasın diye yavaş yavaş e Devletle tam uyumlu kimlik kullanımı özelliğine geçiliyor. Örneğin sağlık kuruluşuna başvururken kimliğimizi ibraz ederken biyometrik doğrulamamız yapılacak. Yada tapu işlemi yaparken, eczaneden ilaç alırken, SGK ile ilgili bir işlemi yaparken kısaca herşey de kullanılacak. 

  Yeni Kimliğin Arka Yüzünde Neler Var?

  Yeni kimliğin arka yüzünde 

  Nüfus Cüzdanlarımızın arka yüzünde yer alan Nüfus kayıtlı olduğumuz yer, cilt no, aile no gibi bilgilerin tamamı bu çipte saklanmaktadır.

  Yeni Kimlik Kartlarının Getirdiği Yeniliklerin Faydaları Nelerdir

  Yeni kimlik kartlarının getirdiği yeniliklerin faydaları nelerdir sorusunun cevabını yukarıda maddeler halinde sıraladığımı ifade etmek isterim. Aşağıda bu faydaları yeniden özetlemek isterim. Ancak muhakkak yukarıda ki maddeleri iyice incelemenizi öneririm. 

  Kimlik Belgelerinin Ortak Özellikleri Nelerdir?

  Kimlik belgelerinin ortak özellikleri nelerdir başlığını özellikle öğrencilerimiz için kaleme aldık. Türkiye'de kullandığımız kimlik kartları şu şekildedir: 

  Kimlik belgelerinin ortak özellikleri aşağıdaki gibidir: 

  Bu yazımızda yeni kimliklerin özelliklerini en anlaşılır şekilde açıkladık. Ayrıca sahip olduğu özelliklerden çipinde hangi bilgilerin olduğunu anlattık. Öğrencilerimizin arama yaptığı bir konu olan kimlik belgelerinin ortak özellikleri nelerdir sorusunun cevabını en doğru şekilde öğrencilerimiz için açıkladık. 

  Yazı kaynağı : yeni-kimlik.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap