Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yemek yerken çeneden ses gelmesi neden olur

  1 ziyaretçi

  yemek yerken çeneden ses gelmesi neden olur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Çeneden Ses Gelmesi - AliadentAliadent

  Çeneden Ses Gelmesi - AliadentAliadent

  Çeneden Neden Ses Gelir?

  Hemen hemen herkesin yaşadığı çeneden ses gelmesi durumu bazen korkutucu seviyelere ulaşabiliyor. Bu bir kusur olarak görülebileceği gibi normal bir durum olarak da görülebilir. Herkes tarafından bu sesin neden geldiği merak edilir.

  Hiçbir sorun olmayacağı gibi farklı ciddi hastalıkların habercisi de olabilir. Çeneden ses gelmesi durumu çenede bulunan eklem ve dişlerin yapısıyla alakalı bir durumdur.

  Yemek yerken, sakız çiğnerken ve özellikle de esnerken ciddi boyutta çeneden ses gelebilir. Ve hatta uzun süreli olduğu takdirde çenede çıkma dahi meydana gelebilir.

  Arka dişlerin olduğu bölümden gelen ses net bir şekilde duyulur. Sesin gelme nedeni net olarak diskte dışarı kayma oluşması ya da geri dönmesidir. Çene diskinde meydana gelen kayma ya da kas spazmından ötürü de çeneden yemek yerken ya da esnerken ses gelebilir.

  Çene Eklemi Hastalıkları Başka Hastalıklara Neden Olabilir Mi?

  Yemek yerken, sakız çiğnerken ya da esnerken çeneden ses gelmesi çoğu kişiyi korkutan bir durumdur. Mutlaka şiddetli bir şekilde ses giderek her geçen gün daha fazla duyuluyorsa, derhal bir uzman ortodonti doktoruna danışılması gerekiyor.

  Birçok hastalığın habercisi olabileceği gibi diş kayıplarına da neden olabilir. Bu tür durumların önüne geçmek için mutlaka dikkat edilmesi gereken bir alandır. Bu durum kafatasıyla alakalı ve çene eklemleriyle alakalı başka hastalıkların da habercisi olabilir.

  Nasıl Tedavi Edilmelidir?

  Her yaş grubunda ortaya çıkabilen çeneden ses gelmesi olayının bir an önce tedavi edilmesi için öncelikle uzman bir diş hekimine danışılması gerekiyor.

  Hangi durumlarda ses geliyor, ne gibi aktiviteleri yaparken ses daha şiddetli ya da daha az geliyor bunlara dikkat edilmeli, diş hekimine detaylı bilgiler verilmeli ve ardından tedavi sürecine geçilmelidir.

  Diş hekimi tarafından detaylı bir şekilde röntgen çekimi ve ağız, diş, eklem ve damak taraması yapıldıktan sonra bu sorunun temelinde ne yattığı da bulunur. Çeşitli görüntülemeler yapıldıktan sonra, çenenin tomografisi çekilir.

  Doktor detaylı bir şekilde bu görüntüleri inceledikten sonra ön muayene gerçekleşir ve ardından tıbbi bir müdahale ve tedavi süreci başlar. Bu süreç boyunca ağız çok yorulabilir ve giderek çenenizi açmakta daha da zorluk çekebilirsiniz.

  Yemek Yerken Çeneden Ses Gelmesi

  Yemek yerken çeneden ses gelmesi en çok yaşanan durumlardan bir tanesidir. Düzenli olarak diş muayenesi yapılırken bu sorun varsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

  Erken yaş gruplarında ya da yetişkinlerde fark etmeksizin yaşanabiliyor. Bu durum giderek daha da ağır bir hale geldiğinde ne yazık ki kişiler rahat rahat yemek yiyemiyorlar.

  Yemek yerken iki çene arasında biriken yemekleri öğütmek için ağzınızı her kapayıp açışınızda bu kıt sesi duyulur ve özellikle de zamanla ağrımalar başlar. Ağrıyla birlikte çenenin açılıp kapanma kısmında şişkinlikler de meydana gelebilir.

  Çeneden Ses Gelmesi Ekşi

  Birçok insan çeneden ses gelmesi durumundan şikayetçi olmakta ve dişçiye gitmekten korktuğu için doğal tedavi yöntemleri aramaktadır. Ancak ne yazık ki bu durum ciddi bir çene ve eklem problemidir ve mutlaka uzman diş hekimine görünmeleri gerekir.

  Birçok ekşi sözlük kullanıcısının da belirttiği üzere, yemek yerken ve özellikle de esnerken ağızda çok fazla ağırlık oluşuyor ve çenenin açılıp kapanma kısmında ağrı ve şişme meydana gelebiliyor.

  Çeneden Kıt Kıt Ses Gelmesi

  Kıt kıt şeklinde nitelendirilen bu ses, kişileri her ağız aktivitesinde rahatsız eden ve zorlayan bir durumdur. T

  edavi edilmediği takdirde, çene eklemlerinde bozulmalara, ağzı tam kapatamama sorunlarına ve yemekleri yeterli seviyede öğütememe sorunlarına yol açar. Sorun ilerledikçe yemek yerken ve konuşurken dahi zorluklarla karşılaşılır.

  İlk evrelerinde kendini çok belli etmese de zamanla çeneden ses gelmesi tam bir kabusa dönüşebilir. Özellikle de ileriki yaşlara sahip olan bireylerde bu durum daha can yakan ve sıkan bir eyleme dönüşebilir.

  İlk zamanlar sadece ufak çaplı kıt sesleri gelse de zamanla bu ses ve şiddet giderek artar.

  Alt ve üst kemiklerin birbirine tam olarak oturmaması ve alttaki ya da üsttekinin bir diğerine göre çıkıntılı ya da kaymış olmasından ötürü meydana gelir. Bir takım egzersizler yaparak bu sesin gelmesi önlenir ancak kalıcı çözümler için diş hekimiyle görüşülmesi gerekiyor.

  Sabahları uyandığınız zaman ve akşamları uyku moduna geçmeden önce yavaş bir şekilde en az 15 kez çenenizi tam oturacak şekilde açıp kapatmanız gerekir. Gün içerisinde çok şiddetli olmamakla beraber yumuşak sakızlar çiğneyebilirsiniz.

  Yemek yerken ve sakız çiğnerken, tam olarak sesin geldiği tarafla yemeli ve çiğnemelisiniz. Bu şekilde tam oturmayan kemik ve eklem bölgesi zamanla oturmaya başlar ve biraz daha hafif sesler duymaya başlarsınız. Tam olarak kurtulmak istediğinizde ise tıbbi müdahale şarttır.

  Bu durumda uygulanması gereken tedavi yöntemine, kişinin ağız ve çene yapısına bağlı olarak uzman diş hekimleri karar verirler.

  Tel tedavisi ya da farklı tedaviler kullanılarak eklemlerin birbirine karşı simetri olması sağlandığı zaman çeneden ses gelmesi olayı da zaman içerisinde tamamen ortadan kalkar ve artık çenenizi daha rahat kullanmaya başlarsınız.

  Yazı kaynağı : www.aliadent.com

  Çeneden Ses Gelmesi Neden Olur?

  Çeneden Ses Gelmesi Neden Olur?

  Çeneden Ses gelmesi bazen insanları çok fazla rahatsız edebilir. Bu nedenle bu sesin neden oluştuğunu öğrenmek isterler ve tedavisi için uzman hekimlere başvururlar. Çeneden gelen sesler çoğu zaman hiçbir sorun teşkil etmezler. Ancak bazı durumlarda da ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Gelen sesler, çene yapısında yer alan eklem ve dişlerin dizilimiyle alakalıdır. Bu nedenle bu rahatsızlıkla karşılaştığınızda tedavisi için uzman diş hekimlerine başvurmanız gerekmektedir.

  Besinleri ısırırken, çiğnerken, esnerken ya da gün içerisinde sakız çiğnerken çeneden ses geldiği duyulabilir. Bu sesler ilerleyen zamanlarda çene çıkması gibi ciddi problemlere yol açabilir. Çene yapısında yer alan ve arka taraflarda yer alan dişlerin olduğu bölümlerden gelen sesler daha kolay duyulur. Bu sesin gelmesinin nedeni diskte dışarı kayma durumu veya geri dönme durumu söz konusu olabilir. Çene diskinde kaymalar meydana gelmişse, yemek yerken ya da esnerken çeneden ses gelebilir.

  Çeneden Ses Gelmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Çene kemiğiİnsanların çoğunluğu çeneden ses gelmesi durumuyla karşı karşıya kalabilir. Tüm yaş grubunda meydana gelebilen çeneden ses gelmesi tedavisi için uzman diş hekimlerine ya da ortodonti uzmanlarına başvurmanız gerekmektedir.

  Uzman hekime gittiğinizde, çenenizden gelen sesin hangi durumlarda duyduğunuzu açık bir şekilde anlatmanız sesin nedeninin belirlenmesinde oldukça önemlidir. Uzman hekimler sizlerin verdiği bilgiler ve detaylı bir şekilde gerçekleştirecekleri röntgenler ve ağız, diş, eklem, damak taraması sonucunda sorunun neden kaynaklandığını anlamaya çalışırlar. Ayrıca çene tomografisi de sesin sebebini bulmada yardımcı olabilir.

  Çeneden gelen sesin nedeni belirlendikten sonra uzman hekimler bir tedavi gerektirip gerektirmediğine karar verirler. Tedavi gerektiren bir durum söz konusuyla ona göre tedavi süreci planlanarak çeneden ses gelmesi tedavi edilir.

  Çeneden Ses Gelmesi Çeşitleri

  Çeneden ses gelmesine yol açan birçok farklı durum söz konusudur. Bunlardan bazıları şunlardır.

  Yemek Yerken Çeneden Ses Gelmesi

  Çeneden ses gelmesi durumuyla en çok yemek yerken karşılaşılır. Ağız ve diş sağlığınız için düzenli olarak uzman diş hekimlerine başvuruyorsanız ve yemek yerken çeneden ses gelmesi durumuyla karşı karşıyaysanız uzman hekime bu durumdan kesinlikle bahsetmelisiniz. Aksi taktirde bu durum ilerleyen süreçlerde ağır bir hale dönüşebilir ve yemek yemenizi zorlaştırabilir.

  çeneden ses gelmesi

  Çeneden Kıt Kıt Ses Gelmesi

  Çeneden kıt kıt ses gelmesi, insanların ağız hareketlerinden herhangi birini yaptığında ortaya çıkan bir durumdur. Tedavi edilmediğinde ilerleyerek çene eklem bozukluklarına, ağzın tam kapanmamasına ve besinleri tam öğütülmemesi gibi çeşitli sorunlara yol açabilir.

  Çeneden Ses Gelmesi Nasıl Geçer?

  Çeneden ses gelmesi, ilk zamanlarda insanlar için bir sorun olarak görülmeyebilir. Ancak ilerleyen süreçlerde her ortamda ve her şekilde ortaya çıkabileceği için ciddi problemlere yol açabilir. Çeneden gelen seslerin belli başlı nedenleri vardır. Çeşitli egzersizlerle çeneden gelen sesleri önleyebilirsiniz. Ancak kesin ve kalıcı çözümler için diş hekimlerine başvurmanız gerekmektedir.

  Çeneden Ses Gelmesi Egzersizleri

  Çeneden ses gelmesi rahatsızlığınızı bir nebzede olsun azaltmak ve hatta tedavi etmek için çeşitli egzersizler yapabilirsiniz. Sabah kalktığınızda ya da akşamları uyumadan önce çenenizi tam oturacak biçimde 15 kez kapatıp açabilirsiniz. Gün içerisinde yumuşak sakızlar çiğnemeniz çene yapısına kaymaları düzenleyebilir. Yemek yerken ya da sakız çiğnerken sesin geldiği taraftan bu işlemleri yaparsanız, tam oturmayan çene kemiğinin ve eklemlerin zamanla tamamen oturmasına yardımcı olur.

  Yazı kaynağı : www.akvadent.com

  Yemek yerken çeneden gelen sesin nedeni nedir? Çeneden ses gelmesinin nedeni

  Yemek yerken çeneden gelen sesin nedeni nedir? Çeneden ses gelmesinin nedeni

  Yemek yerken çeneden gelen ses, eklemdeki diskin dışarı kayması ve geri dönmesi nedeniyledir. Diskte yaşanan sorunun nedeni ise kas spazmı ve disfonksiyonudur. Tüm bunlar, bazı dişlerin çenelerin rahatça kapanmasına izin vermeyecek şekilde düzene girmesi nedeniyle gerçekleşir. Buna en çok neden olan sorun ise 20'lik dişlerin biçimsiz çıkarak diş düzenini bozması ve çenedeki diğer fiziki problemlerdir.

  YEMEK YERKEN ÇENEDEN SES GELMESİNİN NEDENİ
  Bazen vücut soruna adapte olur, ancak diğer zamanlarda sadece bir uzman gösterdiğiniz zaman, daha da ağırlaşır.

  Tedavi, kasların sökülmesini, ideal eklem pozisyonunun bir cihaza kaydedilmesini ve hangi dişlerin / dişlerin eklemi saptırdığını tespit etmeyi içerir. Düzeltme daha sonra ağızda yapılır.

  Şu an için sesin geldiği ve sizi rahatsız eden kısmın üzerine sıcak kompress uygulayabilir ve ayrıca ılık suyla gargara yapabilirsiniz. Yumuşak yiyecekler tüketmek de soruna geçici çözüm olacaktır.

  Ağzınızı çok geniş açmaktan kaçının.

  Yakın zamanda herhangi bir dolgu veya diş tedavisi yaptırdıysanız, lütfen çenenizin bir tarafındaki ani tıklamalar için bir neden olabileceğinden, onları tekrar değerlendirin ve sorun devam ederse doktorunuza başvurun. Çeneden ses gelmesinin anomalilerini dışlamak için başka fiziki değişiklikler de göz önünde bulundurulmalıdır.

  Bazen diş hekimi, xm için tmj ekleminizin durumunu kontrol etmenizi önerebilir (alt çeneyi kafatasına bağlayan eklem)

  Aşağıdakiler gibi davranışlarla bağlantılı olabilecek çene kıtlamalarıyla (çeneden kıt sesi gelmesi) karşılaşabilir:

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap