Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yemek yedikten kaç saat sonra spor yapılmalı

  1 ziyaretçi

  yemek yedikten kaç saat sonra spor yapılmalı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Yemekten Sonra Neden Spor Yapılmaz?

  Yemekten Sonra Neden Spor Yapılmaz?

  Spor, vücudu zinde tutmak ve sağlıklı yaşamak için mutlaka yapılması gereken aktivitelerdendir. Yürüyüş, koşu, fitness, pilates gibi aktiviteler, en çok tercih edilen spor çeşitleridir. Ancak yemek yedikten hemen sonra spor yapmak, kalbinizi yormaktan başka bir işe yaramaz. Spor yapacağınız zaman çok aç veya çok tok olmamaya özen göstermeniz gerekir. Peki, yemekten sonra neden spor yapılmaz? İşte, nedenleri;


  Yemekten Sonra Neden Spor Yapılmaz?

  Yemek yedikten sonra kalp, mideye kan pompalar. Aynı zamanda kan dolaşımı hızlanır. Midenin besinleri sindirebilmesi için, kalp daha fazla çalışır. Spor esnasında ise kalp, kaslara kan pompalar. Bu yüzden kalbin hem sindirim sistemine, hem de kaslara kan pompalaması sakıncalı bir durumdur. Bu durum ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. 


  Yemek yedikten hemen sonra spor yapmak, sağlık açısından son derece zararlıdır. Sadece spor değil, ağır işler yapmak da kalbin zorlanmasına neden olur. Bu durum tansiyon yükselmesi, kas ve mide krampları ya da bulantı gibi hafif sonuçlarla atlatılabilir. Ancak bazı durumlarda kalp krizi geçirme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 
  Yemekten Kaç Saat Sonra Spor Yapılmalı?

  Yukarıda bahsettiğimiz gibi yemekten sonra spor yapmanın hem hafif, hem de ciddi sonuçları olabilir. Tok karna yapılan spor, bedeninizin daha fazla yorulmasına yol açar. Yemekten 2-3 saat sonra spor yapmak sağlık açısından daha uygundur. Yediklerinizi sindirmek için spor yapmadan önce yaklaşık 1 ila 2 saat beklemelisiniz. Eğer kırmızı et gibi ağır yemekler yediyseniz, bu süre uzayabilir.


  Yemekten Hemen Sonra Yürüyüş Yapılır Mı?

  Yürüyüş, yemekten sonra mutlaka yapılması gereken aktivitelerden biridir. Ancak sporda olduğu gibi yürüyüş için de bir süre beklemek gerekir. Yemek yedikten 1-1 buçuk saat sonra hafif tempolu yürüyüşler yapmak, sindirime yardımcı olacaktır. Yürüyüş süresi ortalama 30 dakika olursa, verim alınabilir.


  Oruçluyken Spor Yapılır Mı?

  Oruç tutuğunuz ilk bir hafta, 10 gün boyunca vücudunuz depolanmış öğünleri enerji için kullanmakta yeterli etkide olmadığından spor tavsiye edilmez. Gün içinde hızlı bir şekilde susatacağından yorucu egzersizler yapmak önerilmez. İftardan belli süre sonra kısa yürüyüşler ve/veya birkaç esneme egzersizi enerjinizi yüksek tutmak ve kilo artışını önlemek için faydalıdır.


  Yemekten Sonra Uyumak Sakıncalı Mı?

  Yemek yedikten sonra vücudun rahatlaması uykunuzun gelmesine yol açabilir. Ancak yemek yedikten hemen sonra uyumak ve yatış pozisyonuna geçmek, mide suları ve sindirim için sakıncalıdır. Bu yüzden önerilmemektedir. 


  Aç Karna Spor Yapılır Mı?

  Aç karna spor yapmak, yağ yerine vücuttaki kasların erimesine neden olur. Sabah kahvaltıdan 2-3 saat sonra veya akşam yemeklerinden 3 saat sonra spor yapmak, idealdir. Eğer sabah kalkar kalkmaz spor yapılacaksa, vücuda enerji vermesi için bir bardak ballı limonlu su veya taze sıkılmış meyve suyu içilmelidir.


  Şunlara da göz atın;

  Yazı kaynağı : www.lezzet.com.tr

  spor yemekten önce mi sonra mı yapılır

  Yemekten Sonra Bunları Asla Yapmayın!

  Yemekten Sonra Bunları Asla Yapmayın!

  Yemekten sonra çay içmenin, meyve yemenin, dişleri fırçalamanın, uyumanın veya duş almanın sağlığa zararlı olduğunu biliyor muydunuz?

  Yemekten sonra uzak durulması gereken 10 davranış:

  1. Uyumak

  Yemeğin hemen ardından uyumaktan kaçının çünkü yatar pozisyona geçtiğiniz zaman midenizdeki asit yemek borunuza doğu hareket ediyor. Birçok insanın mide yanması yaşamasının sebebi bu ve hatta çok ilerleyen zamanlarda böyle bir alışkanlığınız varsa reflü olmanız da olası. Ayrıca yemekten hemen sonra uyunduğunda diyafram daha çok kasılıyor ve bu da horlamaya sebep olabiliyor.

  Yemekten hemen sonra uyumak aynı zamanda obeziteye de yol açabiliyor. En iyisi yemekten sonra en az 2 saat uyanık kalmak. Sevdiğiniz bir şeylerle meşgul olup, hafif fiziksel aktivite yapabilirsiniz.

  Kilo problemi yaşıyorsanız, yemeğin ortasında uykuya dalıyorsanız veya hemen sonrası aşırı bir uyku hali oluyorsa dikkatli olmanız gerekiyor.

  2. Duş Almak

  Yemeklerden hemen sonra karnınız doluyken duş almak, hatta çok sıcak duş almak özellikle yapılmaması gerekenler arasında. Vücudumuz yemeği sindirmek için vücut sıcaklığını korumak istiyor ancak sıcak duşa girildiğinde kan akışı mideden çekilerek fazla sıcaklıktan vücudu korumak için derimize doğru ilerliyor. Bu da yemeğin sindirilmemesine neden oluyor.

  3. Çay İçmek

  Yemekten sonra bir keyif çayı içmek en sevdiğimiz şeylerden biriyken, maalesef bu da düşünülenin aksine yanlış bir alışkanlık. Yemeklerden sonra çay içmek için 1 saat kadar beklemek en sağlıklısı çünkü yemeğin hemen ardından mideye inen çaydaki demir vücut tarafından sindirilmiyor. Bu da özellikle demir eksikliği olan kadınlar ve çocuklar için tavsiye edilmiyor.

  4. Sigara İçmek

  Sigara kullanan kişiler genellikle güzel bir öğlen ya da akşam yemeğinin ardından hemen sigara içerler. Sigara, paketlerinin üzerinde de belirtiği gibi sağlığa son derece zararlı ve kansere yol açan 60’tan fazla tehlikeli madde içeriyor. Yemeğin hemen üstüne alınan nikotin ise bu etkileri daha da arttırıyor. Siz en iyisi sağlıklı bir yaşam için ne yemeklerden sonra ne de başka bir zaman sigara içmeyin.

  5- Meyve Yemek / Meyve Suyu İçmek

  Dışarıda bir restoranda veya evlerimizde yemek yerken genellikle yemeğin hemen üstüne meyve ikram ediyoruz. Bu yaygın davranış aslında hatalı. Meyveler kolay sindirilebilen yiyecekler değiller ve yemeğin ardından yendiğinde doğru bir şekilde sindirilmeleri mümkün olmuyor.

  Meyvenin faydalarını almak yerine; yemekle karıştığı takdirde sadece şekerini alıyor ve bu da kilo yapmaktan başka bir işe yaramıyor. Meyvenin faydasını en iyi şekilde alabilmek için en iyisi meyveleri sabah veya aç karnına tüketmek.

  6- Spor Yapmak

  Yemekten hemen sonra egzersiz yaparsanız bu durum vücudun metabolizmasını etkiler ve kan akımını azaltarak sindirimin zorlaşmasına neden olur. Egzersiz yapmak için yemekten sonra 2-3 saat beklemelisiniz.

  Yemekten sonra spor yapmak, sindirim sisteminin yediğimiz yemeklerden nütrientleri özümsememesine neden oluyor. Bu durumda yemeklerden alınan vitamin ve minerallerin hiçbir önemi kalmaz.

  Diğer yandan Yeni Zelanda’daki Otago Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bir araştırma; yemekten sonra en az 10 dakika yürüyüş yapmanın tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riskini büyük ölçüde azalttığını ortaya koydu.

  7- Kemer Gevşetmek

  Yemek yedikten sonra kemer gevşetmek bağırsaklarınızın düğümlenmesine neden olabilir. İlerleyen zamanlarda bu hareketi sürekli tekrarlar ve alışkanlık haline getirirseniz ciddi bağırsak problemlerine ve hatta bağırsak kanserine neden olabilir.

  8- Dişleri Fırçalamak

  Yatmadan önce dişlerinizi fırçalamanız mutlaka yapmanız gereken çok önemli bir alışkanlık olmalıdır. Ancak yemekten hemen sonra ya da her yemekten sonra dişlerinizi fırçalamak dişleriniz için son derece zararlıdır. Yemekten hemen sonra fırçalamak diş minesinin katmanlarına zarar verecektir.

  Ayrıca asitli bir yiyecek ve içecek tüketmek ya da çok şekerli besinler yemek daha da tehlikelidir. Diş minesini korumak için en az 30 dakika boyunca bekleyin ve diş minesini yumuşatan yiyeceklerin asitini nötralize etmek için yeterli tükürük üretimi için vakit kazanın.

  9- Çok Su İçmek

  Bir kişinin sağlıklı kalmak için her gün 8 bardak su içmesi çok önemlidir. Ancak yemekten hemen sonra mideye indirmek hatta yemek sırasında su içmek sindirimi bozabilir. Yemekten hemen sonra veya yemek sırasında çok fazla su içmek uygun sindirim için gerekli olan asit ve safra doğal düzeylerini etkileyebilir. Ayrıca soğuk su içmek sindirimin yavaşlamasına ve hassas kişilerde kramplara neden olabilir. Yemekten sonra en az bir saat su içmemeye çalışın ve yemek yerken de içmekten kaçının.

  10- Araba Kullanmak

  Sindirim için büyük miktarda kan gerekir. Yani yemekten sonra kan sindirim sisteminde görevli olduğundan beyin geçici olarak kandan yoksun kalır ve konsantrasyon eksikliği görülür. Ayrıca yemekten hemen sonra uykulu olursunuz ve uykulu gözlerle araba kullanmak güvenli değildir. Bu nedenle yemek yedikten hemen sonra araba kullanmaktan kaçının. Sindirimin bitmesi için bir süre beklemeye çalışın bir, iki saat sonra yola çıkmaya hazırsınız.

  Yazı kaynağı : fithub.com.tr

  Yemekten Kaç Saat Sonra Spor Yapmalı?

  Yemekten Kaç Saat Sonra Spor Yapmalı?

  Yemekten Sonra Spor

  Yemekten sonra spor hemen yapılır mı? Yemekten kaç saat sonra spor yapmalı? Aç karnına spor yapılır yada  tok karnına spor yapılır mı? Spor yapmak isteyen, spora başlayan kişilerin sorduğu aklına gelen bir çok sorudan bazıları bunlardır.

  İnternet ortamında bir çok bilgi kirliliği içerisinde araştırma yaparken karşımıza çıkan bilgilerin doğruluğundan emin olamıyoruz. Spor yapmak kilo vermeye yardımcı, vücudu şekle sokarken bir yandan da ve en önemlisi sağlığımız için gereklidir. Spor yapma zamanı tam olarak nasıl belirlenmelidir?Tok Karnına Spor Yapılır mı

  Tok Karnına Spor Yapılır mı?

  Tok karna spor yapılmaz yada yapılır demektense neden yapılır yada yapılmaz sorusunun cevabını vermek istiyoruz. Kan dolaşımı vücudun ana kaynağıdır ve bu kaynağın ana noktası yani kalp, kan dolaşımını sağlayan organdır. Yemek yedikten hemen sonra kan dolaşımı hızlanır ve kalp mideye kan pompalamaya başlar. Mide yediklerini sindirebilsin diye kalp büyük bir çalışma içerisine girer. Gene aynı şekilde spor yaparken yada faaliyet içerisinde iken kalbimiz kaslarımıza kan pompalar. Yani eğer iki kalbiniz yoksa tok karnına spor yapmak sakıncalıdır. Bir kalp hem sindirim için kan pompalayıp hemde kaslara kan pompalayamaz. Tok karnına yani yemek yedikten hemen sonra kalbin görevi sindirim için kan pompalamak iken ona ikinci bir görev yüklerseniz bu sağlığınız açısından büyük risk taşır. Kalp ortalama 5 kilo civarında olan kanı hem mideye sindirim için hemde kaslara faaliyet için göndermeye çalışırken zorlanır.

  Kan dolaşımı vücudu besleyen en önemli sistemdir. İç organlara ve beyne yani tüm vücuda da kan aynı anda gitmek zorundadır. Kalp hem vücuda giden kanı pompalarken, sindirim için de artı bir faaliyet içerisine girmişken bir yandan da spor yaparsanız, kalp kaslar için de kan pompalama çabasına girerse bir dolaşım şoku yaratırsınız.

  Bu durum da mide kramları, tansiyon yükselmesi gibi hafif sonuçlarla atlatılabileceği gibi kalp krizi geçirme riski ile de karşılaşılabilir. Tok karna spor yapmak yani yemek yedikten hemen sonra spor yapmak son derece zararlıdır.Yemekten Kaç Saat Sonra Spor Yapmalı

  Yemekten Kaç Saat Sonra Spor Yapmalı?

  Yemek yedikten hemen sonra spor yapmak yada yorucu işler yapmak kalbinizi yormaktan başka bir işe yaramaz. Yemek yedikten hemen sonra yapılan spor sizi bedenen  iki kat daha fazla yorar. Bu durum sadece spor değil tüm fiziksel aktiviteler için geçerlidir. Denize girmek, hızlı yürüyüşler yapmak hatta beyinsel aktiviteler bile tok karna yapılmamalıdır. Yemek yedikten hemen sonra hazım başlayacağı için en az yarım saat uyunmamalı ve fiziksel aktiviteler yapılmamalıdır. Bu aralıkta kendinize dinlenme süresi verilebilir. Peki yemekten kaç saat sonra spor yapmalıdır?

  Yemekten en az iki üç saat sonra spor yapılabilir. Eğer kırmızı et gibi öğütülmesi zor olan bir besin tüketmişseniz bu süre uzayabilir. Mide sindirim olayını bitirmiş olmalıdır. Kalp sindirimi yapabilmek için kan pompalamayı bırakmış kaslara yönelebilmelidir. Tok karnına spor yapılır mı sorusuna yanıt verdiğimize göre aç karnına spor yapılır mı bu sorunun da yanıtına birlikte bakalım.Aç Karnına Spor Yapılır mı

  Aç Karnına Spor Yapılır mı?

  Aç karna spor yapmak yağdan çok vücuttaki kasların erimesine yok açar. Bu bilgi neredeyse bütün kaynaklarda yazılmaktadır. Doğru bir bilgidir. Aç karna yapılan spor yağların erimesinden çok kasların erimesine yol açmaktadır. Açlık dendiğinde sabah kalktığınızda 8 saat bir şeyler yememiş bir insanın açlığı gibi değil de açlıktan ve gıdasızlıktan vücudun kendini yemesi gibi bir açlık söz konusu olduğunda geçerlidir.

  Sabah kahvaltı sonrasında en az 2-3 saat geçtikten sonra spor yapılabilir. Sabah kalkar kalkmaz spor yapmak isteyenler için verimli sonuç almak istiyorlarsa aç karna değilde size enerji verecek bir bardak meyve suyu, ılık bir bardak ballı ve limonlu su  yada enerji içeceği içildikten daha sonra spor yapılması çok daha uygun bir durumdur.

  Özet olarak spor yapmak için yemek yedikten en az iki üç  saat sonrayı beklemek gereklidir. Sabah kalkar kalkmaz spor yapmak isteyenler onlara enerji verecek içecekler içmeli sonrasında spor yapmalıdır. Gün içerisinde yada akşam spor yapmak isteyenler ise 4-5 saat önce yemek yemişler ise çok rahatlıkla verimli bir spor yapabilirler. Spor yaparken verim alabilmek ve sağlığınızı korumak istiyorsanız mutlaka açlık yada tokluk kurallarına dikkat etmeniz gereklidir.

  Yazı kaynağı : burakaykurt.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap