Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yeşil pasaport yurtdışı çıkış harcı öder mi

  1 ziyaretçi

  yeşil pasaport yurtdışı çıkış harcı öder mi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Yurtdışı Çıkış Harcı Nedir? Yurtdışı Harç Pulu Nereye Ödenir?

  Yurtdışı Çıkış Harcı Nedir? Yurtdışı Harç Pulu Nereye Ödenir?

  Yurtdışı Çıkış Harcı, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile ülke dışına çıkarken ödenmesi gereken bir çeşit vergi. Yurtdışı Çıkış Pulu olarak da bilinen bu vergi, 23.03.2007 tarih ve 26471 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 5597 sayılı kanunun 1. maddesine göre ‘Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurtdışına çıkış yapanlardan çıkış başına 15 TL harç alınacaktır’ hükmü ile zorunlu hale getirildi. Temmuz 2019 tarihiyle de yurtdışı harcı 50 TL’ye yükseltildi.

  Yurtdışı çıkış harcı, yeşil pasaport dahil, diğer tüm pasaport sahipleri tarafından alınmak zorunda. Şimdiye kadar ödenen 15 TL’lik yurt dışı çıkış harcını 50 TL’ye çıkararak 15 TL’si TOKİ’ye, 35 TL’sini ise bütçeye aktarılacak. Zaten dünyanın en pahalı pasaportunu kullanıyoruz. Uçak bileti fiyatları da ucuz sayılmaz. Anayasal bir hak olan seyahat hakkı önüne engel getiren yurt dışı çıkış harcının tamamen kaldırılması lazım aslında.

  Yurtdışı Çıkış Harcı ne kadar

  2020 için yurtdışı çıkış harç bedeli olan 50 TL, havalimanlarının çıkış kapılarında bulunan satış noktalarından yurt dışına çıkış harç pulu alınmak suretiyle ya da vergi daireleri, gümrük saymanlıkları, Maliye Bakanlığı’na ait harç büroları veya yetkili bankalara makbuz karşılığı ödeniyor.

  Bir başkasının adına pul alabilir ya da bankaya harç yatırabiliyorsunuz. Bankaya pasaport numarası vererek yatırdığınız harç karşılığı verilen dekont pul yerine geçiyor. Dilerseniz benim yaptığım gibi birden fazla harç pulu alıp saklayabilirsiniz. Bazen havalimanına geciktiğinizde bir de harç pulu alma kuyruğuna girip zaman kaybetmeniz gerekmiyor. Öncesinde alıp pasaportun arasında saklamakta fayda var.

  Yurtdışı çıkış harcını, havalimanında pasaport kontrolünden önce yatırmanız gerekiyor. Makbuz veya harç pulu, çıkış noktasındaki kontrol polisine, pasaportla birlikte veriliyor. Yurtdışı pulu burada bir köşesi kesilip size geri veriliyor. Güvenlik geçişinden sonra pasaport pulunun bir hükmü de kalmıyor. Ama siz yine de uçağa bininceye kadar yanınızda bulundurun.

  Yurtdışı çıkış harcı nereye ödenir

  Havalimanında harç pulu gişelerinden veya harç pulu otomatlarından satın alınıyor. İstanbul havalimanı gidiş katında iki yerde harç pulu satılıyor. Sabiha Gökçen Havalimanında ise giden yolcu katında 1 adet harç pulu gişesi var.

  Havalimanında telaşa düşmemek için vaktiniz varsa aşağıdaki bankalara da harç pulu bedeli ödeme yaptığınızda size verilen dekont pul yerine geçiyor. Bankadan aldığınız bu dekontların 1 ay boyunca geçerli. Pasaport kontrolünde bu dekontu verdiğinizde görevli memur kaşeleyip size geri veriyor.

  Havalimanında Yurtdışı Çıkış Pulu nereden alınır

  Yurtdışı çıkış harç pulunu havalimanında makinelerde satın alabiliyorsunuz. Ödemeyi nakit veya kredi kartıyla yapabiliyorsunuz. Makinede öncelikle ödeme tipini seçiyorsunuz. Sonrasında kaç adet harç pulu satın almak istediğiniz belirtiyorsunuz. Nakit ödeme yapacaksanız tek tek kâğıt para girişi yapmanız gerekiyor. Ödeme yapıldıktan sonra varsa kâğıt para üstü ve yurt dışı harç pulu makinenin altındaki bölmeden size veriliyor.

  Kredi kartı ile ödeme yapacaksanız temassız olanını seçmeniz işleminizi daha hızlı yapmanızı sağlar. Kredi kartınız temassız ödemeye uygun değilse talimatlara uyarak şifrenizi girerek ödemenizi yapın. Herhangi bir sorun olduğunda 0216 5888826 nolu numaraya başvurabiliyorsunuz.

  Yurtdışı çıkış harcını internetten ödeme

  Yurt dışı çıkış harcı ödenmesini internetten yapmak artık mümkün. İnteraktif Vergi Dairesi web sitesi https://ivd.gib.gov.tr ana sayfasında yer alan “Hızlı Ödeme” bölümünde “Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme” menüsü aracılığıyla harcı elektronik ortamda yatırılabiliyorsunuz.

  Ödemeyi buradan yaptığınızda çıkış kapılarında görevli memura makbuz, dekont veya pul göstermenize gerek kalmıyor. Kontrol elektronik ortamda yapılıyor. Bankalarla yapılan anlaşma nedeniyle saat 02.00 ile 22.00 saatleri arasında interneten ödeme yapılamıyor.

  Yurtdışı çıkış harcını bankalardan ödeme

  Yurt dışına çıkış harcı ödemesini dilerseniz aşağıdaki bankalara yapabiliyorsunuz. Yurtdışı çıkış harcını yatırırken TC Kimlik numaranız ve pasaport numaranız gerekiyor. Bankadan aldığınız dekontu yurt dışına çıkarken görevli memura veriyorsunuz.

  Yurt dışı çıkış harcını bankadan ödeyip yurt dışına çıkmadıysanız veya muafiyet kapsamında olduğunuz halde harç ödediyseniz, makbuzla tahsilâtlarda ilgili vergi dairesine başvurmanız gerekiyor. İadenin yapılabilmesi için ise pulu veya makbuzu ibraz etmeniz gerekiyor.

  Yurtdışı Çıkış harcı muafiyeti

  Havalimanı, gümrükler ve diğer yollarla yurtdışı çıkışlarında alınan harç bazı durumlarda ve bazı vatandaşlar için muafiyet oluşturuyor. Muaf olanlar dışında, öğrenciler de dahil olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip her vatandaş, yurtdışına çıkış yaparken bu harcı ödemek durumunda.

  Aynı şekilde, resmi görevle yurt dışında görevlendirilen kamu görevlileri, aşağıdaki muafiyetlere sahip değilse, harç muafiyetinden yararlanamıyorlar.

  Yurtdışı Çıkış Harcı ödemekten muaf olanlar:

  Yazı kaynağı : yoldaolmak.com

  Yurtdışı Çıkış Harcı

  Yurtdışı Çıkış Harcı

  Yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından çıkış başına 150 Türk Lirası harç alınır. Bakanlar Kurulu, bu miktarı sıfıra kadar indirmeye yetkilidir. Çıkış tarihi itibarıyla yurt dışında oturma izni bulunanlar, 7 yaşını doldurmamış olanlar, pasavan ve benzeri belgelerle çıkış yapanlar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine kimlik belgesiyle çıkış yapanlar ile yurt dışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatı (…) (1) yurt dışına çıkış harcı alınmaz. (1)

  Terminal içerisindeki harç pulu yatırma noktası terminal binası dış hat giden yolcu katında danışmanın yanında bulunmaktadır.

  İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Gümrük Saymanlığı Telefon Numarası:
  0216 588 88 26

  Yazı kaynağı : www.sabihagokcen.aero

  Yurtdışı Çıkış Harcı Nedir?

  Yurtdışı Çıkış Harcı Nedir?

  Size en yakın bir banka şubesine giderek kimliğinizle ya da pasaportunuzla 150 TL olan bu harç pulunu ödeyebilirsiniz. Seyahatiniz öncesi vakit bulamazsanız endişe etmeyin, havalimanı içerisinde harç pulu gişeleri bulunuyor.

  İstanbul Havalimanı'ndaki harç pulu veznelerinin sayısı fazla olduğu için sıra beklemeden seyahatiniz öncesinde kolayca ve rahatça harç pulunuzu alabilirsiniz. Bu yerler dışında gümrük saymanlığı ve Maliye Bakanlığı içerisinde de yurtdışı çıkış harcını ödeyebilme imkanınız mevcut.

  Yurtdışı çıkış harç pulları, havalimanında bulunan harç pulu makinelerinin yanı sıra akıllı telefonlardan da edinilebilir hale gelecek. Elinizdeki akıllı telefonla kredi kartınızı kullanarak satın alabileceğiniz harç pulu online olarak da alınabilir olacak. Cep telefonundan harç pulu alma işlemlerinde ödeme doğrudan pasaporta işlenecek, pulun çıkışta ibraz edilmesi gerekmeyecek.

  Telefondan Harç Pulu Ödemesi Nasıl Olacak?

  Edinilen bilgiye göre harç pulu ücreti, Android ve iOS uyumlu bir mobil uygulama kullanılarak kredi kartıyla ödenebilir olacak. Bu sayede hızlı geçiş yolcuları için önemli kolaylık sağlanmış olacak. Harç pulu bedelini gider olarak göstermek isteyenler ise elektronik ortamdan dekontlarını alabilecek. Böylece gümrüklerdeki bekleme süreleri kısalacak ve yurtdışına çıkış işlemleri daha kolay hale gelecek.

  Yazı kaynağı : www.gruppal.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap