Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yeşil pasaport ile vizesiz gidilen ülkeler

  1 ziyaretçi

  yeşil pasaport ile vizesiz gidilen ülkeler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Yeşil Pasaport Hakkında Tüm Merak Edilenler

  Yeşil Pasaport Hakkında Tüm Merak Edilenler

  Sık sık seyahat edenlerin en temel ihtiyacı olan pasaport birçok ülkenin kapılarını açıyor. Ancak pasaportların da türleri ve bu türler için geçerli koşulları bulunuyor.

  Birçok kişinin sahip olmak istediği yeşil pasaport ise sayısız avantajı da beraberinde getiriyor. Alması biraz zor olan bu pasaport türünde yerine getirmeniz gereken şartlar var elbette. Her isteyen bu pasaporta sahip olamıyor.

  Yeşil pasaport sayesinde oldukça meşakkatli işlemlere sahip olan Schengen vizesine gerek kalmıyor. (Schengen vizesi hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.)

  Bu pasaport sayesinde Avrupa’ya giriş çıkışlarınız da oldukça kolaylaşıyor. İstediğiniz zaman birçok ülkeye giriş çıkış yapma şansı tanıyan yeşil pasaportta yaklaşık 160 ülkeye vize almadan rahatlıkla girmeniz mümkün.

  5 yıl süresi olan yeşil pasaport diğer pasaport türlerine göre seyahatlerinizde daha pratik bir yol izlemenizi sağlıyor.

  Temelde devlet memurlarının aldığı bir pasaport türü olan yeşil pasaportu alabilmenin ilk şartı elbette devlet memuru olmak.

  Yeşil Pasaport Kimlere Verilir? Yeşil Pasaport Şartları

  Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

  Temelinde devlet memurlarının olduğu yeşil pasaportta bazı istisna içeren durumlarda bulunuyor.

  Eski bürokratları da kapsayan bu pasaport türünde gerekli şartları yerine getirmeniz gerekiyor.

  Yeşil Pasaport Kimler Alabilir? 

  Alırken sizi biraz zorlasa da aldıktan sonra oldukça rahat bir kullanım sunan yeşil pasaportu alabilecek kişiler ise şu şekilde sıralamak mümkün:

  Ayrıca ihracat ile uğraşan iş adamlarına işlerinin gereğinden dolayı yeşil pasaport hakkı tanınıyor. Ancak yeşil pasaportu almanın da belli şartları var:

  İhracat ile uğraşan iş adamlarının bu şartları eksiksiz yerine getirmesi durumunda pasaport almalarında hiçbir engel bulunmuyor. Normal süresi 5 yıl olan yeşil pasaport ihracat ile uğraşan iş adamları için 2 yıl olarak sunuluyor.

  Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar. 

  Yeşil pasaport almak istiyor ve belirtilen şartları yerine getiriyorsanız sırada bu pasaport için gereken evraklar yer alıyor: 

  Yeşil Pasaport Ücreti

  Yeşil pasaportta herhangi bir harç bedeli bulunmuyor.  Yeşil pasaport için ödemeniz gereken tutar defter bedeli olarak karşınıza çıkıyor. 2020 yılında 160 TL olarak karşınıza çıkan bu tutar dışında başka bir masrafınız bulunmuyor.

  Aşağıda listelenen bankalardan pasaport defter bedeli ödemek istediğiniz belirterek işlem yapmanız mümkün. İşlem sırasında nüfus cüzdanınızı yanınıza almayı unutmayın. Çünkü dekontlar TC numaranız üzerinden kesiliyor.

  Defter Bedeli Ödeyebileceğiniz Bankalar:

  Akbank
  Aktifbank
  Albaraka Türk Katılım Bankası
  Alternatif Bank
  Anadolubank
  Arap Türk Bankası
  Citibank
  Denizbank
  BurganBank
  FibaBanka

  Finansbank
  Garanti Bankası
  HSBC Bank
  ING Bank
  Kuveyt Türk Katılım Bankası
  Odeabank
  Şekerbank
  T.C. Ziraat Bankası
  ICBC Turkey Bank A.Ş.
  TurkishBank

  Turkland Bank
  Türk Ekonomi Bankası (TEB)
  Türkiye Finans Katılım Bankası
  Türkiye Halk Bankası
  Türkiye İş Bankası
  Türkiye Vakıflar Bankası
  Yapı ve Kredi Bankası
  Ziraat Katılım Bankası

  Yeşil Pasaport Nasıl Alınır? 

  Emniyet Müdürlüğü’nden Randevu Almak

  Gerekli işlemleri yerine getirdikten sonraki aşamada emniyetten randevu almak geliyor. Yeşil pasaport başvuruları yalnızca Emniyet müdürlüklerinden gerçekleştirilebiliyor. Bulunduğunuz şehrin il emniyet müdürlüğünden pasaport talebinde bulunarak randevu almanız yeterli.

  Size uyan gün ve saatlere alabileceğiniz bu pasaport başvurusu içinhttps://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/anasayfainternet adresine girmeniz gerekiyor. Adrese girdikten sonra yönlendirmeleri takip ederek randevunuzu oluşturabilirsiniz.

  Yeşil Pasaport Teslimat Süresi

  Yeşil pasaport için gerekli tüm işlemleri gerçekleştirdikten sonra sıra pasaportunuzun çıkışını beklemeye geliyor. Emniyet Müdürlüğü’nde beyan etmiş adrese 10 gün içerisinde yeşil pasaportunuz ulaştırılıyor.

  Yeşil Pasaportun Avantajları

  Hemen hemen herkesi sahip olmak istediği yeşil pasaport sağladığı avantajlar sayesinde rahat bir seyahat seçeneği sunuyor. Vize gibi uzun süren ve uğraştıran işlemleri atlamanızı sağlayan bu pasaportla daha çok yer görebilmeniz mümkün.

  Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler

  Botsvana, Cezayir, Cibuti, Fas, Gana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kamerum, Kenya, Libya, Mauritius, Mısır, Moritanya, Şeyseller, Sudan, Tanzanya, Tunus ve Zambiya.

  Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Ermenistan, Endonezya, Filipinler, Gürcistan, Hong Kong, Irak, İran, İsrail, Japonya, Kamboçya, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kuveyt, Güney Kore, Lübnan, Makau, Maldivler, Malezya, Moğolistan, Pakistan, Singapur, Sri Lanka, Suriye, Tacikistan, Tayland, Tayvan, Umman, Ürdün, Vietnam ve Yemen.

  Almanya, Andorra, Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Karadağ, Kosova, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Makedonya, Moldova, Monako, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Yunanistan ve Ukrayna.

  Arjantin, Bolivya, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Paraguay, Peru, Şili, Trinidad, Uruguay ve Venezuela.

  Bahamalar, Barbados, Belize, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Guatemala, Grenada, Haiti, Honduras, Jamaika, Kosta Rika, Küba, Meksika, Nikaragua, Panama, Christopher ve St Lucia.

  Fiji, Palau, Mikronezya, Tuvala ve Vanuatu.

  Not: Her ne kadar birçok ülke vize istemese de her ülkenin kendi içerisinde bazı şartları bulunuyor. Bu nedenle bu şartlara dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca tatiliniz 1 yıl içerisinde 30 günü aşacaksa vize almanız şart. Bazı ülkelerde de pasaport geçerlilik tarihinin 6 aydan fazla olma şartı aranıyor.

  Yazı kaynağı : blog.obilet.com

  Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler hangileri? (2020 güncel) - SEYAHAT Haberleri

  Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler hangileri? (2020 güncel) - SEYAHAT Haberleri

  Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeleri merak eden kişiler belirli şartları sağlayarak yeşil pasaporta almaya hak kazanmış kişiler oluyor. Yeşil pasaport sahibi olan kişilerin eşi ve yakınları da bazı şartları sağladığı taktirde kısa sürede yeşil pasaport sahibi olabiliyor. Bu pasaportun bu kadar çok önemli olmasının sebebi ise bordo pasaport ile giremediğiniz ülkelere Yeşil pasaport ile vizesiz gidebileceğiniz ülkeler bulunuyor. Size yüzlerce ülkenin kapıları böyle açılabilir. Yeşil pasaport nasıl alınır bilmiyorsanız bu konu hakkında daha önce yazdığımız haberimizi okuyabilirsiniz. Yeşil pasaport sahibi olan kişiler hangi ülkelere vizesiz giriş yapabilirler bakalım. 

  YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER

  Dünyanın her yerinde yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler bulunuyor. Bu ülkeler Asya, Amerika, Avrupa kıtasında ve her yerde. Yani yeşil pasaport sahibiyseniz dünyada yer alan ülkelerin hemen hemen hepsine vizesiz olarak seyahat edebilirsiniz. Pasaport türleriiçerisinde dolaşım hakkına en fazla sahip olabileceğiniz çeşit yeliş pasaport diyebiliriz. Tek yapmanız gereken gerekli şartları sağlayarak yeşil pasaport sahibi olabilmeniz.  

  YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN AFRİKA ÜLKELERİ  

  Afrika ülkeleri keşfedilmeyi bekleyen detaylarla dolu bir kıta. Burada yeşil pasaporta vizesiz gidilecek onlarca ülke bulunuyor. Hepsinin de keşfedilmemiş çok güzel köşeleri var. Buraya yapacağınız bir seyahatte kimsenin görmediği yerleri görebilirsiniz. Pasaport nasıl alınır haberimizden bütün pasaportlar için uygulanan adımları öğrenebilirsiniz. 

  Botsvana, Cezayir, Cibuti, Kamerun  

  Gana, Moritanya, Tanzanya, Mısır  

  Fas (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Güney Afrika Cumhuriyeti (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Kenya (Bordo pasaport sahipleri E Vize ile gidebiliyor.)  

  Libya (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Mauritius (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Şeyseller (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Sudan (Bordo pasaport sahipleri sınırda vize alabiliyor.)  

  Svaziland (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Tunus (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Zambiya (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN ASYA ÜLKELERİ  

  Yeşil pasaporta vize istemeyen Asya ülkeleri hemen hemen tüm kıtayı kapsıyor diyebiliriz. Asya mutfağı ve kültürü bize çok yakın olduğu için tatilinizi burada geçirmek çok güzel bir deneyim olacaktır. Asya ülkelerinde vizesiz giriş yapabileceğiniz yerler şöyle; 

  Bahreyn, Bangladeş, Vietnam, Yemen, Çin  

  İsrail, Kuveyt, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan, Umman  

  Azerbaycan (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Birleşik Arap Emirlikleri (Bordo pasaport sahipleri e-vize ile gidebiliyorlar.)  

  Bahreyn (Bordo pasaport sahipleri e- vize ile gidebiliyorlar.)  

  Doğu Timur (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Ermenistan (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Endonezya (Bordo pasaport sahipleri sınırda 25 dolara vize ile gidebiliyorlar.)  

  Filipinler (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Gürcistan (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Hong Kong (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Irak (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  İran (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Japonya (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Kamboçya (Bordo pasaport sahipleri de sınırda 30 dolara vize ile gidebiliyorlar.)  

  Katar (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Kazakistan (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Kırgızistan (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

  KKTC (Kimlikle dahi gidilebiliyor.)  

  Güney Kore (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Lübnan (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Makau Özel İdare Bölgesi (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Maldivler (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Malezya (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Moğolistan (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Singapur (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Sri Lanka (Bordo pasaport sahipleri de sınırda 25 dolara gidebiliyorlar.)  

  Suriye (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Tayland (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Tayvan (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Ürdün (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN AVRUPA ÜLKELERİ  

  Avrupa turu herkesin hayali diyebiliriz. Burada yeşil pasaport sahibi kişilerin gidebileceği sayısız ülke var. Öyle ki schengen ülkelerine yeşil pasaport sahipleri vizesiz gidebiliyor. Avrupa ülkeleri de büyük ölçüde schengen ülkelerini kapsıyor diyebiliriz. Güzel bir Avrupa turunu yeşil pasaport sahibi olan kişiler yapabilirler.  Schengen vizesi nasıl alınırhaberimizden bilgi alabilirsiniz. 

  Almanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, Avusturya, Belçika  

  Beyaz Rusya – Belarus, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti  

  Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda  

  Hırvatistan, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya  

  İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya  

  Lüksemburg, Macaristan, Malta, Monako  

  Norveç

  Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino  

  Andorra (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Arnavutluk (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Bosna Hersek (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Karadağ (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  KKTC (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Kosova (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Makedonya (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Moldova (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Sırbistan (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Ukrayna (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN GÜNEY AMERİKA ÜLKELERİ  

  Yeşil pasaportunuzla dünya turu yapmanız mümkün. İşte Güney Amerika'da da gidebileceğiniz çok güzel yerler var. Hiç keşfedilmeyen çok güzel ülkeleri keşfetmek için Güney Amerika'ya da bir bakın diyoruz. Bu Güney Amerika ülkelerine Bordo pasaport ile de giriş yapabilirsiniz.  

  Arjantin, Bolivya, Brezilya, Ekvador, Kolombiya   

  Paraguay, Peru, Şili, Trinidad Tobago   

  Uruguay, Venezuella   

  YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN ORTA AMERİKA ÜLKELERİ  

  Sadece Güney Amerika değil çok güzel Orta Amerika ülkelerine de vizesiz giriş yapabilirsiniz. Güzel bir dünya turu için yeşil pasaport şart gibi görünüyor. Birbirinden güzel manzaralara sahip çok güzel Orta Amerika ülkelerine gitmek için sadece yeşil pasaport sahibi olmanız yeterli olacak.  

  Küba  

  Grenada  

  Bahamalar (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Barbados (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Belize (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Dominika (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Dominik Cumhuriyeti (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  El Salvador (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Guatemala (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Haiti (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Honduras (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Jamaika (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Kosta Rika (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Meksika (Bordo pasaport sahipleri e-vize gidebiliyorlar.)  

  Nikaragua (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Panama (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  Christopher ve Nevis (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  St Lucia (Bordo pasaport sahipleri de vizesiz gidebiliyorlar.)  

  YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN OKYANUSYA ÜLKELERİ  

  Okyanusya ülkeleri bizim bulunduğumuz coğrafyaya göre dünyanın diğer ucu. Kaç kez filmlerde ve dergi kapaklarında gördünüz belki de. Şimdi gitme sırası size geldi. Bu yerleri keşfetmek için yeşil pasaportunuzu ve bavulunuz yeterli. Bu yerlere Borda pasaport sahibi kişilerde vizesiz seyahat edebiliyor.  

  İşte o ülkeler; 

  Fiji, Palau Cumhuriyeti, Mikronezya   

  Tuvala, Vanuatu   

   Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler bir hayli fazla. Bu yerlere gitmek için bazı noktalarda Bordo pasaport da etkili olabiliyor. Güzel bir tatil deneyimini farklı ülkede, farklı coğrafyada aradığınızda buralara seyahat edebilirsiniz. Yine de Dış işleri Bakanlığı'nın resmi sayfasından vize istemeyen ülkelerin kontrolünü sağlayın. Gideceğiniz ülkenin konsolosluğunu arayarak da bilgi alabilirsiniz.  

  Yazı kaynağı : www.haber7.com

  Türk Vatandaşlarının Tabi Olduğu Vize Uygulamaları

  Türk Vatandaşlarının Tabi Olduğu Vize Uygulamaları

  Vize konusunda önemle dikkate alınması gereken hususlar:

  Vize başvurunuzu olabildiğince erken bir tarihte (örneğin, bir ay öncesinden) yapmanız tavsiye edilir. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması ülkeden ülkeye değişmekle beraber, 2-3 ay veya daha uzun bir zaman sürebilir. Vize başvurunuzda pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en az bir yıl olmasına özen gösterilmesi tavsiye olunur. Ayrıca, vizeden muaf olmanız halinde dahi, gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmenizde yarar vardır (Bazı devletlerin ülkeye girişte umuma mahsusve resmi pasaportlarda aradığı asgari geçerlilik sürelerini görmek için tıklayınız).

  Yıpranmış pasaportla yapacağınız vize başvurunuz kabul edilse ve vizenizi alsanız dahi, sınırdan geri çevrilmeniz mümkün olabilmektedir.

  Vize başvurunuz reddedilebilir. Ret nedenini açıklama zorunluluğu bulunmamakla beraber, bazı ülkeler yazılı ve/veya sözlü açıklama yapmaktadır.

  Yurt dışına seyahat etmeyi düşünen vatandaşlarımızın en fazla ne kadar süredir kullanımda olan pasaportlarıyla vize başvurusunda bulunabilecekleri konusuyla ilgili olarak gitmek istedikleri ülkenin temsilciliğinden ayrıntılı bilgi alması gerekmektedir. Zira Schengen bölgesi ülkeleri  (Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan) ve diğer bazı ülkeler 10 yıldan daha eski pasaportla yapılan vize başvurularını kabul etmemektedir.

  Schengen Vizesi Hakkında Bilgiler:
  Avrupa Birliği’nde 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu Sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki sınır ("iç sınır’" denilmektedir) kontrollerini kaldırmışlardır. Bu şekilde oluşturulan Schengen bölgesinde dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kurallar hayata geçirilmiştir. Schengen alanı vize, polis ve yargı alanlarındaki işbirliğini kapsamaktadır.

  Schengen’e üye ülkeler aşağıda sunulmaktadır:

  Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

  AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein da Schengen bölgesine dahildir.

  Bir yabancı Schengen bölgesine üye ülkelerden birinin vizesi ile girdiğinde diğerine serbestçe seyahat edebilmektedir. Bununla birlikte, Schengen vize rejimi yönetmeliği uyarınca, Schengen vizesi ilk defa kullanılırken vizenin alındığı ülkeye giriş yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Örneğin, İtalya’nın Temsilciliklerinden alınan vize ile önce İtalya’ya giriş yapılması gerekmektedir. Bu çerçevede, Schengen bölgesine seyahat edecek vatandaşlarımızın vizelerini ilk giriş yapacakları ülkenin temsilciliğinden almaları hususu önem taşımaktadır.

  Schengen ülkeleri ortak Schengen Information System-SIS adı verilen bir veri tabanından yararlanırlar. Bu veri bankasında, Schengen ülkelerine girmesi gereken kişilerle ilgili bilgiler başta olmak üzere çeşitli bilgiler yer alır ve üye ülkelerin yetkili makamlarının kullanımına açıktır.

  Afganistan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hususi ve Hizmet Pasaportu Hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik Pasaport hamilleri  90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Almanya Federal Cumhuriyeti: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Amerika Birleşik Devletleri: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Andorra: Schengen bölgesine dahil olmayan Andorra’ya doğrudan seyahat imkanı bulunmamakta olup, ülkeye giriş İspanya ya da Fransa üzerinden yapılabilmektedir.
  Bu çerçevede, vatandaşlarımızın Andorra’ya seyahat edebilmek için çift girişli veya müteaddit girişli Schengen vizesi alması gerekmektedir.
  Angola: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Yeni ‘yabancılar yasası’nın yürürlüğe girmesiyle beraber mevcut vize sistemi Diplomatik/Resmi, Konsüler ve Yatırımcı olmak üzere üç ayaklı bir yapıya dönüştürülmüştür.
  Eskiden uygulanmakta olan ve zaman zaman ülkeye girişte sorunlar yaşanmasına sebebiyet veren “ordinary”vize tipi “turistik” vizeyle, keza eskiden uygulanmakta olan “privileged” vize ise “investors” vize tipi ile değiştirilmiştir.
  Yalnızca umuma mahsus pasaport hamilleri için online başvuru sonrası sınırda vize itasına imkan tanıyacak yeni bir sistem geliştirilmiştir. Sözkonusu çevrimiçi başvurunun http://www.smevisa.gov.aoadresi üzerinden yapılması mümkündür.
  Sistemin uygulanmasında, gerekli form ve bilgiler çevrimiçi doldurulduktan sonra başvurunun başarılı olduğuna dair teyidin çıktısının alınarak Angola’ya varışta havalimanına kurulan özel kiosklara gidilerek vizelerin bastırılması gerekmektedir. Sistemde yaşanabilecek aksaklıklara karşın, online başvuru sonucunda sistemden alınan belgenin her hal ve karda yolcunun yanında taşınması faydalı olacaktır.
  Henüz geçiş sistemi olması hasebiyle bazı Angola Büyükelçiliklerinin halen eski tip “ordinary” vize itası yapabildiğinin ve yeni sistemlerde aksamalar da yaşanabileceğinin akılda tutulmasında da fayda görülmektedir.
  Öte yandan, Diplomatik ve Resmi Pasaport hamillerinin ise mevcut koşullarda Angola Büyükelçiliklerinin konsolosluk şubelerine başvurmaları gerekmektedir.
  Yeni sistemde, Türkiye’den Angola’ya sehayat edecek yatırımcı/işadamlarının kısa süreli iş seyahatlerinde “turistik” tip vize alması yeterlidir.
  Eski sistemde Angola’ya seyahat etmeden evvel önceden başvurulmasını gerektiren, yatırımcı olarak kalacaklara verilen “yatırımcı (investors)” vizesi ve müteakiben oturum izni Angola’ya turist vizesiyle girildikten sonra alınmaktadır.
  Angola’da mukim diplomatların yeni tip diplomatik personel kartları sayesinde artık oturma izni almasına gerek olmamakla birlikte, kartların basımı “lojistik” sebeplerle henüz gerçekleştirilememiştir.
  Antigua-Barbuda: Umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
  Arjantin: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Arnavutluk: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Avustralya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Avusturya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Azerbaycan: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.
  Bağımsız Samoa: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Bahamalar: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
  Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
  Bahreyn: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 gün süreli vizelerini Bahreyn’e seyahatlerinden önce e-vize olarak alabilmektedirler. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Bangladeş: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, hususî ve hizmet pasaportu hamilleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Barbados: Umuma mahsus pasaport hamilleri 6 aya kadar vizeden muaftır. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Belarus: Umuma mahsus, hizmet, hususî ve diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşları 30 gün süreyle vizeden muaftır. Toplam kalış süresi ilk giriş tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde 90 günü geçemez.
  Belçika: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Belize: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Benin: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hususi ve Hizmet Pasaportu Hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Birleşik Arap Emirlikleri: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Bolivya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Bosna-Hersek: Umuma mahsus pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.
  Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.
  Botsvana: Umuma mahsus pasaport hamilleri Botsvana’ya girişlerinden itibaren 365 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla vizeden muaftır. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
  Brezilya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Brunei: Diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamilleri, Brunei’ye giriş, çıkış, transit geçişlerinde, ilk giriş tarihinden itibaren otuz (30) günü geçmeyen seyahatlerinde vizeden muaftırlar.
  Bulgaristan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hususi pasaport hamilleri ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren 180 gün içerisinde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Diplomatik pasaport ile Hizmet pasaportu hamilleri ise anılan ülkeye yapacakları 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Burkina Faso: Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
  Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
  Diplomatik Pasaport hamili Türk vatandaşları, 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Burundi: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hususi ve Hizmet pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Pasaport Hamilleri her 180 gün içinde 90 günü aşmayan süre zarfında vizeden muaftır.
  Butan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Cape Verde: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Cezayir: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Cibuti: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Vatandaşlarımız www.evisa.gouv.dj adresi üzerinden alacakları e-vizeyle Cibuti’ye seyahat edilebilmektedir.
  Çad: Diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Çek Cumhuriyeti: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Çin Halk Cumhuriyeti: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Danimarka: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Doğu Timor: Umuma Mahsus Pasaport Hamilleri vizeye tabidir.
  Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport Hamilleri vizeye tabidir.
  Bu ülkeye seyahat edecek vatandaşlarımıza, Doğu Timor sınır kapılarında 30 gün ikamet süreli vize verilmektedir.
  Dominika: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 21 gün süreyle vizeden muaftır.
  Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 21 gün süreyle vizeden muaftır.
  Dominik Cumhuriyeti: Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız vizeye tabi olup, havalimanında 30 gün süreli vize alınabilmektedir. Diplomatik, hususî ve hizmet pasaportu hamili vatandaşlarımız 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Ekvator: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar olan turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 güne kadar olan turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Ekvator Ginesi: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  El Salvador: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Endonezya: Umuma mahsus ,diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Endonezya Covid-19 önlemleri kapsamında diplomatik ve hizmet pasaportu hamili vatandaşlarımıza uyguladığı vize muafiyetini geçici olarak askıya almıştır.
  Ermenistan: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları Ermenistan’a girişte kara ve hava hudut kapılarında vize alabilmektedir. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Estonya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise vizeye tabidir.
  Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.
  Etiyopya: Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları ise vizeye tabidir.
  Hususi ve Hizmet  Pasaportu hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
  Diplomatik Pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Esvatini: Umuma mahsus pasaport hamilleri 30 güne kadar süreli kaşe vizelerini sınır kapılarında harçsız olarak alabilmektedirler. 30 günü aşan ziyaretler için Esvatini Büyükelçiliklerinden vize temin edilmesi gerekmektedir.
  Fas: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Fiji: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Fildişi Sahili: Resmi pasaportlar (Diplomatik, Hizmet ve Hususi), ilk giriş tarihinden itibaren her altı (6) ay içerisinde doksan (90) günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabidir.
  Filipinler: Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Filistin: Vatandaşlarımıza vize uygulanmamaktadır. Filistin’e seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İsrail vizesi almaları gerekmektedir (Mısır üzerinden Gazze Şeridi’ne girecek vatandaşlarımız hariç).
  Finlandiya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Fransa: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Gabon: : Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, hususî ve hizmet pasaportu hamilleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Ülkeye giriş vizesi Gabon dış temsilciliklerinden alınabilmektedir. Sınırda bandrol vize uygulamasından yararlanma koşulları ise şunlardır: - En az 6 ay geçerli pasaport hamili olmak, - Gerekli aşıların güncel olduğunu gösteren uluslararası aşı karnesine sahip olmak, - Librevil Uluslararası Leon Mba Havaalanına varışta PAF’a (Hava ve Sınır Polisi) ait “ülkeye giriş talep formu (demande d'admission sur le territoire national)” doldurmak, - Vize harcı olarak 45.000 CFA veya 70 Avro ödemek, - Turistik amaçlı seyahatlerde otel rezervasyon belgesi veya ikamet edilecek yerin adresi, iş amaçlı seyahatlerde ise davet mektubu ibraz etmek.
  Gambiya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hususi ve Hizmet Pasaportu Hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Gana:Diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Gine: Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
  Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
  Diplomatik Pasaport hamili Türk vatandaşları, 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Gine Bissau: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, hizmet ve hususî pasaport hamilleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Grenada: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Guatemala: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Guyana: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise, 180 gün içerisinde toplam kalış süresi 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Güney Afrika Cumhuriyeti: Diplomatik Pasaport ve Hizmet Pasaportu hamili vatandaşlarımız 30 güne kadar vizeden muaftır. Umuma Mahsus Pasaport ve Hususi Pasaport hamili vatandaşlarımız 30 güne kadar süreli vizelerini sınır kapılarından harçsız olarak alabilmektedir.
  Güney Sudan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik pasaport hamilleri vizeden muaftır.
  Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Gürcistan:Umuma Mahsus Pasaport hamilleri bir yıla kadar seyahatlerinde vizeden muaftır. Vatandaşlarımızın Gürcistan’a geçerli yeni tip kimlik kartları ile vizesiz olarak seyahat edebilmeleri mümkündür. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri bir yıla kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Haiti: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri vizeye tabidir. Haiti'ye seyahat eden umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız Haiti'ye girişte havaalanında 10 ABD Doları karşılığında 90 gün kalma imkânı veren ve turist kartı olarak adlandırılan giriş vizesi alarak ülkeye girebilmektedir. Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız ülkeden çıkışta ise 15 ABD Doları gümrük vergisi ödemektedirler. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız ise giriş için herhangi bir ödeme yapmamaktadır.
  Hırvatistan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Hindistan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise vizeye tabidir.
  Hususi ve Hizmet Pasaportu hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Hollanda: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Hollanda Antilleri (Curacao,St. Maarten, Bonaire, St. Eustatius ve Saba): Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vize başvurularını, resmi ikametleri başka bir ülkede bulunmadığı takdirde, Türkiye’deki Hollanda Büyükelçiliği veya Başkonsolosluklarına yapmaları gerekmektedir.
  Hizmet Pasaportu hamilleri vizeye tabidir.Hizmet Pasaportu hamilleri vize başvurularını, resmi ikametleri başka bir ülkede bulunmadığı takdirde, Türkiye’deki Hollanda Büyükelçiliği veya Başkonsolosluklarına yapmaları gerekmektedir.
  Diplomatik ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
  Honduras: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Hong Kong Özel İdare Bölgesi: Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olan umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları, Hong Kong Özel İdare Bölgesi’ne 90 güne kadar yapacakları turistik veya iş görüşmesi amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır. Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olan diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili Türk vatandaşları, Hong Kong Özel İdare Bölgesi’ne 90 güne kadar yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır
  Irak:Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  İngiltere: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  İngiltere üzerinden diğer ülkelere aktarmalı seyahat edecek vatandaşlarımız transit vizeye tabidir. Bununla birlikte, vatandaşlarımızın, gidilecek ülkeye (onward flight) 24 saat içinde uçmaları ve gerekli vizelerinin/belgelerinin olması şartının yanı sıra belirli koşulları sağlamaları halinde, transit vizeden muaf olacakları (transit without visa concession) Londra Başkonsolosluğumuz tarafından bildirilmektedir. Ayrıntılı bilgi için http://www.mfa.gov.tr/ingiltere-uzerinden-diger-ulkelere-aktarmali-seyahat-edecek-vatandaslarimiza-yonelik-duyuru_-13-mart-2014.tr.mfa adresine bakınız.
  İran: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  İrlanda: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.   Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  İspanya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  İsrail: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  İsveç: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  İsviçre: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  İtalya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. (Vatikan için de geçerlidir).
  İzlanda: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Jamaika: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Japonya: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Covid-19 tedbirleri kapsamında umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımıza uygulanan özel meşruhatlı vize konusunda Tokyo Büyükelçiliğimizin internet sitesinden http://tokyo.be.mfa.gov.tr/Mission/ShowAnnouncement/377517 detaylı bilgi alınabilir.
  Kamboçya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. 30 gün geçerli turistik amaçlı vizeler, Kamboçya’nın ülkemizdeki Fahri Konsolosluğunun yanı sıra, sınır kapılarında da verilmektedir. Umuma mahsus pasaport hamillerine vizeleri www.evisa.gov.kh adresinden e-vize olarak da ita edilmektedir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 30 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Kamerun: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Resmi heyet mensubu olan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri her 180 günlük dönem içerisinde ilk giriş tarihinden itibaren toplam kalış süresi 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır. Resmi heyet mensubu olmayan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Kanada: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Karadağ: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Katar: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Kazakistan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.
  Kenya: Sınır kapısında vize itası uygulaması 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle sona erecektir. Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız www.evisa.go.ke internet adresinden elektronik vize alabilmektedir. Diplomatik, hususî ve hizmet pasaport hamili vatandaşlarımız her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Kıbrıs Rum Kesimi (GKRY): Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Vatandaşlarımız vizelerini Güney Kıbrıs’ın Atina Büyükelçiliğinden temin edebilirler.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Vatandaşlarımız vizelerini Güney Kıbrıs’ın Atina Büyükelçiliğinden temin edebilirler.
  Kırgızistan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri yapacakları turistik amaçlı seyahatlerinde 90 güne kadar vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Kiribati: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hususi ve hizmet Pasaportu hamilleri vizeye tabidir
  Diplomatik pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  KKTC: Umuma mahsus pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır. Vatandaşlarımızın KKTC’ye geçerli kimlik belgeleri ile vizesiz olarak seyahat edebilmeleri mümkündür. 30 Haziran 2021 tarihi itibariyle eski tip nüfus cüzdanları ile seyahat uygulaması sona erecek olup, KKTC’ye seyahat edecek vatandaşlarımız yalnızca yeni nesil Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarını kullanabilecektir.
  Kolombiya: Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Komorlar Birliği : Umuma Mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, vizelerini sınır kapılarında alabilmektedirler. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, vizelerini sınır kapılarında alabilmektedirler.
  Kongo: Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
  Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
  Diplomatik Pasaport hamili Türk vatandaşları, 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Ülkede çalıştırılacak yabancı personel için çalışma izinlerinin varıştan önce Kongo Cumhuriyeti Temsilciliğinden alınması gerekmektedir.
  Kongo Demokratik Cumhuriyeti: Diplomatik Pasaport hamilleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma mahsus, hususî ve hizmet pasaportu hamilleri vizeye tabidir.
  Kore Cumhuriyeti (Güney Kore): Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  COVID-19 salgını bağlamında alınan tedbirler çerçevesinde Güney Kore 13 Nisan 2020 tarihinden itibaren ülkemizin de içinde bulunduğu 90 ülkeye yönelik vize muafiyetini askıya almıştır.
  Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey): Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Kosova: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Kosta Rika: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Kuveyt: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 gün süreli vizelerini sınır kapılarında ücretsiz olarak alabilmektedirler. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Kuzey Makedonya: Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Kuzey Makedonya’ya Öğrenim Vizesi İçin Talep Edilen Belgeler
  Küba:Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Laos: Diplomatik pasaport hamilleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma mahsus, hizmet ve hususî pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Lesotho: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Letonya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Liberya: Diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Libya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Lihtenştayn: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Litvanya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Lübnan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Lübnan’da göreve atanan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri görevleri müddetince, vizeden muaftır.
  Lüksemburg: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Macaristan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Madagaskar: Umuma Mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, vizelerini sınır kapılarında alabilmektedirler. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, vizelerini sınır kapılarında alabilmektedirler.
  Makao Özel İdare Bölgesi: Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olan umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları, Makao Özel İdare Bölgesi’ne 30 güne kadar yapacakları turistik veya iş görüşmesi amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır. Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olan diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili Türk vatandaşları, Makao Özel İdare Bölgesi’ne 30 güne kadar yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Malavi: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Maldivler: Umuma Mahsus Pasaport hamili vatandaşlarımız vizeye tabi olup, 30 gün süreli vizelerini sınır kapılarından harçsız olarak alabilmektedirler. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri de 30 güne kadar seyahatlerinde vizelerini sınır kapılarından harçsız olarak alabilmektedirler.
  Malezya: Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımıza ülkeye girişlerinde 90 gün ikamet süreli turistik amaçlı giriş vizesi ücretsiz olarak tatbik edilmektedir. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Mali: Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları ise vizeye tabidir.
  Hususi ve Hizmet pasaport hamili Türk vatandaşları ise vizeye tabidir.
  Diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Malta: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamilleri vizeden muaftır.
  Marşal Adaları: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Mauritius: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Meksika: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hususi ve Hizmet Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Pasaport hamilleri ise vizeden muaftır. Turizm, iş, eğitim, gazetecilik veya transit geçiş gibi nedenlerle Meksika'ya seyahat edecek umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları, mutlaka havayoluyla seyahat etmek kaydıyla 30 gün geçerli tek giriş vizelerini http://inm.gob.mx/index.php/page/Inicio_Autorizacion_Electronica/tr.html adresli internet sitesinden harçsız e-vize olarak alabilmektedirler. E-vize imkânından sadece Umuma Mahsus Pasaport hamili vatandaşlarımız yararlanabilmekte olup, buna mukabil Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili vatandaşlarımızın ülkemizde bulunan Meksika Diplomatik Temsilciliklerine şahsen müracaatla pasaporta tatbik edilen etiket (sticker) tipi vize almaları gerekmektedir. Vatandaşlarımızın Schengen Bölgesi ülkeleri ile Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya, Birleşik Krallık (İngiltere ve Kuzey İrlanda) geçerli çok girişli vizesine sahip olmaları ya da bu ülkelerde daimi oturma iznine sahip olmaları halinde Meksika'ya vize almadan seyahat etmeleri mümkündür.
  Mısır: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Mikronezya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Moğolistan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.
  Moldova: Umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Monako: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Monako’ya seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın vize başvurularını, resmi ikametleri başka bir ülkede bulunmadığı takdirde, Türkiye’deki Fransa Büyükelçiliği veya Başkonsolosluklarına yapmaları gerekmektedir.
  Moritanya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Mozambik: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri asgari 6 ay geçerli pasaport ile ilk giriş tarihinden itibaren her 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.
  Myanmar (Burma veya Birmanya): Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Namibya: Umuma mahsus pasaport ve hususi pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik pasaport ve hizmet pasaportu hamilleri her 180 günde 90 güne kadar vizeden muaftır. Pasaport geçerlilik süresi ülkeye giriş tarihinden itibaren en az 6 ay olmalıdır.
  Nauru: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Nepal: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, vizelerini sınır kapılarında alabilmektedirler. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Nijer: Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
  Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
  Diplomatik Pasaport hamili Türk vatandaşları, 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Nijerya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hususi ve Hizmet Pasaportu Hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Nikaragua: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Norveç: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Oslo Gardermoen Havalimanı üzerinden üçüncü ülkelere seyahat edecek vatandaşlarımızın Norveç temsilciliklerinden transit vize alması gerekmektedir.
  Oman  (Umman): Umuma mahsus, hizmet, hususî ve diplomatik pasaport hamilleri onaylanmış otel rezervasyonu, sağlık sigortası ve dönüş biletine sahip olmak şartıyla 10 güne kadar süreyle vizeden muaftır.
  Orta Afrika Cumhuriyeti: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Özbekistan: Umuma Mahsus Pasaport Hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.
  Hususi ve Hizmet Pasaportu Hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.
  Diplomatik Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
  ''3 günden fazla bir süre için Özbekistan’da kalacak yabancıların yerleşik uygulamalar çerçevesinde 3 gün içerisinde kaldıkları otelden geçici ikamet belgesi almaları, meskende konaklanacaksa 3 gün içerisinde geçici ikamet kaydı yaptırmaları ve sözkonusu belgeleri Özbekistan’dan ayrılırken ibraz etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde kural ihlali yapanlara para cezası uygulanmaktadır.''
  Pakistan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
  Palau Cumhuriyeti: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
  Panama: Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 6 aylık bir süre için vizeden muaf bulunmaktadırlar.
  Papua Yeni Gine: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Paraguay: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Peru: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Polonya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Portekiz: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Romanya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla, vizeden muaftır.
  Ruanda: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamilleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Rusya Federasyonu:Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hususî ve hizmet pasaportu hamilleri her 180 günde 90 günü aşmamak şartıyla 30 gün süreyle vizeden muaftır. Diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Sao Tome ve Principe: Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma mahsus pasaport hamilleri 15 gün süreyle vizeden muaftır.
  St. Christopher (St. Kitts) ve Nevis: Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  St. Lucia: Umuma mahsus pasaport hamilleri 6 haftaya kadar vizeden muaftır. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri vizeden muaftır.
  St. Vincent-Grenadines: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Senegal: Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
  Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
  Diplomatik Pasaport hamili Türk vatandaşları, 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Seyşeller: Umuma mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Sırbistan:Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Sierra Leone: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, hususî ve hizmet pasaportu hamilleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Singapur: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 günü geçmeyen turistik amaçlı seyahatlerde vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 günü geçmeyen turistik amaçlı seyahatlerde vizeden muaftır.
  Slovakya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde 90 gün için vizeden muaftır.
  Slovenya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Solomon Adaları: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Somali: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Sri Lanka: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarında alabilmektedirler.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarından alabilmektedirler.
  Sudan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar ikamet süreli tek giriş vizelerini Hartum Uluslararası Havaalanı’nda bandrol tatbikiyle (105 ABD Doları) alabilirler.
  Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik Pasaport hamilleri, Sudan'a yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Sudan'da toplam ikamet süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.
  Surinam: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamilleri ilk giriş tarihinden itibaren 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Suriye: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde doksan (90) gün ikametli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde doksan (90) gün ikametli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Suudi Arabistan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Şili: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.
  Tacikistan: Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız Tacikistan'a gerçekleştirecekleri seyahatlerinde vizeye tabidirler. Vatandaşlarımız, Tacikistan'a gerçekleştirecekleri turistik amaçlı seyahatlerinden önce www.evisa.tj internet adresinden elektronik vizelerini (e-vize) alabilirler. Başvuru onay sürelerinde oluşabilecek gecikmelerden ötürü seyahatten en az 10 gün öncesinde e-vize başvurusunun yapılması tavsiye edilir. Turistik amaçlı olmayan seyahatleri öncesinde ise vatandaşlarımızın, www.visa.gov.tj internet adresinden başvurularını yaparak, Tacikistan'ın ilgili temsilciliklerinden seyahat tipine uygun vizelerini almaları gerekmektedir. Öte yandan, Türk vatandaşları Duşanbe Uluslararası Hava Hudut Kapısında da varış esnasında vize alabilmektedirler. Bu uygulama, Tacikistan'ın diğer hava ve/veya kara hudut kapılarında bulunmamaktadır. Diplomatik Pasaport hamilleri vizeden muaftır. Tacikistan’a akredite diplomatik, konsolosluk veya uluslararası örgütler nezdindeki temsilciliklere atanan Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri, görevleri müddetince, vizeden muaftır. Tacikistan’a görevle atanmayan, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri, Tacikistan’a yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, toplam ikamet süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, altı ay içerisinde 60 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.
  Tanzanya: Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları ise vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Tayland: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise 30 güne kadar vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hizmet, Hususi Pasaport Hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.
  Tayvan: Umuma mahsus, hizmet, hususî ve diplomatik pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız 30 güne kadar ikamet süreli tek girişli vizelerini e-vize olarak (ücretsiz) veya Taipei’deki Taoyuan Uluslararası Havaalanından giriş yapılması, dönüş bileti ibraz edilmesi, vize müracaat formu doldurulması ve iki adet vesikalık fotoğraf ibraz edilmesi şartıyla sınırda harçsız olarak almaları mümkündür.
  Togo: Umuma mahsus, hizmet ve hususî pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik pasaport hamilleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Tonga: Umuma mahsus pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Trinidad-Tobago: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 30 güne kadar vizeden muaftır.
  Tunus: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.
  Tuvalu: Umuma mahsus pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  Türkmenistan: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hizmet, Hususi ve Diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız 30 güne kadar vizeden muaf olmakla birlikte, resmi ziyaretler için pasaport örnekleri ile birlikte, geliş amacına ilişkin Büyükelçiliğimizce bildirim yapılması kaydıyla Türkmenistan'a kabul edilmektedirler. Ülkede 3 günden fazla kalınması durumunda, Türkmenistan makamlarına ikamet kaydı yaptırılması zorunludur. Hizmet, Hususi ve Diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız 30 güne kadar vizeden muaf olmakla birlikte, özel ziyaretleri için, Türkmenistan'da bulunan yakınları/tanıdıkları tarafından gönderilecek davetiye üzerine veya seyahat firmaları aracılığıyla Türkmenistan'ın ülkemizdeki temsilciliklerine başvuru yapılmasını müteakip, olumlu yanıt alınması halinde, ülkeye girişlerine izin verilmektedir. Ülkede 3 günden fazla kalınması durumunda, Türkmenistan makamlarına ikamet kaydı yaptırılması zorunludur. Özel ziyaret/seyahat kapsamında Türkmenistan'a gelişinin uygun bulunduğuna dair belgesi bulunmayan tüm resmi pasaport hamili vatandaşlarımız (Diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız dahil) Türkmenistan kara ve hava sınır kapılarından geri çevrilmektedirler. Türkmenistan'a özel seyahatlerinde, Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımızdan kişi başı 14 ABD Doları "ayak bastı parası" alınmaktadır.
  Uganda: Diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Ukrayna: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Vatandaşlarımız geçerli biyometrik kimlik belgeleri (yeni tip kimlik kartı) ile, Türkiye’den seyahat etmek şartıyla, Ukrayna’ya vizesiz olarak giriş yapabilmektedirler.
  Uruguay: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.
  Ürdün: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Vanuatu: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar vizeden muaftır.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 30 güne kadar vizeden muaftır.
  Venezuella: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri, 90 güne kadarki turistik amaçlı seyahatlerde vizeden muaftır.
  Diplomatik, hizmet ve hususi Pasaport hamilleri, 90 güne kadarki turistik amaçlı seyahatlerde vizeden muaftır.
  Vietnam: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.
  Yemen: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
  Yeni Zelanda: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Yunanistan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
  Zambiya: Diplomatik pasaport hamilleri her 180 günde 90 güne kadar vizeden muaftır. Hususî, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Vatandaşlarımız çalışma vizesi dışındaki vizelerini https://eservices.zambiaimmigration.gov.zm/#/home internet sitesi üzerinden elektronik olarak alabilmektedirler.
  Zimbabve: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamilleri vizeden muaftır.

  Açıklamalar: Yukarıda yer alan bilgiler sadece turistik amaçlı tek giriş vizeleri için geçerlidir. Öğrenim, çalışma, çok girişli vize, uzun süreli ikamet vb. nedenlerle yapılacak seyahatlere ilişkin vize uygulamaları hakkında gidilecek ülkenin temsilciliğinden bilgi alınması, resmi göreve atananların ise Bakanlığımız ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.

  Yazı kaynağı : www.mfa.gov.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap