Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yeşil biber nasıl kurutulur

  1 ziyaretçi

  yeşil biber nasıl kurutulur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Biber Nasıl Kurutulur? Püf Noktalı Anlatım, Resimli Tarifler

  Biber Nasıl Kurutulur? Püf Noktalı Anlatım, Resimli Tarifler

  Biber Çeşitleri İçin Kurutma Yöntemleri

  Türk mutfağının vazgeçilmezi biber; dolma, kahvaltı, yemek, zeytinyağlı, kızartma, salça ve sos yapımı gibi pek çok alanda kullanılır. Biberler bünyesinde güçlü miktarda P vitamini, K vitamini, A vitamini ve C vitamini barındırır. Aynı zamanda yüksek oranda protein ve diyet lifleri de bulundurur. En çok C vitamini değerine sahip düşük kalorili sebzelerden biri olan biberin sağlığa faydaları saymakla bitmez. Güçlü bir antioksidan etkisine sahip biber; kansere, cilde, mideye, kalbe iyi gelmesinin yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirerek hazmı kolaylaştırır ve mideyi kuvvetlendirir. Yaşlandırmayı geciktirici bir özelliği de mevcuttur.

  Biberler dolmalık ve kızartmalık olarak ikiye ayrılır. Sadece taze ya da çiğ kullanılmayan yeşil ve kırmızı biberlerin kurutularak da dolmalarda, yemeklerde, salatalarda veya öğütüldükten sonra baharat olarak pek çok tarifte kullanıldığı görülür. Burada önemli olan; biberi kuruturken hangi biberin nasıl kurutulduğu ve kurutulan biber ile ne hazırlanmak istendiğidir. Aynı zamanda biberi kuruturken dikkat edeceğiniz bazı püf noktaları, elde edeceğiniz lezzetin yanı sıra kuruttuğunuz biberlerin uzun ömürlü kullanımları ve sağlığınız açısından da büyük önem arz eder.

  Kurutulmak istenilen biberin ilk önce içi boşaltılarak çekirdekler ayıklanır. Daha sonra içi iyice yıkanan biberler ipe dizilerek güneş gören bir yerde kurumaya bırakılır. Kızartmalık biber nasıl kurutulur cevabı ise biraz daha farklıdır. Kızartmalık biberleri ortadan ikiye dik bir şekilde kesmeniz, onların daha çabuk kurumasını sağlayacak ve biberleriniz kızarmaya başladığında kurutma işleminiz tamamlanmış olacaktır.

  Dolmalık Biber Nasıl Kurutulur?

  Taze biberlerden yapılan zeytinyağlı veya etli biber dolmasının yanı sıra bazı mutfaklarda dolma için kurutulmuş biberler tercih edilir. Peki, evde dolmalık biber nasıl kurutulur? İlk önce dolmalık biberlerin içi güzelce temizlenerek yıkanır ve sonra bir iğne yardımıyla ipliğe sıralanan biberler güneş gören bir yere asılır. Renkleri pembeleşmeye başladığında diziliminizi serin bir yere alabilir ve üzerini bir bez yardımıyla kapatarak uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Dolmalık kırmızı biber nasıl kurutulur ya da kışlık dolmalık biber nasıl kurutulur diye düşündüğünüzde de aynı yöntemleri kullanabilirsiniz.

  Kırmızı Biber Nasıl Kurutulur?

  Yoğurtlu pek çok meze ve yemeğin kalbine taht kurmuş kurutulmuş kırmızı biberler için de aynı yukarıdaki işlemleri uygulamak mümkündür. Yıkanıp içi boşaltılan kırmızı biberler havadar bir yerde ipe dizilerek kurumaya bırakılır. Burada önemli olan diğer bir püf noktası da biberlerin rahat kuruyabilmeleri adına birbirine değmiyor olmasıdır.

  Ayrıca salçalık kırmızı biber nasıl kurutulur gibi sorular dahil olmak üzere tüm biberlerin kurutulmasında bu yöntemleri gönül rahatlığıyla uygulayabilir ve kurutulmuş biberleri yemek, meze, zeytinyağlı, salata veya sos için kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

  Fırında Biber Nasıl Kurutulur?

  Güneşli yöntemi bir kenara bırakırsak fırında da biber kurutmak mümkündür. Fırında kurutulan biberler güneşte kurutma yöntemine nazaran daha çabuk su kaybettiğinden bu yöntemin daha sağlıklı olduğundan da söz edilebilir. İlk önce biberler yıkanır, ardından suları süzgeç yardımıyla süzülüp kurulanan biberler fırın ızgarasında orta bölüme dizilir. 65 ile 75 derece arasında fırın kapağını açmadan takibi sürdürülen biberler, büzüşmeye ve rengi matlaşmaya başladıktan sonra fırından çıkarılır.

  Yeşil Sivri Biber Nasıl Kurutulur?

  Yeşil sivri biber hem fırında hem de güneş gören bir yerde ipe dizilip asılarak kurutulabilir. Burada dikkat edilmesi gereken püf nokta: biberlerin yıkandıktan sonra kesilmemesi sadece üst gövdeden yorgan iğnesi ile delinerek ipe geçirilmesidir. Rengi değişen biberler toplanarak serin bir yerde havluya sarılı, asılı veya kavanoz içerisinde muhafaza edilebilir. Formları diğer etli biberlere nazaran daha cılız olduğundan fırın yöntemi pek tercih edilmese de yine de 70 derece civarında, takip edilerek kurutma sağlanabilir.

  Acı Biber Nasıl Kurutulur?

  Kırmızı acı biber nasıl kurutulur veya acı biber nasıl kurutulur cevapları hemen hemen yeşil sivri biberin kurutulmasıyla aynıdır aslında. Yine güneş ışığında veya fırında kurutulabilen biberler eğer öğütülüp acı biber baharatı olarak kullanılacak ise bazı püf noktaları gözden kaçırılmamalıdır. Acı biberin yakıcı özelliği bulunduğundan öğütme işlemi uygulanırken mutlaka eldiven takılmalı ve parmakların özellikle göz olmak üzere yüzle temasından kaçınılmalıdır. Ayrıca, acı aroma havaya da nüfuz edeceğinden bu işlem esnasında mutlaka kapı, pencere açık tutulmalı ya da balkon veya bahçe gibi bir alanda hazırlık tamamlanmalıdır.

  Kuru Biber Nasıl Kurutulur?

  Dolmalık, kızartmalık, sivri, kırmızı ve yeşil biberlerin nasıl kurutulduğuna dair bilgi sahibi oldunuz. Peki, ya kıl biber nasıl kurutulur? Kıl biber kurutma işlemi de en az diğer biberlerin kurutulması kadar kolaydır aslında. Kıl biberi hem tatlı hem acı olarak bulunabilir. İnce ve cılız bir görünüme sahip olan kıl biberlerinin sapını bir bıçak yardımıyla kesip, alt tarafını ise ikiye bölüyormuş gibi keserek çizik atıp yarıda bırakarak ipe dizilim sağlayabilirsiniz. Güneş ışınlarını görecek bir yerde kurumaya bıraktığınız kıl biberlerinizin rengi kızardığında biberleriniz kurumuş olacaktır.

  Pul Biber Nasıl Kurutulur?

  Kırmızı acı biber gibi kurutabileceğiniz biberlerden evde pul biber yapımı hem sağlıklı hem de lezzetli olacaktır. Eğer çok acı bir pul biber istemiyorsanız kırmızı dolmalık biber denilen etli kapya biberlerinden de aralarına katabilir ya da sadece kapya biberlerinden tatlı pul biber elde edebilirsiniz. Pul biber kuruturken ve kurutulmuş biberleri un haline getirirken mutlaka eldiven kullanmalı ve işlem açık havada yapılmalı. Küf oluşumunu önlemek için ise; güneşte kurutulan biberlerin biraz da fırında kurutulması yerinde bir işlem olacaktır. Bu uygulama tüm biber kurutmalarında eğer kavanozda saklanılacak ise uygulanabilir.

  Çarliston Biber Nasıl Kurutulur?

  Yeşil veya sarı renkte bulabileceğiniz tatlı çarliston biberlerinin ilk önce sap kısımlarını çıkartarak çekirdeklerini temizleyin. Sonra iyice içini ve dışını yıkayarak süzgeçte kurumaya bırakın. Kurumuş biberleri sap kısmına yakın bir yerden ipe dizerek havadar bir yere asın. Direk güneş ışığına maruz kalmayan ama ışık alan, hafif rüzgarlı bir yerde kurutulmaya bıraktığınız biberlerinizi renk değiştirdiğinde toplayabilirsiniz. Kurutulmuş çarliston biberler serin ve güneş almayan bir yerde asılı olarak muhafaza edilmelidir.

  Biber Tohumu Nasıl Kurutulur?

  Biber tohumu kurutmada püf noktası: biberin dalında olgunlaşması ve kartlaşmasıdır. Kuruyana kadar dalında bekletilip kopartılan biberlerden kurutulmuş tohum elde edildiği görülse de bazı durumlarda tohumluk biber biraz olgunlaştığında kopartılarak tohumları evde de kurutulabilir. Yukarıdaki yöntemlerden biriyle kuruttuğunuz biberlerin tohumlarını ayırarak bir peçeteye sarıp kavanozda muhafaza edebilir ya da direkt olarak saksıya ekip can suyu verebilirsiniz. Biber tohumunun kurutulmasındaki en önemli faktör: biberinin iyi seçilmesi ve çekirdeklerin dış tozlardan korunmasıdır.

  Biber Kurutma Yöntemleri ve Kuru Biberli Tarifler

  Güneş ile veya fırında biber kurutma yöntemlerini uyguladıktan sonra kuruyan biberlerinizle lezzetli tarifler ve soslar hazırlayabilirsiniz. Yoğurtlu, yoğurtsuz, sıcak veya soğuk hazırlayabileceğiniz kuru biberli tariflerimize göz atabilir, değişik tatlardaki yemeklerle sofralarınızı şenlendirebilirsiniz. Kuru bibere yakışan kurutulmuş domates ve kurutulmuş patlıcanın nasıl kurutulduğuna dair yanıtları bulabilir ve diğer sebzelerle zenginleştirdiğiniz sağlıklı menülerinizle ziyafet çekebilirsiniz.

  1) Kızartmalık Biber Kurutması ile Neler Yapılır?

  İpe dizilen ve güneş altına asılan kızartmalık biberleri kuruttuktan sonra birbirinden ilginç yemekler hazırlayabilirsiniz. Turşu ya da sos olarak da kullanılabilen kızartmalık biberlerin sağlığa da epey bir faydası var. Kızartmalık Biber Kurutması

  2) Patlıcan Biber Kurutması Tarifini Denediniz Mi?

  Aynı biber gibi kurutulan patlıcanların bir diğer farklılığı ortadan ikiye kesilip kurutulmasıdır. Eğer çekirdek kısımları içte kalırsa küflenme yapabilir. Aynı zamanda birbirine değmeden asılmalı ve çürümeleri önlenmelidir. Patlıcan biber kurutması ile pek çok yemek hazırlayabilirsiniz. Patlıcan Biber Kurutması

  3) Dolmalık Biber Kurutma ile Doğallığı Yakalayın!

  Dolmalık biberleri yıkayıp ipe dizdikten sonra aynı diğer biber kurutma işlemlerindeki gibi onları ipe asabilir ve kurumalarını bekleyebilirsiniz. Kurumuş dolmalık biberler ile hazırlanan etli ve zeytinyağlı yemekler son derece doğal ve lezzetli olacaktır. Dolmalık Biber Kurutma

  4) Biber Kurutmayı Bir De Böyle Deneyin

  İpe dizilim ve fırında kurutma yanı sıra biberlerinizi bir beze sererek de kurutmanız mümkün. Bu sayede etli kısımları korunacak ve daha farklı yemeklerde bu tip biberleri kullanma olanağı bulacaksınız. Biber Kurutma

  5) Biber Kurutma Tarifi

  Sadece bahçe biberine ihtiyaç duyacağınız bu tarif hem basit hem de sağlıklı. Büyük bir sininin içinde ya da bez üzerinde bu tarifi uygulayabilirsiniz. Biber Kurutma

  6) 4-6 Kişilik Biber Dizgisi ve Patlıcan Kurutması Tarifi

  Biberin yanına yakışan bir diğer sebze de patlıcandır kimi zaman. Bu tarifte 4 ile 6 kişilik kullanıma hazır hale getirilen patlıcan kurutmasını öğrenecek ve sofranızı şenlendireceksiniz. Biber Dizgisi ve Patlıcan Kurutması

  Evde Kışlık Patlıcan Nasıl Kurutulur? 8 Nefis Tarif Eşliğinde

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Dolmalık Biber Nasıl Kurutulur? - Yemek.com

  Dolmalık Biber Nasıl Kurutulur? - Yemek.com

  Gıda farkındalığının giderek daha fazla arttığı bir süreçteyiz. Her birimiz ne yediğimizi, neler tükettiğimizi daha fazla önemsemeye başladık. Bu farkındalık bizlere eski ve doğal olana daha fazla yakınlaşmayı da hatırlattı. Büyüklerimizden bize kalan kültürel miraslardan kış hazırlıkları da bunlardan biri. Eski ancak en güzel yöntemlerle saklanabilecek en güzel gıdalar hazırlanır, kış ayları geldiğinde de afiyetle tüketilir. Domates sosları, fasulyeler, buzluk için barbunyalar, kahvaltılık soslar... Bu liste uzar gider. Bir de kapılara pencerelere asılarak kurutulan biberler, patlıcanlar var. Gelin biz bugün en güzelinden dolmalık biberleri nasıl kurutabileceğinize birlikte bakalım. Tüm kış boyunca kolaylıkla saklayabileceğiniz dolmalık biberleri kurutmanın yöntemleri burada.

  Dolmalık biber nasıl kurutulur?

  dolmalik-biber-nasil-kurutulur1

  İşe biberleri temizlemekle başlayalım. Dolmalık kırmızı, sarı, turuncu ya da yeşil biberlerinizi güzelce yıkayın. Ardından üst kapak kısımlarını keserek içlerindeki tohum kısımlarını temizleyin. Minik bir not: Dilerseniz bu tohum kısımlarını toprağa ekerek değerlendirebilir, sizler de evlerinizde biber yetiştirebilirsiniz. Evde biber yetiştirmek isteyenlerinizi de şuradan alalım: Saksıları Hazırlayın: 6 Basit Adımda Evde Biber Nasıl Yetiştirilir? İç kısımlarındaki tohumları da temizledikten sonra dilerseniz yeniden sudan geçirin ve güzelce kurulayın.

  dolmalik-biber-nasil-kurutulur2

  Bilinen en klasik kurutma yöntemiyle başlayalım. Kalın bir iğnenin deliğinden kalınca bir ip geçirin. Ardından biberlerin orta kısımlarından bu iğneyle ipliği geçirerek biberleri sırasıyla dizmeye başlayın. Evinizin, balkonunuzun, bahçenizin ya da varsa terasınızın en çok güneş alan yerine ipe dizdiğiniz biberleri yerleştirin. Havanın sıcaklığına ve güneş ışıklarının kuvvetine göre kuruma süresi değişecektir. Ortalama 3 gün içerisinde kuruma başlar. 7 gün içerisinde de biberleriniz tamamen kurumuş olur. Yine az evvel belirttiğimiz üzere bu süre sıcaklık ve güneş ışıklarını ne denli aldığına göre değişkenlik gösterebilir.

  dolmalik-biber-nasil-kurutulur3

  Gelelim diğer yöntemlere. Son zamanlarda gıda kurutucu makineler oldukça popüler. Gıdanın nemini alarak besin değerini de kaybetmeden en hızlı şekilde kurutmanıza yardım oluyor. Elinizde bu tarz bir makine varsa biberlerinizi bu makinede kurutabilirsiniz. Eğer yoksa da fırın çok benzer bir görev için size yardımcı olacaktır. Evet mutfakta kullanılması çok önerilmeyen bir ürün olsa da alüminyum folyo bu teknik için bize destek olabilecek ürünlerden biri. Alüminyum folyoyu fırın tepsinize serin. Üzerine temizlenmiş ve kurulanmış biberlerinizi dizin. 70 derecelik fırında, ara ara biberlerin yönlerini çevirerek, en az 4-6 saat arası kurumaya bırakın. Elbette güneşte kuruyan kadar uzun süre dayanan ve tam kuruyan şekilde olmayacaktır. Ancak bu şekilde de biberlerinizi uzun süre kuru halde saklayabilirsiniz. Kurutma süresi fırınınızın performansına göre değişkenlik gösterebilir.

  dolmalik-biber-nasil-kurutulur4

  Biberlerinizi kuruttuktan sonra kapalı kavanozların içerisinde ya da mutfak kapısının pervazına veya varsa kilerinize asarak saklayabilirsiniz. Kullanmadan önce sıcak suda bekletip biraz yumuşatın. O şekilde kullanın. Şimdiden ellerinize sağlık!

  Yazı kaynağı : yemek.com

  Biber nasıl kurutulur? Fırında ve güneşte dolmalık, kırmızı, yeşil, acı sivri ve pul biberi kurutma ipuçları

  Biber nasıl kurutulur? Fırında ve güneşte dolmalık, kırmızı, yeşil, acı sivri ve pul biberi kurutma ipuçları

  Biber kurutmak isteyenler doğru kurutma metotlarını uygulamalılar. Biber fırında kurutulabileceği gibi güneşte de kurutulmaktadır. Biber güneşte kurutulduğunda çok lezzetli olur.

   Biber Nasıl Kurutulur?

   Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden birisi de biberdir. Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen biber pek çok farklı şekilde yemeklerde kullanılmaktadır. Salça ve sos yapımında da kullanılan biber çeşitleri yaz mevsimi geldiğinde kurutulur. Yaz aylarında kurutulan biberler kış mevsiminde rahatlıkla tüketilebilir.

   Önemli vitaminleri barındıran biberler güçlü bir antioksidandır. Biber kuruturken bazı detaylara çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Biberleri kurutmadan önce iyice yıkayıp tohumlarını çıkarmak gerekir. Temizlenip ayıklanan biberler bir ipe dizilir. İpe dizilen biberler balkon demiri ve ya uzak iki uca asılarak güneşte kurutulur. Güneşte kurutma yöntemi biberleri daha lezzetli bir hale getirecektir. Ayrıca biber fırında da kurutulabilir.

   Fırında ve Güneşte Dolmalık, Kırmızı, Yeşil, Acı Sivri ve Pul Biberi Kurutma İpuçları

   Biberlerin birbirinden farklı çeşitleri yazın kurutularak kış mevsimine hazırlanır. Yemek yapma çeşitlerine göre biber kurutuma şekilleri de değişiklik gösterebilir. Fırında biber kurutmak pratik ve kolaydır. Güneşte ise biberler daha kuru ve lezzetli olur. Dolmalık biber kurutulurken şekli bozulmadan tohumları ayıklanmalıdır. Acı sivri biber, yeşil biber ve kırmızı biber de tohumlarından ayrıldıktan sonra iyice temizlenmelidir. Suyun altında yıkanan ve tohumları temizlenen biberler ipe dizilerek güneşte ve ya tepsiye dizilerek fırında kurutulabilir. Pul biber kurutmak için öncelikle acı sivri biberin kurutulması sonra da çekilmesi gerekir.

   Fırında Biber Nasıl Kurutulur?

   Fırında biber kurutulması için çok dikkatli davranılmalıdır. Yeşil ve kırmızı biberler kurutulacağı zaman fırında kurutma yöntemi tercih edilebilir. O nedenle öncelikle biberlerin tohumları iyice temizlenir. Sonrasında ise biberler bol su ile yıkanır. Fırın tepsisinin içerisine yağlı kağıt açılır. Yağlı kağıdın üzerine ise biberler yan yana dizilir. Biberlerin üst üste gelmemesine dikkat edilmelidir. Yüksek ateşte fırında kurutulan biberler soğuduktan sonra dikkatli bir şekilde saklanmalıdır. Günümüzde özellikle güneşte kurutmalık yeri olmayanlar fırında biber kurutmayı tercih edebiliyorlar.

   Evde Biber Nasıl Kurutulur?

   Evde biber kurutmak için belli başlı noktalara dikkat etmek gerekir. Biber kurutulurken lezzetli olması için bazı noktalara dikkat edilmelidir. Ayrıca alınan biberler büyük bir leğene konularak güzelce yıkanır. Biberlerin tohumları çıkarıldıktan sonra bol su ile biberler yıkanır. Biber ayıklanırken ellerin yanmaması için mutlaka eldiven takılmalıdır. İçi boşaltılan biberler biraz kuruduktan sonra ipe dizilir. İpe dizilen biberler ise güneşte kurutulur.

   Pul biber yapmak için öncelikle acı kırmızı biberler kurutulmalıdır. Tohumları ayıklanan ve temizlenen acı kırmızı biberler iyice yıkanıp kurumaya bırakılır. Sonrasında ise tuzlanan biberler tepsi içine konularak güneşte kurumaya bırakılır. Yaklaşık 3 gün kadar kuruyan biberler robottan çekilir. Hazırlanan pul biberler buzdolabı poşetlerinin içine konularak saklanır.

   Evde biber kurutmak oldukça kolay ve pratiktir. Yaz aylarında alınan biberlerin tohumları ayıklandıktan sonra iyice yıkanır. Yıkanan biberler ipe dizilir. İpe dizilen biberler ise çamaşır iplerine asılarak kurutulur. Güneşte kurutulan biberler oldukça lezzetli bir tada sahip olur. Evde güneşte kurutmak için yer yok ise fırında da biber kurutma yöntemi kullanılabilir. Kurutulacak biberlerin şekli asla bozulmamalıdır. Bu şekilde biber de rahatlıkla kurutulabilir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap