Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yarasa gübresi ne işe yarar fiyatı ne kadar

  1 ziyaretçi

  yarasa gübresi ne işe yarar fiyatı ne kadar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Yarasa gübresi nedir, ne işe yarar? Yarasa gübresi nerelerde kullanılır? Yarasa gübresi faydaları ve fiyatı..

  Yarasa gübresi nedir, ne işe yarar? Yarasa gübresi nerelerde kullanılır? Yarasa gübresi faydaları ve fiyatı..

  Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde 40 yıl önce keşfedilen 300 metre derinlikteki mağaradan yarasa gübresi, vatandaşların geçim kaynağı haline geldi.

  Topladığı gübreleri satışını yaparak aile geçindirdiğini ve 7 kişinin de yanında çalıştığını ifade eden gübre toplayıcısı Hasan Nural, "Kimse bu işi yapmak istemiyor, çok zor ve yorucu bir iş, metrelerce uzunluktaki mağaradan çuvallarla toplayıp getiriyoruz" dedi.

  Vatandaşlar bu haberin ardından yarasa gübresi nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi soruları araştırmaya başladı. Koronavirüsün de kaynağı olduğuna inanılan yarasaların gübresi aslında birçok alanda fayda sağlıyor.

  Peki yarasa gübresi nedir? Yarasa gübresi ne işe yarar?İşye yarasa gübresi fiyatı ve faydaları..

  Gözleri görmeyen milyonlarca yarasanın mucizevi bir şekilde gece karanlığında böcekleri avlayarak 5 de 1 ini kendi bünyesi için kullanıp kalanını fermente için en uygun ortam olan yuvalandıkları mağaralarda biriktirmesi sonucu oluşur.

  Yarasa gübresi, içerisinde bütün elementleri ve izelementlerin tamamını beher miktarda barındıran,organik madde ve humik fulvik asit oranı yüksek, doğal fosforun hammaddesi olarak kabul gören, doğal kalsiyum ve protein kaynağıdır.

  Toprak için faydalı bakteriler ve mantarlar içeren, verim ve lezzet arttırıcı aktivatör işlevi gören böcek özütü olduğu için hiçbir laboratuvarın yapamayacağı organik bitki besini ve toprak düzenleyicisidir.

  Yarasa gübresi nedir, ne işe yarar? Yarasa gübresi nerelerde kullanılır? Yarasa gübresi faydaları ve fiyatı.. #1

  Organik tarımda kullanılabilecek en ideal organik gübre yarasa gübresidir.

  Tavuk gübresi, büyükbaş hayvan gübresi vs organik olarak kabul edilmez. Çünkü tavuk çiftliklerinde yetiştirilen kümes hayvanları organik beslenmezler.

  Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde de durum böyledir. Bu gübrelerin organik kabul edilmesi için üretimin organik yapılması gerekir, oysa yarasalar doğal yollardan besinlerini kendileri bulurlar.

  Diğer hayvansal gübrelerle kıyaslanamayacak özelliklere sahiptir.

  Zengin mineral yapısı, yarasanın beslenme ve sindirim şeklinden kaynaklanır.  Toprakta organik karbonun depolanması toprağın verimliliğini olumlu yönde etkileyerek sürdürülebilir üretim için bir anahtar görevi görür.

  Yarasa gübresi nedir, ne işe yarar? Yarasa gübresi nerelerde kullanılır? Yarasa gübresi faydaları ve fiyatı.. #2

  Yazı kaynağı : www.ensonhaber.com

  Yarasa gübresi ne işe yarar? İşte fiyatı ve faydaları

  Yarasa gübresi ne işe yarar? İşte fiyatı ve faydaları

  Doğal güzellikleriyle tanınan Takoran vadisinde bazı vatandaşlar, keşfedilen obruk ve mağaralarda geçimini sağlıyor. Bağ ve bahçelerde kullanılan ve çok verimli olan yarasa gübresi, 300 metre derinlikte zor şartlar altında çıkarılıyor. Öte yandan yarasa gübresinin toprağın verimini artırdığı da biliniyor.

  YARAS GÜBRESİ NE İŞE YARAR?

  Çiftçilerin tarlanın verimini artırmak için gübre olarak kullandığı yarasa gübresinin, 7 kişi tarafından obruk ve mağaralardan zor şartlar altında toplanarak çıkarılması şaşırtıyor. Topladığı gübreleri satarak ailesini geçindiren 7 kişinin yanında çalıştığını söyleyen Hasan Nural, kimsenin bu işi yapmak istemediğini belirterek, çok zor ve yorucu bir iş olduğunu söyledi. Hasan Nural, metrelerce uzunluktaki mağaradan çuvallarla toplayıp yarasa gübresini çıkardıklarını aktardı.

  yarasa-gubresi-ne-ise-yarar-iste-fiyatii.jpg

  YARASA GÜBRESİ FİYATI NE KADAR?

  Bu güne dek böyle bir işin yapılmadığına işaret eden Hasan Nural, bölgede bu tür mağaraların çok fazla olduğu bilgisini paylaşarak, bunların turizme kazandırılması gerektiğini vurguladı. Böyle bir gübrenin işe yaradığını bilmediğini, mağaralarda zor şartlar altında çalıştıklarını ifade eden Hasan Nural, bu bölgede bu işi sadece kendisinin yaptığını kaydederek, hem yorucu hem de uğraş isteyen bir iş olduğunu söyledi.

  7 çalışanıyla beraber gübreleri mağaralardan çıkardıklarını yineleyen Hasan Nural, 50 kiloluk bir torbayı 350 Türk lirasından çiftçilere sattığını anlatarak, yarasa gübresinin çok faydalı olduğunu ve kurutulduktan sonra tarlada kullanılmasıyla verimin arttığını belirtti.

  yarasa-gubresi-ne-ise-yarar-iste-fiyatiiii.jpg

  YARASA GÜBRESİNİN FAYDALARI

  Yasara gübresinde Potasyum ve Azot Fosfor bulunur. Organik madde oranı yüksek olan yarasa gübresi, tuzluluğa sebep olmaz. 

  İçerdiği seviyelerde ürünlerde doğal, sağlıklı ve hızlı bir büyümeye yardımcı olur, aroma ve lezzet verir. Kokusuz olan yarasa gübresi, çevreyi de kirletmez. 

  İçinde yer alan doğal kalsiyum vesilesiyle ürünün raf ömrünü uzatır. Kullanımı da kolay olan yarasa gübresi, suyla karıştırılabilir ve toprağa nüfuzunu kolayca sağlanabilir. 

  yarasa-gubresi-ne-ise-yarar-iste-fiyatiii.jpg

  Toprağın su tutma kapasitesini de artıran yarasa gübresi, toprağı havalandırır, uzun zaman etkisini muhafaza eder. Kuru koşullarda uzun zaman depolanabilir. pH'ı da düzenleyen yarasa gübresi, bitkinin direncini yükseltir, hastalanmasına karşı önleyicidir. 

  Dünyada çok az bulunan organik gübrelerin başında gelen yarasa gübresi, hazır besin olduğu için bitki tarafından hızla alınabilir.

  yarasa-gubresi-ne-ise-yarar-iste-fiyati.jpg

  YARASA GÜBRESİ NERELERDE KULLANILIR?

  Kök Gübresi Olarak,
  Toprağın Hazırlık Aşamasında,
  Sebze ve Meyve Üretiminde,
  Seralarda,
  Bağlarda,
  Bahçe ve Tarlalarda,
  Çimlendirmede ve Çevre Düzenlemelerinde,
  Park Bahçe ve Meydanlara Dikilen Bitkilerde,
  Kültür Mantarı üretiminde,
  Çay üretiminde,
  Süs bitkileri ve saksı çiçeklerinde,
  Fındık üretiminde.

  Aydın Büyükşehir'den çiftçiye gübre desteğiHollanda'da ölenler gübreye dönüştürülecekOrganik gübre ödemeleri başladıHatay Büyükşehir Belediyesinden Meralara 25 ton gübre desteğiKalabalıkların bir araya gelmesinden endişe eden İsveçli yetkililer, parklara 'gübre' döküyor

  Yazı kaynağı : www.karar.com

  Yarasa gübresi zengin etti

  Yarasa gübresi zengin etti

  Güvenlik nedeniyle isimlerini gizli tutan 3 sanayici ve işadamının Karatay İlçesi'ndeki define kazısı sürüyor. Parasal ve teknik sıkıntı nedeniyle yerin 30 metre altındaki mağaranın girişine henüz ulaşamadıklarını belirten defineciler, ''adları gibi emin oldukları'' bin ton altına belki ulaşamayacaklar ancak, 6 aylık emeklerinin karşılığını, altının izini sürerken kazı çalışmasının 700 metre ilerisindeki dev bir mağarada buldukları yarasa gübreleri ile alabilecekler.

  Öyle ki, bir küp biçimini andıran 75 metre yüksekliğindeki, 115 metre genişliğindeki mağarada yüzlerce kamyonluk altın değerinde yarasa gübresi bulunuyor. Altınlardan önce buğday tanesini andıran yarasa gübrelerine ulaşan defineciler, kilosu 4 dolardan pazarlanabilen bu gübre ile şimdiden milyon dolarlarla ifade edilen bir kaynağa ulaştılar.

  İÇERİĞİ ÇOK YÜKSEK BİR GÜBRE

  Yarasa gübresinin çok değerli ve nadir rastlanılan bir gübre olduğunu bilim adamları da doğruladı. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sait Gezgin, bünyesinde çok zengin azot, nitrat, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir bulunan yarasa gübresinin yıllarca beklemekten dolayı mikroorganizmalar tarafından parçalanarak, inorganik bileşiklere dönüştüğünü belirtti.

  Doç. Dr. Gezgin, besin değeri açısından çok zengin olan yarasa gübresinin içeriği çok yüksek ve çok değerli bir gübre olduğunu ifade ederek, ''yarasa gübresi diğer gübrelere göre çok küçük

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap