Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yapılandırma ne zaman yürürlüğe girecek

  1 ziyaretçi

  yapılandırma ne zaman yürürlüğe girecek bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Borç yapılandırma paketi nedir, neleri kapsıyor? (Borç yapılandırma düzenlemesi hakkında ayrıntılar)

  Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı paketi! Hangi borçlar yapılandırma kapsamında, borç yapılandırması nasıl yapılır?

  Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı paketi! Hangi borçlar yapılandırma kapsamında, borç yapılandırması nasıl yapılır?

  Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırma paketi hayata geçiyor. 31 Aralık 2022'ye kadar oluşan borçların tümü yapılandırılacak. Vergi, sigorta primi borçlarıyla cezalar için yapılandırma imkanı sunulacak.

  TESK'TEN YENİ PAKETE TAM DESTEK

  Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı “Vergi ve SGK borçlarına yönelik yapılandırma paketi tüm vatandaşlarımız için sevindirici, yeni bir düzenleme içe esnafımız da yapılandırma kapsamına alınarak emekli olmaların yolu açılmalı” dedi. Palandöken, kış döneminde esnafın elektrik ve doğal gaz gibi girdi maliyetlerindeki artış göz önünde bulundurularak yapılandırma ödemeleri uzun bir zamana yayılmalı” ifadelerini kullandı.

  KABİNE'DE GÖRÜŞÜLECEK

  Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırma paketi için geri sayım başladı. Yarın KABİNE’de görüşülecek düzenleme ile vergi, prim ve cezadan, öğrenim kredilerine kadar tüm borçlar yapılandırılabilecek. Peki bu süreç nasıl işleyecek? Ekonomist Muhammet Bayram konuyla ilgili tüm merak edilenleri yanıtladı. Bayram şu ifadeleri kullandı:

  “Cumhuriyet tarihinin en büyük yapılandırması yapılacak. Devletimiz sözleşmeli personel, 3600 ek göstergesi, asgari ücretteki artışla vatandaşın cebine 1 lira daha fazla koyma adına önlemler alıyor.

  Özellikle esnafımız, vatandaşımızın vergi borçları, SGK primleri birikti. Devletimiz diyor ki ben herkesin borçlarını yapılandıracağım. Bu paket 84 milyon vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren paket. Kamu alacağı kapsamındaki tüm borçları ilgilendiriyor.

  'EYT KAPSAMINDA EMEKLİ OLABİLECEKLER'

  MTV borçları, vergi borçları, SGK primleri, matrah artırımı, dava aşamasında olan vergi ve prim borçları, esnafın ödeyemediği Bağkur primleri var eğer yapılandırma kapsamında öderlerse EYT kapsamında emekli olabilecekler.

  Öncelikle vatandaşlarımızı ilgilendiriyor. KYK borçları var, öğrencilerin KYK borçları önceden yapılandırılmıştı öğrencilerimize 4 yıl vade sunulmuştu. Bu kapsamındaki tüm borçlanma şu şekilde yapılacak. Şubat ayında EYT yasasının çıkmasını bekliyoruz. Bununla birlikte ilk gündeme gelecek madde yapılandırma kanunu olabilir. Anapara üzerinden bir yapılandırma yapılacak.

  Vadeler 18 ay kapsamındaydı 36 ve 48 ay vadelendirme yapılabilir.

  NE ZAMANA KADAR OLAN BORÇLARDAN SÖZ EDİYOR

  31 Aralık 2022’ye kadar olan borçları kapsıyor. Bu kapsamda 1 Ocak itibarıyla ocak ayı içerisinde tahakkuk edilen MTV borçları var. Vatandaşlarımız ödememezlik yapması bu borçlar 31 Aralık 2022 tarihi itibarıyla tüm borçları kapsıyor.

  TUTARI DÜŞÜK OLAN BORÇLAR İÇİN YENİLİK VAR MI?

  Bankalarca takibe alınan borçların bazı kısmı silindi. Belediyelere olan borçlar var, il özel idarelerine olan borçlar var. 5 bin liranın altındaki borçların silinmesi olabilir. Beklenti o ki Cumhuriyet tarihinin en önemli yapılandırması bu düşük tutarlı borçların tamamı silinmeli ki vatandaşlarımız rahat bir nefes alabilsin.

  VATANDAŞA NASIL BİR ÖDEME KOLAYLIĞI SAĞLANACAK?

  Öncelikle 31 Aralık 2022 tarihi milat. Önceki tüm borçları kapsıyor. Devlete olan ne kadar borcu varsa hepsi kapsam içerisinde artı belediyelere olan borçlar kapsam içerisinde vergi ve sigorta primleri bu kapsamda.

  Beklentimiz o ki Bankalara olan borçlarda kısmi olarak bu borçlanmaya dahil edilebilsin. 10 lira ana para varsa 20 lira faiz varsa 20 lira silinecek. Peşin ödemek isteyenler için 10 liralık kısımda peşin ödemeleri durumunda kısmi bir indirim söz konusu olabilir.

  Önceki dönemlerde yapılandırması bozulan kişiler de var. 2022 yılı öncesini kapsayan borçlar hepsini kapsayacak. İşletmeler de kasa affı, stok affı ve matrah artırımından faydalanacak.

  PAKET NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

  Burada şubatta EYT görüşmesi Meclis'ten geçtikten sonra mart ayında görüşmeler başlar. Mart ve nisan aylarında yürürlüğe girecek.”

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yapılandırma

  Vergi affı çıkar mı? Çıkarsa ne zaman çıkar? Kapsamı ne olur?

  Vergi affı çıkar mı? Çıkarsa ne zaman çıkar? Kapsamı ne olur?

  Değerli DÜNYA okurları, daha son affın (pardon af değil barış) dumanı üzerinde tüterken, bir sonraki ne zaman çıkar totosu oynanmaya başlanmış, büyük bir ittifakla da hem Cumhuriyetin 100’üncü yılının idrak edilmesi, hem de çoklu (Cumhurbaşkanlığı ve Millet Vekilliği) seçim nedeniyle, Cumhuriyet tarihinin her yönüyle en kapsamlı affının 2023 yılında çıkabileceği seçeneği en fazla taraftar toplamıştı.

  Seçim sathı mahalline girdiğimiz bu dönemde havada ağır bir af kokusu (veya beklentisi) var.

  Af derken de, devam eden vergi davaları, yapılmakta olan veya yeni bitmiş fakat henüz süreci tamamlanmamış inceleme raporlarını, matrah artırımı, stok, ortaklar cari hesabı konularını da kapsayacak düzenlemeyi kast ediyorum.

  İncelemelerden çok o hava çıkmıyor

  Seçim dönemlerinde vergi incelemelerinde biraz hız kesilir, sadece zaman aşımlı işlere, vergi iadesi dosyalarına yoğunlaşılır.

  Bir diğer gösterge de nasıl olsa afla budanacak yaklaşımıyla, devam eden işlerde en fazla matrahla sonuçlanan uç yorum ve tutumların dahi kabul görmesidir.

  İnceleme guruplarında bu yönde bir işaret göremiyoruz.

  En son ne zaman oldu?

  Sürekli yapılan borçlarla ilgili yapılandırma düzenlemelerini bir yana bırakacak olursak, en son kapsamlı vergi affı 2020 beyanlarını da kapsayacak şekilde 9 Haziran 2021'de yayınlanarak yürürlüğe giren 7326 sayılı kanunla yapılmıştı.

  Yeni affın kapsamı ne olur?

  Beklenti bir önceki aftan da kapsamlı bir af olması yönünde. Bir öncekinde kapsanmamış ne vardı bilmiyor ve dahası ne olur tahmin edemiyorum.

  Şu sıralar çıkarsa 2022 yılına ilişkin matrah artırımı dahil edilmeden çıkar. Genelde bu tür tasarılar “bir gece ansızın gelir.” Zaten şablon hazır olduğu için teknik hazırlık gerektirmez. Siyasi iradenin belirleyeceği zamanlama, takvimle ne zaman istenirse yıldırım hızıyla, meclisteki bir tasarının arkasına eklenmek suretiyle çıkarılabilir.

  Mayıstan sonra çıkma ihtimali zayıf

  Olası seçim takvimi dikkate alındığında nisan sonrası Meclis'te kanun çalışması yapılabilmesi pek olanaklı görülmüyor.

  2022 beyanlarını henüz beyanlar verilmeden kapsama ihtimali teknik olarak zayıf ama var.

  Dördüncü geçici vergi beyanı olsa daha kolaydı. Ancak, halen, 2022 dönemini de kapsayacak bir af düşünülüyorsa, en azından aralık aylık beyanları verildikten ve 45 günlük kayıt süresi geçtikten sonra, mükelleflerin kendi kayıtlarındaki beyanlarından aşağı olmamak üzere 2022 yılını da kapsayacak bir matrah artırımı dizaynı mümkün olabilir. Bu da 15 Şubat sonrası 2022’yi bile kapsayabilecek bir düzenleme yapılabilme ihtimaline bizi götürüyor.

  Aslında peşin af (31 Mart 2023'e kadar) devam ediyor

  Öte yandan mükelleflerin dikkatini halen yürürlükte olan “varlık barışı” düzenlemesine çekmek isterim.

  Bu düzenleme yurt içinde veya yurt dışında mevcut kayıt dışı tüm gelirlere çok az bir maliyetle kayda alabilme ihtimali verdi.

  Af aslında zaten (matrah artırımı ile sağlanacak korunma anlamında) var ve 2022’yi de kapsayacak şekilde uygulanıyor.

  Bu konu üzerinde daha sonra dururuz.

  Yazı kaynağı : www.dunya.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap