Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yapılandırma başvuruları başladı mı

  1 ziyaretçi

  yapılandırma başvuruları başladı mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  VERGİ AFFI YAPILANDIRMA BAŞVURULARI BAŞLADI MI? Vergi affı başvurusu nereye yapılır? 2023 vergi affı yapılandırma başvuru tarihleri - Son Dakika Ekonomi Haberleri

  SON DAKİKA VERGİ AFFI BAŞVURU: Vergi borç yapılandırması çıktı mı, Resmi Gazete'de yayımlandı mı? Vergi borç yapılandırma affı son durum

  SON DAKİKA VERGİ AFFI BAŞVURU: Vergi borç yapılandırması çıktı mı, Resmi Gazete'de yayımlandı mı? Vergi borç yapılandırma affı son durum

  2 bin TL altı olan borçların silineceği bilgisini veren Aydemir, “Vergi dairelerine olan ve vadesi 31 Aralık 2022 tarihinden (bu tarih dahil) önce olduğu halde 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle ödenmemiş olan ve tüm vergi daireleri itibariyle Borç aslı ve cezası, gecikme zammı, gecikme faizi, idari para cezası toplamı 2 bin TL ve altında olan borçların silinecek. Borçların silinmesi için vergi dairelerine başvuru yapmaya gerek bulunmuyor, vergi daireleri bu borları kendisi silecek, yasal takibe geçmeyecek” dedi.

  PEŞİN ÖDEMEDE AVANTAJ NEDİR?

  AK Parti Manisa Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Uğur Aydemir tarafından yapılan açıklamaya göre Kanunda yer alan düzenlemeye göre, Yİ-ÜFE oranı aylık 0,75 olarak dikkate alınacak, bu da yıllık yüzde 9 oluyor” diyen Aydemir, borçların peşin ödenmesi halinde ise hesaplanan Yİ-ÜFE oranının yüzde 90’ı silineceğini, idari para cezalarının peşin ödenmesi halinde anaparanın da yüzde 25’i silineceğini ifade etti.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Vergi affı yapılandırma başvuru tarihi 2023: Borç yapılandırma başvurusu nasıl yapılır, son gün ne zaman?

  Yapılandırılan borçlarda ilk taksit ödemesi ne zaman? Borç yapılandırma başvuru nasıl yapılır? 2023 borç yapılandırma paketinden kimler yararlanacak?

  Vergi, borç, ceza affı başvurusu nasıl yapılır? 2023 vergi affı yapılandırma başvuru ekranı açıldı mı?

  Vergi, borç, ceza affı başvurusu nasıl yapılır? 2023 vergi affı yapılandırma başvuru ekranı açıldı mı?

  Vergi, borç, ceza affı başvuru nasıl yapılır? 2023 vergi affı yapılandırma başvurusu için gözler duyurulara çevrildi. Meclis’te kabul edilen yasa teklifiyle devlete borcu olan vatandaşlara ödeme kolaylığı sağlanacak. 2 bin lira altındaki borçlar ise silinecek. Sadece vergi borçları değil cezalar da silinmiş olacak. Peki, vergi, borç, ceza affı başvuru nasıl yapılır? 2023 vergi affı yapılandırma başvurusu başladı mı?

  VERGİ, BORÇ, CEZA AFFI BAŞVURU NASIL YAPILIR?

  Vergi, borç ve ceza affı başvuruları ile ilgili kanun teklifi yasalaştı. Borç yapılandırma paketi olarak adlandırılan Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırmasında başvurular başlıyor.

  Kanun teklifi ile vergi, prim, trafik cezası, köprü geçiş parası, KYK ve GSS borçları, idari ve adli para cezaları, belediyelere olan emlak vergisi, su, çevre ve temizlik vergisi gibi borçların cezaları kaldırılacak.

  Alacaklar için 31 Aralık 2022 esas olacak. Vergiler, vergi cezaları, idari ve adli para cezaları, gümrük vergileri, sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz, gecikme cezası gibi tüm ödemeler kapsama dahil edilecek.

  Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, SGK, il özel idareleri, belediyeler ve YİKOB'Iara bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksiti 31 Mayıs 2023’e kadar yapılabilecek. Azami 48 eşit taksitte ödeyebilme şartı sunulacak.

  Bu düzenlemeye göre yapılandırılan borçlar 12, 18, 24, 36 veya 48 eşit taksite kadar ödenebilecek. Borçlu kişiler başvuru sırasında istediği taksit opsiyonunu seçebilecek.

  VERGİ AFFI BORÇ ÖDEMELERİ NASIL OLACAK?

  Hazine ve Maliye Bakanlığı ile SGK'ye bağlı tahsil dairelerinin alacakları kredi kartıyla ödenebilecek.

  Birinci ve ikinci taksitlerin ödeme sürelerinde yapılması koşuluyla kalan taksitlerden bir takvim yılında en fazla üç taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde düzenleme hükümleri ihlal edilmiş sayılmayacak.

  12 eşit taksit için 1,09; 18 eşit taksit için 1,135; 24 eşit taksit için 1,18; 36 eşit taksit için 1,27; 48 eşit taksit için 1,36 katsayısı kullanılacak. Ortaya çıkan tutar taksit sayısına bölünecek ve toplam miktar ortaya çıkacak.

  2 BİN LİRA ALTINDAN VAZGEÇİLECEK

  Düzenlemeyle Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı tahsil dairelerince takip edilen alacaklardan vadesi 31 Aralık 2022'den önce olduğu halde 1 Ocak 2023 itibarıyla ödenmemiş ve tüm tahsil daireleri itibarıyla asli ve feri toplamı 2 bin lira ve altında bulunanların tahsilinden vazgeçilecek.

  2023 VERGİ AFFI YAPILANDIRMA BAŞVURUSU BAŞLADI MI?

  Vergi affı yapılandırma başvuruları henüz başlamadı. Düzenleme Meclis’ten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra borç yapılandırma işlemleri başlayacak. Başvuru tarihlerine yönelik açıklamanın da birkaç gün içerisinde yapılması bekleniyor.

  Yazı kaynağı : www.turkiyegazetesi.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap