Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yanlış ve gereksiz ilaç kullanımının zararları

  1 ziyaretçi

  yanlış ve gereksiz ilaç kullanımının zararları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Fazla ve Gereksiz İlaç Kullanmanın Zararları - Balıkesir Merhaba GazetesiBalıkesir Merhaba Gazetesi

  Fazla ve Gereksiz İlaç Kullanmanın Zararları - Balıkesir Merhaba GazetesiBalıkesir Merhaba Gazetesi

  İlaçlar tedavilerin önemli bir parçası, ancak benim de hastalarımı muayene ederken sık sık karşılaştığım konu; hastalarımın bir çoğu çok fazla miktarda gereksiz ilaç kullanımlarına sahip.

  İlaçların gereğinden fazla kullanılması pek çok organ ve sistemimize zarar verebilir. Bilinçsiz ilaç kullanımından büyük oranda etkilenen organlarımız mide, bağırsaklar ve böbreklerimizdir.   Gereğinden fazla ilaç tüketmek bağırsak sisteminin işleyişini bozarak uzun süren ishal problemi yaşanmasına neden olur. İlaçların fazla miktarda kullanılması vücuttan atılmasını zorlaşır ve böbrek metabolizması üzerinde olumsuz etkilere yol açar.

  Bugün sizlerle toplumda çok sık kullanılan bazı ilaçlar üzerinden örnekler vererek “fazla ve gelişigüzel ilaç kullanımının” zararlarına değineceğim.

  Değerli okurlar, bugün önemli bir konu olan ilaçların yanlış kullanımının doğurabileceği yan etkilere değindim. Ancak, buradan “ ilaç kullanmayalım; onun yerine bitkisel tedaviler  tercih edelim” anlamı çıkartılmamalıdır.   İlaçları mutlaka doktorunuza danışarak uygun doz ve sürede kullanın. Hiçbir bilimsel değeri olmayan reçeteler, kürler, bitkisel adıyla satılan otlar-çöpler ve kapsüller kullanarak sağlığımızdan olmayalım. Sağlıklı günler dilerim.

  Yazı kaynağı : gazetemerhaba.com

  Fazla ilaç kullanmanın vücuda etkileri

  Bilinçsiz ilaç kullanımı daha çok hasta ediyor

  Bilinçsiz ilaç kullanımı daha çok hasta ediyor

  Tarihçe

  Gizlilik ve çerez

  Aydınlatma politikası

  Podcast

  Dosyalar

  Covid-19 Tablo

  Yayın ilkeleri

  Künye

  Sosyal medya

  Basın odası

  Yazı kaynağı : www.aa.com.tr

  Gereksiz ve yanlış ilaç kullanımının zararları sizce neler olabilir, paylaşınız

  Fazla ilaç kullanımının yan etkileri

  Fazla ilaç kullanımının yan etkileri

  İlaç kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar ilacın doğru miktarda, doğru zamanda, doğru uygulama yolu ile alınması gerektiğidir. Peki ama fazla ilaç tüketimini vücutta ne gibi hasarlara yol açabilir? Fazla ilaç kullanımının yan etkileri nelerdir? Yanlış ve gereksiz ilaç kullanımının zararları nelerdir? İşte detaylar...

  Vücudumuza mikropların girmesiyle vücudumuz bir direnç mekanizması geliştirir. Gerekli antikorları salgılar ve bu hastalığa savaş açmaya çalışır. Böyle durumlarda aniden alınan ağrı kesici ya da antibiyotikler direnç mekanizmasını olumsuz etkiler ve en kötüsü ise gelişmesini engeller. Bu nedenle, sürekli doktora danışmadan elinizin altında ilaç bulundurmamaya özen gösterin. Çok ilaç içen kişilerde;

  - Sindirim sistemi başta olmak üzere midede doku zararına ve enfeksiyonuna yol açar.

  - Karaciğerleri olumsuz etkileyeceği gibi fonksiyonlarının bozulmasına sebep olabilir.

  - Bağırsakları bozarak ishale ya da tahribata sebebiyet verebilir. 

  - Çok fazla tüketilen ilaç, vücuttan atılmak için böbreklere gelerek devamlı böbreklerin çalışmasına ve güç sarf etmesine sebebiyet verecektir. Bu durumda böbrek bir süre sonra bu durumu karşılayamaz hale gelerek zorlanacaktır. İleride böbrek kaybına dahi gidebilecek sonuçlar doğurabilir.

  Bu nedenle doktorunuzun tavsiyesi olmadan ilaçları kesinlikle kullanmayın. Alışkanlık haline getirilmiş ilaçların mutlaka doktora danışılarak bırakılması gerekir. Her durumda ağrı kesici alarak ya da farklı ilaçlarla vücudumuzun sesini duymazdan gelerek daha büyük hastalıklara davetiye çıkarıyourz. Vücuttan atılamayan ilaçlar çeşitli bölgelerde birikiyor ve sağlığımız daha büyük bir tehdit altına giriyor. 

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap