Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yanan yerlere yapılan oteller

  1 ziyaretçi

  yanan yerlere yapılan oteller bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Çıkan yangında yanan ağaçların yerine dikilen otel, yangın nedeniyle tahliye edildi

  Bodrum’da 13 yıl önce çıkan yangında yanan ağaçların yerine dikilen otel, bugün çıkan yangın nedeniyle tahliye edildi!

  Bodrum’da 13 yıl önce çıkan yangında yanan ağaçların yerine dikilen otel, bugün çıkan yangın nedeniyle tahliye edildi!

  Bodrum’da 13 yıl önce çıkan yangında yanan ağaçların yerine dikilen otel, bugün çıkan yangın nedeniyle tahliye edildi!

  Bodrum Güvercinlik’te 13 yıl önce çıkan orman yangınının ardından yeşillendirileceği söylenen araziye 5 yıldızlı otel dikildi. O otel, bugün çıkan yangın nedeniyle tahliye edildi.

  Muğla'nın Milas ilçesindeki ormanlık alanda çıkan yangın söndürülmeye çalışılıyor.

  Bodrum ilçesi sınırlarına yakın Meşelik Mahallesi'ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

  Bölgeye Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi yangın söndürme ekipleri sevk edildi.

  Yangına 2 helikopter ve 20 arazözle müdahale ediliyor.

  Alevler, bölgeye yakın 5 yıldızlı Titanic Deluxe Bodrum otele kadar yaklaşınca müşteriler, tedbiren deniz yoluyla güvenli alana tahliye edilmeye başlandı. Otel çalışanları da güvenli bölgeye alındı.

  Bölgedeki kara yolu trafiğe kapatıldı, sadece yangın söndürme araçlarının geçişine izin veriliyor.

  TAHLİYE EDİLEN OTELİN GEÇMİŞİ

  15 Temmuz 2007’de Güvercinlik mahallesinde 100 hektarlık Kızılçam ağaçlarının bulunduğu ormanlık alanda yangın meydana gelmiş, yangın sonucunda 250 hektar orman alanı ile 30 hektara yakın tarım arazisi ve zeytinlik yok olmuştu.

  Dönemin Muğla Orman Bölge Müdürü ve eski AKP Antalya Milletvekili İbrahim Aydın “Ormanlık alanlar ve imar yerleri belli. Kesinlikle iddia ediyorum ki yanan yerler ne 2B kapsamında olacak ne de imara açılacak. Dışarıda söylenenlere itibar edilmesin. Yakın zamanda yanan yerleri temizleyeceğiz. Ekim ayında ilk yağmurlarla birlikte tohumlama ve fidan dikimi yaparak yeşillendireceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

  Ancak bu ifadelere rağmen yanan arazinin bir bölümünde lüks oteller yapıldı. Bölgede yer alan La Blanche Island isimli otel 2012’de, Titanic Deluxe Bodrum 2016’da, Lujo Bodrum Hotel 2018’de açıldı.

  Titanic Deluxe Bodrum otelin yapım sürecine dair daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

  Yazı kaynağı : www.birgun.net

  Her yangın sonrası 'otel için yakıldı' diye paylaşılan Bodrum'daki bölge 1987'den beri turizm tesis alanı

  Her yangın sonrası 'otel için yakıldı' diye paylaşılan Bodrum'daki bölge 1987'den beri turizm tesis alanı

  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından otellere verildiği öne sürülen Pina yarımadasının 1987 yılında Bakanlar Kurulu tarafından 'Turizm Tesis Alanı' olarak ilan edildiği ortaya çıktı.

  87'DEN BERİ TURİZM TESİS ALANI

  2007 yılında yangın çıkmasıyla tartışma konusu olan yıllardır ormanlık alan yandıktan sonra turizme açıldığı öne sürülen bölgenin 1987 yılından Bakanlar Kurulu tarafından 'Turizm Tesis Alanı' olarak resmi gazetede yayınlandığı öğrenildi.

  2007'DE BÖLGEDE YANGIN ÇIKMIŞTI

  1991 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığına verilen ve ihale ile turizm tesis alanı yapılan bölgede 2007 yılında yangın çıkmıştı. Yangın, Pina yarımadasının 223 hektarlık alanını kül etmişti.

  RANT İDDİASI GERÇEĞİ YANSITMIYOR

  Ardından başlayan otel inşaatları çevrecileri ayaklandırmış ve ormanın rant için yandığını kamuoyuna taşımışlardı. Oysa 34 yıldır 'Turizm Tesis Alanı' olan ve imar izni de bulunan bölgenin, yanan 223 hektarlık alanının sadece 2 hektarında otel inşaatı yapıldı.

  YANGIN İZİNLERDEN SONRA YAŞANDI

  İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü Bölge Müdür Yardımcısı Yasin Yaprak, "Bu alan 1987 yılında turizm alanı olarak Bakanlar kurulu kararınca resmi gazeteden duyurularak ilan edilmiş. 1991 yılında ise Tarım ve Orman Bakanlığından alınan alan, Kültür ve Turizm Bakanlığına verilmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı ise oradan ihaleye çıkarak orada otel yapımına izin verilmiştir. Bu izinler verildikten sonra burada bir yangın meydana geliyor. Yandıktan sonra izin verilmesi söz konusu değil çünkü firmalar orayla ilgili iznini almış zaten yanmasını hiç istemezler çünkü yeniden yeşillendirmeleri ve ağaçlandırmaları gerekir" diye konuştu.

  Yazı kaynağı : www.yenisafak.com

  Titanic Bodrum, yanan ormanlık alana mı yapıldı? | Turizm Güncel - Turizm Haberleri - Turizm Gazetesi

  Titanic Bodrum, yanan ormanlık alana mı yapıldı? | Turizm Güncel - Turizm Haberleri - Turizm Gazetesi

  Titanic Bodrum’dan açıklama: Otel yanan yere mi yapıldı?

  Sosyal medyada “Bu otel yapılırken hiç ağaç kesilmemiştir. Tamamı yakılmıştır” şeklinde mesajlarla yapılan Titanic Bodrum paylaşımları ile ilgili şirketten detaylı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, bölgenin turizme tahsisine ilişkin resmi belge, 2007’de yanan alana ve otel yapılan bölgeye ilişkin krokiler ve uydu görüntüleri paylaşıldı.

  Otelin bulunduğu bölgenin 11 Eylül 1987 tarihli Bakanlar Kurulu kararı bölgenin ‘’Güvercinlik Koyu Turizm Merkezi’ ilan edildiği, kararın 25 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlandığı belirtilen açıklamada, söz konusu alanın 12 Ağustos 1991 tarihinde Orman Bakanlığı tarafından Turizm Bakanlığına tahsis edildiği kaydedildi.

  Titanic Bodrum1

  Titanic Grubunun açıklamasının devamında şu noktaların altı çizildi:

  1) Otelimizin bulunduğu bölge 11.09.1987 tarihli Bakanlar Kurulu kararının 25.09.1987 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanması ile Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. (İlgili Resmi Gazete nüshası ve Turizm Merkezine ait kroki ek’te dir )

  Turizm Merkezi olarak ilan edilen bir alana turistik tesis yapmak için yanmasına/yakılmasına gerek yoktur. Zaten 1982 yılında yürürlüğe giren Anayasamızın 169. maddesine göre yanan orman vasıflı alanlar yeniden ağaçlandırma dışında başka bir maksat ile kullanılamamaktadır.

  2) Titanic Deluxe Bodrum ünvanlı otelimizin bulunduğu parsel için 11.11.1997 tarihinde Turizm Bakanlığı tarafından Yazıcı Turizm Yat.ve İşl. Aş’ne Turistik tesis yapılması için Ön İzin verilmiştir. (Bu Ön İzin oluruna ait Turizm Bakanlığı yazışması ek’te dir)

  3) 13.11.2006 tarihinde ise Titanic Deluxe Bodrum ünvanlı otelimizin bulunduğu alanın 3598 parsel olarak Güvercinlik Turizm Aş’ne, Turizm Bakanlığı tarafından Kesin Tahsis’i yapılmıştır.

  4) 15.07.2007 tarihinde bölgede toplam 223 Hektar alanın etkilendiği yangın meydana gelmiştir. Ek’teki uydu görüntülerinde de görüldüğü üzere yangının gerçekleştiği alanın en uzağında olan parsel hali hazırda Titanic Deluxe Bodrum otelimizin bulunduğu tahsis alanı olan parseldir. Çok açık ve net şekilde görülmektedir ki 3598 nolu parsel yangından hiçbir şekilde etkilenmemiştir.

  Tiitanic Bodrum

  5) Bazı basın kuruluşlarının haberlerinde ve bazı sosyal medya paylaşımlarında görüntüleri paylaşılan ve 3598 nolu parselin yangından etkilendiği şeklindeki algı yaratılmasını sağlayan görüntüler, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından, yapılacak projeye uygun olarak parselde temizlik yapılarak inşaat için hafriyat hazırlığına ait olan görüntülerdir. Bu işlem her tahsis sürecinde aynı şekilde yapılmaktadır. (Parseldeki ağaç kesimini anlatan Orman Bölge Müdürlüğü bilgi notu ek’te dir)

  6) Yine bazı basın yayın kuruluşları ve bazı sosyal medya hesaplarında iddia edildiği gibi bölgede Halep Çamı’nın olmadığı hakkında Orman Bölge Müdürlüğü’nün bilgi notu ek’te dir. Bölgenin tamamı 1980 yılında Orman Bakanlığı tarafından Kızılçam fidanı dikilmek sureti ile ağaçlandırılmıştır.

  Titanic Bodrum2

  7) Nihayetinde 3598 parselde bulunan tahsis sahibi olan firmanın (Güvercinlik Turizm Aş.) Titanic Oteller Grubu tarafından hisse devri vasıtası ile satın alınması, tesisin kaba inşaatının bitme aşamasında ve 09.02.2016 tarihinde gerçekleşmiştir. (Hisse devrine ait 09.02.2016 tarihli Turizm Bakanlığı oluru ek’te dir.) Otel yatırımının gerçekleştiği alanın yangından etkilenmediği çok açık ve net şekilde ispatlı olduğu sonucuna varıldıktan sonra yatırım kararı alınmış ve hisse devir işlemleri firmamız tarafından tamamlanmıştır.

  Sosyal medya ve basın yayın kuruluşlarının yayınlarında yanmış alan olarak gösterilmeye çalışılan alanın, Titanic Oteller Grubunun yatırımı devralmadan önceki ve Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ağaç temizliğinin yapılarak inşaat hafriyatına hazırlanmış hali olduğu belirtildi. Açıklamada, "Aynı zamanda bu görüntüler 2007 senesinde çıkan yangından otelimizin bulunduğu 3598 no’lu parselin etkilenmediğinin de ispatıdır." denildi.

  Yazı kaynağı : www.turizmguncel.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap