Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yakacak yardımı 1000 tl resmi gazete

  1 ziyaretçi

  yakacak yardımı 1000 tl resmi gazete bilgi90'dan bulabilirsiniz

  1000 TL doğalgaz yardımı kimlere verilecek ve şartları neler? Çalışanlara doğalgaz yardımı ne zaman yatacak?

  1000 TL doğalgaz yardımı kimlere verilecek ve şartları neler? Çalışanlara doğalgaz yardımı ne zaman yatacak?

  Çalışanların doğalgaz ve elektrik fatura borçlarının silinmesini sağlayacak düzenleme yürürlüğe girdi. Dar gelirli vatandaşların ısınma ve elektrik ihtiyaçlarını giderebilmesi adına destek sağlanacak. Vergi ve SGK primlerinden muaf olacak işverenler, ödemelerin aylık 1.000 TL’ye kadar kısmını işçi maaşlarına ekleyebilecek. Kasımda yürürlüğe giren düzenleme kapsamında, asgari ücretlinin ve çalışanların maaşlarından kesilen 178,4 TL gelir vergisi ile SGK priminden kesilen 454,6 TL devlet tarafından alınmayacak, toplam 633 çalışan maaşlarına eklenebilecek. 2023 yılının haziran ayına kadar işveren tarafından çalışanların maaşına ek olarak verilecek 1000 TL'lik doğalgaz yardımı güncemde yer aldı. Peki, 1000 TL doğalgaz yardımı kimlere verilecek ve şartları neler? Çalışanlara doğalgaz yardımı ne zaman yatacak?

  1000 TL doğalgaz yardımı kimlere verilecek, herkese mi veriliyor?

  7420 sayılı Kanunun geçici 1. maddesi ile, işverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğal gaz ve diğer ısınma giderlerine (fuel-oil, kömür, odun vb.) karşılık olmak üzere 9 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 7420 sayılı Kanunla çalışanlarla ilgili önemli bir düzenleme yapılmıştı. 

  Çalışanlara 1000 TL desteği her işveren çalışanlarına ödemek zorunda değil, bu destek isteğe bağlı olacak.

  Aylık toplam 1.000 TL’yi aşmayan ödemeler istisna kapsamına girecek. 1.000 TL’yi aşan kısım ise gelir vergisi ve SGK primine tabi olacak.

  Çalışanlara 1000 TL doğalgaz desteği kaç ay devam edecek, ne zamana kadar yatacak?

  Ödemeler 2023 Haziran ayına kadar sürebilecek.

  DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURU EKRANI

  Doğalgaz yardımı nakit mi verilecek?

  AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, çalışanlarına 1000 TL'ye kadar doğalgaz ve elektrik desteği veren firmalara gelir vergisi ve sigorta primlerinde indirim yapılacağını duyurdu.

  Doğalgaz ve elektrik desteğiyle hem işverenler hem de çalışanlar rahatlığa ulaşmış olacak. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 Temmuz 2023 tarihine kadar elektrik ve doğalgaz yardımı yapan işverenler vergi indirimi alacak. 1.000 TL’ye kadar yapılan yardımlar bu indirimi kapsayacak.

  İşverenler çalışanlarına yemek yardımını nakdi olarak verdikleri takdirde bu ücretin vergisinden istisna tutulacak. Günlük 34 lira (+KDV) olan yemek ücretini işverenler çalışanlarına yemek kartı ile verebiliyorken bu uygulama ile bu bedel 2022 yılı için 51 lira (+KDV) olacak.

  Doğalgaz desteğinin şartları nedir?

  İşverenlerin çalışanlarına elektrik, doğalgaz ve ısınma giderlerine karşılık olmak üzere yapacakları ödemelerdeki vergi ve SGK istisnasının şartları ise şu şekilde:

  - Aylık toplam 1.000 TL’yi aşmayan ödemeler istisna kapsamına giriyor.

  İşverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğalgaz ve ısınma giderlerine karşılık olmak üzere yapılacak ödemelerin aylık toplam 1.000 TL’ye kadar olan kısmı istisna kapsamında bulunuyor.

  1.000 TL’yi aşan kısım ise gelir vergisi ve SGK primine tabi.

  - Bu ödemelerin çalışanların mevcut ücretlerine/prime esas kazançlarına ilave olarak yapılması gerekiyor.

  Bu istisnadan faydalanılabilmesi için, yapılacak söz konusu ödemelerin mutlak suretle çalışanların mevcut ücretlerine/prime esas kazançlarına ek olarak yapılması gerekiyor.

  Çalışanların ücretinde bir artış oluşturmadan ücret kalemlerinin adı değiştirilerek, bu istisnalardan yararlanılması mümkün bulunmuyor.

  İstisna 9 Kasım 2022 - 30 Haziran 2023 tarihleri arasında yapılacak ödemeler için geçerli.

  İstisna düzenlemesi süresiz değil, 9 Kasım 2022 tarihinden 30 Haziran 2023 tarihine (bu tarih dahil) kadar yapılan söz konusu ödemeler için bu istisnalar uygulanabilecek.

  - Bu ödemeler; elektrik, doğalgaz ve ısınma giderlerine karşılık olarak yapılmalı.

  İstisna uygulanabilmesi için, söz konusu ödemenin, işverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere yapılması gerekiyor.

  Yazı kaynağı : t24.com.tr

  'Doğalgaz yardımı' denildi ama... İşte düzenlemenin medyada gizlenen boyutu!

  'Doğalgaz yardımı' denildi ama... İşte düzenlemenin medyada gizlenen boyutu!

  Çalışanlara doğalgaz yardımı için Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun geçen günlerde Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Bu kanunla birlikte kafalarda "Doğalgaz yardım başvurusu nasıl yapılır, bu ödeme kimlere yapılacak, işveren neden doğalgaz yardımını hesabıma yatırmadı?" gibi pek çok soru işareti belirdi.

  Çalışanlar patronların, patronlar muhasebecilerin kapısını çaldı. Düzenlemeye göre işverenler, çalışanlara daha önce vergi ve SGK primi ödeyerek yaptıkları ödemelerin aylık 1.000 TL’ye kadar olan kısmı için artık vergi ve SGK primi ödemeyecek. 

  HEM İŞVERENİN HEM DE ÇALIŞANIN KAFASI KARIŞTI

  Çıkan kanunun hem iş verenin hem de çalışanın kafasını karıştırdığını söyleyen Mali Müşavir Cemal Kurt, kendilerine çok sayıda soru geldiğini söyledi.

  Bazı yayın organlarında doğalgaz ödemesinin doğrudan devlet tarafından yapılacakmış gibi yansıtıldığını belirten Kurt, "Devlet 'Ben 633 TL'den vazgeçiyorum. Siz 1000 TL'yi işçiye yatırın, ben alacağım gelir vergisi ve SGK priminden vazgeçiyorum' diyor. Ama medyada bu şekilde yansıtılmıyor" ifadelerini kullandı.

  İşverenin ısınma yardımına sıcak bakmadığını aktaran Kurt, "Zaten ekonomik şartlar yeterince kötüyken işverenin ekstradan 1000 TL'lik bir ödeme yapması şu an için çok da mümkün görünmüyor" değerlendirmesini yaptı.

  "DEVLET VERGİ ALMAYACAK HEPSİ BU" 

  SGK Uzmanı Ali Tezel de ısınma yardımının işverenin kararına bağlı olduğunu vurguladı.

  Tezel süreci, "Eğer işveren çalışanlarına böyle bir yardım yapmak isterse bu kanundan önce yüzde 15 gelir vergisini devlete veriyordu. Çıkan yasa 'Isınma yardımı yapmak isteyen varsa vergi almayacağım' diyor. Sanki devlet birilerine yardım yapacak gibi bir algı oluştu. Devlet vergi almayacak hepsi bu" ifadeleriyle özetledi.

  DOĞALGAZ DESTEĞİ MAAŞLARA NASIL YANSIYACAK?

  Prosedürün nasıl işleyeceğini anlatan SGK Uzmanı Ali Duman ise "Her türlü yardım bordroya işleniyor. Bu çalışma bordroya işlendikten sonraki muafiyet kısmıyla alakalı. Asgari ücret için konuşalım. 6471 TL içerisinde zaten bir vergi istisnası var. Ama işveren ona 1000 TL yakacak yardımı yapsa 6471 TL olan bordrosu 7471 TL'ye yükselmiş olacak. 7471 TL üzerinden devlet sigorta primini ve vergisini alacak. Eğer asgari ücretin üstüne yansıyan 1000 TL'ye kadar olan tutar yakacak yardımıysa işçiden kesilen 1000 TL'den 150 TL'si artık kesilmeyecek. Ayrıca sigorta primi dışında kalan 850 TL de vergiye tabi olacaktı. Yıl sonu için hesaplarsak 170 TL de vergi kesilecekti" dedi. 

  SUİSTİMALLERE DİKKAT!

  Suistimallere karşı da uyarıda bulunan Ali Duman mesai ücretlerinin ısınma yardımı gibi gösterilmesi tehlikesine dikkat çekti.

  Bunun doğru bir yöntem olmadığını söyleyen Duman  "Maalesef böyle bir risk var. Bu durumda çalışanların yakacak yardımı alıp almadığının devlet tarafından kontrolü gerekiyor" dedi.

  Böyle bir işlem karşısında çalışanların da sessiz kalmaması gerektiğini söyleyen Duman "Asgari ücretin 1000 TL üstünde çalışan işçiden kesilen SGK primi yarın öbür gün emekliliğine katkı sağlayacak. Ama yakacak yardımı herhangi bir şekilde SGK'ye veya vergiye yansımayacağı için emekli maaşına etkisi olmayacak" ifadelerini kullandı.

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  1000 TL DOĞALGAZ YARDIMI RESMİ GAZETE'DE: Doğalgaz yardımı 1000 TL başvuru şartları neler, başvurusu nasıl yapılır?

  1000 TL DOĞALGAZ YARDIMI RESMİ GAZETE'DE: Doğalgaz yardımı 1000 TL başvuru şartları neler, başvurusu nasıl yapılır?

  Kasım ayında resmen yürürlüğe giren çalışanlara 100 TL doğal gaz ve ısınma yardımı düzenlemesinin ayrıntıları netleşti. Milyonlarca çalışanın maaşına ek olarak 1000 TL hesaplara yatırılacak. İşverenler, çalışanlara daha önce vergi ve SGK primi ödeyerek yaptıkları bu ödemelerin aylık 1.000 TL'ye kadar olan kısmı için artık vergi ve SGK primi ödemeyecek, yani işveren bu kadar parayı, 1000 TL'yi 2023 yılı haziran ayına kadar işçinin maaşına ekleyebilecek. Peki, doğalgaz yardımı 1000 TL kimler alabilir, ne kadar sürecek, her ay mı verilecek? Çalışanların maaşlarına 1000 TL Doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır, başvuru şartları neler?

  1000 TL DOĞALGAZ YARDIMI KİMLERE VERİLECEK?

  7420 sayılı Kanunun geçici 1. maddesi ile, işverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğal gaz ve diğer ısınma giderlerine (fuel-oil, kömür, odun vb.) karşılık olmak üzere 9 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 7420 sayılı Kanunla çalışanlarla ilgili önemli bir düzenleme yapılmıştı. Çalışanlara elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma gideri karşılığı nakit olarak aylık 1.000 TL’ye kadar destek yapılmasının önü açılmıştı. Ayrıca personele yemek bedellerinin nakit olarak ödenmesi sağlanmıştı.

  Bu düzenleme ile, işverenlerin çalışanlarına elektrik, doğalgaz ve ısınma giderlerine karşılık olmak üzere yapacakları ödemeler vergi ve SGK yönünden teşvik ediliyor.

  9 Kasım'da yürürlüğe giren çalışanlara doğal gaz ve ısınma gideri desteği düzenlemesinin ayrıntıları belli oldu. İşverenlerin çalışanlara yapacakları yardımın rakamı da netleşti. Düzenleme, işverenin çalışanların maaşlarına ek olarak 1.000 TL'ye kadar maddi yardım yapmasını kapsıyor. İşte destekle ilgili tüm merak edilenler.

  Düzenlemeye göre Hazine, asgari ücretlinin ve çalışanların maaşlarından kesilen 178,4 TL gelir vergisi ile SGK priminden kesilen 454,6 TL'den vazgeçiyor. 633 TL'lik bu rakam çalışanın maaşına eklenebilecek. Ayrıca, işverenler, çalışanlara daha önce vergi ve SGK primi ödeyerek yaptıkları bu ödemelerin aylık 1.000 TL'ye kadar olan kısmı için artık vergi ve SGK primi ödemeyecek, yani işveren bu kadar parayı, 1000 TL'yi 2023 yılı haziran ayına kadar işçinin maaşına ekleyebilecek.

  DOĞALGAZ DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

  Resmi Gazete’de yayımlanan karar doğrultusunda özel ve kamuda çalışan vatandaşlara destek ödemesi yapılacak. Kış aylarında yapılan doğalgaz destek ödemesi için yeni karar açıklandı. Milyonlarca çalışan gelir vergisi ve sigorta prim kesintilerinden tabi tutularak doğalgaz destek ödemesi yapılacak.

  Habertürk'te yayınlanan haber doğrultusunda özel sektör çalışanları da yeni düzenlemeye dahil edildi. Asgari ücretli ve çalışan kişilerin maaşlarından kesilen 178,4 TL gelir vergisiyle birlikte SGK priminden kesilen 454,6 TL artık alınmayacak. Bu kapsamda 633 TL’lik ödeme çalışanların maaşlarına eklenecek.

  İşverenler vergi ve SGK primlerinin aylık ödemelerinde 1000 TL'lik kısmını işçinin maaşına ekleyecek. Yani artık işverenler bu tutar için SGK’ya prim ödemeden işçinin maaşını katkı sağlayacak. Ödemeler 2023 yılının Haziran ayına kadar devam edecek.

  DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

  DOĞALGAZ YARDIMI NAKİT Mİ VERİLECEK?

  AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, çalışanlarına 1000 TL'ye kadar doğalgaz ve elektrik desteği veren firmalara gelir vergisi ve sigorta primlerinde indirim yapılacağını duyurdu.

  Doğalgaz ve elektrik desteğiyle hem işverenler hem de çalışanlar rahatlığa ulaşmış olacak. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 Temmuz 2023 tarihine kadar elektrik ve doğalgaz yardımı yapan işverenler vergi indirimi alacak. 1.000 TL’ye kadar yapılan yardımlar bu indirimi kapsayacak.

  İşverenler çalışanlarına yemek yardımını nakdi olarak verdikleri takdirde bu ücretin vergisinden istisna tutulacak. Günlük 34 lira (+KDV) olan yemek ücretini işverenler çalışanlarına yemek kartı ile verebiliyorken bu uygulama ile bu bedel 2022 yılı için 51 lira (+KDV) olacak.

  DOĞALGAZ DESTEĞİNİN ŞARTLARI NEDİR?

  İşverenlerin çalışanlarına elektrik, doğalgaz ve ısınma giderlerine karşılık olmak üzere yapacakları ödemelerdeki vergi ve SGK istisnasının şartları ise şu şekilde:

  - Aylık toplam 1.000 TL’yi aşmayan ödemeler istisna kapsamına giriyor.

  İşverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğalgaz ve ısınma giderlerine karşılık olmak üzere yapılacak ödemelerin aylık toplam 1.000 TL’ye kadar olan kısmı istisna kapsamında bulunuyor.

  1.000 TL’yi aşan kısım ise gelir vergisi ve SGK primine tabi.

  - Bu ödemelerin çalışanların mevcut ücretlerine/prime esas kazançlarına ilave olarak yapılması gerekiyor.

  Bu istisnadan faydalanılabilmesi için, yapılacak söz konusu ödemelerin mutlak suretle çalışanların mevcut ücretlerine/prime esas kazançlarına ek olarak yapılması gerekiyor.

  Çalışanların ücretinde bir artış oluşturmadan ücret kalemlerinin adı değiştirilerek, bu istisnalardan yararlanılması mümkün bulunmuyor.

  - İstisna 9 Kasım 2022 – 30 Haziran 2023 tarihleri arasında yapılacak ödemeler için geçerli.

  İstisna düzenlemesi süresiz değil, 9 Kasım 2022 tarihinden 30 Haziran 2023 tarihine (bu tarih dahil) kadar yapılan söz konusu ödemeler için bu istisnalar uygulanabilecek.

  - Bu ödemeler; elektrik, doğalgaz ve ısınma giderlerine karşılık olarak yapılmalı.

  İstisna uygulanabilmesi için, söz konusu ödemenin, işverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere yapılması gerekiyor.

  İŞVEREN DOĞALGAZ DESTEĞİ YAPMAK ZORUNDA MI?

  Hayır, çalışanlara bu ödemelerin yapılması işverenler açısından zorunlu değil, tamamen isteğe bağlı.

  DOĞALGAZ DESTEĞİNİN DENETİMİ NASIL OLACAK?

  Söz konusu ödemelerin elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık yapılıp yapılmadığının nasıl tevsik edileceği konusu açık değil. Bunun için işverenler tarafından alınacak bir kararın yeterli olup olmayacağı veya çalışanların elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine ilişkin olarak işverenlere fatura ibraz etmelerine gerek bulunup bulunmadığı hususlarının açıklığa kavuşturulması gerekiyor.

  Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çok kısa bir süre içerisinde müşterek çıkarılacak tebliğ veya ayrı ayrı çıkarılacak tebliğlerle bu konuya açıklık getirilmesi bekleniyor.

  DOĞALGAZ DESTEĞİNİN HAZİNEYE MALİYETİ NEDİR?

  Çalışanlara ücretleri dışında yapılan her ne adla yapılırsa yapılsın tüm nakdi ödemeler ücret olarak gelir vergisine ve SGK primine tabi bulunuyor. Bu düzenleme ile, Hazine, işverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğalgaz ve ısınma giderlerine karşılık olmak üzere yapılacak ödemelerin aylık toplam 1.000 TL’ye kadar olan kısmını gelir vergisi ve SGK priminden istisna ederek, bu tutara isabet eden gelir vergisi ve SGK priminden vazgeçiyor. Çok önemli bir teşvik.

  Bu istisna nedeniyle Hazine'nin bir asgari ücretlide vazgeçtiği gelir vergisi 178,4 TL, SGK primi ise 454,6 TL tutarında. Yani, Hazine’nin vazgeçtiği toplam tutar, 633,00 TL!

  DOĞALGAZ DESTEĞİNİN İŞVERENE MALİYETİ NEDİR?

  İşverenler, çalışanlara daha önce vergi ve SGK primi ödeyerek yaptıkları bu ödemelerin aylık 1.000 TL’ye kadar olan kısmı için artık vergi ve SGK primi ödemeyecek. Çalışan sayısına göre yararlanılan vergi ve prim istisnası tutarı da artıyor. Bu ödemeleri yapan işverenler için önemli bir kazanç.

  Bu istisna olmasaydı, bir asgari ücretlide işverenler net 1.000 TL.ye kadar yapacakları söz konusu ödemeler nedeniyle 178,4 TL gelir vergisi ve 454,6 TL SGK primi fazladan ödeyeceklerdi. İstisna nedeniyle bir asgari ücretlide toplam kazançları 633 TL oluyor.

  Çalışanların ücretleri, söz konusu istisna nedeniyle en az 1.000 TL artacak.  

  Ayrıca, personele nakit olarak ödenen yemek bedelleri de gelir vergisinden istisna edildi.

  7420 sayılı Kanunla yapılan değişiklikle, işverenlerce, işyerinde veya müştemilatında yemek verilmeyen durumlarda çalışılan günlere ait bir günlük yemek bedelinin 51 TL’yi aşmayan kısmı gelir vergisinden istisna edildi. Ödemenin bu tutarı aşması halinde aşan kısım ile bu amaçla sağlanan diğer menfaatler ücret olarak vergilendirilecek. Bu düzenleme 1 Aralık 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Yeni yılda bu tutarın 114 TL olması bekleniyor.

  Daha önce, bu şekilde nakit olarak yapılan ödemelerin tamamı gelir vergisine tabi tutuluyordu.

  Öte yandan, yapılan bu düzenleme ile yemek çeki, yemek kuponu ve yemek kartı verilmesi suretiyle sağlanan menfaatlere ilaveten nakit ödenen yemek bedelleri de gelir vergisi istisnası kapsamına alındı. Yani, istisna uygulaması için menfaatin yemek çeki, yemek kuponu ve yemek kartı verilmesi suretiyle sağlanması şartı kaldırıldı.

  Ancak, bu istisna düzenlemesi SGK primini kapsamıyor. Mevcut durumda, bu 51 TL’nin 12,94 TL’lik kısmı SGK priminden istisna, aşan kısım prim kesintisine tabi bulunuyor.

  Yazı kaynağı : www.turkiyegazetesi.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap