Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yadeller hukuk danişmanlik dolandırıcılığı

  1 ziyaretçi

  yadeller hukuk danişmanlik dolandırıcılığı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Dolandırıcı ve Hukuk Bürosu Şikayetleri - Şikayetvar

  Sahte hukuk bürosu oyunu

  Sahte hukuk bürosu oyunu

  Bitlis Barosu avukatı Kadir Köstekçi, cep telefonlarından ulaştıkları kişilere, internetten yaptıkları alışverişler üzerinden 'Borcu zamanında ödemezseniz, icra takibi başlatacağız' deyip, hukuk bürosu adı altında icra takibi mesajı gönderen dolandırıcılara karşı uyarıda bulundu. Avukat Köstekçi, bugüne kadar birçok kişiyi mağdur eden dolandırıcılara dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

  ŞİKÂYETLER SIKLAŞTI

  Av. Köstekçi, "Türkiye’de son zamanlarda vatandaşların bizlere çok sık getirdiği bir dolandırıcılık konusu var. İnternet üzerinden verilen siparişlerin 'Tüketici Hakları Kanunu' gereğince cayma hakkı olduğu halde teslim alınmamasından kaynaklı vatandaşlarımıza ilk önce mesaj gönderiliyor. Sonrasında bu kişilere telefonla ulaşılıyor. Ardından avukat arkadaşlarımızın ismi kullanılarak ve usule uygun olmayan bir dilekçenin fotoğrafını atmak gibi şekillerle vatandaşlara ulaşıyorlar. Örneğin; ‘18 bin TL’lik bir alacağımız söz konusudur. Eğer 4 bin 900 TL öderseniz dosyayı kapatırız aksi takdirde icra takibi başlatacağız’ gibi ifadelerle vatandaşlarımızı kandırıyorlar" dedi.

  NEREDEN ULAŞIYORLAR

  Sorunun birçok boyutu olduğuna dikkat çeken avukat Köstekçi, şöyle konuştu: "Birinci boyutu bu vatandaşların telefon numaralarına nasıl ve nereden ulaşılıyor? Bunun kargo şirketleri üzerinden ulaşılması söz konusu ise bu büyük bir skandal çünkü kargo şirketlerinin tamamı ulusal firmalardan oluşuyor. Bu firmaların tamamı 'Kişisel Verilerin Korunması Kanunu' kapsamında gerekli önlemleri alması gereken firmalar. Kanun kapsamında müşterilerin kimlik bilgilerinin, telefon bilgilerinin başka biriyle paylaşılması mümkün değil. Buna rağmen kargo şirketleri, alışveriş yapılan firma ya da onlarda oluşan bir güvenlik zaafiyeti sonrasında ele geçirilen bilgiler doğrultusunda söz konusu vatandaşlara gönderilen SMS’lerle vatandaşlar maalesef ki mağdur ediliyor. İkinci boyutu ise, vatandaşların dolandırıcılık hadisesi ile karşı karşıya kalmasıdır. Bunu avukatların isimlerinin kullanılması yöntemiyle uygulanması da ceza kanununun 158’inci maddesi gereğince 'nitelikli dolandırıcılık' suçuna giriyor. Bu durumla karşılaştığımızda savcılığa giderek suç duyurusunda bulunmamız gerekiyor."

  'SİZ ÖDEME YAPIN SONRA DAVA AÇARSINIZ'

  Dolandırıcıların SMS gönderdiği Elmas İçyer Çiriş ise “Ben birçok alışverişimi internet üzerinden yapıyorum. İlk başta SMS geldiğince az da olsa şüphe ettim. Ancak araştırınca bunun bir dolandırıcılık olduğunu fark ettim. Beni arayanlardan belge istedim ya da ismi geçen avukatla görüşmek istediğimi söyleyince avukatın işinin olduğunu şimdi görüşemeyeceğini söylediler. Ben de ‘Evrak göndermezseniz ödeme yapmayacağım’ dedim. Onlar da ‘Siz ödemeyi yapın. Zaten haklı konumdasınız. Sonrasında dava açabilir, ödemeniz geri alabilirsiniz’ dediler. Bu konu hakkında önce 155’i arayıp beni arayan numarayı şikâyet ettim. Ayrıca suç duyurusunda da bulunacağım. Bu tür bilgilerimizin nasıl ve nereden alındığını bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Dolandırıcıların yeni yöntemi; icra takibi SMS'i

  Dolandırıcıların yeni yöntemi; icra takibi SMS'i

  Bitlis Barosu avukatı Kadir Köstekçi, cep telefonlarından ulaştıkları kişilere, internetten yaptıkları alışverişler üzerinden 'Borcu zamanında ödemezseniz, icra takibi başlatacağız' deyip, 'hukuk bürosu' adı altında 'icra takibi' mesajı gönderen dolandırıcılara karşı uyarıda bulundu.

  Avukat Köstekçi, bugüne kadar birçok kişiyi mağdur eden dolandırıcılara karşı herkesin dikkatli olması gerektiğini, böyle durumla karşılaşıldığında hukuk bürosuna ya da avukata gidilmesinin en doğru yöntem olduğunu söyledi.

  Köstekçi, "Türkiye’de son zamanlarda vatandaşların bizlere çok sık getirdiği bir dolandırıcılık hadisesi var. Gerek yakınlarımızdan müvekkillerimizden ve gerekse vatandaşlarımızdan. İnternet üzerinden yapılan siparişlerin 'Tüketici Hakları Kanunu' gereğince cayma hakkı olduğu halde teslim alınmamasından kaynaklı vatandaşlarımıza ilk önce mesaj gönderilmesi, sonrasında telefonlarına ulaşılmasının ardından avukat arkadaşlarımızın ismini kullanmak ve usule uygun olmayan bir dilekçe resmi mesaj atmak gibi şekillerle vatandaşlara ulaşıyorlar. Örneğin; '18 bin TL’lik bir alacağımız söz konusudur eğer 4 bin 900 TL öderseniz dosyayı kapatırız aksi takdirde icra takibi başlatacağız’ gibi ifadelerle vatandaşlarımızı kandırıyorlar" dedi.

  "SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMAMIZ GEREKİYOR"

  Bu konunun birçok boyutu olduğuna dikkat çeken avukat Köstekçi, şöyle konuştu:

  "Birinci boyutu bu vatandaşların telefon numaralarına nasıl ve nereden ulaşılıyor? Bunun kargo şirketleri üzerinden ulaşılması söz konusu ise bu büyük bir skandal çünkü kargo şirketlerinin tamamı ulusal firmalarımızdan oluşuyor. Bu firmaların tamamı 'Kişisel Verilerin Korunması Kanunu' kapsamında gerekli önlemleri alması gereken firmalardır. Bu kanun kapsamında müşterilerin kimlik bilgilerinin, telefon bilgilerinin başka biriyle paylaşılması asla mümkün değildir. Bununla ilgili gerekli bilgilendirmeler yapılmış, ulusal firmalar da bu konuda gerekli eğitimlerini tamamlamıştır. Buna rağmen kargo şirketleri, alışveriş yapılan firma ya da onlarda oluşan bir güvenlik zaafiyeti sonrasında ele geçirilen bilgiler doğrultusunda söz konusu vatandaşlara gönderilen SMS’lerle vatandaşlar maalesef ki mağdur edilmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığımızda ilk yapacağımız iş 'Kişisel Verileri Koruma Kanunu' kapsamında vatandaşlarımızın gerekli şikayetlerde bulunmasıdır. 'Kişisel Verilen Korunması Kanunu' telefon ve kimlik bilgilerinin en yüksek düzeyde güvenlikle saklanmasını gerektirir. Bu bilgilerin sızdırılması halinde çok yüksek maddi cezalar uygulanır. İkinci boyutu ise, vatandaşların dolandırıcılık hadisesi ile karşı karşıya kalmasıdır. Bunu avukatların isimlerinin kullanılması yöntemiyle uygulanması da TCK’nın 158’inci maddesi gereğince 'nitelikli dolandırıcılık' suçuna girmektedir. Bu durumla karşılaştığımızda savcılığa giderek suç duyurusunda bulunmamız gerekiyor"

  ?'ARAŞTIRINCA DOLANDIRICILIK OLDUĞUNU FARK ETTİM'

  Dolandırıcıların SMS gönderdiği Elmas İçyer Çiriş ise “Ben birçok alışverişimi internet üzerinden yapıyorum. İlk başta SMS geldiğince küçük bir şüphe ettim ancak araştırınca bunun bir dolandırıcılık olduğunu fark ettim. Beni arayanlardan belge istedim ya da ismi geçen avukatla görüşmek istediğimi söyleyince avukatın işinin olduğunu şimdi görüşemeyeceğini söylediler. Ben de ‘Evrak göndermezseniz ödeme yapmayacağım’ dedim. Onlar da ‘Siz ödemeyi yapın. Zaten haklı konumdasınız. Sonrasında dava açabilir, ödemeniz geri alabilirsiniz’ dediler. Bu konu hakkında önce 155’i arayıp beni arayan numarayı şikayet ettim. Ayrıca suç duyurusunda da bulunacağım. Vatandaşlarımız bu tür konularda uyanık olmalıdırlar ancak bu tür bilgilerimizin nasıl ve nereden alındığını bilmiyorum" dedi. 

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  yaceller hukuk

  Cep telefonlarınıza gelen 'sahte icra' mesajlarına dikkat

  Cep telefonlarınıza gelen 'sahte icra' mesajlarına dikkat

  Kolay yoldan para kazanma uğruna dolandırıcılığı tercih eden şahıslar, vatandaşları tuzaklarına düşürüyor.

  Çeşitli yöntemler kullanan bu şahıslar, hemen hemen her gün en az bir kişiyi mağdur ediyor.

  En sık rastlanan yöntem ise telefon dolandırıcılığı.

  Dolandırıcıların son yalanında; 'Hukuk bürosu' adı altında gönderilen bir mesajda geçmiş dönemlerde alınıp, iade edildiği ve ödemesinin yapılmadığı öne sürülen bir saat siparişiyle karşılaşıldı. Bunun üzerine belirli bir miktarda para talep edildi ve ödenmemesi durumunda haciz gelebileceği bildirildi.

  Bizler de Ensonhaber olarak 'sahte icra takip işlemleri'ni ele aldık ve konuyla ilgili detaylı bilgi için Avukat Burak Önder ile iletişime geçtik.

  Avukat Burak Önder, konuya ilişkin sorularımıza şu yanıtları verdi:

  "Gerçek bir icra takip işlemi telefon ya da mesaj yoluyla iletilemiyor. Kanun, cebri icra yoluyla başlatılan takiplerin ancak insanlara tebligat yoluyla iletilebileceğini, şirketlerin ise ev tebligatı ile iletilebileceğini sınırlandırmış. Hakkınızda başlatılmış bir icra takip var ise mesaj veya arama yoluyla değil tebligat yoluyla ikamet adresine yapılabilir.

  Telefon dolandırıcılarının icra tuzağına dikkat! Mağdurlar neler yapabilir?

  Yapmamız gereken ilk şey bunun gerçek bir takip olup, olmadığını kontrol etmek. Bunun için en hızlı ve en rahat kullanabileceğimiz yöntem e-Devlet, insanlar e-Devlet'e giriş yaparak Adalet Bakanlığı'na bağlı olarak icra dosyalarını sorgulayabilme hakkına sahip. Giriş yaptıklarında haklarında bir takip olup olmadığını rahatlıkla öğrenebilirler.

  Borç iddiasında belirli bir miktar yoktur. İlamlı, ilamsız bir sürü icra takibi var ama bu şahısların kullandıkları yöntem ilamsız icra takibi dediğimiz takip yöntemi oluyur. Bu takipte herhangi bir belge veya evraka dayanmaksızın istediğiniz miktarda icra takibi başlatabilirsiniz. Fakat dolandırılma yöntemi olarak kullandıkları için miktarı düşük tutmaları, insanların rahatlıkla ödeyebilmeleri açısından avantaj sağlıyor bu yüzden de rakamlar düşük olarak tercih ediliyor.

  Cep telefonlarınıza gelen sahte icra mesajlarına dikkat #1

  Bu durumlarda dolandırıcılık suçu henüz işlenilmemiş oluyor. Bu suçun işlenebilmesi için basit bir araştırmayla bu durumun belirlenememesi, nitelikli bir yalan olması gerekiyor. İnsanlar e-Devlet'ine girdiğinde böyle bir borç olmadığını bildikleri takdirde ve ceplerinden para çıkmadığı durumunda suç vasfı henüz tamamlanmamış oluyor. Bu yüzden şikayetler karşışıksız kalacaktır.

  Kişisel verilerin korunması hakkında kanunda ne kadar yenilik yapılmış olsa da o verilerin çalınmasının önüne geçilemiyor. Aslında burada bizim kurumlarımıza daha çok şikayette bulunulması gerekiyor. Çünkü verilerinizin kimlerle paylaşılacağını öğrenme hakkınız bulunuyor. Bunların paylaşım izni verilmediği durumda paylaşılması durumunda ceza ile karşılaşmaları muhtemel oluyor. Fakat hangi kurumlarla hangi bilgilerin çalındığının bilinmemesi durumunda o kurumlara cezai işlem uygulanamıyor ve insanlarımız mağduriyetle karşı karşıya kalabiliyor.

  Olası bir durumda vatandaşların yapmaları gereken ilk şey ellerine tebligat geçmelerini beklemek. Tebligat geçtikten sonraki sürede 7 günlük itiraz süresi doluyor, bu süre dolmadan önce icra takibinin başlatıldığı icra dairesine böyle bir borcun olmadığına ilişkin sözel ve yazılı olarak itirazda bulunabilir. İtiraz sonrası karşı taraf ancak dava yoluyla takibe devam edebilir orada da haklılığı ispatlamak daha kolaydır.

  İtiraz edilmediği durumda karşımıza birçok seçenek çıkıyor. Bu durumda banka hesaplarınıza, evinize ve çalışmış olduğunuz iş yernize, maaşınıza haciz konulabilir. Yapılması gereken ilk şey icra takibinin durdurulması için dava açmaktır. Bu süreçte icranın durdurulması için mahkeme tarafından karar alınması gerekiyor. Karar alınmazsa karşı taraf icrasını takip edebileceği için bazı sorunlar yaşayabilir."

  YouTube üzerinden izlemek için tıklayın

  Cep telefonlarınıza gelen sahte icra mesajlarına dikkat #2

  Yazı kaynağı : www.ensonhaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap