Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yabancılar tanrılar ve canavarlar

  1 ziyaretçi

  yabancılar tanrılar ve canavarlar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Yabancılar, Tanrılar ve Canavarlar & Ötekiliği Yorumlamak - Richard Kearney | kitapyurdu.com

  Yabancılar, Tanrılar ve Canavarlar, Richard Kearney, Metis Yayınları

  Giriş: Yabancılar, Tanrılar ve Canavarlar, s. 15-19

  Bu hikâyenin başkişileri yabancılar, tanrılar ve canavarlar. Gözde uğrakları ise haritaların göstermediği, gemilerin demirlemediği, pusulaların şaştığı o fantazmal sınırlar. Sahipsiz bir ülke. Dünyanın bittiği yer. Rivayete göre, "vahşi şeylerin yaşadığı" uzak bir diyar. Bu öteki figürleri aklın zayıfladığı, fantazilerin yeşerdiği sınır bölgesinin sakinleridir.

  Yabancılar, tanrılar ve canavarlar, bizleri uçurumun kıyısına kadar getiren aşırılık deneyimlerini simgeler. Yerleşik kategorilerimizi çökertip yeniden düşünmemiz için kışkırtırlar bizi. Malumu meçhulle tehdit ettikleri için, korku ve titremeyle, ayrılırlar çoğu zaman. Cehenneme veya cennete sürülürler ya da insan topluluğundan kovulup yabancıların ülkesine gönderilirler.

  "Yabancı" figürü —xenos gibi çok eski bir kavramdan çağdaş bir kategori olan yabancı istilacıya kadar— genellikle kendilerini başkaları üzerinden veya başkalarıyla karşıtlıklarına...

  Yazı kaynağı : www.metiskitap.com

  yabancılar tanrılar ve canavarlar

  Eskiyeni

  Eskiyeni

  Öz

  Ötekilik kavramının inceliğine üzerinde duran Richard Kearney, bize içimizdeki yabancılık duygusunu veren şeyin aslında kendimize bir o kadar yakın olduğunu vurguluyor. Yani narsizmin had safhaya çıktığı yerde düşmanlıklar ve çatışmalar da çoğalmaktadır. Buradaki mesele, çatışma nereye kadar doğal, nerede yanlış bunun ayırdına varmak için birtakım yöntemler geliştirmektir. Yazar, bir çeşit diyakritik yorumbilgisi önermektedir. 

  Yazı kaynağı : dergipark.org.tr

  Yabancılar, Tanrılar ve Canavarlar

  Yabancılar, Tanrılar ve Canavarlar

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap