Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yabancı para zorunlu karşılık oranı nedir

  1 ziyaretçi

  yabancı para zorunlu karşılık oranı nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Yabancı para zorunlu karşılık oranları artırıldı

  Yabancı para zorunlu karşılık oranları artırıldı

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yabancı para zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gitti.

  Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre vadesiz, ihbarlı, 1 aya kadar, 3 aya kadar, 6 aya kadar ve 1 yıla kadar vadeli yabancı para cinsi zorunlu karşılık oranları yüzde 19’dan yüzde 21’e çıktı.

  1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli yabancı para cinsi zorunlu karşılık oranları da yüzde 13’ten yüzde 15’e yükseltildi.

  Söz konusu oranlar 19 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olacak.

  TCMB: Döviz cinsi karşılıkların 2,7 milyar dolar artması bekleniyor

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yaptığı ayrı açıklamada Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkânı azami oranının yüzde 20’den yüzde 10’a düşürüldüğünü belirtti. Söz konusu imkânın 1 Ekim 2021 tesis tarihinde sonlandırılacağı duyuruldu.

  TCMB alınan kararla, ilk aşamada Türk lirası cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin 13,2 milyar TL,
  döviz cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin yaklaşık 2,7 milyar dolar tutarında artmasının beklendiğini söyledi.

  Bunlarla birlikte 25 Haziran 2021 tarihinde yabancı para mevduat/katılım fonu hesaplarında bulunan ve bu tarihten sonra Türk lirası mevduat/katılım fonuna dönüşen tutarların zorunlu karşılık
  yükümlülüğünden muaf tutulmasına, Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara, bankacılık sistemindeki toplam mevduat/katılım fonu içinde Türk lirasının payını artırıcı yönde ilave faiz/nema uygulanmasına karar verildiği açıklandı. Bu değişikliklerin tesisinin 6 Ağustos 2021 tarihinde başlayacak olan 19 Temmuz 2021 yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacağı belirtildi.

  Düzenleme sinyali bankacılarla yapılan toplantıda gelmişti

  Daha önce Bloomberg HT'ye konuşan kaynaklar TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun bankacılarla yaptığı toplantıda döviz mevduatlarından Türk Lirası mevduatlara geçişi teşvik etmek için bankalara zorunlu karşılıklarda düzenlemeye gidebileceği mesajının verildiğini belirtmişti.

  Buna göre banka bazında müşterilerin tuttukları döviz tevdiat hesaplarından Türk lirası mevduatlara geçiş oranında kademeli olarak zorunlu karşılıklara daha fazla faiz ödenmesi değerlendiriliyordu.

  TCMB'nin bu konuda bankacılara Türk lirası cinsinden yeni, cazip enstrümanlar geliştirilmesi için çalışma yapılması yönünde mesajlar verdiği de ifade edilmişti.

  Yazı kaynağı : www.bloomberght.com

  Zorunlu Karşılık Oranlarına İlişkin Kararlar

  Zorunlu karşılıklar bir para politikası aracıdır. Merkez Bankası, 2010 yılının son çeyreğinden itibaren uygulamaya başladığı yeni strateji çerçevesinde, söz konusu dönemde enflasyon görünümünün olumlu seyretmesinin de sağladığı imkân dâhilinde, makro finansal risklerin azaltılabilmesine yönelik politikalar geliştirmiştir. Bu doğrultuda, temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo ihalelerine ek olarak zorunlu karşılıklar aktif bir şekilde kullanıma sokulmuştur.

  Zorunlu karşılığa tabi yükümlülükler iki haftada bir cuma günü itibarıyla hesaplanır. Bankaların tabi oldukları muhasebe standartları ve kayıt düzeni esas alınarak, yurt dışı şubelerinin yükümlülükleri dâhil, Merkez Bankasına, Hazineye, yurt içi bankalara ve uluslararası anlaşmayla kurulmuş olan bankaların Türkiye’deki merkez ve şubelerine olan yükümlülükleri hariç olmak üzere, aşağıda belirtilen bilanço kalemleri zorunlu karşılığa tabi Türk lirası ve yabancı para yükümlülüklerini oluşturur.

  a) Mevduat/katılım fonu (3/2/2007 tarihli ve 26423 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Mevduat ve Katılım Fonlarının Vadeleri ve Türleri Hakkında Tebliğ (Sayı:2007/1) kapsamındaki resmî kuruluşlar ile 7/3/2019 tarihli ve 810 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararıyla yürürlüğe giren Kamu Haznedarlığı Yönetmeliği kapsamındaki kurumlardan kabul edilenler hariç).
  b) Repo işlemlerinden sağlanan fonlar (Borsa İstanbul piyasalarından sağlananlar hariç).
  c) Kullanılan krediler (Hazine garantisiyle sağlananlar hariç).
  ç) İhraç edilen menkul kıymetler (net).
  d) Sermaye hesaplamasına dâhil edilmeyen borçlanma araçları.
  e) Yurt dışı merkeze yükümlülükler (net).
  f) Kredi kartı ödemelerinden borçlar. 
  g) Müstakrizlerin fonları.

  Bu yükümlülüklerin tabi olduğu zorunlu karşılık oranları aşağıdaki gibidir:

  Kaldıraç oranı Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ’de belirlenen oranların altına inen bankalar için zorunlu karşılık oranı Tebliğ’de belirlenen ilaveye tabidir.  

  Zorunlu karşılıkların tesisi, yükümlülük hesaplama tarihini izleyen iki hafta sonraki Cuma günü başlar ve 14 gün sürer. Zorunlu karşılıklar esasen, Türk lirası yükümlülükler için Türk lirası olarak, yabancı para yükümlülüklerde ise ABD doları cinsinden olan kısmı için ABD doları, kalan kısmı için ise ABD doları veya euro olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasındaki hesaplarda tesis edilmektedir.

  Ancak, Türk lirası yükümlülükler için tutulması gereken zorunlu karşılıkların; en fazla yüzde 10’u ABD doları ve/veya Euro cinsinden, en fazla yüzde 15’i standart altın cinsinden ve en fazla yüzde 15'i kaynağı yurtiçi yerleşiklerden toplanan işlenmiş veya hurda altın olan standart altın cinsinden aşağıdaki tabloda belirtilen dilimlere denk gelen karşılıkların hizalarında gösterilen katsayılar ile çarpılmak suretiyle bulunan toplam tutarı üzerinden bloke hesaplarda tesis edilebilir. Yabancı para yükümlülükler için tutulması gereken zorunlu karşılıkların kıymetli maden depo hesapları için tutulması gereken kısmının tamamına kadarı standart altın cinsinden bloke hesaplarda tesis edilebilir.

  Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara yüzde 13,5 oranında faiz/nema ödenir.

  Diğer taraftan, Basın Duyurusunda belirtildiği üzere tesisi 6/8/2021 tarihinde başlayan 19/7/2021 yükümlülük döneminden itibaren (dâhil);

  *Tesisi 6/8/2021 tarihinde başlayan 19/7/2021 yükümlülük döneminden itibaren (dâhil), Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkânı azami oranı yüzde 20'den yüzde 0'a düşürülmüş olup, yüzde 0 olarak belirlenmiş olan Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkânı azami oranı, tesisi 17/9/2021 tarihinde başlayacak olan 3/9/2021 yükümlülük dönemine kadar (dâhil) yüzde 10 olarak uygulanacaktır.

  Zorunlu Karşılıklar Hakkında 2013/15 Sayılı Tebliğ

  Zorunlu Karşılıklar Uygulama Talimatı

  Zorunlu Karşılık Oranları

  TL Zorunlu Karşılık Faiz Oranları

  Zorunlu Karşılık İstatistikleri

  Basın Duyuruları

  Yazı kaynağı : www.tcmb.gov.tr

  Merkez Bankası yabancı para zorunlu karşılık oranını artırdı

  Merkez Bankası yabancı para zorunlu karşılık oranını artırdı

  Merkez Bankası, yabancı para zorunlu karşılık oranlarında değişiklik yaptı.

  Resmi Gazete'de yayınlanan kararda, Merkez Bankası yabancı para zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artırdı.

  Vadesiz ve bir yıla kadar vadeli döviz hesapları için zorunlu karşılık oranı yüzde 23'e yükseldi.

  1 yıl ve 1 yıldan daha uzun döviz hesapları için zorunlu karşılık oranı yüzde 17 oldu.

  Zorunlu karşılık oranı; Mevduat kabul eden bankaların bu mevduatlara karşılık olarak TCMB’de bulundurmak zorunda oldukları mevduatların oranıdır ve bu oran TCMB tarafından kararlaştırılır. Zorunlu karşılıklar para politikasını uygulama aracı olarak kullanılabilir.

  Eğer bankalar atıl rezervlere sahip değilse, zorunlu karşılık oranı artırıldığında bankalar verdikleri kredileri geri çağırırlar ve bu durum para arzının azalmasına neden olur.

  Zorunlu karşılık oranı düşürüldüğünde ise zorunlu karşılıkların bir kısmı kullanılabilir rezerv şekline dönüşür, bu da bankaların kredi tabanını artırır. Bankaların kredi tabanın genişlemesi de para arzının artmasına neden olur.

  Zorunlu karşılık oranının arttırılması daralmacı para politikasına, oranın azaltılması ise genişlemeci para politikasına işaret eder.

  Merkez Bankası yabancı para zorunlu karşılık oranını artırdı #1,

  Yazı kaynağı : www.ensonhaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap