Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yağmur kar gibi doğa olayları atmosferde gerçekleşir

  1 ziyaretçi

  yağmur kar gibi doğa olayları atmosferde gerçekleşir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  2. Sınıf Hayat Bilgisi Doğa Olayları konu anlatımı

  2. Sınıf Hayat Bilgisi Doğa Olayları konu anlatımı

  Doğa olaylarının başrolünde Güneş bulunuyor. Yeryüzünde deniz, göl ve nehir gibi su kaynaklarını biliyorsunuz. Güneş’in etkisiyle buharlaşan su damlasının yolculuğu da böyle başlıyor.

   Su Damlasının Yolculuğu

   Güneş’in ne kadar yakıcı ve sıcak olduğunu biliyorsunuz. Güneş’in etkisiyle su damlacıkları buharlaşıyorlar. Buharlaşan su damlası gökyüzüne doğru yükseliyor. Gökyüzü yeryüzü gibi sıcak olmadığı için su buharı burada değişerek bulutları oluşturuyor. Gökyüzünde gördüğünüz bulutları işte bu su damlacıkları oluşturuyor.

   Bulutlar, aynı bardağın dolup taşması gibi, birikerek fazla su damlasını taşıyamıyor. Böylece de su damlaları soğuğun da etkisiyle yağmur olarak yeryüzüne geri iniyorlar. Mevsim Kış’sa hava daha da soğuk olacağı için, Gökyüzü derin dondurucu gibi olacaktır. Su damlaları bulutlardan aşağı inerken soğuk havada donarak oynamayı çok sevdiğiniz kar haline geliyorlar.

   Bazen bu su damlacıkları bir araya gelerek aşırı donup, buz halini alıyorlar. Buna da dolu deniliyor. Dolular, güvercin yumurtası büyüklüğünde beyaz taşa benziyorlar. Bazı dolular küçük olup, sadece yere düşerken sesini duyuyorsunuz. Fakat bazı dolular ceviz büyüklüğünde olabildiğinden çarptıkları yerlere zarar verebiliyorlar. Bu nedenle dolu yağarken kendinizi korumaya dikkat etmelisiniz.

   Bazı durumlarda da su damlaları yeryüzüne yağmur, kar veya dolu olarak inmiyorlar. Dağların zirvelerinde gördüğünüz beyaz bulutlara sis deniliyor. Su buharlarından oluşan bulutlar hava akımı nedeniyle yeryüzüne iniyor. Her tarafın dumana bürünmüş hali gibi göründüğü bu duruma sis deniliyor. Sis yoğun olduğunda trafikte veya yürürken çok dikkatli olmalısınız.

   Hava Olayları

   Doğada gerçekleşen, yağmur, kar, dolu, sis ve rüzgâr gibi olaylara hava olayları deniliyor. Bunlar doğanın düzeninde olduğu kaçınılmazlar. Siz sadece bunların ne olduğunu, etkilerini ve korunma yollarını bilmeniz önemlidir.

   Yağmur; Bulutlardaki su buharlarının, yeryüzüne su damlacıkları olarak tekrar düşmesine deniliyor. Yağmurun bütün canlılar için ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Yağmur yağmazsa, barajlar su dolmaz, çiftçinin ektiği ürünler yetişmez ve kurur. Su olmadığı zaman da bütün canlılar sıkıntı yaşar.

   Kar; Bulutlarda artan su damlacıkları yeryüzüne düşerken soğuk hava tabakasında kristalleşip, kar halini alıyorlar. Kışın dışarı çıktığınızda yeryüzünün beyaz bir örtü ile kaplandığını görüyorsunuz.

   Dolu; Bulutların içindeki su buharları, sıcak ve kuru havanın gelmesiyle aniden donarak doluyu oluşturuyorlar. Böylece yeryüzüne yağmur veya kar olarak değil de minik bir buz kütlesi olarak düşüyorlar.

   Sis; Hava akımı nedeniyle bazı bulutlar daha aşağılara inerler. Burada hava daha sıcak olduğu için bulut içindeki su buharları kristalleşip, sisi oluşturuyorlar. Sis bulunduğu ortamı kapladığı için bazen attığınız adımı bile göremiyorsunuz.

   Rüzgâr; Öncelikli olarak şunu bilmelisiniz. Gökyüzü, yeryüzüne oranla daima daha soğuktur. Bu nedenle sıcak hava yukarı doğru çıktığında soğuk havayla karşılaşıyor. Bu durumda sıcak hava ile soğuk hava yer değiştirerek rüzgâr dediğimiz hava akımını oluşturuyor. Hava akımının şiddetine göre rüzgârda farklı güçlerde esiyor.

   Örneğin hafif esip, saçlarınızı hareket ettirdiğinde buna yel deniliyor. Fakat çok güçlü esip, çatıları bile söktüğünde de buna fırtına deniliyor.

   Doğal Afetler

   Bazı doğa olayları, bütün canlıları ve yeryüzünü olumsuz olarak etkileyip, büyük hasarlar verebiliyorlar. Hatta can ve mal kaybına bile neden olabiliyorlar. Böyle doğa olaylarına doğal afet deniliyor. Bu doğal afetlerin en büyüğü depremdir. Depremi önleyemezsiniz fakat önlemini alabilirsiniz.

   Depremden sonra sel de büyük zararlara yol açabiliyor. Aşırı yağan yağmur sonucunda, seller oluşuyor. Bunun sonucunda da hem can hem de mal kayıpları yaşanabiliyor.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  DÜNYA’NIN ATMOSFERİ VE KATMANLARI

  DÜNYA’NIN ATMOSFERİ VE KATMANLARI

  Tek Atmosfer, Birçok Katman

  Dünya'nın atmosferi altı farklı katmana sahiptir.

  Troposfer
  Dünya yüzeyine en yakın olan troposferdir. “Tropos” değişim demektir. Bu katman adını, atmosferimizin bu bölümünde sürekli değişen ve gazları karıştıran hava koşullarından alır.

  Troposfer, Dünya'da nerede olduğunuza bağlı olarak 8 ile 14 kilometre arasında bir kalınlığa sahiptir. Kuzey ve Güney Kutbu'nda en incedir.

  Bu katmanda soluduğumuz hava ve gökyüzündeki bulutlar bulunur. Bu en alt katmanda hava en yoğundur. Aslında, troposfer, tüm atmosferin kütlesinin dörtte üçünü içerir. Buradaki hava %78 nitrojen ve %21 oksijendir. Son %1 ise argon, su buharı ve karbondioksitten oluşur.

  Yüzünüzde rüzgarı hissettiğinizde, gökyüzündeki bulutları gördüğünüzde ve kuşların uçuş sırasında kanat çırpışını seyrettiğinizde, troposferi deneyimlersiniz. 

  Stratosfer
  Troposferin üstünde ve mezosferin altında stratosfer bulunur. “Strat” katman anlamına gelir. Atmosferimizin bu katmanının da kendi alt katmanları vardır. Burada havayı karıştıracak fırtına veya türbülans yoktur, bu nedenle altta soğuk, ağır bir hava; üstte ise ılık, hafif bir hava vardır. Bu durum yaşadığımız yer olan troposferde katmanların çalışma biçiminin tam tersidir. Stratosferde bir dağa tırmanacak olsaydınız, alışık olduğumuz şekilde giyinmek yerine, kalın kıyafetlerinizi tepeye yaklaştıkça çıkarmanız gerekirdi.

  Bu katman 35 kilometre kalınlığındadır. Stratosfer, çok önemli ozon tabakasının bulunduğu yerdir. Ozon tabakası bizi Güneş’ten gelen ultraviyole ışınlarından (UV) korumaya yardımcı olur. Aslında ozon tabakası, Güneş’in bize gönderdiği UV ışınların çoğunu emer. Yaşam, bu koruma katmanı olmadan mümkün olmazdı.
   

  Mezosfer
  Mezosfer, termosfer ile stratosfer arasında yer alır. "Mezo" orta anlamına gelir ve bu tüm gazların karıştığı en yüksek katmandır. Mezosfer 35 kilometre kalınlığındadır. Hava incedir, bu yüzden mezosferde nefes alamazsınız. Ancak bu katmanda, termosferde olduğundan daha fazla gaz vardır.

  Hiç göktaşlarının yanarak iz bıraktığı bir meteor yağmuru gördünüz mü? Bazı insanlar bu meteor yağmurlarını kayan yıldız zannederler. Tabi ki bu doğru değildir. Atmosferimize giren meteorlar mezosferde yanar. Ekzosfer ve termosfer katmanlarda fazla hava olmadığı için meteorlar çok fazla sorun yaşamadan bu katmanlardan geçerler. Ancak mezosfere çarptıklarında sürtünmeye ve ısı oluşturmaya yetecek kadar gaz vardır.
   

  Termosfer
  Termosfer, ekzosfer ile mezosfer arasında yer alır. "Termo" ısı anlamına gelir ve bu katmandaki sıcaklık 2000C dereceye kadar ulaşabilir. Yine de termosferde vakit geçirecek olsaydınız çok soğuk hissederdiniz çünkü bu katman ısıyı size iletecek yeterli gaz molekülüne sahip değildir. Bu aynı zamanda ses dalgalarının geçmesi için de yeterli molekül olmadığı anlamına gelir. Dünya atmosferinin bu katmanı yaklaşık 513 kilometre kalınlığındadır. Atmosferin iç katmanlarından çok daha kalındır, ancak ekzosfer kadar kalın değildir. Termosfer, Dünya'nın etrafında dolanan Uluslararası Uzay İstasyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Burası aynı zamanda düşük Dünya yörüngesindeki uyduları bulacağınız yerdir.
   

  İyonosfer
  İyonosfer ilginç bir katmandır. Mezosfer, termosfer ve ekzosfer ile örtüştüğü yerler vardır. Atmosferin çok aktif bir parçasıdır ve güneşten aldığı enerjiye bağlı olarak büyür ve küçülür. Adı, bu katmanlardaki gazların Güneş’ten gelen ışınımlar tarafından uyarılması ile oluşmuş elektrik yükü olan iyonlardan gelmektedir. İyonosferin parçaları, Dünya'nın manyetosferi ile örtüşür. Bu, Dünya'nın etrafındaki yüklü parçacıkların Dünya'nın manyetik alanını hissettiği alandır. İyonosferde, yüklü parçacıklar hem Dünya'nın hem de Güneş’in manyetik alanlarından etkilenir. Auroraların gerçekleştiği yer burasıdır. Bunlar, bazen Dünya'nın kutup bölgelerine yakın yerlerde görünen parlak, güzel ışık şeritleridir. Güneş’ten gelen yüksek enerjili parçacıkların atmosferimizin bu katmanındaki atomlarla etkileşime girmesinden kaynaklanır.
   

  Ekzosfer
  Ekzosfer, atmosferimizin en dış tabakasıdır. "Ekzo" dış anlamına gelir. Ekzosfer, atmosferimizin en uç noktasıdır. Bu katman atmosferin geri kalanını uzaydan ayırır. Yaklaşık 10.000 kilometre kalınlığındadır. Neredeyse Dünya'nın kendisi kadar geniştir. Bu demektir ki uzaya çıkmak için Dünya'dan gerçekten uzakta olmanız gerekiyor. Ekzosfer, hidrojen ve helyum gibi gazlara sahiptir fakat bunlar çok yayılmışlardır. Arada çok fazla boşluk vardır. Nefes alacak hava yoktur ve çok soğuktur.

  Kaynak: NASA

  Yazı kaynağı : tua.gov.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap