Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yüzyılın adamı seçilen bilim insanımız kimdir

  1 ziyaretçi

  yüzyılın adamı seçilen bilim insanımız kimdir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Prof. Dr. Gazi Yaşargil'in Beyin Cerrahisi Alanında Yüzyılın Adamı Seçilmesi

  T.C. Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İnternet Sayfası

  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06560 Beştepe - Ankara

  Tel: 0 (312) 525 55 55 Faks: 0 (312) 525 58 31

  Yazı kaynağı : www.tccb.gov.tr

  “Yüzyılın Adamı”ndan beyinsel tespitler

  “Yüzyılın Adamı”ndan beyinsel tespitler

  Mikrocerrahinin nöroşirürji alanında kullanılabileceğini keşfeden, epilepsi ve beyin tümörlerinin tedavisinde yeni yöntemler bulan, beyin ameliyatlarına mikroskobu getiren ve çalışmalarıyla dünya tıp tarihine geçen Türk Doktor Yaşargil, beyin hakkında bilinen ve bilinmeyenleri anlattı.

  Beyin tümörlerinin arttığı yönündeki iddiaları değerlendiren Yaşargil, eskiden hastalıkları anlamanın çok zor olduğunu, günümüzde ise baş dönmesi, ağrı, hafıza bozukluğu gibi sebeplerle her geçen gün daha fazla hasta geldiğini, halkın artık hastalıkları araştırdığını söyledi.  Son yıllarda doktorlara başvuruların en büyük nedenlerinden birinin de hafıza şikayetleri olduğuna değinen Gazi Yaşargil, şöyle konuştu: "Herkes hafızasından şikayet eder, kimse nasıl yetiştirir bilmez. O konunun uzmanları var. Hatırlamak istediğiniz şeyi bir şekle ya da renge bağlayabilirsiniz çağrışım yapması için. Bu konuyu terapistlerle görüşebilirsiniz. 'Birden bire hafızam bozuldu' diyorlar. Sebep şu da olabilir, çok enformasyon var, düşünün televizyonlarda her akşam kaç kanal seyrediliyor, insanın hafızasında kalmıyor. Bir kitabı ciddi bir şekilde okursanız o kalır."

  Beynimizin kapasitesi ve aşk hali

  Beynin yüzde kaçının kullanıldığına ilişkin tartışmaların olduğunu ve ancak yüzde 10'unun çalıştığına dair söylentilere işaret eden Yaşargil, "Yüzde 10 ne demek, nereden biliyorsunuz, ne derece ayığız ve kendimizi yetiştirebiliriz ki böyle bir iddiada bulunuyoruz" değerlendirmesini yaptı.

  En lezzetli yemek tarifleri burada

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Prof. Yaşargil yüzyılın adamı

  Prof. Yaşargil yüzyılın adamı

  Amerikan Beyin Cerrahları Birliği, dünyaca ünlü beyin cerrahı Prof. Dr. Gazi Yaşargil'i ‘yüzyılın adamı’ seçti. Birliğin önemli ve saygın yayın organı ‘Neurosurgery’ de kasım ayı sayısına ünlü Türk doktorunu kapak yaptı. Dergi, Prof. Dr. Gazi Yaşargil için 81 sayfa ayırdı. Prof. Yaşargil'in biyografisine ve beyin cerrahisinde öncü sayılan yeniliklerin de aralarında bulunduğu çalışmalarına yer verilen dergide dünyaca ünlü beyin cerrahları ‘maestro’dan, övgü ve saygıyla söz ettiler.

  Amerikan Beyin Cerrahları Birliği, 2 ay önce yaptığı son kongresinde Prof. Dr. Harvey Cushing'i 1900-1949 dönemi, Prof. Dr. Gazi Yaşargil'de yüzyılın ikinci yarısı için ‘yüzyılın adamı’ olarak belirledi. Beyin cerrahlarının önemli bilimsel yayın organı olan Neurosurgery'in editörü Michael L. J. Apuzzo, derginin başyazısında, Prof. Dr. Gazi Yaşargil'in 1950 sonrası yüzyılın bilim adaylığına gösterilen 140 kişi arasından seçildiğini söyledi. Dergide yeralan yazılarda Prof. Dr. Gazi Yaşargil'in, beyin cerrahisine (nöroşirürji) mikroskobu sokarak özellikle beyin damarlarındaki anevrizmaların (balonlaşmanın) ameliyatında çığır açtığı anlatıldı. Araştırmacı yönünü sürekli ortaya koyan Prof. Dr. Yaşargil'in ayrıca ameliyatlarda kullanılmak üzere geliştirdiği teknik ve cihazlardan da söz edildi. Prof. Dr. Yaşargil, beyin loplarını açmada kızının adını verdiği ‘Otomatik Leyla Ekartörü’ ve ‘Yaşargil Anevrizma Kliplerini’ dizayn etmişti

  ONA BORÇLUYUZ

  İçinde bulunduğumuz yüzyılda beyin ve sinir cerrahisi konusunda çok büyük gelişmeler kaydedildiğini belirten Apuzzo yazısında, ‘‘Bütün bu yüzyılı ikiye ayırarak inceledik. 1900-1942 ve 1951-1999. Derginin yayın kurulu bu 2 dönem için 2 ayrı önemli isim aradı. 2 yarı yüzyıl için toplam 340 isim belirlendi. Bu kişilerin seçiminde sadece bilimsel veriler değil hümanistik bir perspektiften bakıldı’’ dedi.

  ‘‘Gazi Yaşargil bizim aramızda yürüyen bir devdi’’ diyen Apuzzo, beyin ve sinir cerrahisinin, şu anda içinde bulunduğu durumu Harvey Cushing ile Gazi Yaşargil'e borçlu olduğunu söyledi. Apuzzo, Cushing ve Yaşargil'in beyin ve sinir cerahisinin bilimini ve sanatını kökten değiştirdiğini ifade etti. 74 yaşındaki Prof. Dr. Gazi Yaşargil meslek yaşamını ABD'de Arkansas Tıp Bilimleri Üniversitesi'nde sürdürüyor. Beyin dokusu ve damarsal yapıların ameliyatları konusunda çok sayıda yayını bulunan ve çeşitli ülkelerden binlerce doktora eğitim veren Prof. Dr. Gazi Yaşargil'in bilimsel makalelerinden bugüne yaklaşık 5 bin alıntı yapıldığı belirtiliyor.

  23 yılda 3 bin hekim yetiştirdi

  Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 6 Temmuz 1925'de doğan Yaşargil, ilk ve orta okulu Ankara'da bitirdi.

  1943'de Ankara Erkek Lisesi'nden mezun olduktan sonra tıp eğitimi için Almanya'ya gitti. Jena Thüringen Friedrich Schiller Üniversitesi'nde başladığı tıp eğitimine, İkinci Dünya Savaşı'nın son yıllarında İsviçre Basel'deki fakültede devam etti. 1949'da buradan mezun olduktan sonra nöropsikiyatri, dahiliye ve genel cerrahi asistanlığı yaptı. 1953'de Zürih'de

  Prof. Dr. Hugo Krayenbühl'ün

  yanında beyin cerrahisi çalışmaya başladı. 1953-64 yılları arasında çalışmalarını beyin damarları ve anjiyografisi üzerinde yoğunlaştırdı. 1965 yılında ABD'de

  mikrovasküler laboratuvarında çalışmaya başladı. 14 aylık dönem boyunca, mikroskop altında beyin damarlarına müdehale olanaklarını araştırdı. 1967'de Zürih'e döndü ve mikro cerrahi tekniklerini ameliyatlarında uygulamaya başladı ve başarılı

  oldu. Çalışmalarını sürdürdüğü

  Beyin Araştırma Enstitüsü'nde dünyanın her yerinden gelen

  beyin cerrahlarını eğitti. 25 yılda yaklaşık 3 bin hekim verdiği eğitimlerden yararlandı. 1973 yılında ordinaryüs oldu. 1992'ye kadar klinik şefliği yaptı. 1993'de emekli oldu. Çalışmalarını ABD Arkansas'da sürdürüyor.

  Argoyu uzak denizler ve alkol getirmiş

  MARMARA Üniversitesi Türkiyat Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin düzenlediği ‘Türk Kültüründe Ayrıntılar’ toplantılarında, bu kez ‘argo’ masaya yatırıldı. Açılışta konuşan Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali, Türkçe argonun Kasımpaşa ve Tophane'yle ilintili olduğunu belirtti. Gürsoy-Naskali, 2 semtin de geçmişte denizlere açılan ve uzaklardan gelen denizcileri ağırladığına dikkat çekti. Bu arada Devlet Konservatuvarı öğrencileri, konuya uygun olması için konserlerine ‘Karakolda Ayna Var’ türküsüyle başladılar.

  Özcan Köknel kolunu kırdı

  Prof. Dr. Özcan Köknel, kırık koluyla kürsüye geldi. Bir kolu gömleğinin içinde duran Köknel, izleyicilere ‘Merak etmeyin, konuya uygun olsun diye ‘külhanbeyi' kılığında gelmedim. Dün, İstanbul'un bilinen çukurlarından birine takılarak, kolumu kırdım’’ diyerek, hem espri yaptı, hem başına geleni anlattı.

  Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap