Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  yüksek lisans için gerekenler

  1 ziyaretçi

  yüksek lisans için gerekenler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Yüksek Lisans Nedir ? Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans

  Yüksek Lisans Başvuru Koşulları, Başvuru Şartları

  Yüksek Lisans Başvuru Koşulları, Başvuru Şartları

  Yüksek Lisans Başvuru Şartları ve Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

  Yüksek Lisans başvuru şartları için öncelikle belirtilmesi gereken yüksek lisans başvurusu yapmak için lisans diplomanızı almış olmanız gerekiyor. Üniversitelerin istedikleri belgeler birbirinden farklılık gösterse de temel olarak istenilen belgeler ve gerekli koşullar aşağıdaki gibidir (Tezsiz programlarda ALES şartı aranmıyor):

  ALES Sonuç Belgesi

  Bazı üniversiteler GRE (Graduate Record Examination) ve GMAT (Graduate Management Admission Test) sonuçlarını da  kabul etmekteler.
  Eğer bir tezli yüksek lisans programına başvuracaksanız ALES sonuç belgesinin aslı veya aslına uygun bir kopyası (Noter Onaylı) dosyanızda yer almalı. Tezsiz yüksek lisans düşünüyorsanız ALES’e girmeniz gerekmez. Tezsiz yüksek lisans için ALES şartı kaldırılmıştır.

  YÖK tarafından başvuru için belirlenmiş en düşük puan 55 olarak belirlenmiştir. (MADDE 2- a) (Değişik: RG-02/06/2007-26540)Fakat enstitüler farklı minimum puanlar belirleyebilir. Başvuru yapacağınız program için gerekli ALES puanınızı ilgili enstitüden öğrenebilirsiniz.  (Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği’ni Görmek İçin Tıklayın)

  Lisans Diploması

  Diplomanızın ya da geçici mezuniyet belgenizin noter onaylı örnekleri ile orjinallerini bir arada bulundurmanız gerekmektedir. Başvuru esnasında orjinallerini de görmek isteyebilirler. Bazı üniversitelerde orjinalini yanınızda götürürseniz kopyasının noter onaylı olmasına gerek kalmıyor.

  Başvuru yaptığınız an itibariyle mezun değilseniz fakat başvuru yaptığınız programın ilk eğitim döneminden önce mezun olabilecek durumdaysanız mezun olabileceğinize dair belgeyle de başvurabilirsiniz. Ancak mezuniyet belgesini sunmadığınız sürece kesin kayıt yaptıramazsınız.

  Yurt dışı bir üniversiteden mezunsanız Denklik Yönetmeliği‘ni inceleyebilirsiniz.

  Transkript  (Not Durum Çizelgesi)

  Bazı üniversiteler kendi not sistemine dönüştürülmüş not ortalamasını görmek isteyebilirler. Örneğin eğer üniversite not ortalamasını yüzlük sistemde değerlendiriyorsa mezuniyet ortalamasının transkriptüzerinde yüzlük sisteme dönüştürülerek belirtilmiş olması gerekmektedir.

  Mezun durumda değilseniz mevcut transkript notlarınızla başvurabilirsiniz. Bazı üniversiteler transkript belgesini resimli istemekteler.  Zaman ve emek kaybı yaşamamak için başvuruya gitmeden tam olarak hangi belgelerin hangi formatta istendiğinden emin olun.

  Başvuru Formu

  (Bazı enstitüler web sitelerinde örnek forumlar yayınlar ve bunların doldurulmasını isterler)

  Örnek:

  Özgeçmiş

  DEVAMI İÇİN BİR SONRAKİ SAYFA:

  Yazı kaynağı : yukseklisans.com.tr

  Yüksek Lisans Hakkında Her Şey

  Yüksek lisans nasıl yapılır? Yüksek lisans başvuru şartları nelerdir?

  Yüksek lisans nasıl yapılır? Yüksek lisans başvuru şartları nelerdir?

  EĞİTİM DİLİ NEDİR?

  Programa göre Türkçe ve İngilizce olarak değişiyor.

  BAŞVURULAR NE ZAMAN YAPILIR?

  Kontenjanlar üniversitelerin kendi internet sitelerinde güz ve bahar dönemi olmak üzere yılda 2 defa ilan ediliyor. Başvuru şartlarını sağlayan aday üniversitelere bireysel ya da internet yoluyla bizzat başvuruda bulunuyor.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yüksek lisans nedir? Yüksek lisans nasıl yapılır?

  Yüksek lisans nedir? Yüksek lisans nasıl yapılır?

  YDS sınavı ile başvuru yapmayı düşündüğünüze göre Türkiye’de yüksek lisans yapmayı düşünüyorsunuz. Öncelikle nerede yüksek lisans yapmayı karar vermelisiniz. Hangi üniversiteye karar verirseniz, o üniversitedeki ilgili enstitünün internet adresinde yazılan duyuruları takip etmelisiniz.

  Başvuru şartları ve gerekli belgeler üniversiteden üniversiteye değiştiğini unutmayın!

  Bildiğim kadarıyla 2020-Bahar dönemi başvuruları başlayan hatta sona ermekte olan üniversiteler var. Bu yüzden ilgilendiğiniz üniversitenin duyurularını bir an önce inceleyin.

  Eğer ki YDS sonucunuzun açıklanması başvuru tarihinden sonraya kalıyorsa ve enstitü de kabul ediyorsa özel öğrenci olarak başvuru yapabilirsiniz. Bunun için enstitü ile irtibata geçerseniz konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

  Başvurunuz kabul edilirse, yazılı/sözlü sınav yapılacaktır. Bunun için size bilgilendirme yapılmayabilir. O yüzden duyuruları takip etmeniz yararınıza olacaktır.

  Yazı kaynağı : www.kampusula.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap