Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  virüsler substrat düzeyinde fosforilasyon yapar mı

  1 ziyaretçi

  virüsler substrat düzeyinde fosforilasyon yapar mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Fosforilasyon Nedir? Nerede Gerçekleşir? Fosforilasyon Tepkimesi Tüm Canlılarda Ortak Mıdır?

  Fosforilasyon Nedir? Nerede Gerçekleşir? Fosforilasyon Tepkimesi Tüm Canlılarda Ortak Mıdır?

  Organik yapılı bir molekülün yapısına ve fosfat grubunun bağlanmasına ise, fosforilasyon ismi verilir. Fosforilasyon her canlıda görülür. Glikoliz reaksiyonları sırasında substrat düzeyinde fosforilasyon olayı gerçekleşir.

  Fosforilasyon Nedir?

  Fosforilasyon ATP üretilmesi anlamına gelir. ATP olarak da bilinen fosforilasyon "adenozin trifosfat" teriminin kısaltılmış halidir. Üretmek için de hücrelere ihtiyacı vardır. AMP ya da ADP'ye fosfatın eklenmesi sonucunda ATP sentezinin gerçekleşmesine denir. Fosforilasyon, tüm canlılarda ortak bir şekilde görülür ama belirli özellikler çevresinde her canlıda farklı bir şekilde görülür.

  Substrat düzeyindeki fosforilasyon ile tüm canlılarda her şekilde görülür ama diğer fosforilasyon türleri için uyulması gereken bazı şartlar bulunur. Örneğin, oksidatif fosforilasyonun gerçekleşmesi için oksijen ile tepkime içine girmesi gerekir.

  Fosforilasyon Nerede Gerçekleşir?

  Fosforilasyon, tüm canlılarda görülür. Glikoliz reaksiyonları ile substrat düzeyinde fosforilasyon ortaya çıkar. Glikoliz oksijenli ve oksijensiz tüm solunumlu canlılarda ortak olan aktivasyondur. Her canlı yaşamsal faaliyetleri için solunum yapmak zorundadır. Bunun için substrat düzeyinde fosforilasyon canlılarda ortak bir şekilde ortaya çıkan bir süreçtir.

  Fosforilasyon Tepkimesi Tüm Canlılarda Ortak mıdır?

  Fosforilasyon tepkimesi her canlıda orta olarak gerçekleşen bir süreçtir. Tüm canlılarda ortak olarak fosforilasyon ortaya çıkabilir. Bunun için bazı şartların oluşması gerekir. Çünkü her grup fosforilasyon için aynı şartlar karşılanmaz. Örneğin, bazı çeşitlerinin ortak tepkimeye girebilmesi için oksijen gereklidir.

  Biyoloji biliminin en önemli kavramları arasında yer alan ve sıkça karşımıza çıkan fosforilasyonun ortak özellikleri şu şekilde sıralanabilir. Fosfat gurubuna organik molekül bağlanması sonucunda ortaya çıkan bu gibi durumda ATP sentezi ortaya çıkabilir. Bu da yaşam için canlıların olmazsa olmaz kriterlerinden birisi arasında yer alır.

  Fosforilasyon terimi, dört şekilde görülür. Kısacası Fosforilasyon çeşitleri ise, kemofosforilasyon, Oksidatif, Substrat düzeyinde fosforilasyon ve Fotofosforilasyondur.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  kloroplastta substrat düzeyinde fosforilasyon yapılır mı?

  kloroplastta substrat düzeyinde fosforilasyon yapılır mı?

  Göster

  Google Twitter Facebook

  Yükleniyor

  Yazı kaynağı : evrimagaci.org

  Substrat Düzeyinde Fosforilasyon Nedir Ve Nerede Gerçekleşir?

  Substrat Düzeyinde Fosforilasyon Nedir Ve Nerede Gerçekleşir?

  Organik yapılı molekülün yapısına ve fosfat grubunun bağlanmasına fosforilasyon denilmektedir. Her canlılarda görülen fosforilasyon glikoz reaksiyonları esnasında substrat düzeyinde fosforilasyon olayını gerçekleştirir.

   Substrat Düzeyinde Fosforilasyon Nedir?

   ATP üretilmesine fosforilasyon adı verilmektedir. ATP adı verilen fosforilasyon açılımı Adenozin trifosfat olmaktadır. Üretim yapabilmek için hücrelere ihtiyaç duymaktadır. Fosforilasyon tüm canlılarda ortak bir şekilde görülse de bazı özellikler bakımından canlılarda farklı şekillerde görülmektedir.

   Substrat düzeyindeki fosfarilasyon tüm canlılarda görülmektedir. Fakat diğer fosfarilasyon türleri için uyulması gereken bazı özellikler de bulunmaktadır. Oksidatif fosforilasyonun gerçekleşebilmesi için oksijen ile tepkiye girmesi buna bir örnek olabilir.

   Substrat Düzeyinde Fosforilasyon Nerede Gerçekleşir?

   Fosforilasyon tüm canlılarda görülmektedir. Substrat düzeyindeki fosforilasyon ile glikoliz oksijenli ortaya çıkmaktadır. Glikoliz oksijensiz ve oksijenli tüm solunumlu canlılarda görülmektedir. Her canlı hayatını devam ettirebilmek için solunum yapmaktadır. Bu nedenle de substrat düzeyinde fosforilasyon canlılarda ortak bir şekilde ortaya çıkan bir süreç olmaktadır.

   Tüm canlılarda ortak bir şekilde fosforilasyon görülmektedir. Fakat bunun için bazı şartlar bulunmaktadır. Her grup canlı fosforilasyon için aynı şartları taşımamaktadır. 

   Biyoloji biliminin en önemli konularından olan fosforilasyonun bazı ortak özellikleri bulunmaktadır. Bunun en önemlisi fosfat grubuna organik molekül bağlanması sonucunda ortaya çıkan bu durum dışında ATP sentezi de ortaya çıkar. Bu durum canlıların olmazsa olmaz kriterlerinden birisidir. 

   Fosforilasyon dört farklı şekilde görülmektedir. Fosforilasyon çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

   - Kemofosforilasyon

   - Oksidatif

   - Substrat düzeyinde fosforilasyon

   - Fotofosforilasyon

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap