Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  vergi affı 2023 ne zaman yürürlüğe girecek

  1 ziyaretçi

  vergi affı 2023 ne zaman yürürlüğe girecek bilgi90'dan bulabilirsiniz

  2023 vergi affı ne zaman çıkacak? Vergi borcu yapılandırma 2023 ne zaman?

  2023 vergi affı ne zaman çıkacak? Vergi borcu yapılandırma 2023 ne zaman?

  2023 vergi affı ne zaman çıkacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından vergi borcu affı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kamu borçlarında yapılandırılmaya gidileceğini söyleyen Erdoğan’ın belirttiği kanun teklifine; vergi borçlarına af, sigorta primi, idari para cezalarının silinmesi, KYK borçları, belediyelere olan emlak vergisi borçları, elektrik, su borçları da dahil. Bu borç yapılandırma paketi ile birlikte, vergi, prim yükü kalkacak ve kamu kurum ve kuruluşlara ait olan tüm borçların cezası silinecek. Peki, Vergi borcu yapılandırma 2023 ne zaman?

  2023 VERGİ AFFI NE ZAMAN ÇIKACAK?

  23 Ocak 2023 tarihinde 3 saat süren Kabine Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, vergi borçları affı ile ilgili bir kanun teklifi hazırladıklarını duyurdu. Bu teklifin yasalaşması halinde birçok kamu kurum ve kuruluşunda oluşan alacaklarda yapılandırılmış olacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca yapılacak düzenleme; vergi daireleri, SGK, gümrük müdürlükleri, belediyeler, il özel idareleri, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları gibi kurumların alacaklarını içeriyor.

  Erdoğan yaptığı açıklamada, “Yapacağımız düzenlemeyle, tüm bu borçları belirli bir oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkânı getiriyoruz. Davalı vergi ve prim dosyaları da bu kapsamda olacak.” dedi.

  Vergi affı yapılandırma teklifi ile vergi dairelerine olan 21 Aralık 2022 tarihinde önceye ait 2 bin TL’yi aşmayan borçların cezalarından vazgeçiliyor.

  Vergi affı ile ilgili kanun teklifi hazırlandı. Bu teklifin ne zaman Meclis’e sunulacağı ve ne zaman yürürlüğe gireceği ise henüz bilinmiyor.

  VERGİ BORCU YAPILANDIRMA 2023 NE ZAMAN?

  Borç yapılandırma paketi, 23 Ocak 2023 pazartesi günü gerçekleşen Kabine Toplantısı’nda değerlendirildi. Erdoğan, konuyla ilgili bir kanun teklifi hazırladıklarını belirtti ama vergi borcu yapılandırma teklifinin ne zaman yasalaşacağını açıklamadı.

  Fakat, vergi borcu affı teklifinin Meclis’ten geçmesiyle söz konusu paketin en geç şubat ayı ortasında yasalaşması bekleniyor. 

  HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILACAK?

  Cumhurbaşkanı Erdoğan; vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, SGK, belediyeler, il özel idareleri, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları gibi kurumların kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırladıklarını duyurdu.

  Bu teklifle beraber, vatandaşların ve şirketlerin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların cezaları kaldırılacak.

  Borç yapılandırma teklifi ile birlikte tüm borçlara belirli bir oranlar güncelleme ve taksitle ödeme imkanı gelecek.

  Davalı vergi be prim dosyaları da bu kapsamda olacak.

  Teklifle, matrah artırımı ve işletme kayıtlarının düzeltilmesi sağlanacak.

  Yükseköğrenim kredi borçlarından endeks dışındaki borçlar da yeniden yapılandırılarak taksitle ödenecek.

  Bir defaya mahsus olmak üzere vergi dairelerine olan ve 31 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçildi.

  VERGİ YAPILANDIRMASI NE ANLAMA GELİYOR?

  Yazı kaynağı : www.tgrthaber.com.tr

  SON DAKIKA VERGI AFFI 2023! Vergi affı var mı, çıktı mı? Vergi affı ne zaman gelecek?

  Vergi affı çıkma kararı son dakika! 2023 yeni vergi affı çıkacak mı? SGK ve vergi borcu olanlar dikkat!

  Vergi affı çıkma kararı son dakika! 2023 yeni vergi affı çıkacak mı? SGK ve vergi borcu olanlar dikkat!

  Seçimlere aylar kala milyonlarca vatandaş SGK ve vergi borçlarına ilişkin yeni düzenlemeler yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. Vergi borçlarına af çıkmasını bekleyen vatandaşlar uzmanların ve yetkililerin yapacağı açıklamayı dört gözle bekliyor.

  Konuya ilişkin olarak paylaşımda bulunan SGK uzmanı Özgür Erdursun, vergi affının geleceğini ima ederek şu paylaşımı yaptı:

  " "Vergi ve SGK borçlarına yapılandırma (halk deyimi ile vergi affı) geliyor."

  Yetkililer henüz konuya ilişkin resmi bir açıklama yapmadı lakin Nisan ayına kadar af çıkma ihtimali olduğu iddia ediliyor.

  Son olarak 2020 senesinde vergi borçlarına af çıkmıştı. 2020 senesinde affın çıkacağına karar verilmişti ve 9 Haziran 2021 tarihinde ise yürürlüğe girmişti.

  NİSAN AYINDAN SONRA ÇIKMA İHTİMALİ ZAYIF

  En son kapsamlı vergi affı 2020 beyanlarını da kapsayacak şekilde 9 Haziran 2021'de yayınlanarak yürürlüğe giren 7326 sayılı kanunla yapılmıştı. Beklenti bir önceki aftan da kapsamlı bir af olması yönünde. Uzmanlar ise olası seçim takviminin dikkate alındığında Nisan sonrası Meclis'te kanun çalışması yapılabilmesinin pek olanaklı görünmediğini dile getiriyor.

  VARLIK BARIŞINDA SÜRE UZATILMIŞTI
  Öte yandan halen yürürlükte olan “varlık barışı” düzenlemesi ise devam ediyor. Bu düzenleme yurt içinde veya yurt dışında mevcut kayıt dışı tüm gelirlere çok az bir maliyetle kayda alabilme ihtimali verdi. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Resmi Gazete’nin 9 Ağustos 2022’deki sayısında yayımlanan kararına göre, gerçek ve tüzel kişiler kurumlar vergisi kanununa eklenen ilgili hükümlere paralel olarak yurt dışı ve yurt içi varlık barışı uygulamasından 31 Mart 2023'e kadar yararlanabilecekler. Bu varlıklara ilişkin olarak vergi dairelerine herhangi bir beyanda bulunulmayacak.

  VERGİ GELİRLERİ 2023 İÇİN 3 KAT ARTTI

  Ancak 2022’de 1 trilyon 250 bin TL olarak öngörülen vergi geliri, 2023’te 3,8 trilyona çıkartıldı. Bu yıl böylece vergi gelirleri tam 3 kat arttırılmış oldu. 2023’de vergi kalemlerine ödeyecekleri tutarlar ise şöyle:

  Motorlu taşıt araçlarından 204 milyar lira, tütün mamullerinden 126 milyar lira, petrol ve doğalgaz ürünlerinden 85 milyar lira, alkollü içkilerden 55 milyar lira, dayanıklı tüketim mallarından 36 milyar lira, özel iletişim vergisinden 20 milyar lira, şans oyunlarından 13 milyar lira vergi alınacağı hesaplanıyor. Beklenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) toplamıysa 512 milyar TL.

  Kısaca;

  SGK ve vergi borçlarınna af geleceği henüz netlik kazanmazken Nisan ayına kadar böyle bir af çıkabileceği iddia ediliyor. Ülkemizde son kapsamlı vergi affı 2020 yılında yapılmıştı. 2020 yılında beyan edilen bu af 9 Haziran 2021 tarihinde yürürlüğe girmişti. Yeni bir vergi affı çıkacağı iddiası vatandaşların yüzünü güldürmeye başladı. yeni gelişmeler yaşandığı taktirde haberimizi güncelleyeceğiz..

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  31 Mart 2023’e Kadar Kayıt Dışı Gelirler İçin Peşin Vergi Affı (The purge*)

  31 Mart 2023’e Kadar Kayıt Dışı Gelirler İçin Peşin Vergi Affı (The purge*)

  Değerli Dünya okurları, 21 Kasım Pazartesi günkü yazımın son paragrafının başlığı, ”Aslında peşin af (31 Mart 2023’e kadar) devam ediyor” şeklindeydi. O yazımda, bu konu üzerinde daha sonra duracağımı belirtmiştim. Konu çok ilgi ile karşılaşınca, konu üzerinde hemen durma gereği iktiza etti.

  Neden bahsediyorum?

  5 Temmuz 2022 tarihli resmi gazetede yayınlanan 7417 sayılı kanunun 50. maddesi ile yapılan (varlık barışı ismi ile anılan) düzenlemeden bahsediyorum. Konuya ilişkin tebliğ, 9 Ağustos 2022 tarihli resmi gazetede, “Bazı Varlıkların Ekonomiye Kazandırılması Hakkında Genel Tebliğ Sıra No: 1” başlığı ile yayınlanmıştır. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı, “Varlık Barışına İlişkin Soru ve Cevaplar” başlığı ile Eylül 2022’de sitesinde bir rehber yayınlamıştır.

  Kapsamı nedir?

  Çok kısa ve kabaca ifade etmek gerekirse, Gelir veya Kurumlar Vergisi mükelleflerine, yurt içinde veya yurt dışında bulunan kayıt dışı (vergiye tabi olup vergiye tabi tutulmamış, yasal kayıtlarda gözükmeyen) varlıklarını bildirip, üzerinden bir vergi ödemeleri halinde, iki yıl kayıtlarda tutmak şartı ile bir vergi ve ceza ödenmemesi imkanı getirilmiştir.

  Af kanunları gizli hazırlanır hızlı çıkar

  Değerli dünya okurları, af kanunları mükellefleri kayıtdışılığı teşvik etmemek için gizli hazırlanır ve hızlı çıkarılırlar. Ancak burada farklı bir durumla karşı karşıyayız.

  Normalde geriye dönük olur

  Af kanunları kanunda belirlenmiş, geçmiş dönemler için çıkarılır. Bu düzenlemede son yararlanma tarihi dışında bir zamandan bahsedilmiyor. Dolayısıyla yaşayan bir af süreci, döneminden bahsediyoruz.

  Kayıtdışılık peşinen affedilmiş vaziyette

  Adeta The Purge (Arınma Gecesi) filminde olduğu gibi önceden ilan edilmiş bir kayıtdışılık affı söz konusu gibi. Diğer bir değişle, 31 Mart 2023’e kadar oluşacak kayıtdışı gelirlerimizi, Kanuna uygun şekilde bildirip gerekli mali yükümlülükleri yerine getirdiğimiz taktirde bir vergi tarhiyatı ile karşı karşıya kalmama imkanı getirilmiş. 

  Ödenen %1,2 ya da 3’lük mali yükün iade alınabilmesi mümkün

  Kanundan yararlanmak için belirlenen mali yük, bildirim tarihlerine göre yüzde 1, 2 ve 3 şeklinde farklılaştırılmış. 30 Eylül 2022 tarihine kadar bildirim yapanlar yüzde 1, 1 Ekim 2022 tarihi ile 31 Aralık 2022 tarihi arasında bildirim yapanlar yüzde 2, 31 Mart 2023 tarihine kadar bildirim yapanlar ise yüzde 3 oranında bir vergi ödemek zorundalar. Bildirilen varlıklar Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılan hesapları transfer edilip en az bir yıl süreyle tutulması halinde bu ödenen mali yük iade alınabilecek.

  Şirket dışına vergisiz çıkarmak mümkün

  Kayda alınan bu varlıklar şirket kayıtlarında iki yıl tutulmak zorundadır. İki yıl geçtikten sonra herhangi bir vergiye tabi olmaksızın işletmeden çekilebilir.

  Beyan kadar vergi koruma kalkanı

  Kanuna göre bildirilen veya beyan edilen varlıklara isabet eden tutarları ilişkin hiçbir suretle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılamaz. Diğer nedenlerle başlayan vergi incelemeleri ile takdir komisyonu kararları sonucu bulunan matrah farkına, bu kapsamda bildirilen varlık tutarının aşılması halinde ancak tarhiyat yapılabilir. Dolayısıyla, bildirdiğiniz tutar kadar, bu tutarla ilgili kayıt dışı gelirlerinizle ilgili bir koruma kalkanı oluşmaktadır. 

  Kimler yararlanabilir?

  Bu düzenlemeden yararlanabilmek için mükellef dahi olmak gerekmemektedir. Şahıs ya da kurum mükellefler haydi haydi yararlanabilmektedir.

  Bu fırsat bir daha gelmeyebilir 

  Ez cümle, bu kanunu iyi incelemekte fayda var. Bir daha böyle peşin fırsat yakalayamayabilirsiniz. 

  * The Purge, film, Türkçe “Arınma Gecesi” olarak yayınlandı. Konusu: Yılda bir gece suç işleme özgürlüğü tanınır. Bu konuda değerli meslektaşım Ahmet Feridun Güngör “The Purge” başlığı ile bir yazı yayınlamıştı. Okumanızı tavsiye ederim.

  ** Bir önceki yazımda “seçim sathı mahalli” demişim. Doğrusu “seçim sathı maili” olacak. Kıymetli uyarısı ve dikkatli okuyuculuğu için değerli hocam Yusuf Karakoç’a çok teşekkür ederim.

  Yazı kaynağı : www.dunya.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap