Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  venüs kendi ekseninde diğer gezegenlere göre ters yönde döner doğru mu yanlış mı

  1 ziyaretçi

  venüs kendi ekseninde diğer gezegenlere göre ters yönde döner doğru mu yanlış mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Venüs neden ters yönde döner? - Bilim.org

  Venüs neden ters yönde döner? - Bilim.org

  Komşu gezegenimiz olan Venüs birçok yönden tuhaf bir gezegendir. Öncelikle tüm gezegenlerin aksine doğudan batıya doğru döner. Yani Venüs’te Güneş batıdan doğar. Ekseni etrafındaki bir turu 243 günde tamamlarken Güneş çevresindeki tam turunu 224 günde tamamlar. Yani Venüs’te bir gün bir yıldan daha uzundur.

  Birçok bilim adamı, Güneş'in gezegen üzerindeki güçlü çekiminin bu uzun günlere neden olduğunu düşünüyor. Ancak bilim adamları, hala Venüs’ün ters yönde dönmesi konusunda şaşkın. Fransız araştırma enstitüsü Astronomie et Systemes Dynamiques, konuyla ilgili bir teori açıkladı.

  Mevcut teoriye göre, Venüs diğer gezegenler gibi aynı yönde dönüyordu şu an olduğu gibi. Diğer bir deyişle, gezegenin dönme yönü değişmedi; ancak diğer gezegenlere bakıldığında sadece farklı yönde dönüyor. Bilim adamları,  bunun nedeninin gezegen üzerindeki güneşin çekme gücünün fazla olabileceğini ve bunun güçlü atmosferik gelgitlere neden olabileceğini tartışıyor. Venüs’ün kabuğu ve çekirdeği arasındaki sürtünmeler ile birleşen bu gelgitler  ters dönmeye neden olmuş olabilir.

  Alexander Correira ve Jacques Laskar ise,  Venüs’ün aslında en baştan beri ters yönde dönmediğini iddia ediyor. Correira ve Laskar’a göre, gezegenin dönüşü sekteye uğradı ve yön değiştirdi. Yukarıda bahsi geçen etkilerin yanı sıra diğer gezegenlerin neden olduğu gelgitlerin etkisini de dikkate alarak ekip, gezegende yaşanan evrim nedeniyle Venüs’ün ekseninin değiştiği sonucuna vardı. Ters yönde dönsün ya da dönmesin, ikisi ters yönde de dönse dört sabit dönüş yönüne sahip gezegenden biridir. Araştırmacılar, “Venüs’ün ters yönde dönen iki gezegenden daha kararlı olanı olabileceğini” de ekledi.

  Kaynak: scientificamerican.com

  Yazı kaynağı : www.bilim.org

  Venüs kendi ekseninde diğer gezegenlere göre ters yönde döner doğru mu, yanlış mı?

  Venüs kendi ekseninde diğer gezegenlere göre ters yönde döner doğru mu, yanlış mı?

  Cevap:

  Doğru

  Açıklama:

  obur gezegenler saat yönünün tersine dönerken Venüs gezegeni saat yönününe doğru döner

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Venüs ve Uranüs, Diğer Gezegenlere Göre Neden Ters Yönde Dönüyor?

  Venüs ve Uranüs, Diğer Gezegenlere Göre Neden Ters Yönde Dönüyor?

  Gezegenlerin hepsinin aslında Güneş Sistemi’nin mekaniğine ayak uydurarak aynı şekilde dönmeleri gerekiyor. Fakat Venüs kendi ekseni etrafında doğudan batıya doğru dönerken Uranüs ise daha yana yatık şekilde, kendi yan tarafından dönüyor. Peki buna sebep olan şey ne? Neden Güneş’in dönüşüne karşı gelecek şekilde dönüyorlar?

  Ortaya atılan hipotezler, Venüs ve Uranüs’in ilk olarak saat yönünün tersi yönünde döndükleri yönünde. Fakat kendilerini farklı yönlere döndüren büyük cisimler (bunlar diğer gezegenler de olabilirler) sebebiyle de belli bir noktada öylece kalmış oldular.

  Bununla ilgili 2011 yılında yapılan canlandırmalar, küçük bir çarpışmanın Uranüs’ün dönüşünü 98 derecelik açıya getirdiğini ortaya çıkarıyor. Bu durum, gezegenin aynı açıda dönmelerine sebep olabilir. Fakat daha büyük bir çarpışma olsaydı böyle bir şey muhtemelen gerçekleşmeyecekti.

  Gök bilimcilerinin 2009 yılında ortaya attıkları başka iddia ise Uranüs’ün bir zamanlar büyük bir uyduya sahip olduğu ve bunun kütleçekim gücünün, gezegenin yan dönmesine yol açtığı yönünde. Uydunun, başka bir gezegenin çarpmasıyla yörüngesinden çıkmış olabileceği belirtiliyor, tıpkı pinball oyununda olduğu gibi.

  Bize en yakın gezegen olan Venüs içinse saat yönünün tersi yönünde dönmeye başladığı ve sonradan şu an olduğu gibi saat yönünde dönmeye başlamadan önce ‘neredeyse’ hareketsiz olacak şekilde yavaşladığı belirtiliyor. Bu durum, Venüs’ün tam dönüşünü 243 Dünya gününde tamamlamasını ve Güneş’in etrafındaki dönüşünün de 225 gün sürmesini açıklayabilir. Yani eğer Venüs’te yaşıyor olsaydık bir günümüz, bir yıldan daha fazla olacaktı. Peki bu nasıl oluyor?

  Gök bilimcilere göre Güneş’in güçlü kütleçekim etkisi, Venüs’ün yoğun atmosferini çekiyor ve bu da atmosferde gelgitler oluşturuyor. Diğer gezegenlerden gelen gelgitsel çekimler de bununla birleşince gezegenin dönüşünün zamanla tersine çevrildiği düşünülüyor.

  Merkür’e doğru 2018 yılında fırlatılacak olan BepiColombo uzay aracının Venüs’e yakın bir şekilde uçmasının, bu gizemin çözülmesi için bizlere yeni veriler sağlayacağı belirtiliyor.

  Yazı kaynağı : www.webtekno.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap