Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  vantilatör ne kadar elektrik yakar

  1 ziyaretçi

  vantilatör ne kadar elektrik yakar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Vantilatör ve Klima Elektrik Tüketimi

  Vantilatör ve Klima Elektrik Tüketimi

  Herkese Merhaba. Bu yazımızda -kısa bir şekilde- “vantilatör” ile “klima” elektrik tüketimi konusunda bilgi vermeye çalışacağım.

  Öncelikle şunu belirteyim “vantilatör” ile “klima” arasında karşılaştırma yapmak biraz abesle iştigal bir durum olduğunu söyleyeyim. Çünkü ikisi her ne kadar aynı amaca hizmet ediyor gibi görünse de farklı yapılar. Bu bir çeşit uçak ile otomobil arasındaki fark nedir? gibi bir soruya benziyor.

  Klima, belirli metoda bağlı olarak soğutucu akışkan kullanarak bulundukları ortamın ısısını değiştiren nemini alan iç ünite ve dış üniteden oluşan komple bir ısıtma ve soğutma sistemidir.

  Vantilatör ise aldığı hareket ile dönen çarkın (pervane) havayı bir hacimden alıp diğer bir hacme aktaran, havaya yön verme prensibi ile çalışan cihazlardır. Bu makinelere ayrıca çalışma şekline göre de isimler verilir. Bunlar aspiratör, fan, blower, körük şekilde isimlendirilirler.

  Kafanızı karıştırmadan biraz teknik bilgi vereyim.

  1- KDV, elektrik tüketim vergisi, dağıtım bedeli, sistem kullanım bedeli, sayaç okuma bedeli, kaçak kullanım bedeli, enerji fonu, TRT payı gibi çeşitli tutarlar hesaplamaya dahil ettiğimizde, 1 kW elektriğin birim fiyatı yaklaşık 44 kuruştur.

  2- Watt; elektrikli cihazların birim zamanda harcadığı enerji miktarıdır.

  1000 Watt (W) = 1 Kilowatt (kW)’dır.

  3- Örneğin evinizde 250 Watt bir ampul bulunuyor. 24 saate yani bir günde ne kadar elektrik yaktığını öğrenmek istiyorsunuz. Basit bir şekilde; 250 Watt x 24 saat= 6000 Watt ediyor. 6000 Watt ise 6 Kilowatt’tır. Yukarıda 1 kW yaklaşık 44 kuruş demiştik. O halde 6 kW x 44 Kuruş = 264 Kuruş (2.64 TL) ediyor. Yani 250 Watt bir ampul 24 saatte (bir günde) 2.64 TL elektrik yakar.

  Umarım buraya kadar net bir şekilde anlaşılmıştır.

  Şimdi klima ile vantilatör elektrik hesaplamasına geçelim.

  Tipik bir vantilatör ortalama 50-100 Watt arasında elektrik enerjisi harcamaktadır. 24 Saat açık kaldığını düşünürsek (ki bu pek mümkün değil) ortalama 75 Watt’lık bir vantilatör (24 Saat x 75 Watt = 1800 Watt yani) 1.8 Kilowatt (kW/h) enerji harcayacaktır. Buradan 1.8 kW x 44 Kuruş= 79 Kuruş harcar. Yani 24 saatte 79 kuruş harcayacaktır.

  Şimdi bunu klima için hesaplayalım. 12000 BTU, 1200 Watt’lık bir klima 24 saat açık kaldığını (ki aslında buda pek mümkün değil) düşünelim. 1200 Watt’lık bir klima 24 saatte (24 Saat x 1200 Watt = 28.800 Watt yani) 28.8 kW enerji harcayacaktır. Buradan 28.8 kW x44=1267 Kuruş harcar. Yani 24 saatte 12,67 TL harcayacaktır.

  Buradaki püf nokta şudur. Vantilatör sabit bir enerji harcayacaktır. Yani açık kaldığı süre boyunca kapatmadığınız taktirde harcayacağı enerji sabittir. Oysaki klimada bu durum söz konusu değildir. Klima ortam sıcaklığı istenen noktaya geldiğinde otomatik olarak kendini bekleme (veya kapatma) moduna alacaktır. Buda harcadığı elektrik enerjisini düşürecektir.

  Yazı kaynağı : www.tech-worm.com

  Tavan Vantilatörü Mü Klima Mı Daha Az Elektrik Harcar?

  Tavan Vantilatörü Mü Klima Mı Daha Az Elektrik Harcar?

  Tavan vantilatörü ile klimanın elektrik yönünden karşılaştırması yapıldığında vantilatörün daha az enerji harcadığı görülecektir. Vantilatör kullanımında, aletin 24 saat açık bırakılması mümkün değildir. Ayrıca vantilatörün amacı ortamı soğutmak değil, hava akımını sağlamaktır. Bu nedenle tavan vantilatörü mü klima mı diye sorulursa vantilatör daha az enerji harcamaktadır.

  Tavan vantilatörünün enerji kullanımı, amacının basitliği nedeniyle daha düşük olmaktadır. Tavan vantilatöründe amaç sadece ortamda hava akımının sağlanmasıdır. Bu kapsamda vantilatörün aksamı ve kullandığı elektrik de düşecektir. Vantilatörün dönüşünü sağlayan motorda sadece hareketi sağlayan parçalar ve soğutucu bulunmaktadır. Fiziksel olarak vidalar ve somunlarla sağlanan sürtünme etkisini azaltma işlemi, bu sayede başka bir motor kaynağına ihtiyaç duymaz. Sürtünmenin bu şekilde azaltılmasının yanında yağlama yoluyla kullanımı tazeleyerek devam etmek mümkündür.

  Tavan vantilatörünün alımı sırasında ödenen KDV düşüktür. Bu sayede paranız cebinizde kalır. Ayrıca vantilatör kullanımında kişilerin motoru açmasındanhemen sonra yüksek bir enerji çekimine gerek duyulmaz. Isınma ya da hazırlık gerektirmeyen cihaz, direkt olarak fiziksel hareketle performans gösterir. Bu da cihazın ilk açıldığında da, ilerleyen saatlerde de aynı enerjiyi kullanmasına neden olur.

  Tipik bir tavan vantilatörü, saatte ortalama 75- 100 W civarı elektrik harcamaktadır. 24 saat açık kaldığı düşünülen bir vantilatör 24 x 75 üzerinden 1.800W enerji harcar. Bu da 1.8 KW enerjiye tekabül eder. güncel enerji ücretlendirmesi Kilowatt başına 44 Kuruştur. Bu nedenle 1.8 x 0.44 üzerinden hesaplanırsa, bir vantilatör 24 saatte 79 Kuruş harcayacaktır.

  Klimanın harcayacağı elektrik miktarı, iç aksamının donanımlı olması nedeniyle daha fazla olacaktır. Bir klimada hem soğutucu hem termostat bulunur. ortam ısısına duyarlı olması gerekeceğinden klimanın görselde çalışmadığı dönemlerde bile aslen ortam ısısını kontrol ediyor olması gerekecektir. Ayrıca klimada kendi çalışma sistemini ve donanımını soğutması amacıyla iç havalandırma da bulunmaktadır. Son dönemde çıkan ortam iyonları ile çalışan klimalarda iyonizer teknolojisinin getirisi olarak farklı materyaller de kullanılmaktadır. Bu nedenle klimanın görevi sadece ortam havasını ısıtmak ya da soğutmak olmaktan çıkar.

  Son dönemdeki klimalarda bulunan aksam, bu nedenlerle güçlü elektrik harcama nedenlerinden biridir. Klima, ortamda sadece hava akışından sorumlu değildir. Aynı zamanda ortam nemi, ortamdaki iyonlar, elektrik akımının kontrolü ve aynı zamanda klimanın kendi içindeki dengesi de önem taşımaktadır. Bu nedenlerle tavan vantilatörü mü klima mı diye sorulduğunda klimanın daha fazla elektrik harcadığı sonucuna varılır.

  Klimalar arasından hava akımı en güçsüz olanları ve ebat olarak en küçükleri göz önüne alalım. Bu durumda bir klima 24 sat açık kalıyorsa, 28.800 W enerji harcar. Bu da 28.8 KW olarak faturalara yansır. 28.8 x 0.44 TL ile hesaplama yapıldığında klimanın günlük 12.67 TL harcadığı sonucuna varılacaktır.

  Klima ile vantilatör arasında kıyaslama yapılacak olursa, vantilatörün daha az enerji harcayacağı görülür. Çünkü vantilatör sadece hava akımından sorumludur. Aslen görevi sadece pervanelerin dönmesidir. Ancak klima, hem ortam ısısını kontrol etmek zorunda, hem nem dengesini düzenlemekle yükümlüdür. Bunların yanında vantilatör, ne kadar saat çalışırsa çalışsın aynı enerjiyi harcar. Ancak klimanın açık olduğu sürede termostat kaynaklı enerji harcaması değişkenlik gösterir. Bu nedenlerle tavan vantilatörü mü klima mı diye sorulduğunda vantilatörün daha az enerji harcadığı yanıtı verilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.aydinaydin.com.tr

  Vantilatör Ne Kadar Elektrik Yakar? En Uygun Vantilatör Önerileri! - KizlarSoruyor

  Vantilatör Ne Kadar Elektrik Harcar?

  Vantilatör ne kadar elektrik harcar?

  Vantilatör ne kadar elektrik harcar?

  Genellikle dar ve küçük alanlarda, kısa süreli, taşınabilir serinleme yöntemi arayan kişiler tarafından tercih edilen vantilatör ne kadar elektrik harcar? Bu yazıda güncel elektrik birin fiyatını ele alarak bir vantilatörün ne kadar elektrik tükettiğini hesapladık.

  Aşağıda sırasıyla 40, 45, 50 ve 60 watt vantilatörlerin saatlik, günlük ve aylık ne kadar elektrik harcadığını hesapladık.

  Mayıs 2020 Elektrik Fiyatları
  Mesken Elektrik birim fiyatı;
   0,710229 TL/kWh
  Ticarethane Elektrik birim fiyatı; 
  0,944491 TL/kWh

  Not: Aşağıdaki hesaplamalar 2018 yılının güncel elektrik birim fiyatı yani 0,44 tl’den hesaplanmıştır. Aynı hesapları 2019 yılının güncel elektrik birim fiyatı 0,53 TL’den hesaplayarak güncel rakamlara ulaşabilirsiniz.

  40 watt vantilatör ne kadar elektrik harcar?

  Ülkemizde elektronik aletlerin ne kadar elektrik harcadığı saatlik kilowatt (kWh) değeri üzerinden hesaplanmaktadır. 40 watt değerinde bir vantilatörün saatlik, günlük ve aylık ne kadar elektrik tüketimi yaptığını hesaplamak için ilk olarak watt değerini kilowatt’a (kW) çeviriyoruz. Bu çevirme işlemini yapmak için watt değerini 1000 ile bölüyoruz.

  40 watt / 1000 = 0,04 kW

  Yukarıda yaptığımız işlemle vantilatörün saatte kaç kilowatt elektrik tüketimi yaptığını öğrenmiş olduk. Daha sonra bulduğumuz kW değerini güncel elektrik birim fiyatı ile çarpıyoruz. (Güncel elektrik birim fiyatı bölgenize göre değişkenlik gösterebilir)

  0,04 kw x 0,71 = 0,056 kuruş

  Yani 40 watt’lık bir vantilatör saatte 0,056 kuruş elektrik tüketimi yapmaktadır. Aynı vantilatörün günde 10 saat çalıştığını varsayalım.

  0,0176 kuruş x 10 = 0,176 kuruş

  40 watt’lık bir vantilatör günde 10 saat açık kalması durumunda 0,56 kuruş elektrik tüketimi yapmaktadır. Aynı vantilatörün 1 ay boyunca her gün 10 saat açık kaldığını varsayalım.

  0,176 kuruş x 30 gün = 5,28

  Yukarıda aldığımız sonuç 40 watt’lık bir vantilatörün bir ay boyunca her gün 10 saat açık kaldığında faturamıza 5,28 TL tüketim bedeli yansıyacağını göstermektedir.

  45 watt vantilatör ne kadar elektrik harcar?

  45 watt değerinde bir vantilatörün saatlik, günlük ve aylık ne kadar elektrik tüketimi yaptığını hesaplamak için ilk olarak watt değerini kilowatt’a (kW) çeviriyoruz. Bu çevirme işlemini yapmak için watt değerini 1000 ile bölüyoruz.

  45 watt / 1000 = 0,045 kW

  Yukarıda yaptığımız işlemle vantilatörün saatte kaç kilowatt elektrik tüketimi yaptığını öğrenmiş olduk. Daha sonra bulduğumuz kW değerini güncel elektrik birim fiyatı ile çarpıyoruz. (Güncel elektrik birim fiyatı bölgenize göre değişkenlik gösterebilir)

  0,045 kw x 0,71 = 0,03195‬ kuruş

  Yani 45 watt’lık bir vantilatör saatte yaklaşık 3 kuruş elektrik tüketimi yapmaktadır. Aynı vantilatörün günde 10 saat çalıştığını varsayalım.

  0,03195‬ kuruş x 10 = 0,3195‬ kuruş

  45 watt’lık bir vantilatör günde 10 saat açık kalması durumunda yaklaşık 31 kuruş elektrik tüketimi yapmaktadır. Aynı vantilatörün 1 ay boyunca her gün 10 saat açık kaldığını varsayalım.

  0,3195 kuruş x 30 gün = 9,5 TL

  Yukarıda aldığımız sonuç 45 watt’lık bir vantilatörün bir ay boyunca her gün 10 saat açık kaldığında faturamıza 9,5 TL tüketim bedeli yansıyacağını göstermektedir.

  50 watt vantilatör ne kadar elektrik harcar?

  50 watt değerinde bir vantilatörün saatlik, günlük ve aylık ne kadar elektrik tüketimi yaptığını hesaplamak için ilk olarak watt değerini kilowatt’a (kW) çeviriyoruz. Bu çevirme işlemini yapmak için watt değerini 1000 ile bölüyoruz.

  50 watt / 1000 = 0,05 kW

  Yukarıda yaptığımız işlemle vantilatörün saatte kaç kilowatt elektrik tüketimi yaptığını öğrenmiş olduk. Daha sonra bulduğumuz kW değerini güncel elektrik birim fiyatı ile çarpıyoruz. (Güncel elektrik birim fiyatı bölgenize göre değişkenlik gösterebilir)

  0,05 kw x 0,71 = 0,0355 kuruş

  Yani 50 watt’lık bir vantilatör saatte yaklaşık 3,5 kuruş elektrik tüketimi yapmaktadır. Aynı vantilatörün günde 10 saat çalıştığını varsayalım.

  0,0355 kuruş x 10 = 0,355‬ kuruş

  45 watt’lık bir vantilatör günde 10 saat açık kalması durumunda yaklaşık 35 kuruş elektrik tüketimi yapmaktadır. Aynı vantilatörün 1 ay boyunca her gün 10 saat açık kaldığını varsayalım.

  0,198 kuruş x 30 gün =10,65 TL

  Yukarıda aldığımız sonuç 50 watt’lık bir vantilatörün bir ay boyunca her gün 10 saat açık kaldığında faturamıza 10,65 TL tüketim bedeli yansıyacağını göstermektedir.

  60 watt vantilatör ne kadar elektrik harcar?

  50 watt değerinde bir vantilatörün saatlik, günlük ve aylık ne kadar elektrik tüketimi yaptığını hesaplamak için ilk olarak watt değerini kilowatt’a (kW) çeviriyoruz. Bu çevirme işlemini yapmak için watt değerini 1000 ile bölüyoruz.

  60 watt / 1000 = 0,06 kW

  Yukarıda yaptığımız işlemle vantilatörün saatte kaç kilowatt elektrik tüketimi yaptığını öğrenmiş olduk. Daha sonra bulduğumuz kW değerini güncel elektrik birim fiyatı ile çarpıyoruz. (Güncel elektrik birim fiyatı bölgenize göre değişkenlik gösterebilir)

  0,06 kw x 0,71 = 0,0426‬ kuruş

  Yani 50 watt’lık bir vantilatör saatte yaklaşık 4 kuruş elektrik tüketimi yapmaktadır. Aynı vantilatörün günde 10 saat çalıştığını varsayalım.

  0,0426‬ kuruş x 10 = 0,426 kuruş

  45 watt’lık bir vantilatör günde 10 saat açık kalması durumunda yaklaşık 22 kuruş elektrik tüketimi yapmaktadır. Aynı vantilatörün 1 ay boyunca her gün 10 saat açık kaldığını varsayalım.

  0,426 kuruş x 30 gün =12,78‬ TL

  Yukarıda aldığımız sonuç 60 watt’lık bir vantilatörün bir ay boyunca her gün 10 saat açık kaldığında faturamıza 12,78‬ TL tüketim bedeli yansıyacağını göstermektedir.

  Bu makale 18 Mayıs 2020 tarihinde güncel elektrik birim fiyatlarına göre güncellenmiştir. Cep telefonu şarjının ne kadar elektrik harcadığını öğrenmek için buraya tıklayın.

  Yazı kaynağı : www.konuneydi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap