Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  van akp milletvekili aday adayları 2023

  1 ziyaretçi

  van akp milletvekili aday adayları 2023 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Van ithal Milletvekiline sıcak bakmıyor!

  Van ithal Milletvekiline sıcak bakmıyor!

  ŞEHRİVAN YORUM/ÖZEL: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim kararnamesini imzalamasıyla birlikte Türkiye’nin seçim maratonu resmen başladı. Resmi imza sonrası seçim kararı 14 Mayıs 2023 olarak kesinleşirken bu karar sonrası YSK da seçim sürecinin startını verdi. Bu karar sonrası partiler hemen milletvekilliği başvuru sürecinin startını verdi. Partiler aday adayları için başvuru takvimi, başvuru ücretleri ve diğer kriterleri belirlerken Türkiye genelinde olduğu gibi Van’da da milletvekilliği aday adaylığı başvuruları başladı. Partiler başvuruları almaya başlarken Van’ın yeni dönem vekillerinin kim olacağı yönündeki tartışmalar da start aldı. Anket şirketleri hızlı bir şekilde nabız yoklamaya başlarken, her seçim dönemi tartışmaya açılan ‘ithal vekillik’ konusu da bir kez daha gündeme geldi. Partilerin ilk kez Haziran 2011 seçimlerinde uygulamaya başladığı Van dışından isimleri listeye dahil etme uygulaması geçen zaman içinde her dönemin tartışması olurken, aynı konu bu sene de tartışılmaya başlandı.

  VEKİL BAŞVURULARI ‘ADAYLIK’ TARTIŞMALARI İLE BAŞLADI

  Partilerin milletvekilliği aday adaylık süreci, Van’da bir kez daha adaylar ve isimlerin tartışmaya konu edildiği bir zeminde başladı. Son 20 yılda sadece Ak Parti’nin ve HDP’nin milletvekili çıkarabildiği Van kentinde bu yıl Millet İttifakı’nda yer alan partiler de iddialı bir süreç için hazırlanmaya başladı. CHP’nin de vekil çıkarma konusunda ısrarlı olduğu kentte CHP ve Millet İttifakı’na mensup partilerde de yoğun bir adaylık başvurusu olması beklenirken dışardan getirilecek isimler bu partiler için de tartışma konusu oldu.

  2011’DEN BU YANA İTHAL İSİMLER İLK SIRALARDA YER ALIYOR!

  Van dışından gelen ve kentte de ‘ithal’ siyasetçiler olarak bilinen siyasetçiler kentin siyasi arenasında ilk kez 2011 yılında görülmeye başlandı. 2011 yılında HDP ile birlikte başlayan dışarıdan milletvekili adaylarını listeye dahil etme süreci sonraki yıllarda da devam etti. 12 Haziran 2011 seçimlerinde Van’da AK Parti 4, HDP 4 milletvekili çıkarırken Aysel Tuğluk dönemin bağımsız olarak gösterilen adaylarından birisi olarak 2’inci sırada meclise girdi. Tuğluk, BDP olarak siyasi arenada bulunan partinin önemli isimlerinden birisi olarak dikkat çekerken, partinin en güçlü olduğu illerden birisi olduğu için Van’dan aday gösterilmişti.

  2015’TE DIŞARIDAN GELEN İSİMLERİN SAYISI ARTTI

  Türkiye’nin hükümetin kurulmaması nedeniyle iki kez sandık başına gittiği 2015 yılındaki seçimlerde dışarıdan gelen siyasetçilerin sayısı da arttı. AK Parti’de, Beşir Atalay hükümetin geçmişteki en güçlü isimlerinden birisi olarak Van’da 1’inci sıra adayı olarak gösterildi ve 1 Kasım 2015’te Van Milletvekili olarak seçildi ve AK Parti’nin dışarıdan getirdiği ve seçtiği ilk isim oldu. HDP’de ise eşgenel başkan görevini yürüten Figen Yüksekdağ Van’da 1’inci sırada meclise giren isim olurken, Yurdusev Özsekmenler de 7 Haziran’daki seçimde Van dışından gelip listeye giren ikinci isim oldu. 1 Kasım seçimlerinde ise Figen Yüksekdağ yine birinci sıradaki isim olarak HDP’nin Van’dan çıkardığı 6 vekilden birisi ve ilk sıra adayı olarak meclise girdi.

  DIŞARIDAN ADAY ALIŞKANLIĞA DÖNÜŞTÜ

  2018 seçimlerinde de Van’da dışarıdan aday gösterme geleneği devam etti. HDP bir kez daha ilk isim olarak dışarıdan bir siyasetçiyi ve genel başkan düzeyinde bir ismi Van’dan aday gösterdi. HDP genel başkanı Sezai Temelli, Van’dan 1’inci sıra adayı olarak listeye dahil edildi ve 27. Dönem Van Milletvekili olarak seçilen isim oldu. AK Parti’de ise aynı seçimde dışarıdan aday getirileceği yönündeki iddialar son ana kadar gündemdeki yerini korurken o seçimde 1’inci sıra daha önce de Belediye Başkan Adayı olan Osman Nuri Gülaçar’a verildi. 2018 seçimlerinde AK Parti Van’da 3, HDP ise 5 milletvekili kazandı.

  İTHAL ADAYLAR YİNE GÜNDEMDE!

  Öte yandan partilerin aday adaylığı süreci başlarken ithal aday tartışmaları bir kez daha baş gösterdi. HDP cephesinde yeni bir parti olan Yeşil Sol Parti ile seçime girme hazırlığı sürerken, A takımından isimlerden birisinin yine Van’dan aday gösterilme ihtimali konuşulmaya başlandı. HDP’nin en yüksek oy aldığı 3 ilden birisi olan Van’da yine genel başkan düzeyinde adaylıklar olabileceği beklentisi oluştu. Öte yandan AK Parti cephesinde ise anketlerde daha önce Adalet Bakanlığı da yapan Abdulhamit Gül’ün ilk sıradan aday olacağı iddiaları konuşulmaya başlandı. Halihazırda da Güziantep milletvekili olarak görev yapan Gül’ün isminin anket şirketleri tarafından da Vanlılar’a sorulduğu bilgisi edinildi.

  VANLILAR ÇOK SICAK BAKMIYOR!

  Kentte son 20 yılda bir alışkanlığa dönüşen bu durum partilerin tabanı tarafından çok memnuniyet ile karşılanan bir durum olmadı. Her seçim döneminde Van’da en çok konuşulan isim ithal ya da kentte hiç yaşamamış isimlerin Van’dan aday gösterilme durumu olurken, kent sakinlerinin büyük bölümü kentte yaşayan isimlerin partilerden aday gösterilmeden yana olduğu biliniyor. Önümüzdeki günlerde yeniden tartışılması beklenen konu siyasette suların ısınmaya başladığı süreçte konuşulmaya başlarken yaklaşık 8 ay önce kurulan Van’a Vefa Platformu üyeleri geçtiğimiz günlerde yaptıkları bir açıklamada bu yönde tepkiyi gösterip çağrıyı yapan ilk kesim oldu. Platform başkanı Osman Yıldız 14 Mayıs tarihide yapılacak seçimlerde ithal milletvekili istemediklerini belirterek, “Van’daki siyasi partilerin belirleyeceği milletvekili adayları kesinlikle ithal olmamalıdır. Vanlılar olarak ithal milletvekilli dayatmalarını kabul etmiyoruz. Siyasi partiler milletvekili aday tercihlerini Van’ın öz evlatlarından yana kullansın” dedi.

  GEÇMİŞTE DE TEPKİ ALMIŞTI!

  Öte yandan Vanlı olmayan ve Van dışından isimlerin kentte aday gösterilmesi geçmişte de Vanlılar nezdinde de tepkiyle karşılanmıştı. Dışarıdan gelen isimlerin kentle ilgili çalışmalarda yer almaması, seçim sonrasında kenti ziyaret etmemesi, sorunlarını bilmemesi ve sorunların çözümünde rol almaması dönem dönem tepki almıştı. Daha önceki örneklerden dolayı bu seçimde de benzer sorunları yaşamak istemeyen Vanlılar, farklı platformlarda adaylık ile ilgili hassasiyetlerini dile getirmeye başladı. Konu sosyal medyada da adaylıklar ile ilgili en çok tartışılan konu oldu.

  ŞEHRİVAN GAZETESİ

  Yazı kaynağı : www.sehrivangazetesi.com

  AK Parti'den Van'da yapılan seçim anketi ile ilgili açıklama!

  AK Parti'den Van'da yapılan seçim anketi ile ilgili açıklama!

  ŞEHRİVAN HABER - Mayıs 2023’te yapılacak olan seçimlerle ilgili kararname çıkması sonrası kulisler bir anda hareketlendi. Partiler aday adaylığı başvurusu almaya başlarken, Van’da da Ak Parti cephesinde her yıl yaşanan yoğunluk yeniden başladı.

  Başvuru yoğunluğu devam ettiği sırada kamuoyunda bazı isimlerin sorulduğu ile ilgili anket iddiaları konuşulmaya başlandı.

  O iddia Şehrivan Gazetesi Medya grup başkanı tarafından da paylaşıldı. Aykaç yaptığı bir paylaşımda: “Bir anket şirketi Van'da Ak Parti milletvekili adaylarını sormak için telefon aramaları gerçekleştiriyor. Sırasıyla Abdulhamit Gül, Kayhan Türkmenoğlu, Salih İlci ve Abdulahat Arvas’ı soruyorlar. Özellikle bu isimlerin sorulma sebebini bilmiyorum ama böyle bir bilgi var elimde.” Sözlerine yer verdi.

  MUSTAFA ŞEN: ANKETİ PARTİ MERKEZİ YAPMADI

  Aykaç daha sonra bu iddialarla ilgili gerçekliği araştırırken, o anket yetkili isimler tarafından AK Parti’nin yetkili isimlerine soruldu.

  Şehrivan’ın ulaştığı bilgiye göre, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, söz konusu anketin parti eliyle yapılan bir anket olmadığını, bu isimlerin kesinlikle sorulmadığını ifade etti. Şen’in bu isimlerin özel şirketler tarafından yöneltilme ihtimali olduğu yönünde bir izahatı olduğu bilgisine de ulaşıldı.

  ŞEHRİVAN GAZETESİ

  Yazı kaynağı : www.sehrivangazetesi.com

  AK Parti'den milletvekili aday...

  AK Parti'den milletvekili aday...

  AK Parti Van İl Başkanlığı Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Abdulsamet Göl, partilerinden milletvekili aday adayı olacakların başvuru aidatlarını, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına (AFAD) bağış şeklinde yatıracaklarını belirterek, "Bağışlar, yetişkinler için 20 bin lira, kadın ve genç adaylarımız için 10 bin lira, engelli adaylarımız için de 5 bin lira şeklinde olacak" dedi.

  Seçim kararının alınmasıyla birlikte milletvekilliği aday adaylığı için süreçler başladı. AK Parti Van İl Başkanlığı Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Abdulsamet Göl, parti binasında yaptığı basın açıklamasında, yol haritası hakkında bilgi verdi.

  BAŞVURULAR, E-BAŞVURU SİSTEMİYLE ALINACAK

  Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Abdulsamet Göl, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin 14 Mayıs'ta yapılacağını hatırlatarak, "Malumunuz ülkemiz bir seçim sürecine Cumhurbaşkanımızın 10 Mart'ta almış olduğu karar ile girmiş bulunmaktadır. 14 Mayıs 2023 Pazar günü Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri gerçekleştirilecektir. Bu anlamda seçim kararının alınmasından sonra YKS hem seçim kararının sonrasındaki işlemlerle ilgili çeşitli kararlar yayınladı ve bunları yayınlamaya devam ediyor. Bugün de takvimi açıklayacağını belirtti. Malum bu anlamda 36 tane partinin seçime gireceğini açıkladı. Bu partilerin seçime gireceği açıklandıktan sonra, partilerde milletvekilliği aday adaylığı süreçleri başladı. Bu aday adaylık süreçleriyle alakalı usul ve esaslar partimizce de yayınlandı. Bugün itibariyle aday adaylığı başvuruları partimizce kabul edilmektedir. Daha önce fiziki evraklarla yapılan aday adaylığı başvuruları, bu kez partimizin ilk kez yerel seçimlerde yapmış olduğu e-başvuru sistemiyle alınacak. E-Başvuru sistemiyle beraber, Türkiye genelinde 3 bin kâğıt israfından kurtulmuş olacağız. Adaylara bir link paylaşılacak ve adaylar bu link üzerinden başvurularını gerçekleştirip, formlarını dolduracaklar. En son partimizde alındı karşılığında bunları teslim ederek, başvurularını tamamlamış olacaklar" dedi.

  GÖL: "PARTİMİZ HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE GENÇLERİN YANINDA OLDUĞUNU GÖSTERDİ"


  Başvuru süreciyle ilgili bilgi veren Başkan Göl, "Aday adayları en geç 16.03.2023 tarihi saat 21.00'e kadar başvurularını yapabileceklerdir. Yine YSK'nın kararına göre mevcut görevlerinden istifa etmeleri gerekenler ise, bu başvuru istifalarını 16 Mart saat 17.00'ye kadar yapıp, aday adaylığı başvurularında bulunmaları gerekiyor. İlk kez yerel seçimlerde kullandığımız e-başvuru sistemi, bu kez çok daha gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu sistem üzerinden yapılan başvurular, genel merkez tarafından sistemden otomatik olarak gözüküyor ve fiziki bir evrak takibinin önüne geçmiş oluyoruz. Böylelikle önemli bir israfın da önüne geçmiş oluyoruz. Yine Cumhurbaşkanımız seçim kararı aldığı zaman çok açık bir şekilde belirtti. Bağışlar 11 ilimizde meydana gelen depremlerden dolayı AFAD'da yapılacak. Rakam olarak aday adaylık süreci için 20 bin TL partimizce kararlaştırılmıştır. Genç ve kadınlar için 10 bin TL olarak belirlendi. Genç kotasından kastımız ise, 14.05.1993- 14.03.2005 doğumları arasında doğanlardır. Doğum tarihleri bu aralıkta olanlar, 10 bin TL yatıracaklardır. Genç kotasına böyle bir uygulamada bulunuldu. Gençlerin seçme ve seçilme hakları ve hürriyetleri konusunda, partimiz her zaman olduğu gibi bugün de gençlerin yanında olduğunu gösterdi" diye konuştu.

  "SANDIĞIN İRADESİNE HER ZAMAN GÜVENMİŞİZDİR"

  Engeli adaylarından da 5 bin TL bağış alınacağını hatırlatan Başkan Göl, "Bu bağışlar 11.03.2023 tarihinde sonra yapılması gerekiyor. Bu bağışların AFAD'ın Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Ziraat Bankası hesaplarına yapılacaktır. Aday olamayacaklara ilişkin detaylı olarak zaten usul ve esaslar belirtildi. Adaylık için istifası gerekenler, YKS'nın kararlarında açık bir şekilde belirtildi. Bu kararlara bakıp, o şekilde hareket etmeleri gerektiği kanaatindeyiz. Her zaman da söyledik, aday adaylarının yapacağı başvurularda partimize gelmelerinden ziyade, kendilerinin link üzerinden başvuru yaptıktan sonra, partimizden bir alındı belgesi karşılığında işlemlerini tezahür ettireceğini söyledik. Bu aday adayları, partimize gelip buradan da bizatihi başvuru yapacaklardır. Bütün adaylarının en son formu imzalaması gerektiği için, başvurularını bizatihi kendilerinin yapmaları gerektiğini özellikle belirtmek isterim. Engelli adayları için belirlenen kıstas ise, engelli oranının %40 ve üzerinde olması gerektirecek şekilde belgelendirmesi gerekir. Sistemin istediği evraklar var. İstenilen evraklar sisteme yüklenecek. Bu şekilde işlem gerçekleştireceklerdir. Özellikle seçim sürecinin hayırlara vesile olmasını, inşallah partimizin lehine en güzel şekilde sonuçlanmasını ve Van adına, Cumhurbaşkanımıza, partimize gerekli ve yüksek bir destek vereceğimizi söylemek istiyorum. Van adına yapacağımız hazırlıklarımız var. Seçim öncesinde yapmış olduğumuz hazırlıklar da vardı. Seçim sürecini çok güzel bir şekilde yürüteceğiz. Cumhurbaşkanımızın özellikle depremden dolayı, seçim sürecinde şarkıların kullanılmayacağı hususunu belirtmesi ve diğer prosedürleri bizatihi Van adına uygulamayacağız. Biz vatandaşlarımızın seçime katılmalarının bir tercih hakkı olduğunu, bu seçime katılımın en yüksek şekilde gerçekleşmesini, çünkü sandığın iradesine her zaman güvenmişizdir. Milletin iradesinin sandıkça tecelli ettiği gerçeğini Cumhurbaşkanımız her zaman vurgulamıştır" ifadelerini kullandı.

  AÇIŞLI: "BU SÜRECİ SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE TAMAMLAYACAĞIZ"

  Son olarak söz alan SKM Birim Başkanı Mehmet Akif Açışlı ise, sürecin hayırlara vesile olmasını dileyerek, "Bir seçim kararı alında ve seçim atmosferi başladı. Biz de bütün motivasyonumuzla, bütün hazırlığımızla inşallah bu süreci sonuna kadar götüreceğiz. Gayret bizden, zafer Allah'tan inancıyla inşallah bu süreci sorunsuz bir şekilde tamamlayacağız. Abdulsamet Bey, dikkat edilmesi gereken bütün usul ve esaslar konusunda açıklama yaptı. Bu sürecin milletimize ve memleketimize hayırlı olmasını diliyorum. Tekrar seçim sürecinin memleketimiz açısından en hayırlı şekilde devam etmesi ve en güzel neticeyle sonuçlanmasını Allah'tan niyaz ediyoruz" diye konuştu.

  Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

  Yazı kaynağı : www.gazetevan.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap