Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  vajinadan kahverengi akıntı gelmesi neden olur

  1 ziyaretçi

  vajinadan kahverengi akıntı gelmesi neden olur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısı neden olur? Kahverengi adet kanaması olur mu?

  Adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısı neden olur? Kahverengi adet kanaması olur mu?

  Sağlıklı bir kadın her ay düzenli olarak adet görür. Normalde adetler 21-35 gün aralıklarla olur, 3-8 gün arasında sürer ve toplam 30-80 cc arasında kanama olur. Bazı durumlarda kanamada farklılıklar görülebilir. Ancak bu her zaman endişe edilecek bir şey olduğu anlamına gelmez. Peki, adet öncesi kahverengi akıntı neden olur? Bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz...

  KAHVERENGİ AKINTI NEDİR?

  Vajinal akıntı genellikle günlük olarak gerçekleşir. Tipik olarak vajinal akıntı ince ve berrak veya beyazdır. Bazen başka renkler de olabilir. Kahverengi akıntı basitçe eski kandır. Taze kanın rengi parlak kırmızıdır. Kan damarlarınızın dışında ne kadar çok zaman geçirirse koyulaşır. Kan hava ile temas ettiğinde oksidasyon adı verilen bir süreçten geçer. Kanınızdaki hemoglobin ve demir hava ile etkileştikçe kanınız kahverengimsi bir renk alır.

  ADET ÖNCESİ KAHVERENGİ AKINTI NEDEN OLUR?

  Kahverengi akıntı önceden oluşan vajina salgılarında kan olması anlamına gelir. Kanın vücuttan uterustan (rahim) çıkması ekstra zaman aldığında, oksitlenir. Bu, açık veya koyu kahverengi renkte görünmesine neden olabilir. Bu akıntıyı takiben adet görüldüğü için bir hastalığın varlığından söz edilemez. Eğer akıntı normal adetten kısa süreli ve az miktarlı olursa hamilelik belirtisi olarak kabul edilebilir. Bu akıntıya yerleşme kanaması adı da verilir.

  Bazı durumlarda ise rahimdeki poliplerin varlığından dolayı da ortaya çıkabilir. Adet sonrası kahverengi akıntı; gün sayısı her kişinin bünye yapısına göre değişiklik göstereceğinden net bir gün sayısı belirtilemez.

  Akıntınızın kahverengi olmasının diğer yaygın nedenleri ise şunlardır:

  KAHVERENGİ AKINTININ NORMAL KABUL EDİLDİĞİ DURUMLAR

  Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol hapı kullanan kadınların %30'unda ilk 3 ay ara kanama, kahverengi akıntı olabilir. Hapı düzenli kullandığı sürece bu problem 2-3 ay içinde ortadan kalkacaktır.

  Rahim içi araç kullanımı: Bakırlı spiral veya kormonlu sipral (MİRENA) kullanan hastalarda özellikle ilk 3 ay ara kanamalar, kahverengi akıntılar olabilir, normal kabul edilir.

  Yumurtlama dönemi (ovulasyon): Adet döneminizden iki hafta önce başlayan kahverengi lekeleriniz varsa, bu yumurtlamayla ilişkili hormonal değişikliklerin bir işareti olabilir.

  Gebelik: Gebeliğin başında kahverengi kanama olması tutunma kanaması (implantasyon kanaması) olarak kabul edilir ve fizyolojiktir. Ancak kanama kırmızıya dönüyorsa düşük tehlikesi olarak kabul edilir ve ona göre tedavi vermek gerekir.

  Adetin (menstrüasyon) hemen öncesi veya sonrası dönem: Bazen, kahverengi lekelenme döneminizin sadece bir öncüsüdür. Kahverengi kan veya akıntı, son döneminizde uterusunuzdan asla tamamen dökülmemiş eski kan kalıntıları olabilir. Bu genellikle endişe kaynağı değildir. Ancak düzenli olarak sadece iki hafta süren çok kısa döngüler yaşıyorsanız, doktorunuza danışmak en iyisidir.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Kahverengi Akıntı Neden Olur? Kahverengi Vajinal Akıntı Normal Midir? - Sağlık Haberleri

  Kahverengi Akıntı Neden Olur? Kahverengi Vajinal Akıntı Normal Midir? - Sağlık Haberleri

   Kahverengi Akıntı Neden Olur?

   Bazen adetiniz birkaç gün kahverengimsi akıntı ile başlar veya biter. Bu tamamen normaldir ve hiç de endişe verici değildir. Pembemsi veya kahverengimsi akıntı, yumurtlamanın bir belirtisi olabilir.

   Döngünüzün başlangıcında, östrojen seviyeniz yükselir ve rahim duvarınızın büyümesine neden olur. Yumurtlamadan sonra progesteron seviyesi yükselir ve rahim duvarınızın kalınlaşmasına neden olur. Yumurtlama sırasında hafif lekelenme, rahim duvarınızın büyümesine, ancak henüz kalınlaşmamasına bağlı olabilir, çünkü östrojen seviyesi artmış ancak progesteron olmamıştır.

   Bazı kadınlarda hamileliğin erken döneminde kahverengimsi bir akıntı meydana gelebilir. Bu olduğunda korkutucu olabilir, ancak çoğu zaman hamilelik sırasında taburcu olacağından endişe etmemelisiniz.

   Kahverengi Vajinal Akıntı Normal midir?

   Bu akıntılar hamileliğin çok erken dönemlerinde ortaya çıkabilmesine rağmen, hamile olduğunuzun bir işareti olarak alınmamalıdır. Yaygın inanışın aksine, implantasyon kayıplarının var olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

   Jinekolojik muayeneler, bulaşma ve hatta yoğun ilişki kahverengimsi akıntıya neden olabilir. 45 yaşın üzerindeyseniz, kahverengimsi bir akıntı, özellikle ruh hali değişimleri, sıcak basmaları veya uykusuzluk eşlik ediyorsa, menopozun erken bir belirtisi olabilir.

  Kahverengi Akıntı Nelere Sebep Olabilir?

   Rahim ağzı kanserine bağlı kahverengimsi akıntı vakası en ciddidir ancak çok nadirdir. Bu kahverengimsi akıntı, bu durumda tek belirti olmayacaktır. Sıklıkla cinsel ilişki sırasında ağrı ve sonrasında kanamalar, daha ağır ve uzun dönemler ve dönemler arasında kanamalar eşlik eder.

   Kahverengi akıntı fark ederseniz, çoğu durumda yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Ne sıklıkla meydana geldiklerini ve döngünüzün belirli bir aşamasında mı yoksa belirli bir aktivite durumunda mı ortaya çıktıklarını görmek için bunu yazmak iyi bir fikirdir.

   Bu akıntı birkaç hafta ortaya çıkarsa, ilişkiden sonra düzenli olarak ortaya çıkarsa veya vajinal tahriş, garip kokular veya kramplar gibi başka semptomlar eşlik ederse, emin olmak için doktorunuzu aramak iyi bir fikir olabilir. Enfeksiyon belirtisi değildir.

   Kahverengi Akıntı Tehlikeli midir?

   Vajina tarafından, özellikle kendi kendini temizlerken üretilen salgılardır. Vajina ve mukoza zarının ürettiği salgılar, vajinamızı enfeksiyonlardan koruyarak sağlığını garanti eden bakterilerle doludur.

   Vajinanızda doğru pH'ı (asitlik ölçü birimi) korurlar. PH, bir kadının hayatı boyunca değişir. Bu salgılar vajinal floranın iyi korunmasını, yağlanmasını ve hidrasyonunu sağlar. Jinekologlar yıllardır birçok kadını florayı zayıflatan duş (doğrudan vajinaya su veya sıvı sabun enjekte etmek) konusunda uyardılar. Genellikle, kahverengi akıntı adet döneminizden önce veya sonra ortaya çıkabilir. Adet sırasında kanamaya neden olan endometriyum atılır.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Vajinal akıntı nedir? Vajinal akıntı neden olur?

  Vajinal akıntı nedir? Vajinal akıntı neden olur?

  Vajinal akıntı genellikle her kadında görülen normal ve düzenli bir durumdur. Bununla birlikte, enfeksiyona bağlı götürebilen bazı akıntı tipleri vardır. Anormal akıntının rengi sarı veya yeşil olabilir. Akıntı bazı enfeksiyonlarda koyu kıvamda ya da kötü kokulu olabilir. Maya kaynaklı veya bakteriyel enfeksiyonlar genellikle anormal akıntıya neden olur. Olağan dışı görünen ya da kötü kokan herhangi bir akıntı fark edildiğinde yapılacak en doğru şey bir sağlık kuruluşuna başvurmaktır.

  Vajinal akıntı neden olur? 

  Normal vajinal akıntı sağlıklı bir vücut fonksiyonudur. Vücudun vajinayı temizleme ve koruma yöntemidir. Cinsel uyarılma ve yumurtlama gibi durumlarda akıntının artması normaldir. Egzersiz, doğum kontrol haplarının kullanımı ve duygusal stres de akıntıda artışa neden olabilir. Anormal vajinal akıntı genellikle bir enfeksiyondan kaynaklanır. Vajinanın normal bakteri dengesindeki herhangi bir değişiklik akıntının koku, renk veya kıvamını etkileyebilir. Normal vajinal floradaki dengeyi bozabilecek faktörlerden bazıları;

  Bakteriyel vajinozis

  ​​​​​​Bakteriyel vajinozis, oldukça yaygın görülen bakteriyel bir vajinal enfeksiyondur. Bazı durumlarda hiçbir belirti göstermemesine rağmen, keskin, kötü kokulu ve bazen balık kokusuna benzeyen bir vajinal akıntıya neden olur. Birden fazla cinsel partnere sahip olan kadınlarda bu enfeksiyon türüne yakalanma riskinde artış vardır.

  Trichomonas vajiniti 

  Trichomonas vajiniti başka bir enfeksiyon türüdür. Enfeksiyona tek hücreli protozoa grubu bir organizma olan trichomonas neden olur. Genellikle cinsel yolla bulaşır, fakat ortak havlu ya da mayo kullanımıyla da yayılabilir. Kötü kokulu sarı veya yeşil renkli bir akıntıya neden olur. Bazı insanlarda herhangi bir belirti görülmez. Fakat vajina ve vulvada ağrı, kızarıklık, ısı artışı ve kaşıntı sık görülen belirtilerdir.

  Maya enfeksiyonları 

  Maya enfeksiyonu, yanma ve kaşıntı hissine ek olarak beyaz, süt kesiği benzeri akıntıya neden olan bir mantar enfeksiyonudur. Vajinada maya varlığı normaldir, ancak normal floraya ait mayalarda anormal artış olmasıyla enfeksiyon belirtileri ortaya çıkar. Aşağıdakiler mayalara bağlı enfeksiyon olasılığını artırabilir:

  Gonore (Bel soğukluğu) ve klamidya 

  Bel soğukluğu ve klamidyacinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardandır (CYBE) ve anormal vajinal akıntıya neden olabilirler. Genellikle sarı, yeşilimsi veya bulanık görünümde bir akıntı vardır.

  Pelvik inflamatuar hastalık (PID)

  Pelvik inflamatuar hastalık, genellikle cinsel temasla yayılan bir enfeksiyondur. Bakteriler vajina ya da diğer üreme organlarında yaygın bir enfeksiyona neden olursa PID ortaya çıkabilir. Ağır, kötü kokulu bir akıntıya neden olur.

  Human papilloma virüs (HPV) enfeksiyonu veya rahim ağzı kanseri

  HPV enfeksiyonucinsel temas ile bulaşan ve rahim ağzı kanserine yol açabilen bir viral enfeksiyondur. Rahim ağzı kanseri hoş olmayan bir kokuya sahip, kanlı, kahverengi veya sulu bir akıntı üretebilir. Rahim ağzı kanseri, yıllık Pap smear ve HPV testi ile kolayca taranabilir.

  Vajinal akıntı çeşitleri nelerdir? 

  Vajinal akıntılar genellikle akıntının rengine ve yoğunluğuna göre kategorize edilir. Bazı akıntı türleri normaldir. Diğerleri ise altta yatan ve tedavi gerektiren bir duruma işaret edebilir. Aşağıda farklı akıntı çeşitleri detaylı olarak açıklanmıştır. 

  Beyaz renkli akıntı

  Özellikle menstrüel döngünün başında veya sonunda bir miktar beyaz akıntı normaldir. Bununla birlikte, akıntıya kaşıntı eşlik ediyorsa ve yoğun, süt kesiği benzeri bir kıvam veya görünüme sahipse normal değildir ve tedavi gerektirir. Bu akıntı türü sıklıkla bir maya enfeksiyonunun belirtisi olabilir.

  Berrak ve akışkan 

  Berrak ve akışkan bir vajinal akıntı tamamen normaldir. Ayın herhangi bir zamanında görülebilir ve egzersizden sonra özellikle yoğun olabilir.

  Berrak ve mukus benzeri 

  Akıntı berrak, fakat akışkan değilse ve gergin ve mukus benzeri bir kıvamdaysa bu sıklıkla kadının yumurtlama döneminde olduğunun göstergesidir. Normal bir vajinal akıntı türüdür ve ayın belirli dönemlerinde görülür.

  Kahverengi ya da kanlı 

  Kahverengi veya kanlı akıntı, özellikle adet dönemi sırasında veya hemen sonrasında meydana geldiğinde genellikle normaldir. Adet döneminin sonunda geç bir boşalma olduğunda kırmızı yerine kahverengi görülebilir. Ayrıca dönemler arasında az miktarda kanlı akıntı yaşanabilir ve buna lekelenme denir.

  Lekelenme, adet dönemleri dışında meydana gelirse ve yakın zamanda korunmasız ilişki yaşanmışsa bu hamilelik belirtisi olabilir. Gebeliğin erken evrelerinde lekelenme, düşük işareti de olabilir. Bu sebeple böyle bir durumda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak gerekir.

  Nadir durumlarda, kahverengi veya kanlı akıntı endometrial veya rahim ağzı kanseri belirtisi olabilir. Fibroid veya diğer anormal büyümeler gibi başka problemlerden de kaynaklanabilir. Bu nedenle yıllık pelvik muayene ve Pap smear testi yaptırmak önemlidir. Doktor bu işlemler sırasında servikal anormallikleri de kontrol eder.

  Sarı veya yeşil 

  Özellikle kalın, yoğun kıvamlı veya nahoş bir koku eşliğinde sarı veya yeşil bir akıntı normal değildir. Bu akıntı tipi trichomonas adı verilen bir enfeksiyonun işareti olabilir. Genellikle cinsel ilişki yoluyla yayılan bu enfeksiyonda akıntıyla birlikte kaşıntı ve idrar yaparken yanma ve sık idrara çıkma gibi belirtiler de bulunur.

  Vajinal akıntı belirtileri nelerdir? 

  Anormal vajinal akıntının yanında bazı diğer belirtiler varsa en kısa sürede doktora başvurulması önerilir. Dikkat edilmesi gereken belirtiler şunlardır:

  Bir akıntının normal olup olmadığı konusunda endişe duyuyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda vardır.

  Vajinal akıntı teşhisi nasıl yapılır? 

  Anormal vajinal akıntı nedeniyle doktora başvurulduğunda hastaya tıbbi geçmişi, şikâyetleri, adet döngüsü ve cinsel hayatı hakkında birkaç soru sorulur. Sorular aşağıdakileri içerebilir;

  Daha sonra jinekolojik muayene dahil olmak üzere ayrıntılı bir fiziksel muayene yapılır. Bu sırada HPV veya rahim ağzı kanserini kontrol etmek için rahim ağzından sürüntü de alınır. Çoğu durumda, enfeksiyon varlığı fiziksel ve jinekolojik muayene ile tespit edilebilir. Sorunu hemen teşhis edemezse, bazı ek testler yapılabilir. Bu amaçla akıntıdan alınan örnek etken mikroorganizmanın tespiti için mikroskop altında incelenebilir.

  Vajinal akıntı tedavisi nasıl yapılır? 

  Tedavi vajinal akıntıya neden olan faktörlere göre değişiklik gösterir. Örneğin, akıntı maya enfeksiyonlarına bağlı ise genellikle krem ​​veya jel formunda vajinaya uygulanan antifungal ilaçlar ile tedavi edilir. Bakteriyel vajinozis tedavisinde ağızdan antibiyotik verilir veya antibiyotikli kremlerle kullanılır. Trichomoniasis ise genellikle metronidazol (Flagil) veya tinidazol (Tindamax) isimli ilaçların ağızdan alımı yoluyla tedavi edilir. Anormal akıntıya yol açabilecek vajinal enfeksiyonların önlenmesi için bazı ipuçları:

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap