Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  vajinada mantar nasıl geçer evde

  1 ziyaretçi

  vajinada mantar nasıl geçer evde bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Vajinal mantar için doğal tedavi yöntemleri

  Vajinal mantar için doğal tedavi yöntemleri

  Vajinal mantar için doğal tedavi yöntemleri

  Hemen her kadının en az bir kez yaşadığı kâbus vajinal mantar için harika çözümler bulduk. Vajinal mantarın en sık rastlanan cinsi Candida albicans adı verilen bir maya hücresidir. Bir diğeri de Torulopsis glabrata’dır.

  Vajinal mantar belirtileri

  Genellikle vücut direncinin düştüğü zamanlarda çoğalır ve çeşitli rahatsızlıklara neden olur.
  Mantar enfeksiyonunun en sık görülen belirtisi kaşıntı. Günlük hayatı etkileyecek kadar çok kaşıntıya ve ona bağlı olarak da şişliğe neden olur. Vajinal akıntı kesik kesik (halk tabiriyle peynirimsi) bir hal alır ki bu durum bazen kokuya sebep olabilir.

  Vajinal mantar oluşumunu sağlayan durumlar

  Başta da söylediğimiz gibi vücut direncinin düşmesi en sık görülen durumdur. Ancak bununla birlikte

  -Şeker hastalığı
  -Hamilelik
  -Hormon kullanımı
  -Doğum Kontrol hapı kullanımı
  -Spiral
  -Pamuksuz (naylon) iç çamaşırları
  -Kilo alımı
  -Rahim ağzı yaraları
  -Şekerli gıda tüketimin artması
  -Sürekli ped kullanımı vajinal mantar için uygun ortam sağlar.

  Vajinal mantar tedavisi için bitkisel tedaviler

  Çoğumuz ilaç içmekten kaçınır hali almışken vajinal mantar tedavisi için bitkisel yollar önermenin tam zamanı. Lakin öncelikle kati bir şekilde uyarıyoruz ki uygulamadan önce siz yine de bir doktora başvurun. Bu bilgilerin çoğu denenmiş ve işe yaramış da olsa tıbbı bir konuda kesinlikle güvenilmez.

  Gerekli uyarımızı da yaptıktan sonra gelelim tedavi şekillerimize

  -Vajinaya günde bir kere doğal bal sürmek,
  -Bağışık sistemini kuvvetlendirmek için ekinezya, sarımda ve altın mühür bitkileri tüketmek,
  –Adaçayı ve kekik çayını banyo suyuna eklemek,
  –Kadife çiçeği çayı içmek (Günde üç kereden fazla olmamak şartıyla),
  –Çay ağacı yağı sürmek,
  -Bol bol yoğurt tüketmek (özellikle ev yoğurdu),
  -Vajinal bölgeye üzüm sirkesiyle banyo yaptırmak,
  – Demirhindi çayı içmek (Günde iki kere).

  Hiçbir yöntemi doktorun verdiği ilaçlara ve tedavi yöntemlerine tercih etmeyin. Doktora danışmadan asla denemeyin.

  Kirmizikalp.com

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Vajinal mantar nedir? Nasıl tedavi edilir?

  Vajinal mantar nedir? Nasıl tedavi edilir?

  Kadınlarda sık görülen sorunlardan birisi vajinal mantardır. “Vajinal mantar belirtileri nelerdir?” , “Vajinal mantar akıntısı nasıldır?” , “Vajinal mantar nedenleri nelerdir?” , “Vajinal mantar tedavisi için hangi doktora gidilmelidir?” soruları en merak edilen konuların başında gelmektedir.

  Vajinal mantar nedir?

  Kadınlarda vajinal mantar,  yaşam boyunca en az bir defa karşı karşıya kalınan çok sık bir enfeksiyon türüdür. Çoğu zaman basit bir ilaç ya da bitkisel tedavi ile ortadan kalkar. Ancak kimi zaman sık tekrar eder, ilaçlara direnç gelişir, kronik mantar enfeksiyonu haline gelir ve kadının yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir.

  Vajinal mantar belirtileri nelerdir?

  Vajinal mantar nedenleri nelerdir?

  Vajinal mantar sebepleri arasında en sık görüleni Candida albicans adı verilen bir maya hücresidir. Vajinal mantar enfeksiyonu olan 10 kadının dokuzunda  bu maya hücresi saptanmaktadır. Normalde vücudumuzda bu maya hücresi vajinal florada bulunur. Diğer bakteriler ile bir denge içinde sorunsuz olarak bir aradadır.

  Bazı nedenlerle bu dengenin bozulması normalde sessiz olan herhangi bir şikayete neden olmayan maya hücrelerinin aşırı şekilde çoğalmasına yol açar. Denge bozulur ve hastada mantar enfeksiyonu belirtileri görülmeye başlar.   

  Vajinal mantar teşhisi nasıldır?

  Vajinal mantar teşhisinde Kadın Hastalıkları ve Doğum doktorunun akıntıyı görmesi ve buna göre değerlendirme yapması büyük önem taşır. Bu nedenle adet olunmayan bir dönemde kadın doğum masasında doktor değerlendirmesi büyük önem taşır. Doktor gerek görürse kültür, smear testi yapar.

  Vajinal mantar tedavisi nedir?

  En sık Candida albicans maya hücresinden kaynaklanan vajinal mantar ilaç tedavisi kolayla giderilebilir. Önemli olan vajinal mantar enfeksiyonunu kronikleştirmemektir.  Çünkü kronik vajinal mantar enfeksiyon hastanın yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkiler ve tedavisi kolay olmayabilir.

  Enfeksiyonun kronikleşmemesi için en önemli husus vajinal mantar enfeksiyonuna sebep olan etkenin ortadan kaldırılmasıdır. Örneğin antibiyotik kullanımı mantara yol açmışsa antibiyotik tedavisinden mümkün olduğunca kaçınılmalı, naylon çamaşır giymek vajinal mantara neden oluyorsa pamuklu iç çamaşırları tercih etmek tedavinin bir parçası olabilir.

  Unutulmamalıdır ki ilaçlar geçici ya da kısmen çözüm sağlar, kalıcı ve sürekli sağlık ve tedavi için kadının kendini tanıması hijyen kurallarına dikkat etmesi ve vajinal mantar enfeksiyonuna neden olan durumlardan uzak durması gerekir.

  Vajinal mantar tedavisinde kullanılan yöntemler;

  Vajinal mantar hakkında sık sorulan sorular 

  Vajinal mantar akıntısı nasıldır?

  Hastadan hastaya farklılıklar gösterebilmekle birlikte vajinal mantar akıntısı çoğu zaman;

  Vajinal mantar tedavisi için hangi doktora gidilmelidir?

  Genellikle yaz aylarında görülen vajinal mantar için Kadın Hastalıkları ve Doğum doktoruna gidilmelidir. Genelde hastanın şikayetleriyle tanı konulabilmektedir. Ancak gerekirse doktor ek tetkikler isteyebilir.

  Vajinal mantar kaşıntısına ne iyi gelir?

  Vajinal mantar kaşıntısında öncelikle vajinal krem tedavisi ve vajinal mantarın bitkisel tedavi yöntemleri tercih edilmelidir.

  Ancak Vajinal mantar kaşıntısında sadece krem kullanmak ya da bitkisel tedavi uygulamak çoğu zaman tek başına çözüm sağlamaz. Çünkü enfeksiyon vajinanın iç kısmından kaynaklanmaktadır.

  Vajinal mantar krem tedavisi etkili midir?

  Vajinal mantar enfeksiyonu çoğu zaman vajinal kaşıntı, kızarıklık ve yanma batma hissine sebep olur. Vajinal mantar krem tedavisi çoğu zaman 2-3 gün içinde bu şikayetleri azaltır. Ancak tek başına krem tedavisi yeterli olmayabilir. Çünkü enfeksiyon vajinanın iç kısmından kaynaklanmaktadır. Asıl enfeksiyon çözülmediği sürece hastanın vajinal kaşıntı, akıntı, kızarıklık şikayetleri tekrar edecektir.

  Vajinal mantar fitil tedavisi gerekli midir? Nasıl yapılır?

  Cinsel yönden aktif hastalarda vajinal mantar fitil tedavisi öncelikle tercih edilmelidir. Fitil kullanımı vajinal mantar tedavisinde oldukça etkilidir. Lokal olarak etki gösterir yani  gereksiz yere tüm vücuda ilaç dağılmaz etki etmez karaciğere zararı olmaz. Çoğu zaman kısa süreli bir tedavi ile çözüme gidilir.

  Fitiller tercihen gece yatarken vajinaya hazneye bir eldiven ile yağlı bir krem vasıtası ile olabildiğince ilerletilir.

  Vajinal mantarda fitil tedavisi sonrası akıntı bir miktar artış gösterebilir.  Yanma hissi olabilir.  Vajinal fitilin bir kısmı dışa çıkabilir. Yaşanan bu durumların hepsi normaldir.

  Vajinal mantar hapı kimlere önerilir?

  Vajinal mantar doğal Bitkisel tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir mi?

  Hastaların çoğu vajinal mantarı evde tedavi etme yönünde eğilim içindedir. Bu nedenle bugüne kadar çok farklı doğal bitkisel tedavi yöntemleri denenmiştir. Avrupa ve ABD’de bitkisel tedavi yani fitoterapi olarak isimlendirilen birçok çalışma yapılmaktadır. Vajinal mantarın doğal ve bitkisel yollarla tedavisi üzerine de birçok çalışma bulunmaktadır.

  Vajinal mantar tedavisinde doğal ve bitkisel yöntemler ele alındığında farklı yöntemlerin denendiği görülmektedir.

  Bazı çalışmalarda hastanın vajinal mantar tedavisinde sirke kullanılarak tedavi edildiği ifade edilmektedir. 2017 yılında Altern Ther Health Med dergisinde yayınlanan bu olgu sunumunda 32 yaşında mantar enfeksiyonu olan evli 5 yıldır ilaçlara yanıt vermeyen kronik vajinal mantar enfeksiyonu olan hastaya elma sirkesi ile tam bir tedavi imkanı sağlandığı belirtilmiştir.

  Sonuç olarak, vajinal mantarın doğal bitkisel tedavileri için denenen tedavi seçenekleri oldukça uzundur. Üstte sözü edilen yayın ışığında elma sirkesi vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisinde faydalı olabilir ve denenebilir.

  Ancak istenmeyen yan etkiler, kullanım şeklinin kolay olmaması, reçete ile eczaneden alınan ilaçlar gibi standart belli bir dozunun olmaması ve doğal ve bitkisel tedavilerin sağlık bakanlığı tarafından onaylanmamış olması nedenleri ile vajinal mantar tedavisinde doğal ve bitkisel tedaviler ilaç tedavilerine tamamlayıcı ya da destek tedavi olarak denenebilirler.

  Doğal ve bitkisel tedavinin istenmeyen yan etkileri ortaya çıkabilir. Bu gibi sorunlar yaşandığı zaman mutlaka zaman kaybetmeden mutlaka doktora başvurulmalıdır.

  Vajinal mantar evde tedavi edilebilir mi?

  Üstte sıralanan bilgiler ışığında vajinal mantarın evde tedavisi tek başına zaman alabilir. Bu nedenle vajinal mantar akıntı şikayeti olan hastaların jinekolojik muayene sonrası uygun ilaç tedavisi alması daha mantıklı gözükmektedir.

  Ancak Kadın Hastalıkları ve Doğum doktoruna gitmeden önce evde tedavi olmayı tercih eden hastalar elma sirkesi doğal tedavisini deneyebilirler. Bu tür tedavilerde yan etkilerin ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. İstenmeyen bir yan etki görüldüğünde mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

  En iyi vajinal mantar ilacı nedir?

  Vajinal mantar ilacı hastanın durumuna ve rahatsızlığının boyutuna göre değişebilmektedir. Bu nedenle en iyi vajinal mantar ilacı hastanın kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirmesi sonucu hastaya özel yazacağı ilaç tedavisidir. Tıpta hastalık yoktur hasta vardır. Tedaviler hastaya özel olmalıdır.

  Vajinal mantar ameliyatı var mıdır?

  Vajinal mantar enfeksiyon hastalığıdır. İlaçla tedavi edilir.  Vajinal mantar ameliyatı yoktur.

  Vajinal mantar bol su içerek tedavi edilebilir mi?

  Vajinal mantar enfeksiyonları idrar yollarını etkileyebilir. idrar yaparken yanma sızı ve sık idrara çıkmaya neden olabilir. Bu şikayetlerin önlenmesi ve tedavisinde günde en az 2 litre su içmek bol sıvı tüketmek faydalıdır.

  Ancak tek başına su içmek vajinal mantarın tedavisini kesin olarak sağlamaz.

  Vajinal mantar diyeti var mıdır?

  İnsan vücudu bir bütündür. Uyku, beslenme alışkanlıkları, stres ve spor bağışıklık sistemini direk etkiler.  Bağışıklık sisteminin kötü olması ve şeker hastalığına yatkınlık vajinal mantar enfeksiyonlarının sık ve uzun süreli olmasına neden olur. Vajinal mantar enfeksiyonu geçiren hastaların bağışıklık sistemini güçlendirici bol vitaminli  ( özellikle C vitamini ) sebze ve meyveleri tüketmeleri, doğal, az işlenmiş yemekleri tercih etmeleri, fast food gibi sağlıksız ürünlerden uzak olmaları, tatlı, yağlı, pasta, kek, kurabiye, aşırı tatlı meyveler,  dondurma gibi kan şekerini yükselten gıdalardan uzak kalmaları tedaviye katkı sağlayacaktır.

  Hamilelikte vajinal mantar neden olur? Gebelikte Vajinal Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Tüm kadınlarda olduğu gibi hamilelerde vajinal mantar enfeksiyonu olabilir. Hatta hormonların değişmesi ile vajinal flora değişir. Kadın hamilelikte vajinal mantara daha yatkın hale gelir. Özellikle düşük riski olan ve bu nedenle vajinal fitil, krem kullanan gebeler vajinal mantar enfeksiyonuna daha sık yakalanır. Hamilelikte vajinal mantar tedavisinde ağızdan alınan ilaçlar tercih edilmez. Tek kullanımlık bebeğe zarar vermeyen vajinal fitiller ve  kremler tercih edilmelidir.

  Gebelikte sık vajinal mantar enfeksiyonu var ise kültür testi yapılmalı ve gebelik diyabeti açısından kan testleri yapılmalıdır.

  Bebeklerde vajinal mantar ve bebeklerde vajinal mantar tedavisi

  Bebeklerde vajinal mantar enfeksiyonu kimi zaman görülebilir.

  Tedavisinde bebeğe zararı olmayan krem tedavisi uygun olur.

  Emziren Annelerde Vajinal Mantar Tedavisi Nasıldır?

  Vajinal mantar kremi emziren anneler için ideal tedavilerden birisidir. Vajinal mantar hapı tedavisi emziren annelerde önerilir. Gerekirse fitil tedavisi yapılabilir.

  Diyabet Vajinal Mantar Enfeksiyonuna Neden Olur mu?

  Diyabethastalığında kan şekeri takibi ve kontrolü çok önemlidir. Bunun içinde sağlıklı beslenme ve spor önemlidir.  Kadın Hastalıkları ve Doğum doktorunun önerdiği diyabet ilaçları düzenli zamanında alınmalıdır.

  Uzun süre kan şekeri yüksek seyreden diyabet hastalarında vajinal mantar enfeksiyonlarında artış görülür. Ayrıca diyabetik hastalarda geçmeyen ve tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonuna daha sık rastlanır.

  Bu nedenle tekrarlayan vajinal mantar sorunu olan hastalarda diyabet yönünden de inceleme gereklidir.

  Kronik (Tekrarlayan) ya da Geçmeyen Vajinal Mantar Neden Olur?

  Vajinal mantara sebep olan etken ortadan kaldırılmadığı sürece enfeksiyon geçmez ya da sık tekrar eder. Bu nedenle vajinal mantara neden olan altta yatan rahatsızlık ne ise bunun önlenmesi veya yapılmaması öncelikle önemlidir.

  Kronik - geçmeyen vajinal mantar enfeksiyonu olan hastalarda;

  Vajinal Mantar Neden Tekrarlar?

  Vajinal mantara neden olan mikroorganizma sürekli olarak vücutta bulunur. Yani dışardan enfeksiyon almaya gerek yoktur. Candida adı verilen bu mikroorganizma fırsat bulunca veya gerekli koşullar oluşunca hızlı bir şekilde çoğalmaya başlar ve vajinal mantara neden olur. Bu nedenle bağışıklık sisteminin zayıf düşmesinin önlenmesi vajinal mantarın tekrarlamasının önlenmesinde büyük önem taşır.

  Vajinal Mantar Cinsel İlişkide Acıya Neden Olur mu?

  Vajinal mantar cinsel sağlık bakımından önemlidir. Tahriş ve kızarıklığa neden olur. Bu nedenle ciltte çatlaklar oluşur ödem meydana gelir. Bunlarda vajinal mantarda cinsel ilişkide acıya sebep olur.

  Vajinal Mantar Bulaşıcı mıdır?

  Vajinal mantar tuvalet, hamam, sauna gibi ortak kullanım alanları ve cinsel birliktelik yolu ile bulaşabilir.

  Vajinal Mantar Adet Gecikmesine Neden Olur mu?

  Vajinal mantar hastalığı adet gecikmesine neden olmaz.

  Vajinal Mantar Varken Adet Olmak Zararlı mıdır? Vajinal Mantar Adet Olunca Geçer mi?

  Vajinal mantar varken adet olmak çözüm sağlamaz. Yani vajinal mantar adet olunca geçmez. Belki adet süresince geçici bir rahatlama olabilir. Ama çoğu zaman oluşan nem ve sık ped değiştirmeye bağlı olarak acı batma yanma hissi artar.

  Vajinal mantar varken adet olmanın diğer bir sorunu da tedavi için kullanılan fitil tedavisine ara vermek gerekir. Adet döneminde vajinal mantar fitil tedavisine ara verilmelidir. Adet bitiminde tedaviye kalınan yerden devam edilir.

  Vajinal Mantar Yumurtalık Ağrısı Yapar mı?

  Cinsel sağlık bakımından oldukça önemli olan vajinal mantarda yumurtalık ağrısı yaşanmamaktadır.

  Vajinal Mantar Gebeliğe Engel mi?

  Tek başına vajinal mantar gebelik oluşmasına engel olmaz. Ancak cinsel birliktelik esnasında acı, yanma, batma olursa gebelik için gerekli olan sağlıklı birliktelik gerçekleşmeyebilir.

  Vajinal Mantar Kısırlık Yapar mı?

  Vajinal mantar hastalığı kısırlık yapmaz.

  Vajinal Mantar Kendiliğinden Geçer mi?

  Birçok enfeksiyon hastalığında olduğu gibi kişinin bağışıklık sistemi güçlü ise ve vajinal mantara neden olan neden ortadan kalkmışsa vajinal mantar kendiliğinden geçebilir. Ancak bu çoğu kez uzun zaman alır. Kimi zaman bu bekleme süreci içinde hastalık daha da ilerleyebilir. Bu nedenle vajinal mantar varsa kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir.

  Vajinal Mantar Makata Bulaşır mı?

  Vajinal mantar zamanında tedavi edilmez ise ya da kortizonlu kremler kullanılırsa makata bulaşabilir ve yayılım gösterebilir.

  Vajinal Mantar Varken Denize Girilebilir mi?

  Vajinal mantar varken denize girilir. Sakıncası yoktur. Ancak deniz sonrası duş alınmalı,  ıslak mayo ile kalınmamalı, dış genital bölge iyice kurulanmalı ve kuru rahat çamaşırlar giyilmelidir.

  Vajinal Mantar Rahim Ağzı Kanserine Yol Açar mı?

  Vajinal mantar rahim ağzı kanseri arasında ilişki yoktur. Vajinal mantar rahim ağzı kanseri yapmaz.

  Antibiyotik Kullanımı Vajinal Mantara Neden Olur mu?

  Antibiyotik kullanımı vajinal mantara sıklıkla neden olur. Bu nedenle gereksiz yere antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır.

  Vajinal Mantar Boğaz Ağrısına Neden Olur mu?

  Vajinal mantar ile boğaz ağrısı arasında direkt bir ilişki yoktur ancak boğaz ağrısı çoğu zaman solum sistemi hastalıklarını habercisidir. Solunum yolu enfeksiyonları, bağışıklık sistemini zayıflatarak vajinal mantara neden olabilir.

  Vajinal Mantar Erkekten Geçer mi?

  Mantar enfeksiyonu nemi sever. O nedenle kadınlarda daha sık gözükür. Cinsel birliktelik esnasında erkeğe geçebilir. Ancak erkekte kadındaki gibi yoğun belirti vermeyebilir.

  Erkeklerde Mantar Belirtileri Nelerdir?

  Mantar enfeksiyonu erkekte çoğu zaman belirti vermez. En çok görülen belirtisi dış genital bölgede kaşıntı, kızarıklık ve pul pul cilt dökülmeleridir. Akıntı çoğu kez yoktur. Tahriş, kaşımaya bağlı ciltte çatlaklar oluşur ise acı hissi de vardır.

  Vajinal Mantar Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Vajinal mantar hastalığı tedavi edilmezse makata kalçalara yayılım gösterebilir. Tedavide daha da geç kalınırsa kronik - tam iyileşmeyen bir enfeksiyon halini alabilir. Bu nedenle tüm hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis ve tedavi vajinal mantar enfeksiyonları içinde önemlidir.

  Vajinal Mantar Bulaşıcı mıdır?

  Vajinal Mantar Bacak Ağrısına Neden Olur mu?

  Vajinal mantar hastalığı bacak ağrısına neden olmaz.

  Vajinal mantar Ağrı Yapar mı?

  Genel olarak vajinal mantar ağrıya neden olmaz. Ancak eşlik eden idrar yolu enfeksiyonu varsa idrar yaparken sızı ve kasık ağrısı görülebilir.

  Vajinal Mantar Ne Kadar Sürede Geçer?

  Vajinal mantar uygun tedavi edilirse 1-2 gün içinde şikayetler azalmaya başlar. 7-10 gün içinde tam bir iyileşmenin olması beklenir.

  Vajinal Mantarı Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

  Vajinal mantar enfeksiyonun önlenmesinde;

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Vajinal Mantar Tedavisi Evde Uygulanabilir 21 Doğal Bitkisel Tedavi Yöntemi / Sağlıklı Yaşam / Milliyet Blog

  Vajinal Mantar Tedavisi Evde Uygulanabilir 21 Doğal Bitkisel Tedavi Yöntemi / Sağlıklı Yaşam / Milliyet Blog

  Vajinal mantar hastalığı evde bitkisel tedavi yöntemi arayanlar olarak vajinal mantar hastalığı nasıl geçer? soruya yanıt olarak tam kapsamlı evde tedavi yollarına ek olarak aktaracağımız bir takım bilgilendirmeler olacak.

  Vajinal mantar enfeksiyonunu temizleme ve bertaraf etme konusunda iyi gelen bir takım doğal yöntemler içerisinde uygulanan kürler ve bu kürlerin içeriğinde kullanılan bitkiler ve uygulamalar nelerdir? Lütfen öncelikle sabır, sonrasında ise kür kullanımlarında istikrar en azından iyileşene kadar. 

  Sık sık karşılaştığımız genital bölgede meydana gelen bir hastalık olan mantar hastalığı kendisini akıntı gelmesi, idrar yanması, ağrı, kaşıntı gibi belirtilerle gösterir. Bu durumu yaşayanlar daha iyi bilir.

  Olur olmaz yerlerde kaşıntı olayı sıkıntının bir başka boyutu.

  Oldukça ciddi bir problem olan vajinal mantar enfeksiyon, tedavi edilmesi gereken ve insan vücudunda bir çok başka olumsuzluklara neden olan bir rahatsızlıktır.

  Vajinal Mantar Hastalığı Nasıl Geçer?
  Bildiğimiz gibi mantar üreme özelliğine sahiptir ve bu üreme özelliği daha geniş alanlara yayılabilmektedir. İç çamaşırı kullanımı ve eşlerden cinsel birleşme ile birbirine geçme özelliği vardır.

  Yani genelde bayanlarda meydana gelen vajinal mantar hastalığı erkeklerde de gözlemlenebilmektedir. Kısa sürede ciddi iyileşmeler gözlemleyebileceğiniz bahsedeceğimiz biline bitkisel tedavi yöntemlerine ek olarak anlatacaklarımız sayesinde uygulamaya geçmenizle bu sıkıntılardan kurtulacağınıza inanıyoruz..

  Her şeyden önce genital bölgenin temizliği ve oradaki mikropların yok edilmesi oldukça önemlidir. Bunun için ayrıca detaylandırılmış bilgiler yukarıda mevcut sirke uygulaması yöntemi ancak kısaca hatırlatmak isteriz ki;


  Vajinal mantar hastalığı için evde yapılacak uygulamalar:

  1: Sirkeli Su Yöntemi: 2 su bardağı ısıtılmış suya 1 su bardağı olacak şekilde tercihinize göre üzüm veya elma sirkesi dökün. İyice karıştırdığınız sirke su karışımını günde 2 kere vajinal bölgenizi yıkayın. Özellikle mantarın olduğu bölümleri yıkayınız.

  Sirkenin bakterileri öldürme özelliğinden yararlanacağınız bu yöntem sayesinde iyileşme sürecini başlatmış olacaksınız. Bunun yanında sirkeli suya batırdığınız pamuğu vajinanıza yerleştirerek içeride meydana gelen mantarlarında yok olmasını sağlayabilirsiniz.

  Sirkeli su ile dıştaki bölüm yıkandıktan sonra enjektör veya farklı bir şeyle iç taraftaki mantarları temizlemek için sirkeli su verin.

  Her tuvalete girdiğinizde vajinal bölgenizi temizlemek için kullanacağınız 1 litre su içerisine yarım çay bardağı sirke dökün ve iyice temizlendikten sonra kurulayın.
  Kısaca tuvalet sonrası temizliği sirkeli suyla yapın. 1 litre suya yarım çay bardağı sirke karıştırın ve bu suyu sadece tuvaletten sonra temizlikte kullanın. Vajinal bölge için en iyi temizleyicidir.
  Sadece tuvalet sonrası değil vajeni yıkamak içinde kullanmanız yararınızadır.


  1:1 Sirkeli Su Yöntemi İle Vajinal Duş
  Vajinal mantar için en iyi temizleme sirkeli suyla olur. Tamamen doğal tedavi şeklidir. Bu üzüm sirkesini vajina yıkamada yani vajinal duş olarak kullanmak. Burada sirkeyi biraz daha arttırıyoruz.

  Miktar olarak 2 bardak suya 1 bardak sirke karıştırmak. Bunu bir kavanoza koyup bu sirkeli suyla ara sıra vajinal bölgeyi yıkamaktır. 

  Vajinal mantar enfeksiyonunu tedavi etmede mantarın tekrar oluşumunda olumlu bir tedavi yöntemi.


  1:2 Vajinal Duşta Puar Kullanımı
  Medicalden puar alın. Öncesinde puar nedir? Puarın şeklini tarif edelim. Puar ucunda çubuğu olan yuvarlak top şeklinde bir alettir.

  İçine sıvı doldurulup vajinal yıkanmasında yardımcı bir malzeme. İçine sirkeyi doldurun vajinanızın ağzına puarın çubuğu gerdirin. Vajenin iç kısma sıkın bu uygulama vajinal bölgenizin bakterilerin ölmesinde rol oynar.


  2: Yoğurt Uygulaması:
  Vajinal bölgede meydana gelen zararlı bakterilerin yok olmasını sağlayan diğer bir yöntem ise yoğurttur.

  Günde iki defa yoğurdu mantar bölgesine bez yardımı ile sürmek iyi gelecektir. Bol bol yoğurt tüketmek ve özellikle yeşilimsi suyunu için. Evde doğal yoğurt yapmanız ve bu yoğurdu tüketmeniz sağlık açısından fayda sağlayacaktır.

  Mantarların iyileşmesi için gerekli olan Laktobasiller olarak adlandırdığımız yararlı bakteriler vücuda alınmalıdır. Bunu da en fazla şekilde doğal evde hazırlanmış yoğurt içerisinde bulmanız mümkündür. Bu dönemde bol bol yoğurt tüketmeye özen gösterin. Bol bol yoğurt tüketin, yoğurt ve yoğurt ürünleri sizi koruyacaktır. Yoğurtta bol bol probiyotik laktobasil bulunmakta bu bakterinin bulunması mikrop organizmalarının yani kötü bakterilerin tekrar üremesini engellerler. Vajina bölgesinde asit ortamı mevcuttur. Laktobasillerin özelliklerinden mikropların üremesini önleyen maddeler üretmesi meydana gelmektedir. Bu durum ortamdaki diğer besin maddelerini tüketerek diğer mantar gibi kötü bakterilerin tekrar oluşmasını önler.

  Tüketilen yoğurt olsun.

  Yoğurdun pek çok yararı vardır. Yoğurdun bu yararları tek tek saymak uzun sürecek. Ama siz kısaca yoğurt ayran tüketin. Anti bakteri özelliği ile yoğurt vajinal mantar tekrar oluşmasını engeller. Varsa vajinal mantarın temizlenmesine sebep olur. Özellikle yoğurdun suyunu için çünkü suyunda bol miktarda antimantar bulunur.

  3: Papatya Çayı Uygulaması
  Papatya çayı da mantar tedavisi için uygun görülmüştür. Vajinal mantar hastalığına iyi gelen bitkiler arasında özellikle mantarın yok olması için yapabileceğiniz diğer bir yöntem hazırlanmış ılık papatya çayıdır. Büyükçe bir pamuk parçasını alın. Pamuğu ılık papatya çayına batırdıktan sonra bölgeye papatya suylu ıslak pamuğu önden arkaya doğru yavaşça silin. Bunu sabah ve akşam olmak üzere, günde 2 kez olmak üzere toplam 15 gün uygulayın. Dikkat edilmesi gereken nokta temas ettirdiğiniz pamuğu başka diğer bölgelere değdirmeyin bulaştırma ihtimali yüksektir. 

  Papatya çayının suyuna batırdığınız pamuğu vajinal bölgedeki mantarlara düzenli olarak günde 2 veya 5 kez sürmeniz fayda sağlayacaktır.

  Sadece papatya çayı içerekte bazı hastalıklara iyi geldiği görülmektedir. Stres sıkıntılar için papatya çayının iyi geldiği söyleniyor. Fakat araştırmalar papatya çayının sirke suyu gibi kuvvetli bir temizleme özelliği var olduğu gözlemlenmiş.

  4: Maydanoz Uygulaması
  Oldukça etkili olan diğer bir yöntem ise maydanozdur. Şöyleki kaynattığınız bir demet maydanozun suyunu bir kenara posasını bir kenara ayırın. Kaynayan maydanozu iyice ufalayın ve bir tülbent veya sargı bezi içerisine koyduktan sonra genital bölgesine yerleştirin.

  Sıkı bir çamaşır giyerek iyice mantara temas etmesini sağlayın. 5 dakika sonra bezi alıp kaynatmış olduğunuz maydanozun suyu ile vajinanızı yıkayın. Bu yıkamayı günde birkaç kez tekrarlayın.

  Bu süreç içerisinde bağışıklık sisteminin güçlenmesi de oldukça önemlidir. Bu nedenle ceviz, fındık, sebze ve meyveyi bolca tüketin. Gün içerisinde alkali veya limonlu suyu bol bol içmeye özen gösterin.Birçok nedenden dolayı özellikle bayanlarda vajinal bölgede görülen mantar hastalığı erkelerde de az da olsa görülebilmektedir. Bulaşıcı özelliğe sahip olan vajinal mantar vajinalmantartedavisi.gen.tr hastalığı eşler arasında geçmeye neden olabilir ve önlem alınmadığında tedavisi oldukça zorlanabilir. Aşırı bir kaşıntı ile kendisini gösteren mantar hastalığı kısa sürede  önlem alınarak tedavi edilmeli ve çoğalması engellenmelidir. Vajinal mantar enfeksiyonu yaşayan bir kişi bu dönemde sıkı elbiseler giymekten uzak durmalı mümkünse bol ve pamuklu giyinmeye özen göstermelidir. Vajinal bölgenin temizliği bu dönemde oldukça önemlidir. Bu nedenle bol su ile temizledikten sonra mutlaka kurulamalı ve ıslaklık bırakmadan tuvaletten kalkmalısınız. Elbette vajinal mantar hastalığı bitkisel tedavisi ile ilgili yapılacaklar bunlarla sınırlı değildir.

  5: Aynısefa Çiçeği Yöntemi
  1 litre suyun içine bir avuç kadar ince kıyılmış aynısefa çiçeği katılıp kaynatılır ve ardından süzülerek hastalıklı bölge bu su ile yıkanır. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez bu uygulama tekrarlanır.Diğer Doğal Yöntemleri de Şöyle Sıralayabiliriz.

  6: Bal Uygulaması
  Hakiki bal bulun güvenilir yerden temin edin. Markettekiler işe yaramaz. Marketteki ballar glikoz ve mısırdan üretilen ballar olabiliyor. Balı bir bez üzerine sürülüp vajinal bölgesinde uygulayın. Bal en iyi şifa kaynağıdır. Sadece bal şerbetinin içilmesi, ekmekle yenmesi değil aynı zamanda sürülmesi de vajinada yumuşama ve bakterileri atma ve temizleme özelliği mevcuttur. Elbette bu balın hakikisi ile mümkündür.

  Vajinal mantar için vajinal bölgeye hakiki doğal bal günde bir kez sürülmesi bile rahatlama sağlayacaktır. Bu uygulama vajinal bölgenin cildinin eski doğal haline dönmesi açısından faydası vardır.

  Doğal bakteri panzehir, kısaca doğal bir bakterinin kötü bakterileri yok ettiğini biliyor musunuz? Doğada var olan bazı bakteriler vücudumuzun faydasına bunların en önemlisi laktobasillerdir.

  Bu doğal bakteri vücudumuzun hemen hemen her bölgesinde doğal olarak var olmuşlardır. Bu bakteriler özellikle kadınların vajinal bölgesinin eko sistemini korumakla görevlidir

  7: Karbonat Uygulaması
  Karbonatın temizleyici gücünü kullanın. Tuvalete girdikten sonra vajinal bölgedeki mantarları temizlemek için 1 litre suya 2 yemek kaşığı karbonat atarak yıkama işlemi yapın.

  Karbonatlı uygulama sonrasında popolin isimli pişik kremin sürün bu rahatlatacaktır.

  8: Bitkisel Yağlar İle Sıcak Su Banyosu Uygulaması
  Banyo yaparken enfeksiyonları def etmenin bir yolu var. Eğer küvette banyo yapıyorsanız banyo suyuna, doğal yağlar damlatmak ve o mis gibi kokan suyla banyo yapmaktır.

  Bunun için çay ağacı özü , kekik yağı , karahindiba yaprağı kullanacağız. Bunlarla banyo bir başka keyifli olacak.

  Bu dönemde sıcak su banyosu insanı rahatlatacaktır. Aynı zamanda hazırladığınız ılık su içerisine 6 damla çay ağacı özü, 2 damla kekik yağı ve birkaç karahindiba yaprağı koyarak içerisine vajinal bölgeniz yerleşecek şekilde oturmalısınız.

  9: Sarımsak Tüketimi
  Doğal antibiyotik deposu dediğimiz sarımsak bu dönemlerde tüketilmeli ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için ekinezya, altın mühür gibi bitki çayları içilmelidir.

  10: Demir Hindiba Tüketimi
  Bir bardak kaynar suyun içine 1 çay kaşığı demirhindi katın. Çayın demlenmesi için 3 dakika bekleyin çayı süzdükten sonra sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa için. Demir hindiba içeriden temizleyici ve faydalı bakterileri arttırıcı özelliği ile iyi gelecektir.

  11: Pişik Krem Kullanımları
  Aktardığımız bu doğal yöntemler tek başına yeterli olmayabilir bu konuda tam kapsamlı çözüm önerileri aktarmaya deva edeceğiz.

  Bayanların kabusu vajinal mantar, vajinada oluşan ağrı sızı kaşıntı, kötü koku bizi cinsel hayatı, iş hayatını olumsuz etkiliyor. Hal böyle olunca bu problem hakkında özellikle bu utanılan bölge için evde tedavi yöntemi yok mu? sorusuna cevap aramalı ve tecrübelerimizi aktarmalıyız.

  Siz de tecrübelerinizi yorumlamayı unutmayın!
  Vajinal ve hemoroid gibi hastalıkların tek özellikleri vardır ki oda utanılan bölgede çıkması. Bu durum hastaların evde doğal tedavi araştırmaları bir hayli fazla.

  Bu sayfada aktarılanlar vajinal mantar rahatsızlığı olanlar tarafından daha önce denenmiş yöntemlerdir.

  Not: Evde uygulanabilir pratik bitkisel ve doğal yöntemlerin hepsi aynı anda uygulanmamalıdır.

  Kendiniz bir uygulama seçmeli ve bir müddet bu uygulamayı kendiniz denemelisiniz.

  Peki ne zaman kadar uygulamalısınız?

  Olumlu bir sonuç alana kadar. İçlerinden bir tedavi yöntemi mantar enfeksiyonu probleminize çare olacaktır. Ancak bunlar gerçekten işe yarıyor mu? diyorsanız bu konuda net bir şekilde bir şey söylemek mümkün değildir. 

  Bu yüzdendir ki sizde tecrübelerinizi bu konunun altında yorumlayın! Bilgi paylaştıkça faydalı bir değer haline gelir.


  12: Defne Yaprağı Uygulaması

  Defne yaprağı yıllar öncesinde ilk çağlarda temizlik için kullanılmış ve halen defne sabunu yapılarak bu bitkinin inanılmaz temizleyici özelliği kullanılmaktadır.

  13: Hakiki Defne Sabunu Uygulaması

  Hatay da var ve bir çok ilde Hatay yapımı defne sabunu var. Hakiki bir defne sabunu ile yıkanmalı vucudunuzu sabunla ovmalısınız. Asıl olan tedavi ise vajinal bölgeyi defne yaprağı suyu ile yıkamak. Bu yöntemde bir miktar defne yaprağı dalları ve yemişleriyle birlikte 1 litre suda kaynatın. Kaynamış suyu süzdükten sonra vajinal bölgeyi elde ettiğiniz doğal defne suyu ile günde 2 defa olmak üzere yıkayın.


  Evde Vajinal Mantar Tedavi Uygulamaları Sürecinde İçilecek Bitkisel Çaylar:

  1: Demirhindi Çayı
  2: Ekinezya, 
  3: Altın mühür (sarı kök ve hint zerdeçalı)
  4: Kadifeçiçeği çayı
  5: Kekik Çayı
  6: Çemen Tohumu
  7: Zerdeçal


  14: Vazelin Kükürt Kullanımı

  Temiz olan bir kaba 100 gram kadar vazelin, yarım kahve fincanı kadar kükürt ve bu karışımı merhem haline sokacak kadar su karıştırılarak, hastalıklı bölgeye günde iki kez sürülür.


  15: Beyaz Haşhaş Tohumu İle Sirke Kullanımı
  Bir miktar toz haline getirilmiş beyaz haşhaş tohumu ile sirke karıştırılır ve mayi haline getirildikten sonra hastalıklı bölgeye sürülerek, bir saat kadar bekletilir. Daha sonra o bölge iyice yıkanır.


  16: Pırasa Yöntemi
  Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez bu uygulama tekrarlanır. 1 litre suyun içine iki adet pırasa doğranır, pırasalar iyice kaynatıldıktan sonra suyu ile hastalıklı bölge sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yıkanır.


  17: Acı hıyar Kullanımı (Acı Kavun)
  Kabuklan soyulan bir adet acı hıyarı (Acı Kavun) ezin, ezdikten sonra hastalıklı bölgeye sabah ve akşam olmak üzere gün de iki kez sürün.


  18: Kişniş Uygulaması
  1 litre suyun içine iki çorba kaşığı kişniş katıp, kaynatın, kaynayan kişnişi süzerek, kalan su ile hastalıklı bölgeyi sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yıkayın.


  19: Şahtere Otu ve Helile Kullanımı
  1 fincan kaynar suyun içine birer çay kaşığı şahtere otu ve helile ilave edere, demlenmesi için kısa bir süre bekleyin. Daha sonra süzerek bu çayı için.


  20: Sığırkuyruğu Uygulaması
  1 litre suyun içine bir tutam sığırkuyruğu bitkisi katıp, kaynatın. Ardından bu karışımı süzerek günde üç kez yarım kahve fincanı için.


  21: Susam Yağı Sarısabır Tozu Erik Hoşafı Uygulaması
  1 kahve fincanı susam yağının içine yarım çay kaşığı sarısabır tozu katarak, iyice karıştırıldıktan sonra erik hoşafı ile birlikte için.


  Vajinal mantar enfeksiyonu için evde bitkisel çözüm kapsamında doğal tedavi arayışlarımız her zaman olmuştur ve olmaya devam edecektir. Elbette doğada doğal olarak bulunan alternatif tıp dediğimiz şey aslında yıllar öncesinde asıl tıp idi.

  Vücudun bazı bölgelerinde meydana gelen bu mantar eski çağlardan beri insanların muzdarip olduğu ve halen devam etmekte olan bir problem. Araştırma konusu olması eskiden beri süre gelen ve kökünden bitirilmesi mümkün olmayan bir problem. Çünkü beslenme alışkanlığı günden güne sunileşiyor. Kullanılan malzemeler doğallıktan yoksun kalıyor.


  Hal böyle olduğu için kullanılan pedlerden tutun deterjan parfüm kozmetik eşyalara kadar hep saldırı altındayız. Yıllar yılı bu saldırılar devam etmektedir. Bulaşıcı olması ve kişinin kendinde bazı sebeplerle meydana gelen vücudun dışarıya doğru ciltte görünümü çok farklı gözüken vajinal mantar, kaşıntı yanma ve buna bağlı kanama oluşturan ciddi bir hastalık.

  Vajinal mantar tedavisi doğal yöntemler ve bunlar belkide bu yöntemleri denediniz veya denemediniz.

  Siz de tecrübelerinizi bu konuda yaşadığınız sıkıntıları bu konunun altında yorumlayın!

  Yazı kaynağı : blog.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap