Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  vajina ilişkiye girmek cinsel ilişki örnekleri

  1 ziyaretçi

  vajina ilişkiye girmek cinsel ilişki örnekleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Cinsel ilişkiye Girememe

  Cinsel ilişkiye Girememe

  Cinsel ilişkiye girememe Nedir?

  Cinsel ilişkiye girememe; kadın veya erkeklerdeki fiziksel veya psikolojik problemlere bağlı olarak cinsel birleşmenin gerçekleşememesi, tam bir cinsel ilişkinin sağlanamaması durumudur.

  "Neden cinsel ilişkiye giremiyorum" sorusunu ilk gece cinsel ilişki esnasında sorun yaşayan birçok kadın kendisine sormakta ancak cevabın ne olduğunu çoğu zaman bulamamaktadır.

  Çiftler, altta yatan problemin ne olduğunu anlamaya çalışarak ve zaman içinde sorunu kendi kendilerine çözebileceklerini düşünerek aylar hatta bazen yıllar geçirebilmektedir ancak çoğu zaman bu sorunu saklamak, sadece hastalığın tanı ve tedavisini ertelemektedir.

  Cinsel ilişkiye girememe nedenleri, psikolojik nedenler (%90) ve fiziksel nedenler (%10) olarak ikiye ayrılır. Cinsel ilişkiye girememede psikolojik nedenlerin başında ise "vajinismus" sorunu gelmektedir.

  Vajinismus, "kadınlarda ilk gece korkusu" veya ‘tamamlanmamış evlilik’ olarak da bilinir. Bir erteleme ve kaçınma hastalığıdır. Çiftler genellikle, vajinismus hastalığını kendi başlarına gelene kadar hiç duymadıklarını ifade ederler. Hatta bunun bir hastalık olduğunu bile fark etmeden yıllarca evliliklerini sürdürebilirler. Vajinismus, tecrübeli ellerde tedavi başarısı tama yakın olan ve en sık görülen cinsel ilişkiye girememe problemidir.

  Cinsel ilişkiye girememe nedenleri

  1. Psikolojik nedenli cinsel ilişkiye girememe

  En önemli psikolojik olarak cinsel ilişkiye girememe nedeni vajinismus problemidir. Vajinismus, Türkiye’de her 10 kadından 1’inde görülen yaygın bir cinsel işlev bozukluğudur. Kliniklere cinsel problemler ile ilgili olan başvurularda karşımıza çıkan en sık başvuru sebebi vajinismustur.

  Vajinismus; vajina girişindeki kasların ısrarlı, istemsiz ve ritmik kasılması ile meydana gelir. Bu kasılmaların altında çoğu zaman bilinçaltına yerleşen olumsuz düşünceler, abartılı korkular ve geçirilmiş kötü tecrübeler yatar. İlişki denemesi esnasında vajinadaki bu güçlü kasılma nedeniyle penisin vajinaya girişi gerçekleşemez ve çiftler, ilk ilişki denemelerinden itibaren ‘sanki duvara çaptım’, ‘orda bir kemik var vajinal açıklık yok’, ‘etten duvar örülmüş’ gibi ifadeler yaşadıklarını anlatmaya çalışırlar.

  Vajinismus, ilk cinsel ilişkiden itibaren olan ‘yaşam boyu vajinismus’ ve sonradan kötü deneyimler sonucu gelişen ‘kazanılmış vajinismus’ olmak üzere iki şekilde görülebilir.

  Vajinismusun en sık görülen belirtileri şunlardır:

  Vajinismusta cinsel ilişkiye girme anına kadar olan ön sevişme ve haz kısmı çoğu çiftte normalken, cinsel ilişki anında vajina girişinde istem dışı bir kasılma meydana gelir. Bu durumda cinsel ilişki hiç olamaz ya da kısmen olur. Vajinismusun derecesine bağlı olarak vajina girişindeki kaslar dışında kalçada, bacaklarda, karında ve hatta tüm vücutta yaygın kasılmalar meydana gelebilir. Kasılmalar arttıkça kadının korkusu da giderek artar, anksiyetesini kontrol edemez hale gelir ve bir noktadan sonra ya kendini geri çeker ya da eşini eliyle ve hatta ayaklarıyla iter. Bu noktadan sonra daha önceki denemelerde de yaşamaya alıştığı kısır döngüyü tekrar yaşamaya başlar: ağlama krizleri, kimi zaman titreme atakları ve derin bir umutsuzluk...

  Bu durum zamanla işin içinden çıkılmaz bir hal alır çünkü vajinismus beklemekle veya daha çok denemekle kendiliğinden düzelmez, aksine giderek daha da kötüleşir, seviyesi yükselir. En büyük problemlerden birisi de zaman geçtikçe iyileşmeye dair olan inancın azalması, umutların tükenmesidir. Bir noktadan sonra çift genellikle cinsellik dışında da problemler yaşamaya başlar. Vajinismus tedavi edilmediği takdirde, zamanla boşanmalara kadar gidebilen evlilik problemlerine neden olabilmektedir.

  Vajinismus çok sıkıntılı ve özgüven yıkıcı bir sorun olsa da günümüzde başarılı bir şekilde tedavisi mümkündür. Tarafımızca uygulanan, son bilimsel veriler ışığında en başarılı tedavi şekli olan ‘Bilişsel ve Davranışçı Terapi’ modeli ile 3-5 gün arasında kalıcı ve tam bir çözüm mümkündür. Günümüzde yaygınlığı sıkça artmakta olan hipnoz, akupunktur, EMDR, mindfulness, vajinal botulinum toksini uygulamaları gibi destekleyici tedaviler de hasta bazlı ve temel tedavi yöntemimize yardımcı yöntemler olarak kullanılmaktadır.

  2. Fiziksel nedenli cinsel ilişkiye girememe

  Fiziksel nedenlerden en çok karşımıza çıkanlar; kızlık zarı (hymen) problemleri ve vajinayla ilgili problemlerdir.

  Kızlık zarı problemleri; kızlık zarının kalın, yüksek kenarlı, perdeli veya bölmeli olması fiziksel nedenli cinsel ilişkiye girememeye neden olabilir. Basit bir jinekolojik muayene ile saptanan kızlık zarı problemleri, küçük bir cerrahi müdahale ile çözümlenir ve cinsel ilişkiye girememe sorunu ortadan kalkar.

  Vajinayla ilgili problemlerden vajinada bölme (septa) olması da cinsel ilişkiye girememeye neden olur. Vajinasında bölme olan kişilerde çoğu zaman aynı anda kızlık zarında da aynı problem görülür ve tek seansta basit bir cerrahi yöntem ile problem ortadan kaldırılarak vajina anatomik olarak ilişkiye girebilir hale getirilmiş olur.

  Doğuştan gelen veya sonradan kazanılan bazı anatomik sorunlar da nadiren cinsel ilişkiye girememe şikâyeti ile doktora başvurma sebebi olabilir. Vajina kanalının yokluğu, kısalığı veya darlığı, vajina girişinde yer kaplayan kitleler (bartholin kisti, miyom, tümörler) sorun oluşturabilir. Bu durumlarda nedene yönelik cerrahi operasyonlar uygulanarak sorun ortadan kaldırılır.

  Fiziksel nedenli cinsel ilişkiye girememe daha nadir görülen bir durum olsa da ilk muayene bir jinekolog hekim tarafından yapıldığında kolaylıkla tanı konulabilmesi ve nedene yönelik yapılacak girişimle tedavinin kısa sürede tamamlanabilmesi gibi avantajlara da sahiptir.

  3. Cinsel ilişkide ağrı (Disparoni)

  Cinsel ilişkide ağrı, disparoni olarak adlandırılan klinik bir durumdur. Bir kadın hayatının herhangi bir evresinde cinsel ilişki esnasında ağrı yaşayabilir. Cinsellikle ilgili konuların konuşulmasının ayıp olarak görüldüğü bir toplumda yaşadığımız için cinsel ilişki esnasında ağrı yaşayan pek çok kadın; bu şikayetini kimseye anlatamamakta, jinekolog hekimlere bile anlatmaktan çekinmektedir. Hatta hasta, hekime ilişkide ağrı yaşadığını anlattığında dahi çoğu zaman tam anlamıyla değerlendirilip sonucuna ulaşamamaktadır. Disparoni, günümüzde de çoğu kadının kabusu olmakta ve hatta çiftin cinsel hayatını olumsuz yönde etkileyerek ciddi evlilik sorunlarına yol açabilmektedir.

  Cinsel ilişkide ağrı, oluşum bölgesine göre yüzeyel ve derin olarak ayrılır. Yüzeyel disparoni; daha çok enfeksiyonlar ve vulvar bölge hastalıkları ile ilişkidir ve penisin vajinaya girişi esnasında ağrı olmaktadır. Derin disparonide ise ağrı, penis vajinanın derinlerine doğru ilerlediğinde meydana gelir ve genellikle kasıklara vuran bir ağrıdır. Derin disparoni sebepleri arasında pelvik bölgenin enfeksiyonları, rahim ve yumurtalıktaki kitleler ve endometriozis bulunmaktadır. Derin disparonide tanı konulduktan sonra medikal ya da cerrahi tedavi ile tama yakın iyileşme gözlenebilmektedir.

  Cinsel ilişkide ağrının en sık sebebi yüzeyel sebeplerdir; bunlar arasında başı çekenler ise vajinal enfeksiyonlar ve lokalize vulvodini (bölgesel vulva ağrısı) içinde yer alan ‘Vulvar Vestibulit Sendrom’ dur.

  Vulvar Vestibulit Sendrom; kronik inflamasyon zemininde gelişen bir hastalıktır. Sık tekrar eden vajinal enfeksiyonlar, HPV enfeksiyonu, deodorant kokulu tuvalet kağıdı günlük ped gibi irritanlara uzun süreli maruziyet ve otoimmunite nedenleri ile ortaya çıkabilmektedir. Cinsel ilişki esnasında vajina girişinde gerçekten acı, yanma ve batma hissi oluşmaktadır. Yaşanan bu acı, hastanın vajinal kaslarında kasılma reaksiyonuna sebep olmaktadır. Burada kasılmanın sebebi psikolojik değil, fizyolojiktir. Hastalar bu acıyı tipik olarak ‘açık yaraya tuz dökmüş gibi’ ya da ‘etleri jiletle kesilmiş gibi’ şeklinde ifade ederler. Vulvar Vestibulit Sendromu’nun tedavi seçenekleri arasında medikal tedavi alternatifleri olmakla beraber kesin tedavisi cerrahidir.

  Vulva (dış genital alan) ya da vajina girişinde kronik kaşıntıya veya ciltte incelmeye sebep olan ‘Liken Skleroz’ gibi bazı cilt hastalıkları da ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilmektedir. Liken skleroz, tedavi ile durdurulabilen otoimmün bir deri hastalığıdır. Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar ve kortizonlu kremler dışında alternatif yöntemler olan lazer Liken Skleroz tedavisinde umut vadetmektedir.

  4. Cinsellik ile ilgili bilgi eksiklikleri ya da yanlış bilgiler

  Toplumumuzda her kesim insanda, eğitim seviyesinden bağımsız olarak, cinsellikle ilgili bilgi eksiklikleri veya kulaktan dolma duyumlarla edinilmiş yanlış bilgiler bulunmaktadır. Kadınların yanı sıra erkeklerin de kızlık zarı, vajina ve kadın anatomisi hakkındaki bilgileri yanlış ve eksik olabilmektedir ki bu durum da cinsel ilişkiye girememe sebepleri arasındadır. Öncelikle bu yanlış bilgilerin düzeltilmesi gerekmektedir. Cinsellik hakkında yeterli bilgisi olmayan çiftlerin evlilik öncesi danışmanlık alması gerekmektedir.

  5. İleri düzeyde cinsel isteksizlik

  Cinsel isteksizlik; çiftlerin evlilik hayatları süresince zaman zaman karşılaşabildikleri bir durumdur. İsteksizlik, kadında veya erkekte olabilir, kimi zaman çift birbirini etkileyerek iki tarafta da isteksizlik görülebilir. Halk arasında ‘cinsel soğukluk’ veya ‘frijidite’ olarak da bilinmektedir.

  Kadınlarda cinsel isteksizlik; evlilik sorunları, eşle ilgili problemler, cinsellikle ilgili çocukluktan gelen olumsuz düşünceler (cinsellik ayıptır/günahtır),psikolojik hastalıklar ve kullanılan ilaçların etkisi ile görülebileceği gibi; gebelik, kürtaj ve doğum gibi jinekolojik müdahalelerin sonrasındaki dönemde ve menopoz, lohusalık süreci gibi hormonal değişim dönemlerinde de sıklıkla görülebilmektedir.

  Erkekte cinsel isteksizlik ise sıklıkla sertleşme problemleri ile ilişkili olarak ‘performans anksiyetesi’ ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Yine erken boşalma problemi olan bir erkekte de her cinsel ilişkide aynı problemi yaşayacağı düşüncesi cinsel isteksizlik sebebi olabilmektedir. Vajinismus hastası olan kadınların eşlerinde de bir süre sonra cinsel isteksizlik meydana gelebildiği sıklıkla izlenmektedir.

  Cinsel isteksizliğin tedavisi cinsel terapidir ve nedene yönelik davranışsal terapilerle oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.

  6. Erkek eşe bağlı sorunlar

  Erkek eşlerdeki erken boşalma, cinsel isteksizlik ve ereksiyon sorunları da çiftlerde cinsel ilişkiye girememe problemine yol açabilir. Bu tür cinsel sorunlarda da organik nedenler ve psikolojik faktörler rol oynamaktadır. Detaylı yapılan ürolojik muayene sonrası organik neden var ise medikal tedavi verilir. Cinsel terapiler erkeklerdeki cinsel sorunların çözümünde de son derece başarılıdır.

  Yazı kaynağı : www.eserdag.com

  Vajinismus Nedir?

  Vajinismus Nedir?

  Vajinismus

  Vajinismus nedir’ sorusunu cevaplamadan önce vajina ile ilgili detaylı bilgiler verelim. Kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği anatomik bölge "vajina" (vagina, vajen) olarak tanımlanır.

  Vajina, cinsel ilişkinin gerçekleştiği kanal olmasının yanı sıra kadınlarda aynı zamanda doğum kanalı, adet kanalı ve idrar kanalının geçtiği kanaldır. Diğer taraftan vajinal kanalın tıpkı bir akordeon veya körük gibi esneme özelliği vardır. 8-9 cm'lik vajinal kanal kadınlarda uzama ve esneme özellikleri sayesinde 16-18 cm'ye kadar uzayabilmekte ve 10 cm’ye kadar genişleyebilmektedir. Bu durum hem vajinal doğumda hem de cinsel ilişkide yararlar sağlamaktadır.

  Vajinismus Nedir?

  Vajinismus vajinal kasların istemsiz kasılmaları sonucunda cinsel ilişkinin olamaması veya oldukça ağrılı olmasını tarif eden bir cinsel birleşme sorunudur.

  Bilinçaltına yerleşmiş bir takım korkular ve yanlış cinsel bilgilendirilmeler sonucunda vajinal kanalın 1/3 dış kısmındaki pelvik kaslar, vücudun adeta "kendini koruma mekanizması" sonucunda istem dışı olarak (yani kişinin kendi kontrolü dışında) kasılır. Böylece cinsel birleşme yani "penetrasyon" olanaksız hale gelir. Bu pelvik kaslar içinde en çok bilineni Pubococcygeus (PC, pubokoksigeus) kasıdır.

  Vajinismus sorununu tarif eden hastalar başta pubokoksigeus kası (PC) olmak üzere cinsel birleşme anında pelvik kaslarını aşırı düzeyde kontrol dışı kasmaktadırlar. Erkek eşlerin tarifi ile vajinal kanal adeta “etten bir duvara" dönüşmektedir. Hatta hastaların bir kısmı problemlerinin tanımını yaparken vajinalarının kapalı olduğunu veya vajina girişlerinde bir kemik olduğunu düşündüklerini ifade etmektedirler.

  Vajinismus hastalık mıdır?

  Sağlık kişinin fiziksel, ruhsal ve cinsel açıdan tam bir iyilik hali içerisinde olması olarak tanımlanmaktadır. Hastalık ise sağlığın yerinde olmaması durumudur. Hastaların psikolojilerini ve sosyal yaşantılarını etkileyen vajinismus da önemli bir cinsel sağlık sorunudur.

  Vajinismus ve disparoni (ağrılı cinsel ilişki) Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından DSM-5 tanı kriterleri içerisinde Kadın Cinsel Fonksiyon Bozuklukları sınıflandırılmasında Genital Pelvik Ağrı ve Penetrasyon Bozukluğu bölümünde yer almıştır.

  Vajinismus tüm dünyada görülmektedir! Yalnız değilsiniz!

  Vajinismus yalnızca bizim gibi Müslüman veya kapalı - tutucu çevrelerde değil, bütün dünyada sık olarak rastlanılan bir problemdir. Ancak bizdeki görülme sıklığı Batılı ülkelere göre ortalama 10 kat fazladır.

  Vajinismus problemine sahip kadınlar, kasılmaları yalnızca vajinal girişte değil, aynı anda karın, bel, sırt, bacak gibi vücudun pek çok bölgesinde tarif etmektedirler. Bu nedenle de çiftlerin ilişki denemeleri sonrasında kişiler bu bölgelerinde yaygın kas ağrıları hissedebilmektedir. Bu durum biraz da vajinismusun derecesi ile ilişkilidir.

  Vajinismus durumunda vajinaya herhangi bir şeyin girmesi mümkün değildir ve her türlü girişim çabası da son derece rahatsızlık vericidir, hatta imkânsızdır. Diğer bir deyişle vajina içerisine herhangi bir yabancı cismi almada sorun yaşamak da vajinismus belirtileri arasındadır.

  PC kasında istemsiz kasılma şeklinde kendini gösteren bu vajinal refleks - sadece cinsel ilişki esnasında değil - kadının jinekolojik muayenesi sırasında, tampon kullanımı durumunda ya da parmağın vajinaya sokulması gibi vajinaya herhangi bir girişim içeren durumlarda da ortaya çıkabilmektedir.

  Vajinismus hastaları cinsel ilişkide neler yaşar?

  Son derece mutlu bir şekilde birbirini seven, belki de cinsellik harici hiçbir problem yaşamayan çiftlerde her şey yolunda giderken, hatta son derece güzel ve keyifli sevişmeleri olurken, ilişkinin birleşme boyutunda adeta "panik atak benzeri bir durum" gelişir. Kadın kendisini birden kasar, bacaklarını kapatır, eşini iter, kendisini de geriye çeker. Vajinadaki ıslanmada azalır, kuruluğa dönüşür.

  Vajinismusta ortaya çıkan bu panik durum bilinçaltındaki yanlış bilgiler ve önyargılara bağlıdır. Sanki bir el beyindeki bir düğmeye basmış ve sistemi kilitlemiştir. 

  Bu panik atak benzeri durumda kalp atışının hızlanması, nefes nefese kalma, korku ve heyecan sonrası kadın kendini olabildiğince sıkar, kasar ve bu şekilde penisin içeriye girmesi mümkün olamaz. Bu durumda bazen ağrı da olabilir, bazen ise yalnızca korku vardır. Sonrasında da ilişkinin devamını istemeyen kadın bacaklarını sıkıca kapatır ve eşini iterek reddeder, ilişkiyi sonlandırır.

  Vajinismus ile cinsel ilişkide tam bir birleşme mümkün olamaz…

  Eşinize güvenip onu severek güzel anları ortak paylaşımlarınızla keyifli ve kaliteli bir şekilde yaşayabilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında da uyum içinde ve mutlu bir birlikteliğiniz olabilir. Ama cinsel ilişkinin birleşmeye dönüşmesi durumunda ani olarak kasılan vajinanız sanki o bölge tamamen kapalıymış, sanki penis içeri girerken duvara çarpıyormuş hislerini yaratabilir, bazen de kasılma ile birlikte canınız acıyabilir.

  Bazen ise önceden var olan ağrı beklentiniz gerçekte olmayan ağrıları hissetmenize sebebiyet verebilir. İlişki sırasında ağrı beklentilerinin artması kişinin kasılmasına, kişinin kasılması ise gerçekten daha fazla ağrı hissetmesine sebebiyet vererek bir kısır döngü oluşturur. Bazen ilişkide gerçekten hissedilen bir ağrı, acı da vardır.

  Hâlbuki dünyanın en keyifli işlevlerinden birisi olarak kabul edilen cinsel ilişki sırasında aslında ıstırap ve acı yoktur; cinsellik içinde haz ve keyif barındırmalıdır. Zaten cinsel ilişkinin en önemli amacı da haz almak, mutlu olmak, rahatlamak değil midir?

  Vajinismus problemi olan kadınlarda, vücut ve zihin asla cinsel ilişkiye yönelik ortak ve pozitif bir deneyime sahip değildir. Kadınlardaki bu olumsuz cinsel mesajlar çok çeşitlidir ve bu mesajlar vajinadaki kasların (özellikle de PC kasının) istemsiz (refleks) bir tepki ile kasılmasını tetiklemektedir.

  Kasılmalar ve ağrı beklentileri sonucunda cinsel ilişki imkânsız ve bazen de oldukça ağrılı bir hale gelebilir. İşte oluşan bu ağrı, vajen (vajina) kasının “hafızasına yerleşerek” her türlü girişimde kasılmasına neden olmakta, zamanla artan kaygı ve korkular ile daha da büyüyerek beslenmektedir.

  Diğer taraftan her türlü ağrılı girişim de bu hafızanın güçlenmesine neden olmaktadır. Bu durum tam olarak yerleştiğinde her ne kadar kadın eşimle cinsel ilişkiye girmeyi arzuluyorum dese de, denenen her ilişki sonrasında erkek kendini bir duvara çarpmış, kadın ise kendi bedenindeki kontrolü tamamen kaybetmiş gibi hissetmektedir.

  Sahip olunan sorun zaman içinde bir cinsel problem halinden öte bir "aile problemine" dönüşebilir ve çığ gibi büyüyerek daha önceden tahmin bile edilemeyen çok farklı sorunlara yol açabilir. O yüzden bir an önce profesyonel destek almak önemlidir.

  Vajina, diğer organlarımız gibi kendine göre fonksiyonları olan "sıradan bir organ", bir geçiş bölgesidir aslında. Vajina çevresindeki güçlü PC kası ise hem üreme sisteminin hem de üriner (işeme) sistemin işlevinde anahtar bir rol oynamaktadır.

  Normalde bir kadın idrarı geldiğinde tuvalete giderken PC kasını kasar, idrarını yaparken de gevşetir. Yani PC kası kişinin kendi isteminde çalışan bir kastır. Ancak vajinismus hastalarında cinsel ilişki sırasında bu kontrol kaybedilmektedir. Yani normalde kendi idrarını tutabilen bir kişi cinsel ilişki sırasında bu bölgedeki kaslarına söz dinletememektedir.

  Kendi başına buyruk olarak çalışan bu kas, dışarıdan gelen her türlü girişimi (jinekolojik muayene, vajinal tampon gibi) ve cinsel ilişki sırasında penisi tehdit olarak gördüğü için ilişki esnasında kontrolü reddetmekte, istem dışı kasılmaktadır.

  Vajinismus probleminde cinsel ilişki sırasında PC kası, bilinçli bir düşünce olmaksızın istemsiz olarak çalışarak vajen girişini kapatmaktadır. Böylece ilişkiler başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.

  Vajinismus nedir? Ayrı bir vajinismus tarifi

  Başka bir tanıma göre de vajinismus bir "erteleme-kaçınma hastalığı" dır. Tayin olma, kariyer, okul, iş yoğunluğu gibi daha sayılabilecek pek çok değişik bahanelerle tedavilerini sürekli erteleyerek gereksiz şekilde kaçınan hastalar birkaç seanslık basit bir tedavi programından sonra olumlu sonucu görürler ve kendilerine hep aynı soruyu sorarlar: Acaba niye bunca yıl bekledim, tedavisi bu kadar basit miymiş? Keşke daha önce buraya gelseydim, geçen yıllarıma üzülüyorum...

  Vajinismusun psikiyatrik tanımı

  Vajinismus problemine sahip kadınlar cinsel ilişki sırasında son derece ıstırap çekebilirler, hatta çoğu zaman cinsel birleşme hiç mümkün olmayabilir. Yani bir kişinin vajinismus tanısı alabilmesi için ilişki sırasında ağrı olması şartı yoktur. (Amerikan Psikiyatri Birliği’nin DSM IV tanı kriterlerine göre)

  Amerikan Psikiyatri Birliği’nin 2013’de yayınlanan sınıflama sistemi DSM V’de ise vajinismus ile disparoni (ağrılı ilişki) “genitopelvik ağrı ve penetrasyon bozukluğu” adı altında aynı sınıfa dahil edilmiştir. Birbiri ile çoğu zaman örtüşen, “genital bölge ağrısı ve birleşme kusuru” içinde yer alır. Bu nedenle de bu alana jinekolog hekimler daha sık girmektedirler.

  Vajinismusun nedenleri

  Vajinismusun %90 nedeni psikolojik iken %10 luk kısımda fiziksel problemler rol oynamaktadır. Psikolojik nedenler arasında çocukluk çağından itibaren alınan yanlış veya eksik cinsel bilgiler, ilk cinsel ilişki ile ilgili anlatılan abartılı hikayeler, yetiştirme tarzı, yaşanmış iz bırakan cinsel travmalar sıklıkla yer almaktadır.

  Fiziksel problemler arasında ise anatomik olarak yarım ay şeklindeki yüksek kenarlı sert tipteki veya perdeli/bölmeli kızlık zarı, vajinal gelişim kusurları (kör vajina, kısa vajina),vajinal kanal kistleri, vajinal tümörler ve dev kondilomlar bulunmaktadır.

  Vajinismusun belirtileri

  Vajinismus hastalığı çok çeşitli belirtilerle ortaya çıkar. En sık görülen belirtileri cinsel ilişkiye girememe ve tam olmayan ağrılı cinsel birleşmedir. Diğer belirtileri ise vajinaya parmak sokamamak, tampon kullanamamak, fitil koyamamak, jinekolojik muayeneye gidememek ve muayene masasına çıkamamak, eşinin yanında çıplak kalamamak ve eşini genital bölgesine dokunduramamak hatta kendi genital bölgesine dokunamamak gibi farklı belirtilerdir. Vajinismusun seviyesine göre kişide var olan belirtilerin şiddeti ve çeşiti de değişmektedir.

  Vajinismusun tedavisi nedir?

  Vajinismus hastalığı kişiye özel programlarla tedavi edilebilen bir durumdur. Hastalık yoktur hasta vardır düşüncesi ile çiftlere özel yaklaşımlar sunulur.

  Vajinismus tedavisinde Bilişsel ve Davranışçı Terapi (BDT) esas alınarak, bütünsel yaklaşımla vajinismus derecesine göre hipnoterapi, akupunktur, EMDR, botulinum toksin uygulamaları, cerrahi yöntemler ve bazen bu yöntemlerin kombinasyonları uygulanmaktadır.

  Vajinismus tedavi sonrası geri gelir mi?

  Vajinismus hastalığı tedavisindeki amaç pelvik kasların rehabilitasyonudur. Bilişsel davranışsal terapi sonrası elde edilen tam iyileşme halinden sonra sorunun tekrar görülmesi beklenmemektedir.

  Bisiklete binmeyi, araba sürmeyi bir kez öğrenen kişinin bir daha ömür boyu unutmaması gibi, pelvik taban (PC) kaslarını kontrol etmeyi öğrenen birisi de bu kasların kontrolünü ömür boyu unutamaz. Bu nedenle vajinismus tedavisi kalıcıdır, vajinismus herhangi bir olay sonrası tekrarlamaz.

  Vajinismus tedavinizi ertelemeyin!

  Merkezimizde vajinismus tedavisi işleminde pelvik taban kaslarının çalışmasının kontrol altına alınarak istemsiz kasılmaların ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.

  Tedavideki temel unsur ise kas belleğinin yeniden oluşturulması ve pelvik kaslara söz geçirebilmeyi öğrenebilmektir. Bu da verilecek bilişsel ve davranışsal terapiler ile mümkündür. Günümüzde ortalama 3 veya 4 gün içerisinde kesin ve kalıcı sonuca ulaşmak mümkün hale gelmiştir.

  Çözülmediği müddetçe sorun bir çığ gibi büyüyecektir. Öncelikle şu soruları kendinize sorun: “Sorunun çözümünü ertelemedeki sebebiniz nedir? Bekleyince ne değişecek?...

  Yazı kaynağı : www.vajinismusmerkezi.com

  İlk Cinsel İlişki

  İlk Cinsel İlişki

  İlk gece, gerdek gecesi, zifaf gecesi gibi isimlerle de adlandırılan ilk cinsel birleşme her iki partner için de oldukça önemlidir. Toplumumuzda cinsellik ve kızlık zarı ile ilgili anlatılan kulakdan duyma, eksik bilgiler nedeniyle ilk cinsel birliktelik her iki partner için de kabusa dönüşebilir.

  Erkeğin çok aceleci davranması ve güç kullanması, kadının kızlık zarının aşırı kanayacağı ve çok canı yanacağı ile ilgili korkuları sonucu kendini aşırı kasmasıyla ilk cinsel ilişkide olumsuzluklar yaşanabilir. 
  Her iki partnerın ilk cinsel ilişki öncesi kulakdan duyma, eksik, abartılı veya yanlış bilgiler yerine konuyla ilgili cinsel danışmanlık alması, yaşanabilecek tüm olumsuzlukları ortadan kaldıracaktır.

  Kadın için ilk deneyim önemi

  Bir kadın için ilk cinsel ilişki deneyimi çok önemlidir. Kadınlarda Cinsel isteksizlik, Cinsel tiksinti bozuklukları, Orgazm olamama ve Vajinismus gibi sıklıkla rastladığımız cinsel işlev bozukluklarının temelinde travmatik ilk cinsel ilişki korkusu veya deneyimi yer almaktadır.

  İlk cinsel deneyime kadın açısından bakıldığında kızlık zarının anatomik bir bariyer gibi algılanması, bu yapının aşırı kanama ve ağrıya neden olabileceği kaygısı beklenen bir durumdur. Ancak hazırlıksız ve uygun olmayan koşullarda özellikle kadının bu konudaki duyarlılığını göz ardı eden bir erkek partner ile yaşanan ilk cinsel deneyimde kadında bazı kötü psikolojik etkilenmelere neden olacaktır.

  İlk cinsel ilişki her zaman ağrılı mıdır?

  Kadının kendini tümüyle hazır hissettiği durumlarda, uzun bir ön sevişme ile vajinal salgıların artarak kayganlığın sağlandığı, erkeğin sakin, duyarlı ve zorlayıcı hareketlerden kaçındığı durumlarda kadın kızlık zarının bozulması sırasında ağrı hissetmez veya çok az bir ağrı hissedebilir. Her iki partnerın, birliktelik sırasında cinsel hazza odaklı olması hissedilen bu ağrıyı daha da hafifletecektir.

  İlk cinsel ilişkide kızlık zarı her zaman kanar mı?

  Kızlık zarı ilk cinsel ilişkide her zaman kanamayabilir. Her kadında kızlık zarının yapısının farklı olmasından dolayı ilk cinsel ilişkide kızlık zarı kanama miktarı da farklı olacaktır. Esnek yapıda kızlık zarı olan kadınlarda hiç kanama olmayabilir veya çok az miktarda olabilir. Kalın ve yüksek kenarlı kızlık zarı olanlarda ise hiç ilişkiye girilemeyebilir veya zor da olsa ilişkiye girilebilirse kanama çok miktarda olabilir. Kızlık zarının yapısal farklılıkları kadar her iki partnerın ilişkiye hazır ve istekli olması da ilk cinsel ilişki de kanama miktarını etkileyecektir.

  İlk cinsel deneyimde dikkat edilmesi gerekenler

  İlk cinsel deneyimden önce partnerların her ikisi de ilişkiye hazır olduklarını ve birbirlerine güvendiklerinin mesajını net olarak vermelidir. Daha sonraki ilişkilerin aynası olabilecek ilk ilişkide özellikle erkek partner kadının duyarlılığını önemsemeli ve anlayışlı olmalıdır. Doğası gereği kadınların cinsel ilişkiye hazır olmalarının daha uzun zaman alabileceğini göz önünde bulundurup, kadının gevşemesi ve rahatlaması için daha sabırlı olmalıdır.

  Eğer kadın ilişkiye hazır olmadan cinsel birleşmeye zorlanırsa, kızlık zarı bozulması düzensiz bir şekilde olabilir ve bu durumda daha fazla kanama ve ağrı gerçekleşir. İlk cinsel ilişkiden önce kadın ne kadar çok ilişkiye hazır ve istekli olursa, vajinal bölgede o kadar çok salgı ve ıslaklık oluşacaktır. Böylece vajinal kayganlık daha fazla olacağı için cinsel ilişkide de ağrı daha az olacaktır. İlk cinsel ilişkide ön sevişme çok önemlidir. Ön sevişme sırasında özellikle her iki partnerın birbirine dokunmaları ile haz almaya odaklanmaları gerekir.

  Vajinal bölgede ıslaklığın artırılması amacıyla kayganlaştırıcı jeller veya bebe yağından faydalanabilinir. Böylece kızlık zarında olası aşırı zedelenmelerin önüne geçilebilir. İlk cinsel deneyimde uzun bir ön sevişme sonrası vajinal kayganlığın oluşumu ile birlikte kadının kontolün kendinde olduğunu hissetmesi açısından kendisinin üstde, erkeğin altda olduğu pozisyonlar tercih edilmelidir.

  Cinsellikle ilgili yeterli bilgi sahibi olmayan hatta evlenene kadar bu konuda hiç konuşmayan partnerlar ilk cinsel deneyimlerinde büyük hayal kırıklığı yaşayabiliyorlar. Daha sonraki ilişkilerinin temelini oluşturacak ilk cinsel birliktelik öncesi her kadının basit bir jinekolojik muayene olması ve kızlık zarının yapısı ile bilgi edinmesini öneririz. Ayrıca her iki patnerın kulakdan duyma, yanlış ve eksik bilgiler yerine cinsel danışmanlık almaları, ilk cinsel birliktelikde kendilerini daha rahat ve güvende hissetmelerini sağlayacaktır. 

  Yazı kaynağı : www.drebruzulfikaroglu.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap