Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  vajina iç dudakta sivilce nasıl geçer

  1 ziyaretçi

  vajina iç dudakta sivilce nasıl geçer bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Genital bölgede sivilce

  Genital bölgede ortaya çıkan sivilceler çok nadir olmayan durumlardır. Bu ufak kabarıklıklar pek çok duruma bağlı olarak ortaya çıkabilir. Çoğu zaman oldukça rahatsız edici olsa da genelde çok ciddi bir problem değildir.

  Genital bölgede ve vajina etrafında çıkan sivilceler şekil ve görünüş olarak vücudun diğer bölgelerinde çıkan sivilceler ile benzerlik gösterirler.

  Her biri diğerinden farlıklıdır. Sivilceler ağrılı ya da ağrısız, parlak ya da mat renkli, iltihaplı ya da iltihapsız, tek başına ya da gruplar halinde, kaşıntılı ya da kaşıntısız, büyük ya da küçük olabilirler.

  Nedenleri
  Genital bölgede görülen sivilcelerin neye bağlı ortaya çıktığı çoğu zaman belli değildir. Ancak en sık karşılaşılan nedenler şunlardır:

  1) Kontakt Dermatit
  Kontakt dermatitler cildin herhangi bir alerjen ya da irite edici maddeyle teması sonucu ortaya çıkan durumlardır. Vajinal sivilce neden olabilecek olan sık karşılaşılan irritanlar şunlardır:

  2) Follikülit
  Vajinal sivilcelerin sık karşılaşılan bir diğer nedeni ise follikülit adı verilen durumdur. Bu genital bölgede yer alan kıl köklerinin iltihap ve enfeksiyonudur. Genel olarak bu duruma yol açan faktörler şunlardır.

  3) Acne inversa
  Hidradenitis suppurotiva adı da verilen bu durum kasık bölgesinde ve memelerin alt kısmındaki ter bezlerinin kronik iltihabına verilen isimdir.

  Bu lezyonlar tekrarlayan şekilde iltihap biriktirir çoğu zaman ağrılıdır, kolay kolay iyileşmez ve nedbe dokusu bırakır.

  Bu hastalığın genel popülasyonunda görülme oranının %4 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

  4) Molluscum contagiosum
  Vajinal bölgede dahil olmak üzere vücudun her yerinde görülebilen bir bir viral enfeksiyondur.

  Genelde küçük, ciltten kabarık beyaz ya da parlak kırmızı renkli Lezyonlar şeklinde kendini belli eder. Çoğu zaman ortası inci gibi beyaz ve hafif göçükdür.

  İyileşmesi çoğu zaman 6-12 ay sürer nadiren dört yıla kadar uzayabilir.

  Tedavi
  Genital bölgede görülen sivilceler genelde tedavi gerektirmez ve kendiliğinden kaybolurlar.

  Tedavide en önemli adım altta yatan nedenin tespit edilmesidir. Bunun için genital bölgede sivilceye neden olabilecek irritanlar ile temasının dikkatli bir şekilde sorgulanması gerekir.

  En azından bir süre genital bölge ile teması olan deterjan ped gibi ürünlerden kaçınmak gerekir.

  Belirtiler ortadan kaybolduktan sonra ürünler yeniden ama bu kez yavaş yavaş ve her seferinde tek bir ürün olmak üzere kullanılmaya başlanabilir.

  Ortak kullanılan havuz sıcak su banyoları hamam sauna gibi yerlerden bir müddet uzak kalınmasında fayda vardır.

  Genital bölge temizliği yapılırken kılların çıkış yönüne doğru traş edilmesi ve nemlendirmeden traş yapılmaması önemli olabilir.

  Bakteri gelişimini kolaylaştıracağı için genital bölgede yağların kullanımından kaçınılmalıdır.

  Genital bölgenin sıcak ve nemli olması bakteri ve diğer mikroorganizmaların büyümesi için ideal ortamı yaratır.

  Genital bölge her gün ılık su ve beyaz sabun ile yıkanmalıdır.

  Genelde Pamuklu çamaşırlar tercih edilmeli ısıyı ve nemi tutan Sen dediki çamaşırlardan kaçınılmalıdır.

  Benzer şekilde dar kıyafetler de cildin nefes almasına engel olacağından önerilmez.

  Genital bölgede görülen sivilcelerin sıkılması ve patlatılması bakterilerin ve neden olan enfeksiyonun yayılmasına neden olacağından önerilmez.

  Ağrı ve kaşıntı varsa sıcak kompres yapılması şikayetleri rahatlatabilir.

  Tüm bu önlemlere rağmen geçmeyen sivilceler varsa doktor muaynesi gereklidir.

  Genel olarak genital bölgede görülen sivilceler kalıcı ise ve kendiliğinden kaybı olmuyorsa çok ağırdıysa çok büyüyorsa içleri iltahap doluysa yayılıyorsa mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

  Yazı kaynağı : www.mumcu.com

  Vajina Dış Dudakta Sivilce Benzeri Şişlik

  Vajina Dış Dudakta Sivilce Benzeri Şişlik

  Vajina Dış Dudakta Sivilce Benzeri Şişlik

  Vajina Dış Dudak

  Vajina dış dudaklar genital bölgenin kıl folikülleri, yağ ve ter bezleri içeren iç dudakları çevreleyen kısmıdır. Alerji, enfeksiyonlar, kıl batması, kistler, sivilce benzeri şişlikler ve yağ doku büyümeleri bu bölgenin oldukça yaygın rastlanan rahatsızlıklarıdır.

  Çoğu hastalık doktorun görmesi ve muayenesi ile teşhis edilebilirken bazen ultrason ve MR ile ileri görüntüleme yapmak gerekebilir. Bu yazımızda vajina dış dudakta sivilce benzeri şişlikler ve diğer bazı olası hastalıklardan bahsedeceğiz.

  Vajina Dış Dudakta Sivilce Benzeri Şişlik

  Vajina dış dudakta sivilce benzeri şişlik oluşmasının en sık nedeni folikülit dediğimiz kıl kökü iltihaplarıdır. Bu lezyonlar birkaç milimetreden 1,5 cm boyuta kadar olabilir. Kızarık ve ağrılıdır.

  Folikülit vücudun her yerinde olabildiği gibi vajina dış dudaklarda da sık görülür. Kıl kökleri dışa doğru uzaması gerekirken bazen cilde doğru batık olarak uzar.

  Genital bölgeye ağda yapmak, genital bölge traşı ya da iç çamaşırın sürtmesi gibi nedenlere bağlı kıl kökü batması ve iltihabı meydana gelebilir. Kıl kökü iltihaplarının çoğu küçüktür ve kendiliğinden geçer.

  Kıl kökü iltihaplarının çoğu stafilokok denen bir bakteri tarafından meydana gelir. Tedavi edilmeyen leyonlar büyüyerek ciltte deformasyon ve tahribata yol açar.

  Genital bölge temizliğine dikkat edilmesi, tüylerin makasla temizlenmesi, bol kıyafet giymek ve genital bölgeye sıcak su torbası uygulamak hem iltihap riskini azaltır hem de iyileşme sürecine katkı sağlar.

  Yeni lezyon çıkmaması için genital bölgeye ağda yapılmaması, gerekirse lazer tedavisi ile kıl köklerinin zayıflatılıp yok edilmesi önerilir.

  Kendiliğinden geçmeyen kıl kökü iltihaplarının tedavisinde doktor antibiyotik reçete edebilir. Eğer ciltte apseleşme varsa boşaltılarak drene edilmelidir. Bu lezyonlar genital bölgede derin izler bırakabilir.

  Vajina Dış Dudakta Yağ Bezesi

  Yağ bezeleri (lipom) genellikle sırt, bel bölgesi ve kafa derisi altında görülen iyi huylu cilt altı yağ doku büyümeleridir. Daha az oranda omuzlar, kol, bacaklar ve genital bölgede görülür.

  Vajina dış dudaktaki yağ bezeleri yağ doku hücrelerinin lokalize bir alanda hacim artışı göstermesi ya da ince kapsüllü bir doku içinde sınırlı çoğalması sonucu oluşur.

  Yağ bezeleri 5 mm’den 5-10 cm’ye kadar çok farklı boyutlarda olabilir.  Tek ya da birden fazla sayıda bulunabilir.

  Fizik muayenede yumuşak sınırlı cilt altı şişlik şeklinde bulgu verir. Ağrı ve rahatsızlık hissi vermediği sürece alınmasına gerek yoktur. Bazen estetik sorunlara yol açar. Yağ bezeleri fizik muayene, ultrason ve gereği halinde MR görüntüleme kullanarak kolaylıkla teşhis edilebilir.

  Ağrı yapması, büyümesi, rahatsızlık oluşturması ya da estetik kaygılara neden olması durumunda cerrahi olarak çıkartılır.

  Vajina Dış Dudakta Kist

  Vajina dış dudakta görülen en sık kist türlerinden biri epidermoid kistlerdir. Bu kistler yağ kistleri ile karışabilir. Ancak içleri keratin denen bir materyal ile doludur.

  Epidermoid kistler ciltten kabarık, bir yumru şeklinde ortaya çıkar. Bazılarında ortasında nokta şeklinde siyah bir açıklık bulunur. Boyutları genellikle 0.5-2.5 cm arasında değişir. Epidermoid kistler iyi huyludur.

  Bir diğer keratin içeren kist türü ise pilar veya trikolemmal kistlerdir. Bunlar genellikle orta yaş kadınlarda saçlı deride görülür. Çok nadiren vajina dış dudakta da izlenebilir. Kistin patlaması sonucu ağrı olabilir.

  Epidermoid ve pilar kistler genellikle belirti vermez. Ancak kist boyutunun artması, patlaması ya da enfekte olması durumunda ağrıyabilir. Bu durumda tedavi gerekir.

  Vajina dış dudakta görülen kistlerin bir kısmı yağ bezi (sebase kist) kistleridir. Sebase kist ciltte sarı beyaz yumru şeklinde görülen yağ kistleridir. Yağ kistleri zararsızdır. Ancak enfekte olursa ağrı, şişlik ve kızarıklık yapabilir.

  Yağ bezi kistleri tüm vücutta görülebildiği gibi vajina dış dudaklarında da olabilir. Yağ bezi kistleri özellikle saçlı ve tüylü alanlarda meydana gelir. Bazı kistler kendiliğinden kaybolurken bazıları büyüyebilir.

  Yazı kaynağı : www.fundayazicierol.com.tr

  Vajinada sivilce nasıl geçer evde Yok edilir Patlatılır? - Sağlık Haberleri

  Vajinada sivilce nasıl geçer evde Yok edilir Patlatılır? - Sağlık Haberleri

  Vajinada Çıkan Sivilce Vajina İçinde Sivilce Neden Olur? Bitkisel Tedavisi

  Vajinada Çıkan Sivilce Vajina İçinde Sivilce Neden Olur? Bitkisel Tedavisi

  Vajinada sivilce hormon bozukluğundan, strese kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Vajinada sivilce için Cildiye doktoruna gidilebilir. Doktor size vajinada sivilce için krem reçete edecektir. Yahut aşağıda bildirdiğimiz bitkisel tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

  Vajinada Sivilce Neden Olur?

  Hormonsal dengesizlik

  Hormonsal dengesizlik sebum üretimine neden olur ve bu durum vajinal sivilceye yol açar

  Terleme

  Hepimiz kilot giyeriz, bu nedenden dolayı çoğu zaman vajinanın üstü kapalıdır, bu da vajinada sivilce oluşturan ve gözenekleri tıkayan salgılara yol açan aşırı terlemeye neden olur. Bunun sonucunda vajinada sivilce meydana gelir.

  Sıkı iç çamaşırı

  Sıkı iç çamaşırı giymek cildi terletir, nemlendirir bu da sivilceye neden olur.

  Adet Dönemi Sivilceleri:

  Kadınlar adet dönemleri sırasında vajinal bölge etrafında sivilcelerle karşılaşırlar. Bu durum ped kullanımından kaynaklanan ısı sonucu meydana gelir. Bu sivilceler uzun sürmez, yalnızca regl döneminde görülür, ancak bu durum sık tekrar ederse altında yatan bir sorunun işareti olabilir.

  Kontakt dermatit

  Genital sivilceler kontakt dermatitten de kaynaklanabilir.. Kontakt dermatit cilde değen bir şeye karşı aşırı reaksiyondur. Kontakt dermatit şunlara hassasiyetten kaynaklanabilir: 

  Folikülit (Kıl Kökü İltihabı)

  Kıl kökü iltihabı da genital bölgede sivilceye neden olabilir. Sık tıraşlama, sıkı iç çamaşırı kullanma, nemi emmeyen ve havalanma sağlamayan kumaşlardan yapılan iç çamaşırları giymek, içerde büyüyen kıllar, temiz olmayan bir küvette yıkanmak, tedavi olmadan kötüleşen enfeksiyon veya yara ve tahrişe neden olan aşırı terleme kıl kökü iltihabına neden olabilir.

  Vajinada Sivilce İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

  Çay Ağacı Yağı

  Çay ağacı yağı cilt enfeksiyonları, mantar enfeksiyonları, sivilce, saçkıran vb. tedavisinde kullanılan yağdır. Antibakteriyal ve antiseptik özellikleriyle cilt üzerindeki enfeksiyon için kullanmak iyidir. Vajinal sivilceyi ve diğer birçok cilt problemini tedavi eder.

  Lavanta Yağı

  Lavanta yağı antiseptik özellikleriyle cilt tahrişlerini iyileştirmede, yatıştırmada ve vajinal sivilce gibi problemlerin tedavisine de yardımcıdır. Sivilceyi tedavi etmek için önce vajinanızı yıkayıp kurulayın ve bir damla lavanta yağını vajinadaki sivilce olan bölgeye uygulayıp bekletin. Sivilceler yok olana kadar aynı işlemi günde 2-3 kez tekrarlayın.

  Sıcak Kompres

  Vajinada sivilce için en kolay, en basit ve en iyi kürlerden biri sıcak komprestir. Sıcak kompres herhangi bir tür sivilce veya akne tedavisi için çok iyidir. Sıcak kompres için, ılık su ve temiz bir bez gerekir. Bezi sıcak suya daldırın ve sıkın. 

  Elma Sirkesi

  Elma sirkesinin birçok sağlık faydası bulunur. Antibakteriyal ve antifungal özellikleriyle vajinal sivilceyi iyileştirmede yardımcıdır. pH seviyesini dengeler ve birçok sağlık problemini iyileştirir. Bir bardak elma sirkesine bir bardak su ekleyin. İki sıvıyı karıştırın ve nazikçe vajinanızı yıkayın. Vajinal sivilcelerden kurtulmak için aynı işlemi günde 3-4 kez tekrarlayın.

  Neem Yağı

  Neem yağı viral ve bakteriyal enfeksiyonları tedavi eder ve sivilceleri iyileştirir. Bir miktar neem yağı alın ve pamuğu bu yağ içine batırın. Her gece sivilcenize uygulayın. . 

  İngiliz Tuzu (Epsom Tuzu)

  İngiliz tuzu doğal arındırıcıdır ve iltihap karşıtı bir kürdür. Yaraları iyileştirmek, hastalığı ve kuru cildi tedavi etmek için kullanılır. Banyo suyunuza da ekleyebilirsiniz, evde spa görevi görecektir. Vajinal sivilceler için yıkanma suyunuza İngiliz tuzu ekleyin. Ağrıyı iyileştirecek ve vajinanızı temiz ve kuru tutacaktır.

  Yazı kaynağı : www.mavikadin.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap