Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  vücuttaki enfeksiyonu atmak için ne yapmalı

  1 ziyaretçi

  vücuttaki enfeksiyonu atmak için ne yapmalı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Vücuttaki iltihap nasıl atılır? Vücudu iltihap ve enfeksiyondan temizleyen besinler

  Vücuttaki iltihap nasıl atılır? Vücudu iltihap ve enfeksiyondan temizleyen besinler

  İltihaplar, vücudun hatalıklardan korunması ve yaraların daha çabuk iyileşmesi için vücudun kendi kedine ürettiği bir maddedir. İltihaplar yanlış ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarından kaynaklı uzun süreli olursa farklı hastalıkların meydana gelmesine neden olmaktadır. Özellikle iç organları saran iltihap ve enfeksiyonlar organların sağlıklı çalışmasına engel olduğunun vücut sisteminin de ciddi aksaklıklara yol açmaktadır. Enfeksiyonlar ise bakteri, virüs, mantar ve parazitlerden kaynaklı oluşmaktadır. Enfeksiyonlardan dolayı meydana gelen hastalıklar yüksek ateş, kusma, iştahsızlık, yorgunluk gibi belirtilerle kişilerde görülmektedir. 

  Enfeksiyon, virüs ve bakterilerin vücutta yayılması sonucu kişilerin hastalanmalarına neden olmaktadır. Bağışıklık sistemi güçlü olan bireylerin hastalıklarla enfeksiyonlarla baş etmesi biraz daha kolay olduğundan çok fazla semptom görülmeden enfeksiyonlarda kurtulmaları muhtemeldir. Zararlı alışkanlıklar ve yanlış beslenmeden kaynaklı bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde enfeksiyon iltihap semptomları daha güçlü görülmektedir. Enfeksiyon belirtileri şöyledir:

  - Mide bulantısı, kusma

  - Halsizlik

  - Yüksek ateş

  - Üşüme, titreme

  - Kes ve kemik ağrısı

  - İshal-kabızlık 

  - Öksürük

  - Döküntü ve kızarıklık 

  Enfeksiyon hastalıkları daha çok idrar yolu enfeksiyonu ve solunum yolu enfeksiyonu gibi türlerle görülmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu, vücuttaki bakteri ve parazitlerin idrar yollarına kadar bulaşmasıyla oluşmaktadır. Daha çok tuvalete çıkma, idrar yollarında yanma gibi semptomlarla görülmektedir. İltihapların uzun sürede tedavi edilmemesi durumunda iç organların işleyişinde aksaklıklara neden olmaktadır. İltihap sanıldığı kadar basit bir rahatsızlık olmadığından belirtilerin görülmesiyle önlemlerin alınması gerekmektedir. Doğal ve bitkisel yöntemlerle vücuttaki iltihap ve enfeksiyonu temizleyerek bağışıklık sisteminin güçlenmesi sağlanabilir. Ancak belirtilerin devam etmesi halinde bir doktora başvurulması gerekli görülmektedir. 

  Vücudun iltihap ve enfeksiyonlardan kurtulması için ilk adımda doğal tedavi yöntemlerine başvurulması önerilmektedir. Enfeksiyon ve iltihabın vücuttan atılması için bağışıklık sistemini güçlendirecek besinlerin tüketilmesi, bol bol su ve bitki çayı içilmesi tavsiye edilir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyon ve iltihaba karşı vücut direncini arttırılması, enfeksiyona bağlı hastalıkların daha çabuk iyileşmesi sağlanır. İltihap ve enfeksiyona karşı iyi gelen bitkisel çözümler:

  1- Zencefil: Vücudun toksinlerden arınmasını sağlayarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan zencefil, çayı yapılıp tüketildiğinde enfeksiyon ve iltihapların sökülmesine yardımcı olmaktadır. 

  2- Sarımsak: En güçlü antibiyotik olarak bilinen sarımsak, her gün 1 diş tüketildiğinde vücuttaki iltihabın kurumasına ve enfeksiyonun sökülmesine yardımcı olmaktadır. 

  3- Zerdeçal: Güçlü bir antibiyotik etkiye sahip olan zerdeçal, vücuttaki enfeksiyon ve iltihabın sökülmesine yardımcı olduğundan zerdeçallı su veya zerdeçal çayının düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir. 

  4- Maydanoz Suyu: Vücudun iltihap ve enfeksiyonu başta olmak üzere tüm toksin ve virüslerden arınmasına yardımcı olan maydanoz, limon ve çubuk tarçınlı su düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sisteminin kısa sürede güçlendirdiği belirtilmektedir. 

  5- Sirke: En güçlü antioksidan gıdalardan olan sirke, antisepik yapısıyla vücudun toksin, bakteri, virüs ve iltihaplardan arınmasını sağlamaktadır. Özellikle iltihap yolları enfeksiyonunun arınmasında etkili olduğu, her sabah ılık su ile karıştırılarak içilmesi tavsiye edilmektedir. 

  6- Nar Suyu: Vücudun iltihaplardan arınmasında etkili olan en güçlü besinlerden olan nar, tarih boyunca şifa kaynağı olarak tüketilmektedir. Her gün düzenli olarak tüketilen nar suyu, zaman içinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve vücuttaki enfeksiyon ve bakterilerden arınmasına yardımcı olmaktadır. 

  7- Limon: En basit tedavi yöntemlerinde kullanılan limon, antiseptik yapısı sayesinde tüm vücuttaki iltihap ve bakterilerin temizlenmesini sağlamaktadır. Her sabah düzenli olarak tüketilen limon suyu solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa karşı bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. 

  Yazı kaynağı : www.haber7.com

  Vücuttaki enfeksiyon nasıl atılır? İltihabı ne söker? İşte iltihap söktürücü bitkiler ve evde uygulanacak doğal yöntemler

  Vücuttaki enfeksiyon nasıl atılır? İltihabı ne söker? İşte iltihap söktürücü bitkiler ve evde uygulanacak doğal yöntemler

  Zararlı bazı mikroorganizmaların vücuda yayılması sonucu enfeksiyonlar gelişmektedir. Çoğu zaman önemsiz gibi görünse de organ ve dokulardaki hücrelerde hasar oluşumuna neden olabilir. Hayati tehlikesi olan enfeksiyonlar özellikle çocuklar, yaşlılar ve kronik rahatsızlığı bulunanlarda daha büyük sıkıntılar yaratabilir. Nereden vücudumuza bulaştığını bilmediğimiz, görmemizin mümkün olmadığı bu mikroplar çoğaldıklarında enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalınması kaçınılmazdır. Peki, vücuttaki enfeksiyon nasıl atılır? İltihabı ne söker? İltihaba ne iyi gelir? İşte merak ettiğiniz detaylar…

  VÜCUTTAKİ ENFEKSİYON NASIL ATILIR?

  Hafif enfeksiyonlar çoğu zaman sağlığa zarar vermezler. Vücudun hastalanma, yaralanma ya da enfeksiyon sonrası iyileşmesine yarayan normal bir süreçtir. Ancak hareketsiz, yaşam, stres, sağlıksız beslenme, aşırı kilo vücudun iltihaplanmasın ayol açarak bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Vücuttaki ciddi enfeksiyonlar için bakterilerin çoğalmasını engellemek ve onları tamamen ortadan kaldırmak için antibiyotik tedavisi uygulanır. Ancak bu antibiyotikler enfeksiyonun neden olduğu bakteri türüne göre değişmektedir. Gün içinde, yorgunluk, halsizlik, alerji, baş ağrısı, yüksek ateş şikayetleri iltihaplanmanın yol açtığı belirtilerden kaynaklanabilir. bununla birlikte vücuttaki enfeksiyonların atılmasına yardımcı olacak iltihap kurutucu bitkiler doğal yollarla enfeksiyonların vücudunuzdan atılımını sağlar. İşte vücuttaki iltihabı ne söker sorusunun yanıtları ile şimdi karşınızdayız…

  İLTİHAP SÖKTÜRÜCÜ BİTKİLER NELERDİR?

  FESLEĞEN

  İltihapları giderme konusunda uzman olan fesleğen bakteriyel enfeksiyonlara, viral enfeksiyonlara ve bunun gibi birçok enflamatuar hastalıklara iyi gelen bir bitkidir. Fesleğen mikropları öldürmeye yardımcı olan bileşen ojenoldur.

  ISIRGAN OTU

  Yapılan araştırmalara göre ısırgan otu mikrop öldürücü ve iltihap kesici özelliği sahiptir. Vücutta biriken toksinlerin böbrek yolu ile atılmasını ağlar. Ayrıca vücuttaki kimyasalları azaltarak antibiyotik görevi görürler.

  KIZILCIK

  Kızılcık antioksidan bakımından zengin bir yiyecektir ve serbest radikallar aracılığı ile iltihapla savaşmak ve yok etmek için etkili bir yoldur. Solunum yolları ve idrar yolu enfeksiyonlarına birebirdir.

  SARIMSAK

  Düzenli olarak her gün bir diş taze sarımsak tüketerek vücuttaki enfeksiyonları giderebilirsiniz. İçeriğindeki anti-inflamatuar özelliği ile iltihapların giderilmesinde üstün bir rol oynar.

  ZEYTİNYAĞI

  İnsan sağlığına faydaları saymakla bitmeyen zeytinyağı iltihapları kurutucu özelliği ile de dikkat çeken bir besindir. Sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz bir besin olan zeytinyağı, vücut sağlığından cilt sağlığına kadar bilinen pek çok etkilere sahiptir.

  CEVİZ

  Yapılan araştırmaya göre düzenli olarak 50 gr. ceviz tüketimi kişinin vücudunda iltihap göstergesi olan CRP maddesinde azalmanın olduğunu göstermiştir. Yüksek CRP çıkması kalp hastalıklarını tehlikeye soktuğundan her gün tüketimi kalp sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

  ZENCEFİL

  İçinde bulunan gingerol maddesi iltihap kurutucu bir bileşendir. Enfeksiyonları gidermek ve iltihabı sökmek için zencefili kullanabilirsiniz. Ayrıca romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelen zencefil şişlik sorunlarını da ortadan kaldırabilir.

  RAHİM İLTİHABI NASIL TEMİZLENİR?

  Rahim iltihabına neden olan birçok bakteri türü mevcuttur fakat, klamidya ve gonore enfeksiyonları sık karşılaşılan rahim enfeksiyonlarından bazılarıdır. Rahim iltihabından korunmak için adet döneminde ilişkiden kaçınmak, genital hijyene önem vermek, prezervatif kullanmak ve birden fazla cinsel partnerle olmamak son derece önemlidir. Rahim iltihabı sorunu yaşayan kişilerde tedavi birbirinden farklıdır. Ancak çoğu zaman rahim iltihabı tedavisinde öncelik ilaç kullanımından yanadır. Rahim iltihaplarının temizlenmesi için ilaç tedavisine ek olarak bitkisel tedavi yöntemleri de denenerek faydası görülebilir. Rahim iltihabına iyi gelen doğal yöntemler ve rahim iltihabını temizleyen bitkileri kısaca şöyle sıralayabiliriz;

  -Ispanak

  -Zeytinyağı

  -Sarımsak ceviz

  -Zerdeçal

  -Zencefil

  -Somon balığı

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Vücuttaki iltihabı söküp atıyor! İşte o besinler

  Vücuttaki iltihabı kurutuyor! İşte o besinler

  Vücudunuzdaki iltihabı atan 12 süper besin

  Vücudunuzdaki iltihabı atan 12 süper besin

  Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, besinlerdeki antioksidanların vücutta iltihabın azaltılmasına yardımcı olduğunu kaydetti. Kandıralı, “İnflamasyon vücudun bağışıklık yanıtının önemli bir işlevi olup vücudun strese karşı verdiği tepkidir. Kronik düşük dereceli bakteriyel, viral ve mantar enfeksiyonlar, kronik düşük düzeyde gıda alerjileri veya gıda intoleransları, fiziksel veya duygusal stresin kortizol seviyelerini yükseltmesi, çevreden toksisite (metaller ve su, hava ve diğer kirler), diyetle gelen toksisite (çok fazla yağ, şeker, protein, alkol) vücutta inflamasyona neden olur. Belli düzeyde sorun oluşturmaz ancak kontrolden çıktığı zaman ciddi hasara neden olabilir.

  İnflamasyon Alzheimer hastalığı, artirit, kanser, diyabet, kalp hastalığı ve yaşlanma belirtileri ile ilişkilidir. Bir çok besin doğal olarak anti inflamatuardır. Besinlerdeki antioksidanlar hücreleri serbest radikallere karşı korur ve vücutta iltihabın azaltılmasına yardımcı olur” diye konuştu.

  Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, doğal anti inflamatuar besinleri şöyle açıkladı:

  Pancar: Kıpkırmızı rengi ile güçlü bir antioksidan ve anti inflamatuar besindir. Enerjinizi arttırıp, kan basıncınızı düşürebilir. Hipertansiyon Dergisi 2008 sayısında 500 ml’lik bir pancar suyunun kan basıncını 10.4/8 mm düşürdüğü gösterilmiştir. Pancarlar nitrattan zengindir. Avrupa Uygulamalı Fizyoloji Dergisi Aralık 2012’ de yayınlanan bir çalışmada bir porsiyon pancar suyu atletik performansı %1-3 arasında arttırdığı saptanmıştır.

  Yaban mersini: Hayvanlar üzerinde yapılan çoğu çalışmada inflamasyonu azalttığı gösterilmiştir. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalarda örneğin Amerikan Bilim Degisi Ocak/Şubat 2011 sayısında beyin sağlığı için iyi bir besin olduğu belirtilmiştir. Berrie grubu meyveleri boyutlarından ötürü yıkamak zor olduğundan organik tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

  Brokoli: Detoksifiye edici antioksidanlar ile doludur. Kaempferol ve izotiyosiyanatlardan zengindir, her ikisi de anti inflamatuar fitonutrientler (bitkisel besin öğeleri)dir. İnflamasyon Araştırma Dergisi, Kasım 2010’da yayınlanan çalışmada kaempferolün vücutta alerji oluşumuna neden olan maddelerin etkisini azalttığını göstermiştir. Brokoli belirgin miktarda iyi bilinen bir antiinflamatuar olan omega-3 yağ asidi de içermektedir.

  Keten tohumu yağı: Omega-3 ve omega- 6 yağ asidi dengesini içerir. Omega-3 yağ asidi inflamasyonu azaltır. Anti Kanser Araştırması 2001’de yayınlanan bir çalışmada lignanların prostat kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı gösterilmiştir. Lignanlar aynı zamanda meme kanseri tanısı alan binlerce kadın üzerinde yapılan çalışmalarda (Göğüs kanseri araştırma ve tedavisi Temmuz 2010, Nisan 2012 ve Klinik Onkoloji Dergisi Ekim 2011) meme kanserinden hayatta kalmayı da arttırmada önemli bir rol üstlenmektedir.

  Yeşil çay: Çok sayıda anti inflamatuar flavonoid içerir. İmmünoloji Dergisi 2002’deki bir çalışmada en bol kateşin bulunan yeşil çayın tedavi edici potansiyeli olan güçlü bir antiinflmatuar bileşik olduğu saptanmıştır. Antioksidan içeriği etkili olan yeşil çay meme kanseri gelişme riskinde %22 (Karsinojenez temmuz 2006) , prostat kanseri gelişme riskinde %48 (Amerikan Epidemiyoloji dergisi 2007) ve kolorektal kanser gelişme riskinde % 57 (Kanser epidemiyolojisi belirteçler ve önleme haziran 2007) azalma kaydetmiştir.

  Sarımsak: İnflamasyonu azaltmaya yardımcıdır. Washington State Üniversitesi Mayıs 2012’de yapılan bir çalışmada sarımsağın bağırsak hastalıklarının nedenlerinden olan Campylobacter bakterisi ile mücadele eden iki antibiyotikten 100 kat daha etkili olduğu bulunmuştur.

  Zencefil: İnflamasyonu azaltır ve kan şekerini kontrol eder. Zencefil çayı bir diyete ilave edilebilecek büyük bir ektir. Artirit Dergisi 2012’de yayınlanan bir çalışmada zencefil ve ağrı kesiciler karşılaştırılmış ve zencefilin ağrıyı azaltmada çok daha etkili olduğu bulunmuştur.

  Sızma zeytinyağı: İltihapla mücadelede yardımcı olur. Zeytinyağ kalp ve kan damarlarını koruyan polifenollerden oldukça zengindir.

  Soğan: Kuersetin içerir, vücudun inflamasyonlarla mücadelesine yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidandır. Solunum yollarını uyarır ve balgam söktürücüdür. Soğan, kanıtlanmış antioksidan içeren bir besindir, özellikle kolon kanseriyle tedavide yardımcı olduğu (Kimya ve İlaç Araştırmaları Dergisi 2010) saptanmıştır.

  Yosun: Fukoidan isimli kompleks karbonhidratları içerir, inflamasyonu azaltır. Deniz yosunları sütten ağırlık olarak 14 kat daha fazla kalsiyum içerir. Kelp, kombu, wakame, arame yosunun iyi kaynaklarıdır.

  Ispanak: Yüksek besin yoğunluğuna sahip besinlerden biridir. Fitonutrientlerden (bitkisel besin öğeleri) eşsiz bir karışım içerir, antioksidanlardan zengindir ve hücre hasarına karşı koruyan anti inflamatuar bileşenler içerir.

  Zerdeçal: Anti inflamatuar özelliklere sahiptir ve anti inflamatuar ilaçlardan daha etkili olduğu çalışmalarca gösterilmiştir. Kurkumin aktif bileşeni moleküler düzeyde inflamatuar yolda birden fazla adımda iyileştirici özelliğe sahiptir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap