Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  vücudumuzun temel enerji kaynağı olan besin grubu nedir

  1 ziyaretçi

  vücudumuzun temel enerji kaynağı olan besin grubu nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Besin Grupları Nelerdir? Sağlık için En Temel Besin Grupları

  Besin Grupları Nelerdir? Sağlık için En Temel Besin Grupları

  ÖNE ÇIKAN YAZILAR

  Bilimsel Zayıflama Yöntemleri

  > Sağlıklı Diyet Listeleri ve Diyet Programları

  Hamilelikte Beslenme ve Diyet

  > Karaciğer Yağlanmasında Diyet

  > Emziren Anne Diyeti

  > Tiroid Diyeti

  > Obezite Tedavisi

  > Özel Durumlarda Beslenme

  > Hastalıklarda Beslenme

  > Beslenme İlkeleri

  Yazı kaynağı : aysetugbasengel.com

  4. Sınıf Fen Bilimleri Besinler Ve Özellikleri konu anlatımı

  4. Sınıf Fen Bilimleri Besinler Ve Özellikleri konu anlatımı

  En önemli temel ihtiyaçlar içerisinde besinler yer almaktadır. Besinleri hayvanlar ve bitkiler ile beraber birçok farklı kaynaktan elde ederiz. Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek ve hayatımızı devam ettirebilmek için mutlaka besin tüketmemiz gerekir. Şimdi bu besinlerin neler olduğuna bakalım ve inceleyelim.

    Besinler ve Özellikleri

   Besinlerin birçok farklı özellikleri vardır ve bu özellikleri ile beraber yıl boyunca tüketiriz. Böylece vücudumuz için gerekli olan besin kaynaklarını elde etmiş oluruz. Özellikle yaşamımızı sürdürebilmek, büyümek ve güçlenmek için her daim besine ihtiyacımız vardır. Hayatımızı sürdürebilmek için yediğimiz ve içtiğimiz maddelere besin denir. Aynı şekilde besinlerin vücuda alınma şekline ise beslenme denmektedir. Bu doğrultuda kaynağına göre besinler değişik yerlerden elde edilmektedir.

   - Hayvansal kaynaklar

   - Bitkisel kaynaklar

   - Madensel kaynaklar

   Şimdi bu kaynakların ne olduğuna bakalım ve tek tek inceleyelim.

   Hayvansal kaynaklar: Hayvanlardan elde edilen besin kaynaklarıdır. Bunlar içerisinde et, süt ve yumurta gelir.

   Bitkisel kaynaklar: Bitkilerden elde ettiğimiz besin kaynaklarıdır. Bunlar içerisinde başta sebzeler ve meyveler olmak üzere aynı zamanda tahıl ürünleri ve benzeri gibi kaynaklar bulunmaktadır.

   Madensel kaynaklar: Madensel kaynaklar tuz ve su içerisinden aldığımız kaynak çeşitleridir. Bu kaynaklar aynı zamanda hem bitkisel ve hayvansal kaynaklar içerisinde bulunmaktadır.

   Ayrıca besinlerin görevleri değişkenlik gösterir. Yukarıda saydığımız bütün besin kaynaklarının vücudumuzda farklı görevleri bulunmaktadır. Şimdi başlıca bu görevleri ele alalım ve sıralayalım.

   - Besinler enerji vericidir.

   - Besinler aynı zamanda yapıcı ve onarıcıdır.

   - Besinler düzenleyici bir özelliğe sahiptir.

   Temel Besin içerikleri

   Günlük ihtiyacımızı karşılamak ve yaşamımızı devam ettirmemiz için bazı temel besin içerikleri bulunmaktadır. Şimdi bunlar nelerdir sırasıyla inceleyelim.

   Karbonhidratlar: Günlük yaşantımız içerisinde spor yapmak ya da ders çalışmak gibi etkinlikleri gerçekleştirmek adına enerjiye ihtiyacımız vardır. Bu yüzden vücudumuz bu enerjiyi ilk olarak karbonhidratlardan karşılar. Yani Karbonhidratlar vücudumuzda enerji verici besin kaynaklarıdır. Bunlar içerisinde unlu gıdalar, tatlılar, pirinç, patates, şeker pancarı ve bal gibi kaynaklar bulunur.

   Proteinler: Büyümek ve gelişmek için mutlaka proteine ihtiyacımız vardır. Aynı zamanda yaralandığımızda ya da vücudumuzun değişik noktalarındaki kesiklerin iyileşmesi için, vücudumuz proteinleri kullanır. Et, balıksüt ve süt ürünleri ile beraber baklagiller protein bakımından zengin kaynaklardır.

   Yağlar: Karbonhidratlar ile beraber aynı zamanda vücudumuza enerji verici kaynak olarak yağlar öne çıkar. Ancak eğer vücudumuz için karbonhidratlar yetersiz kalırsa yağlar kullanılır. Bu yüzden ihtiyaç fazlası olan yağlar derimizin altında vücudumuz tarafından depolanır. Ayçiçeği, fındık, ceviz, zeytin, tereyağı ve susam gibi besin kaynakları öne çıkmaktadır.

   Vitaminler: Vücudumuzun hastalıklardan korunması ve büyüyüp gelişebilmesi için vitamine ihtiyacı vardır. Bu konuda sebze ve meyveler ile beraber süt ve süt ürünleri, balık, tavuk ve kuru yemiş gibi besin kaynakları öne çıkıyor. Bu konuda A, B, C, D, E ve K vitaminleri bulunmaktadır.

   Su ve mineraller: Vücudumuzun yaklaşık olarak %70 kadarı sudan oluşmaktadır. O yüzden vücudumuz sürekli suya ihtiyaç duyar ve su bizim için çok önemlidir. Bu yüzden günde 2 litre yani 7 veya 8 bardak su içmeliyiz. Ayrıca su vücut ısısını dengeler ve kan akışını hızlandırır. Mineraller ise tuz ve birçok farklı yapıda bulunmaktadır. Kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir ve fosfor ile sodyum gibi mineraller vücudumuz için çok önemlidir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Temel Besin Grupları Görevleri, Faydaları

  Temel Besin Grupları Görevleri, Faydaları

  Besin Grupları: Sağlıklı ve Kaliteli Yaşamın Sırrı

  Besinleri sınıflandırmak çok kolay olmasa da beslenme düzenini oluşturmayı kolaylaştırmak adına uzmanlar tarafından kategorizasyon yapılmaktadır. Besin grupları ve özellikleri içeriklerine ve vücuttaki görevlerine göre çeşitlenmektedir.

  Gıdaların içeriğinde yer alan karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve suyun farklı farklı görevleri ve katkıları bulunmaktadır. İsterseniz besin grupları ve görevleri ile ilgili bilgilere geçmeden önce içerikteki maddelerin ne işe yaradığına kısaca değinelim.

  Süt ve süt ürünleri, kuru baklagiller, tahıllar, sebze ve meyvelerde bulunan karbonhidrat vücudun temel enerji kaynağıdır. Ayrıca suyun vücutta tutulmasını ve kandaki lipitlerin düşmesini sağlar. Meyvelerde daha az olmak üzere hemen hemen her besin grubundaki gıdada bulunan proteinler dokularımız ve hormonlarımız için en önemli kaynaktır. Bu yüzden vücudun temel yapı taşlarıdır diyebiliriz.

  Hayvansal ve bitkisel kaynaklı olabilen yağlar ise vücut ısısını koruyan ve hormonal yapıya katkı sağlayan gruptadır. Son olarak vitamin ve mineraller ise vücudun farklı bölümlerinin yapısında ve korunmasında görev alırlar.

  Temel Besin Grupları Nelerdir?

  Sağlıklı beslenme sadece hayatta kalmak için değil yaşam kalitemizi artırmak için de çok önemlidir. Doğal beslenme birçok hastalığa yakalanma riskini minimuma düşüren en kolay ve iyi yöntemdir. Bunun için 4 ana besin grubundan dengeli şekilde yararlanmak gerekmektedir.

  Peki, besin grupları nelerdir? Ülkemizde besin grupları tablosu dört yapraklı yonca ile sembolize edilmektedir ve 4 besin grubu şu şekildedir:

  Besin grupları ve faydaları elbette farklılık göstermektedir, bu yüzden de beslenmede çeşitlilik çok önemlidir. Hangi gruptan ne kadar besin tüketmeniz gerektiği fiziksel özelliklere ve kişisel sağlık durumuna göre farklılık göstermektedir.

  Genel olarak ana öğünlerde Meyve dışındaki tüm kategorilerden ürün seçimi önerilirken ara öğünlerde ise süt ve süt ürünleri ile meyvelerden faydalanılması güzel bir seçenek olabilmektedir. Haydi, şimdi besin grupları kaça ayrılır öğrendiğimize göre biraz daha detaya inelim ve tüm bu gruplara, besinlerin özelliklerine ve faydalarına birlikte göz atalım!

  1) Süt ve Süt Ürünleri

  Süt ürünleri şunlardır:

  2) Et, Yumurta, Kuru baklagiller

  Gruptaki besinler şöyle sıralanabilir:

  3) Ekmek ve Tahıllar

  Bu gruptaki besin örnekleri şöyledir:

  4) Sebze ve Meyveler

  Kalabalık bir aile olan meyve ve sebze grubunu mevsimlere göre şöyle özetleyebiliriz:

  Sağlıklı, Uzun Yaşamın 11 Beslenme Sırrı

  Glisemik İndeks Nedir? Değer Tablosu, Besin Listesi

  Kuru Baklagiller Nelerdir? Çeşitleri, Besin Değerleri ve Faydaları

  Protein İçeren Besinler Listesi – Yüksek Protein Kaynağı 13 Yiyecek

  Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir? Kalsiyum Oranı Yüksek 10 Besin

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap