Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  uzun vade başlangıç tarihi nedir

  1 ziyaretçi

  uzun vade başlangıç tarihi nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Uzun Vade Gün Sayısı Ne Demek? Uzun Vade Gün Sayısı Nasıl Hesaplanır?

  Uzun Vade Gün Sayısı Ne Demek? Uzun Vade Gün Sayısı Nasıl Hesaplanır?

  Uzun vade gün sayısı emeklilik için ödenmiş olan toplam prim gün sayısı anlamına gelir. Sigorta dökümünün yer aldığı ekranda uzun vade gün sayısını bulmak mümkündür.

   Uzun Vade Gün Sayısı Ne Demek?

   Uzun vade gün sayısı birçok çalışan tarafından ne demek olduğu merak edilerek araştırılan konulardan biridir. Uzun vade gün sayısı emeklilik için ödenmiş olan toplam gün sayısı anlamına gelir ve çalışanlar tarafından takip edilir. Sigorta dökümünün yer aldığı alanda uzun vade gün sayısını bulmak mümkündür. 

   Uzun Vade Gün Sayısı Nasıl Hesaplanır?

   Emeklilik gün sayısının yani uzun vade gün sayısının internetten hesaplanması mümkündür. E-Devlet üzerinden herkes kendi uzun vade gün sayısını hesaplayabilmektedir. E-Devlete TC kimlik numarası ve şifre yazarak emeklilik sorgulama sayfasını açabilir ve buradan da uzun vade gün sayısını öğrenebilirsiniz. Her çalışan için uzun vade gün sayısı hesaplama değiştiğinden bunu E-Devlet üzerinden yapmak ve emeklilik gün sayısını takip ederek bu süreci kontrol edebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  SGK Uzun Vade Başlangıç Tarihi Bilgisi Hatalı Gönderildi Hatası

  Çalışanlara önemli uyarı! İşe giriş tarihine dikkat... Bir gün bile...

  Çalışanlara önemli uyarı! İşe giriş tarihine dikkat... Bir gün bile...

  Emeklilik hesaplanırken de staj girişi değil, ilk kez uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenen tarih dikkate alınıyor.

  Emekli olunacak tarihin hesaplanması için gereken bilgi, ilk kez ne zaman sigortalı olunduğudur. İlk kez sigortalı olunan tarih ne kadar eskiyse, emeklilik koşulları da o kadar kolaylaşır.

  STAJ GİRİŞİ SAYILMIYOR

  Akşam'dan Okan Güray Bülbü'ün yazısına göre sosyal güvenlik sisteminde sigorta kollarından yardım sağlanabilmesi için belirli bir süre sigortalı olmak ve prim ödemek gerekir. Sigorta girişi yapılan kişi için sosyal güvenlik sistemi anlamında sayaç işlemeye başlar. Emeklilik için belirleyici olan ilk kez sigortalı olunan tarih açısından uzun vadeli sigorta kollarına tabi olunan tarih baz alınır. Dolayısıyla staj girişleri emeklilik için giriş olarak sayılmaz. Bu nedenle emeklilik tarihi hesaplanırken staj girişi değil, ilk kez uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenen tarih baz alınır. Yani staj girişi değil, işe giriş tarihi esastır. Pek çok kişi ne zaman emekli olacağını merak eder ancak ilk kez ne zaman sigortalı olduğunu gün, ay ve yıl olarak hatırlamaz. Fakat sosyal güvenlik sisteminde bir günün bile çok önemi vardır.

  HİZMET DÖKÜMÜ ÖNEMLİ

  Örneğin 24 Mayıs 1997’de ilk kez sigortalı olan bir kadın 54 yaşında emekli olurken, 23 Mayıs 1997’de ilk kez sigortalı olan bir kadın 53 yaşında emekli olur. Bu nedenle ilk kez sigortalı olunan tarihin gün, ay ve yıl olarak bilinmesi ve emeklilik hesabının buna göre yapılması gerekir.

  Çalışanların e-Devlet üzerinden 'SGK Tescil ve Hizmet Dökümü'hizmetinden faydalanarak ilk kez sigortalı oldukları tarihi gün, ay ve yıl olarak öğrenmeleri çok önemlidir. Bu hizmet üzerinden çalışanlar işe giriş tarihlerini, SSK’lı, Bağ-Kur’lu ve Emekli Sandığı’na tabi çalışmalarını takip edebilirler. Bu bilgiler ışığında emeklilik tarihinin hesaplanması çok daha doğru olacaktır.

  ERKEK VE KADIN İÇİN FARKLI HESAP

  İlk kez sigortalı olunan tarih öğrenildikten sonra emeklilik için gerekli koşullar öğrenilebilir. 4/a’lı yani eski adıyla SSK’lılar için ilk kez sigortalı olunan tarihe göre emeklilik koşulları için tablo üzerinden hesap yapılır. Akşam'dan Okan Güray Bülbül'ün yazısına göre, erkek ve kadınlar için emeklilik koşulları farklıdır. Bu nedenle emekli olacak kişinin cinsiyetine göre hesaplama yapılması gerekir.

  3 ŞART BİR ARADA OLMALI

  Bir kişiye emekli aylığı bağlanabilmesi için üç şartın birlikte gerçekleşmesi gerekir. Bu şartlardan ilki emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresidir. Sigortalılık süresi ilk kez işe girilen tarihte başlar, kişi çalışsa da, çalışmasa da işlemeye devam eder. İkinci şart ise prim ödeme gün sayısıdır.

  HEPSİ SAĞLANINCA AYLIK BAĞLANIYOR

  İlk kez işe girilen tarihte prim ödenmeye başlayınca prim ödeme gün sayısı artmaya başlar. Çalışılmaya devam edildikçe prim ödeme gün sayısı artar. Emeklilik için üçüncü şart ise yaştır. Emekli aylığı bağlanması için kişinin belirli bir yaşa gelmiş olması gerekir. İşte bu üç şartın birlikte gerçekleştiği tarihte emekli aylığı için başvurulabilir. Şartlardan biri veya ikisi sağlanmış olsa bile üçüncü şart ne zaman sağlanırsa ancak o zaman emekli aylığı bağlanabilir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  4/a sigortalıları açısından sigorta başlangıç tarihi

  4/a sigortalıları açısından sigorta başlangıç tarihi

  4/a sigortalıları açısından sigorta başlangıç tarihi

  9 Nisan 1982 doğumluyum. 4/a kapsamında ilk işe giriş tarihim 19 Şubat 2002. 2002 Aralık ayında askere gittim. Fakat ilk prim ödemesi 9 Eylül 2006 gözükmekte, yani 4 yıl fark var. Ben staj falan yapmadım. Bu 4 yıl, 25 yılı doldurup tazminat almamı etkiler mi? Ne zaman emekli olurum? Orhan Karalar

  4/a (SSK) kapsamındaki sigortalılar açısından emeklilik şartlarının tespitinde ve emekliliğe hak kazanmak için aranan sigortalılık süresi şartının yerine getirilmesinde esas alınan sigorta başlangıç tarihi, herhangi bir sigortalılık kapsamında (4a, 4/b, 4/c, banka emekli sandıkları gibi) sigortalı adına ilk defa uzun vadeli sigorta kollarına (malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına) prim ödenmeye başlandığı tarihtir.

  İşe giriş tarihi ile primlerin ödenmeye başladığı tarih farklı ise, ilk defa uzun vadeli sigorta kollarına tabi prim ödenmeye başlanan tarih sigortalılık süresinin başlangıcı olarak alınır.

  Sigorta başlangıç tarihinden önceki sürelere ilişkin olarak yapılan borçlanmalar, sigorta başlangıç tarihini borçlanılan süre kadar geri götürür.

  Bu bağlamda, sigorta başlangıç tarihiniz adınıza uzun vadeli sigorta kollarına ilk defa prim ödendiği 9 Eylül 2006 tarihi olur. Askerliğinizi bu tarihten önce yaptığınızdan, askerlik borçlanması yapmanız halinde, 9 Eylül 2006 tarihi borçlanacağınız süre kadar geri gelir.

  4/a statüsünden emeklilik için en az 7000 prim günü ve 60 yaş ya da 25 yıl sigortalılık süresi, 4500 prim günü ve 60 yaş şartlarını sağlamanız gerekir.

  Yaş dışındaki şartları sağlayarak kıdem tazminatına hak kazanmanız için aranan 4500 prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi seçeneğinde 25 yıllık sigortalılık süresinin başlangıcı, ilk işe giriş tarihiniz değil adınıza ilk defa uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmeye başlandığı 9 Eylül 2006 tarihi olur. Askerlik borçlanması yapmanız halinde ise borçlanacağınız süre kadar geri gelen tarih, 25 yıllık sigortalılık süresinin hesabında başlangıç olarak dikkate alınır.

  Hizmet tespit davasında zaman aşımı

  SGK işe girişim 1 Nisan 1996 görünüyor. 1989 yılında yazın 3 ay bilfiil bir işyerinde komi olarak çalıştım, fakat firma sigortamı yapmamış. Bunu nasıl ispat edebilirim bilemiyorum. Firma o adreste yok şimdi. Kapanmış durumda. Yargıya gitsem sonuç alma ihtimalim olur mu? Neler yapabilirim? Nasıl ispat edebilirim? Yavuz Duran

  Adınıza SGK'ya herhangi bir belge (örneğin işe giriş bildirgesi) verilmemişse çalışmanızın geçtiği tarihin üzerinden 5 yıldan fazla süre geçtiğinden, hizmet tespit davası açamazsınız. Açabilmiş olsaydınız da davayı işveren aleyhine açmanız gerecekti. Firma kapandığına göre davanıza muhatap da bulamazdınız.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap