Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  uyuz için hangi doktora gidilir

  1 ziyaretçi

  uyuz için hangi doktora gidilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kaşıntı İçin Hangi Doktora Gidilir? Kaşıntıya Hangi Bölüm Bakar?

  Kaşıntı İçin Hangi Doktora Gidilir? Kaşıntıya Hangi Bölüm Bakar?

  Kaşıntı İçin Hangi Doktora Gidilir? Kaşıntıya Hangi Bölüm Bakar?

  Kaşıntı, cilt hücrelerinin ya da cilt ile bağlantılı olan sinir hücrelerinin tahriş olmasından kaynaklanan genel bir rahatsızlıktır. Kaşıntı pek çok cilt hastalığının önemli bir belirtisidir. Aynı zamanda tüm vücudu etkileyen bazı hastalıklar da ortaya çıkar.

   Kaşıntı İçin Hangi Doktora Gidilir?

   Vücutta derinin bazı bölgelerinde ya da tamamında görülebilen kaşıntı, pek çok kişide farklı nedenlerden dolayı görülebilen bir durumdur. Kaşıntı boğaz, burun, göz ve makat gibi yerlerde de meydana gelebilir. Bazen çok rahatsız edici bir boyuta ulaşabilen kaşıntının altında, pek çok sağlık sorunu yatabilir.

   Kaşıntının nedeninin araştırılıp tedavi edilmemesi halinde, altında yatan hastalık gittikçe ilerleyebilir ve bunun sonucunda çeşitli cilt sorunları ortaya çıkabilir. Hatta uykusuzluk, şiddetli kaşıntı ve depresyona neden olabilir. Kaşıntının nedenine göre farklı doktorlara gitmek gerekir. Bunlar ise;

  Deri Hastalıkları: Kaşıntılı deri hastalıkları içinde en sık görülen egzama (dermatit), Uyuz, sedef hastalığı, bit, suçiçeği ve kurdeşen hastalığıdır. Kaşıntı ise, genellikle derinin belirli bir bölümünü etkiler. Genellikle tahriş olmuş, kırmızı deri ve kabarcıklar da kaşıntıya eşlik eder. Bu gibi sorunlar için dermatolojiye gitmek gerekir.

  Karaciğer Hastalıkları: Kaşıntıya yol açan başlıca karaciğer hastalıkları; siroz, hepatit, safra kesesi tıkanıklığı ve pankreas hastalıklarıdır. Karaciğer hastalıklarına bağlı olarak gelişen kaşıntı daha çok sırt bölgesinde sıkça görülür. Kaşıntının şiddeti genellikle gündüz ve kış aylarında daha da artar. Şeker, karaciğer gibi hastalıklardan kaynaklanan kaşıntıların Tedavisi için dahiliye bölümüne başvurmak gerekir.

  Kaşıntıya Hangi Bölüm Bakar?

   Genellikle, kaşıntıya dermatoloji bölümü bakar. Kaşıntısı bulunan bir kişi, öncelikle dermatoloji uzmanına başvurmalıdır. Aynı zamanda, dermatoloji bölümüne gitmek gerekir. Deride kaşıntının nedeni olabilecek bazı durumlar tespit edilemezse, kaşıntıya yol açabilecek olan başka hastalıkların da araştırılması gerekir. Öncelikle kansızlık, böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları, bağırsak parazitleri, tiroit hastalıkları bakımından gerekli incelemelerin yapılması gerekir.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Kaşıntı için hangi bölüme/doktora gidilir?

  Kaşıntı için hangi bölüme/doktora gidilir?

  Kaşıntı için hangi bölüme/doktora gidilir?

  Kaşıntı, cilt hücrelerinin veya cilt ile bağlantılı sinir hücrelerinin tahrişinden kaynaklanan genel bir rahatsızlıktır. Kaşıntı birçok cilt hastalığının baskın bir belirtisidir ve ayrıca tüm vücudu etkileyen bazı hastalıklarda ortaya çıkar. Peki, Kaşıntı için hangi bölüme gidilir? Merak edilen tüm detaylar haberimizde...

  Bakteriyel ve fungal enfeksiyonlar, böcek ısırmaları ve sokmalar, kronik hastalıklar, atopik dermatit, sedef hastalığı, alerjik reaksiyonlar, güneşe maruz kalma, kuru cilt, diğer cilt hastalıklarının neden olduğu kaşıntı hakkında bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz… Kaşıntı için hangi bölüme gidilir? İşte cevabı…

  KAŞINTI HAKKINDA

  Tıp litaratüründe prutitus adı verilen kaşıntı rahatsız edici bir histir. Kaşıntı, herkesin yaşadığı bir problemdir ve semptomlar lokalize olabilir (vücudun bir bölgesiyle sınırlandırılmış) veya tüm vücutta meydana gelebir. Bazen anlık, bazen de rahatsızlık denilebilecek düzeyde inatçıdır.

  Şiddetli meydana gelen kaşınmaların yanı sıra kızarıklık, kabarma ve cilt döküntüleri de oluşabilir. Egzama gibi cilt hastalıkları, alerjik reaksiyonlar, sinek ve böcek ısırmaları, mantar, bağırsak parazitleri ve hormonal değişimler sonucunda çeşitli kaşıntılar meydana gelebilmektedir. Bunların dışında bağışıklık sisteminde normal olmayan durumların meydana gelmesi, böbrek, karaciğer ve tiroid bezi hastalıkları da bu sorunun ortaya çıkmasında rol oynayabilir.

  KAŞINTI NEDENLERİ

  Kaşıntı, birçok sağlık koşulunun bir belirtisidir. Bazı yaygın nedenler;

  – Alerjik reaksiyonlar için gıda, böcek ısırması, polen ve ilaçlar
  – Egzama, sedef hastalığı ve cilt kuruluğu gibi rahatsızlıklar
  – Tahriş edici kimyasallar, kozmetikler ve diğer maddeler
  – Kıl kurdu gibi parazitler, uyuz, baş ve vücut biti
  – Gebelik
  – Karaciğer, böbrek veya tiroid hastalıkları
  – Bazı kanserler veya kanser tedavileri
  – Diyabet ve zona gibi sinir sistemini etkileyebilecek hastalıklar

  KAŞINTI İÇİN HANGİ BÖLÜME/DOKTORA GİDİLİR?

  Kaşıntınız şiddetliyse, uzun süren, günlerce geçmek bilmeyen ya da tekrar eden kaşıntılar varsa, kaşıntının yanı sıra sarılık, nefes almakta zorlanma ya da ciltte iltihaplanma gibi başka belirtiler de görülüyorsa ve nedeni anlaşılamayan bir şekilde bütün vücut kaşınıyorsa mutlaka bir uzmana görünmelisiniz. Kaşıntı için hastanelerin dermatoloji (cildiye) bölümüne başvurmak gerekir.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Uyuz (Gal Hastalığı)

  Uyuz ya da gal hastalığı, Sarcoptes scabiei adı verilen küçük bir böceğin neden olduğu bulaşıcı bir cilt hastalığıdır. Bu böceğin cilt altında kazdığı tüneller geceleri şiddetlenen yoğun kaşıntılara neden olur. Koltuk altı bölgesi, parmak araları, ayak tabanı, bel, el bilekleri, dirseklerin iç kısımları, kalçalar, dizler ve meme etrafında ince kalem izi şeklinde çizgiler (cilt altı tünelleri) görülür. Enfeksiyon yakın temasla diğer kişiler bulaşır. Hastalık aile bireyleri arasında, okullarda, kreşlerde ya da bakım evlerinde kolayca yayılabilir.

  Tipik belirtiler; özellikle gece şiddetlenen ciltte kaşıntı, kabarcık, kabuklanma, pullanmala, ince kalem izi şeklinde çizgiler ve cilt altında tünellerdir.

  Uyuz hastalığı ile dermatoloji (cildiye) ve enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji ilgilenir. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

  Hangi Bölüm Bakar?

  Yazı kaynağı : www.birdoktorbul.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap