Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  uygulanan kuvvet nedeniyle cismin biçiminin bozulması

  1 ziyaretçi

  uygulanan kuvvet nedeniyle cismin biçiminin bozulması bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Uygulanan kuvvet nedeniyle cismin biçiminin bozulmasına ne denir?

  Uygulanan kuvvet nedeniyle cismin biçiminin bozulmasına ne denir?

  Kuvvetin Şekil Değiştirici Etkisi

  Açıklama:

  Canlı varlıkların bir konumdan başka bir konuma gitmeleri mümkündür. Hareket etmek için dışarıdan bir kuvvet etki etmesi gerekmez. Bir teneffüste öğrencinin oyun oynaması veya bir atın koşması için bir kuvvete ihtiyaç duyulmaz. Cansız varlıklar ise canlı olanlar gibi dışarıdan bir etki olmaksızın hareket edemezler. Hareket etmeleri için onlara bir kuvvet uygulanması gereklidir. Rüzgar türbini, bebek arabası veya su değirmeninin harekete geçmesi için bunlara bir kuvvet uygulanmalıdır.

  Kuvvetin durgun cisimler üzerinde belirli etkileri bulunur. Bu etkilerden bir tanesi de kuvvetin şekil değiştirici etkisidir. Cisimlerin şekillerini değiştirmek adına kuvvet uygularız. Oyun hamuru, simit, börek gibi şeyler kuvvet uyguladığımızda istediğimiz şekli alırlar.

  Cisimlerden bazıları esnek özelliktedirler. Esnek cisimlere kuvvet uygulandığında cisim şekil değiştirir. Kuvvet etkisinin ortadan kalkması durumunda ise cisim eski şeklini alabilir. Sünger ve yay bunlara örneklerdir.

  Cisimlerden bazıları esnek özellik göstermezler. Esnek olmayan cisimlere kuvvet uyguladığımızda ve bu kuvvet ortadan kaldırıldığında cisimler eski şekillerine dönemezler. Bakır tel veya pet şişeye kuvvet uyguladığımızda cismin şekli bozulur.

  "Kuvvetin bir varlık üzerinde oluşturduğu tesir nedir?" sorusu için,

  eodev.com/gorev/16158767

  Kolay gelsin :)  

  Başarılar!  

  Bsahiner  

  #team1

  Yazı kaynağı : eodev.com

  uygulanan kuvvet nedeniyle cismin biciminin bozulmasi nedir​ - Eodev.com

  uygulanan kuvvet nedeniyle cismin biciminin bozulmasi nedir​ - Eodev.com

  Merhaba,

  Uygulanan kuvvet sonucu cismin şekli bozuluyor, ardından eski hâlinw geri dönebiliyorsa o maddeye "esnek madde" adını veriyoruz. Esnek maddeler koparılıp parçalanmadığı sürece eski haline dönebilir.

  Esnek maddelere örnek;

  • Plastik

  • Poşet

  • Sakız

  • Paket lastiği

  • Araba lastiği

  • Balon

  • Lastik

  • Saç tokaları

  • Bulaşık süngeri

  ↔NOT: Şunu unutmayalım ki, esnek olmayan maddelere "berk" adı verilir. Berk maddelere örnekler;

  • Tahta

  • Demir

  • Bakır

  • Gümüş

  Başarılar dilerim.

  #ebrar

  #M

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Kuvvet

  Kuvvet

  Kuvvet, fizikte kütleli bir cisme hareket kazandıran etkidir.[1] Hem yönü hem de büyüklüğü olan kuvvet vektörel bir niceliktir. Newton'un ikinci yasasına göre sabit kütleli bir cisim, üzerine uygulanan net kuvvetle doğru cismin kütlesi ile ters orantılı bir şekilde hızlanır. Bir cisme uygulanan net kuvvet cismin kazandığı momentumun zamana bağlı değişimine eşittir.[2]

  Üç boyutlu nesnelere uygulanan kuvvet de nesnenin dönmesine, şeklinin bozulmasına, basınçta değişime ve bazı durumlarda hacmin değişimine sebep olabilir. Bir eksen etrafında dönme hızında değişime sebep olan kuvvet eğilimine tork denir. Deformasyon(şekil değişikliği) ve basınç bir nesne dahilindeki zorlama kuvvetlerinin sonucudur.[3][4]

  Eski zamanlardan beri bilim insanları kuvvet kavramını durağan ve hareket eden nesnelerin araştırmalarında kullanır. M.Ö. üçüncü yüzyıl filozofu Arşimet basit makineler üzerindeki çalışmalarıyla ilerleme kaydettiyse de[5] Aristo tarafından yapılan kuvvet tanımının beraberinde getirdiği temel yanlış anlamalar yüzyıllar boyunca sürdü. On yedinci yüzyılla birlikte Sir Isaac Newton'un matematiksel içgörü ile yaptığı düzeltmeler yaklaşık üç yüz yıl boyunca değişmeden kaldı.[4] Yirminci yüzyılın başlarında Einstein, genel görelilik teorisinde uzay-zaman sürekliliği kavramıyla Newton'un kütleçekim modelinin hatasını başarılı bir şekilde öngördü.

  Kuvvet vektörel bir büyüklüktür. Dolayısıyla vektörlerle ilgili bütün özellikler kuvvetler içinde geçerlidir. Kuvvet "F" harfi ile gösterilir ve "dinamometre" denilen yaylı kantarla ölçülür.

  Kuvvet kavramı ilk olarak klasik mekaniğin ikinci hareket yasasında görülmektedir. Bir cisim üzerine etkiyen bir net kuvvet onun momentumunun değişmesine neden olur. Kuvvetin Sl birim sisteminde (uluslararası birim sistemi) birimi newton'dur. Newton biriminin kısaltılması (N)dir.

  Dolayısıyla:

  F = d p d t {\displaystyle {\vec {F}}={{d{\vec {p}}} \over {dt}}}

  Momentum p=mv ile:

  F = d m d t v + m d v d t {\displaystyle {\vec {F}}={{dm} \over {dt}}v+m{{dv} \over {dt}}} geçerlidir.

  Eğer kütle (m) değişmezse(mesela raketlerde değişir) d m d t = 0 {\displaystyle {{dm} \over {dt}}=0} olduğundan kuvvet için terimin sadece ikinci kısmı önemlidir.

  Kuvvet ( F {\displaystyle {\vec {F}}} ), kütle m, ivme de a {\displaystyle {\vec {a}}} olmak üzere,

  F = m a {\displaystyle {\vec {F}}=m{\vec {a}}}

  şeklinde ifade edilir. Kuvvet, niteliği gereği yöneysel bir büyüklüktür, belirleyici dört unsuru vardır; başlangıç noktası, doğrultusu, şiddeti ve yönü. Birimi de Newton ya da k g m s 2 {\displaystyle {\frac {kg\cdot m}{s^{2}}}} 'dir.

  Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]


  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap