Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ufuk çizgisi dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlar mı

  1 ziyaretçi

  ufuk çizgisi dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlar mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Dünyanın düz olmadığının 7 kanıtı

  Dünyanın düz olmadığının 7 kanıtı

  Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

  Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

  Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

  Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

  Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

  Yazı kaynağı : www.merlininkazani.com

  dünya'nın yuvarlak olduğunun ispatı

  Bir Astronoma Sor: Dünya’nın Yuvarlak Olduğunu İspatlamanın En Kolay Yolları Nelerdir?

  Bir Astronoma Sor: Dünya’nın Yuvarlak Olduğunu İspatlamanın En Kolay Yolları Nelerdir?

  Thaller’ın, düz dünya teorisini bir çırpıda çürüten, Dünya’nın yuvarlak, güzel ve hayranlık verici bir küre olduğunun 3 ana gözlemlenebilir ve inkar edilemez kanıtını açıkladığı videoyu Türkçeleştirdik. Thaller’ı Twitter’da takip edebilirsiniz: mlthaller

  Video: BigThink

  Michelle Thaller: Evet Oscar ‘’Dünya’nın yuvarlak olduğunu ispatlamanın en kolay yolları nelerdir?’’ sorusunu sormuşsun. Açıkça görünen o ki – neden bimiyorum ama – bu bizim tartıştığımız bir şey.

  Bundan konuşmaya başlamak bile benim için zor bir şey çünkü Dünya’nın küre şeklinde olduğunun o kadar çok kanıtı var ki, insan nereden başlayacağını bilemiyor. Ve Dünya’nın düz olduğunu düşünmek kabul edilebilir bir şey değil. Bu geçerli bir argüman değil. Her 90 dakikada bir Dünya’nın ekseni etrafındaki dönüşünü tamamlayan Uluslararası Uzay Merkezi’nde görev yapmış arkadaşlarım var. Uzayda bulunmuş ve Dünya’nın yuvarlak olduğunu kendi gözleriyle görmüş tanıdıklarım var. Ve tabii ki, uzaydan çektiğimiz o muhteşem fotoğraflar var, Dünya’nın tüm o fotoğrafları – çok güzeller.

  (Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan 7/24 canlı yayın)

  Şu ‘Düz Dünya’ muhabbetine hakim değilim ama sizlere astronomi derslerimde öğretmekten çok keyif aldığım bir şeyi anlatacağım – çünkü etrafınız kanıtlarla dolu. Dünya’nın küre şeklinde olduğunu bilmek zor değil. Aslında insanlar bunu 2 bin yılı aşkın bir süredir biliyor. Antik Yunan’dan, Dünya’nın küre şeklinde olduğunun bir dizi harika kanıtı kaldı.

  Basitten zora doğru gitmek gerekirse; çift gözlü bir dürbünle kendi görebileceğiniz şeylerden biri – üzerinde tekneler olan bir göle gittiğinizde, tekne uzaklaştıkça taban gözden kaybolmaya başlar ve gördüğünüz şey teknenin sadece gövdesi ya da üst kısmından ibaret olur. Tekne uzaklaştıkça, göreceğiniz en son şey gemi direğinin ucu olur çünkü tekne, eğri bir ufuk çizgisi üzerinde ilerlemektedir ve bu da tekne uzaklaştıkça, altını daha az, üstünü daha çok göreceğiniz anlamına gelir.

  Bunu dürbünle bir okyanusta, bir gölde gözlemleyebilirsiniz – gerçekten çok kolaydır. Eğer Dünya düz olsaydı bu olmazdı. O zaman teknenin uzaklaştıkça küçüldüğünü görürdünüz ancak her şeyi oranına sadık kalmış bir bütün olarak görebilirdiniz.

  Bir küre üzerinde yaşadığımızı anlamanın bir başka yolu da, Dünya’da tropik bölge denen yer üzerine düşünmektir. Tropik alanlar, Güneş’in zaman zaman tam tepede olduğu ekvatora yakın yerlerdir.

  Bu aslında 2000 yıl önce Yunanların Dünya’nın çevresini ölçmek için kullandıkları, Dünya’nın yuvarlak olduğunu gösteren şeydir. 2 bin yıl önce Dünya’nın yuvarlak olduğunu biliyorduk.

  Eratosthenes gerçekten çok parlak bir Yunan bilimci ve Syene isimli bir kasabada, günün belirli bir anında Güneş ışınlarının bir kuyunun dibine dimdik vurduğunu fark ediyor. Bu, Güneş’in tam tepenizde olduğu ve kuyunun içine baktığınızda Güneş’in size geri yansıdığını görebileceğiniz anlamına gelir. Aynı anda, uzak bir şehir olan İskenderiye’de ise bu gerçekleşmiyordu. Güneş tam tepede değildi, hafif açılıydı ve Eratosthenes’in yaptığı tek şey ise Güneş’in açıları arasındaki farkı ölçmek oldu. Syene’de tam tepede olan Güneş, İskenderiye’de tam tepede değildi ve şehirler arasındaki bu açı farklılaşmasını, eğri bir yüzeyde olduğumuzun belirtisi olarak yorumladı. Bu iki şehir arasında yapılacak her türlü ölçüm, açıların farklı olduğunu – yani Güneş’in gökyüzünde farklı yerlerde olduğunu gösteriyordu. Eratosthenes, bu yaklaşımla 2 bin yıl önce Dünya’nın çevresini doğru şekilde hesaplayabildi. Herhangi bir zamanda gözlemleyebileceğiniz bir başka kanıt: Dünya’nın faklı yerlerinde, Güneş gökyüzünde farklı açılarda durur. Dünya düz olsaydı bu böyle olmazdı.

  Daha dolaylı başka kanıtlar da var. Bunlardan biri Ay Tutulması esnasında gözlemlenebilir. Ay Tutulması, Dünya’nın gölgesi Ay’ın üzerine düştüğünde gerçekleşir. Ay kararır – aslında, birini izlerseniz Dünya’nın gölgesinin Ay boyunca geçiş yaptığını ve Ay tamamen Dünya’nın gölgesine girdiğinde kızılımsı bir karanlığa büründüğünü görürsünüz. Bu gerçekten çok güzeldir.

  Burada olan şey şudur; Güneş’in yan tarafında – ortada – bulunan Dünya’nın gölgesi Ay’a düşer ve bu gölge Ay üzerinde ilerledikçe gölgenin yuvarlak olduğunu görürsünüz.

  Yani, Dünya’dan büyük olan Güneş’in Ay üzerinde oluşturduğu Dünya gölgesi aslında Dünya’nın şeklini göstermektedir. ‘’Peki Dünya disk şeklinde olabilir mi? Yani küre şeklinde değil de düz bir disk şeklinde olabilir mi?’’ diye sorabilirsiniz.

  Sisamlı Aristarkus isimli Yunan bilimci, ay tutulmasının, Güneş’in konumuna bağlı olarak çok farklı açılarda gerçekleşebildiğini fark etti. Zaman zaman gölge tam olarak Ay’ın üzerinden geçiyordu, zaman zaman da kısmen geçiyordu- örneğin sadece üstünün ya da altının gölgesinin kısmen düştüğü olabiliyordu. Her farklı görüş alanından, her açıdan Güneş bir gölge düşürüyor ve bu gölge her zaman kusursuzca yuvarlak bir gölge oluyor. Işığı hangi yönden alırsa alsın yuvarlak bir gölge oluşturan tek şekil küredir.

  Yani insanlar Dünya’nın küre şeklinde olduğunu binlerce yıldır biliyor ve Dünya’nın düz olduğunu söylemek kabul edilebilir değil. Bu tuhaf bir inkar ve nereden çıktığı hakkında bir fikrim yok. Bu soruyu cidden rafa kaldırmamız lazım çünkü Dünya’nın yuvarlak olduğunu çok uzun zamandır biliyoruz.

  ‘’Dünya’nın düz olduğuna inanmıyorum ama ne düşüneceğimi de tam bilemiyorum’’ diyen bazı iyi niyetli insanlar var. Bana gerçekten ilginç sorular yöneltiyorlar. Örneğin uzayın çok sıcak olduğunu, atmosferin üzerine çıktığınızda uzay sıcaklığının milyonlarca dereceye yükseldiğini duyduklarını söylüyorlar – ki bu doğru. Atladıkları kısım şu ki, bahsedilen yerde hava namına bir şey yok. Yani Dünya’nın çevresindeki gaz esasında milyonlarca derece sıcaklıkta ama aynı zamanda neredeyse yok gibi – aşırı derecede dağınık / seyrek. Milyon derecede yanınızdan vızıltıyla geçen tek bir proton ile havadaki sıcaklık kesinlikle aynı şey değildir.

  İnsanlara verdiğim bir diğer örnek de şu – bu örneği birine gerçekten verdim ve bunu daha önce hiç düşünmemiş oluşuna inanamamıştım – dürbünle Satürn ve Jüpiter gibi gezegenleri görebilirsiniz, teleskopla Mars’ı, Güneş’i, Ay’ı… Güneş Sistemi’nde gördüğünüz her şey küre şeklindedir. Yani tek farklı olan biz miyiz? Bu insanları düşünmeye sevk eder ve genellikle ‘’Haklısın, görüntülediğimiz her şey küre şeklinde!’’ cevabını verirler.

  Kaynak: BigThink

  Yazı kaynağı : www.dijitalhabitat.com

  Dünyanın düz olmadığını anlamamızı sağlayacak 10 kolay yöntem

  Dünya'nın 'Düz' Falan Olmadığının 5 Kanıtı

  Dünya'nın 'Düz' Falan Olmadığının 5 Kanıtı

  Dünya'nın yuvarlak, daha doğrusu 'eliptik' bir şekle sahip olduğu binlerce yıldır bilinmesine rağmen, hala süren dayanıksız tartışmalar, gerek gündelik hayatımızda gerekse çeşitli internet sitelerinde devam ediyor. Tüm bunların birer saçmalıktan ibaret olduğunu tekrar bu makale ile pekiştireceğiz.

  1. Ay

  Artık Ay'ın metafiziksel bir anlamı olmadığını, mitolojik ve kehanet gibi anlamlar ifade etmediğini hepimiz biliyoruz. Aristotales'in uzun yaptığı gözlemler sonucu Ay Tutulması esnasındaki Ay'ın gölgesi bildiğimiz dairesel bir şekildedir ve bu da Dünya'nın yuvarlak olduğuna birer ispattır.

  2. Gemiler ve Ufuk Çizgisi

  Bu kanıta ilkokula gidenlerimiz bile aşinayız. Eğer bir gemiye, gemi gelirken ufuk çizgisinden bakarsak eğer geminin önce direği ve sonra da yelkeni gözükmektedir. Gemiler eğer bizden gizli bir şekilde suya batıp tekrar çıkmıyorsa bu da Dünya'nın yuvarlak olduğuna bir kanıttır.

  3. Çubuklar ve Gölgeler

  Eğer gün içerisinde bir yere çubuk dikerseniz, güneş ışıkları ile yansıyan çubuk gölgesi sürekli hareket halinde olacaktır. Dünya eliptik değil de düz olsa idi bu çizginin sabit kalması gerekecekti. Gün içerisinde de gölgelerimizin en kısa olduğu vaktin öğlen olması yahut akşam vakitlerinde gölgelerimizin en uzun şeklini alması, herhangi bir toprağa çubuk dikmeden de gözlemleyebildiğimiz bir şeydir.

  4. Bir Düzlemde Gezinin

  Eğer daha önce bir yolculuğa çıktı iseniz ve bir uçak yolcuğu yaptı iseniz uçak kalktıktan bir süre sonra eğer cam kenarına küçük kardeşiniz oturmadı ise Dünya'nın kenarlara eğilimli olduğunu da görmüşsünüzdür. Ayrıca binmiş olduğunuz uçak ne kadar giderse gitsin bir çizgide ilerler ve bir süre sonra uzay boşluğunun uçsuz bucaksız evrenine doğru yol almaz. Eğer hala uçağa binmemiş biri iseniz ise deniz kenarına gidip 'madde 2'yi uygulamanızı tavsiye ederim :).

  5. Diğer Gezegenleri Gözlemleyin

  Farklı koşullarda farklı özelliklere sahip birçok gezegen dairesel ise ve farklı sayıda aynı gezegen aynı yörüngeyi gösteriyorsa diğer gezegenler gibi Dünya'mızın da aynı özellikleri taşıyor olması muhtemeldir.

  Daha ciddileşecek olursak 1610'da Galileo tarafından yapılan bir gözlem sonucu Venüs'ün etrafındaki uyduları gözlemlendi ve çevresindeki uydular da küçük birer gezegen olarak adlandırıldı. Jüpiter hangi özelliklere sahip ise onu çevreleyen gezegenler de aynı özellikleri taşıyordu.  Güneş etrafında dönen gezegenler her ne kadar kilisedeki bilinen fikirlere karşı olsa da Dünya ve Güneş Sistemi'ndeki gezegenlerin de aynı şekilde olduğu bir gerçekti.

  Sanıyoruz ki bunca argüman sonrası dünyanın düz olduğuna dair ilkel fikirler üretilmesine hiç mi hiç gerek yok. Dünya düz değil ve bunun devamlılığını sağlamak için bilimsel kanıtlar oldukça yeterli.

  Yazı kaynağı : www.webtekno.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap