Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  uefa uluslar ligi nasıl işliyor

  1 ziyaretçi

  uefa uluslar ligi nasıl işliyor bilgi90'dan bulabilirsiniz

  UEFA Uluslar Ligi

  UEFA Uluslar Ligi

  UEFA Uluslar Ligi, UEFA üyesi federasyonların erkek millî futbol takımları arasında yapılan uluslararası futbol turnuvası. İlk Uluslar Ligi, 2018 FIFA Dünya Kupası sonrası Eylül 2018'de başladı. Turnuva büyük oranda FIFA uluslararası maç takviminde yer alan dostluk maçlarının yerini aldı.[1]

  Format[değiştir | kaynağı değiştir]

  55 takım ilk turnuva için 2017 UEFA millî takımlar sıralamasına göre A Liginde 12 takım, B Liginde 12 takım, C Liginde 15 takım ve D Liginde 16 takım olmak üzere dört lige ayrıldı. Her lig kendi içinde üçerli veya dörderli takımdan oluşan 4 gruba ayrıldı.

  En üst lig olan A Liginin grup birincileri Haziran ayında UEFA Uluslar Ligi şampiyonu olmak için final aşamasında karşılaştı. Final aşaması tek maçlı eleme sistemi kura ile belirlenecek 2 yarı final maçı, üçüncülük maçı ve final maçından oluştu. Ev sahibi ülke 4 yarı finalist takım arasından belirlendi.

  Liglerde düşme ve yükselme sistemi de uygulandı. Alt liglerin tüm grup birincileri bir üst lige yükselirken grup sonuncuları (D Ligi hariç) bir alt lige düşer. Gruplardaki takım sayısı farklılığı nedeniyle C Liginin en kötü grup üçüncüsü de D Ligine düşer.

  2020-21 ve sonrası için format değişikliği[değiştir | kaynağı değiştir]

  İlk sezonunun tamamlanmasının ardından UEFA, 2020-21 sezonundan başlamak üzere değişiklik yapılmasına karar verdi. Buna göre A, B ve C Ligleri on altışar D Ligi ise 7 takımdan oluşacaktır. A, B ve C Ligleri dörderli 4 gruptan D Ligi ise 1 tane dörtlü ve 1 tane üçlü olmak üzere 2 gruptan oluşturulacaktır. Liglerin oluşumunda 2018-19 UEFA Uluslar Ligi#Genel sıralaması kullanılacaktır.[2]

  Uluslar Ligi şampiyonu olmak için yine A Ligi grup birincileri arasında finaller düzenlenecektir. Finaller 4 grup birincisi arasından birinin ev sahipliğinde yapılacaktır.

  Liglerde düşme ve yükselme sistemi uygulanacaktır. Alt liglerin tüm grup birincileri bir üst lige yükselirken grup sonuncuları (C ve D Ligi hariç) bir alt lige düşecektir. D Liginden sadece 2 takım C ligine yükseleceği için D Ligine düşecek 2 takım C liginin grup sonuncuları arasındaki play-offlar ile belirlenecektir.

  UEFA Uluslar Ligi Finalleri sonuçları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Takımların performansları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Not:İtalik ev sahibi olduğu finaller

  Takımların sezonlara göre performansları[değiştir | kaynağı değiştir]

       Şampiyon       İkincilik       Üçüncülük       Dördüncülük  

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  5 Maddede UEFA Uluslar Ligi Nedir Ve Formatı Nasıldır

  UEFA Avrupa Uluslar Ligi nedir? Uluslar Ligi şampiyonu ne kazanacak?

  UEFA Avrupa Uluslar Ligi nedir? Uluslar Ligi şampiyonu ne kazanacak?

  Hollanda

  Fransa

  İsviçre

  Belçika

  Portekiz

  İtalya

  İngiltere

  İspanya

  Ukrayna

  İsveç

  Bosna-Hersek

  Danimarka

  Yazı kaynağı : www.goal.com

  Uluslar Ligi nedir? İşte Uluslar Ligi hakkında bilgi

  Uluslar Ligi nedir? İşte Uluslar Ligi hakkında bilgi

  UEFA Uluslar Ligi, UEFA üyesi federasyonların erkek millî futbol takımları arasında yapılması planlanan uluslararası futbol turnuvası. İlk Uluslar Ligi, 2018 FIFA Dünya Kupası sonrası Eylül 2018'de başladı ve şampiyon Haziran 2019'da belli oldu. Turnuva büyük oranda FIFA uluslararası maç takviminde yer alan dostluk maçlarının yerini almayı hedefliyor.

  UEFA Milli Takımlar Sıralaması temel alınarak A, B,C ve D olmak üzere 4 farklı lige ayrılan 55 ülke, kendi içlerinde 3'erli veya 4'erli gruplarda yer alıyor. Listenin tepesindeki 12 ülke A Ligi'nde yer alırken, 3'erli 4 gruba ayrılmış durumda.

  MAÇLAR HAZİRAN AYINDA BAŞLIYOR

  A Milliler, UEFA Uluslar Ligi'nde 2-14 Haziran 2022 tarihleri arasında dört, 22-27 Eylül 2022 tarihleri arasında ise iki karşılaşma oynanacak.

  A Ligi'nde yer alan dört grup birincisi takım, Haziran 2023'te oynanacak final turnuvasında mücadele edecek. B, C ve D liglerinde gruplarını birinci tamamlayan takımlar ise bir üst lige terfi edecek. A ve B liglerinde son sırayı alan takımlar bir alt lige düşecek. C Ligi'nde gruplarını son sırada tamamlayan dört ekibin Mart 2024'te kendi aralarında oynayacakları play-out maçları sonrasında, C Ligi'nde kalacak ve D Ligi'ne düşecek iki takım belli olacak.

  2024 Avrupa Şampiyonası Elemeleri müsabaka formatı henüz UEFA tarafından ilan edilmediğinden, UEFA Uluslar Ligi'nde alınacak sonuçların EURO 2024'e katılımdaki rolü daha sonra belirlenecek.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap