Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  uğur derin dondurucu et şoklama nasıl yapılır

  1 ziyaretçi

  uğur derin dondurucu et şoklama nasıl yapılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Uğur Soğutma, Kurban Eti Saklama İpuçlarını Paylaştı

  Uğur Soğutma, Kurban Eti Saklama İpuçlarını Paylaştı

       Türkiye’nin ilk A++ enerji sınıfı derin dondurucu üreticisi Uğur yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kullanıcılara etlerin saklanması konusunda tavsiyelerde bulundu.

       Uğur Soğutma Makineleri Müşteri Hizmetleri Müdürlüğü’nden yaklaşan Kurban Bayramına ilişkin hem et tüketimi hem de saklanmasına ilişkin tavsiyeler ve mutfak ipuçları paylaşıldı. 

       Yapılan açıklamada beslenme uzmanlarının da dikkat çektiği gibi kırmızı etin iyi kalitede bir protein deposu olması yanında demir, magnezyum, çinko ve fosfor gibi mineralleri de bünyesinde barındırdığı belirtildi. Ayrıca A1, B1, B6 ve B12 vitamini bakımından zengin olan bu kurban et türleri bağışıklık sistemini destekleyen, damar sertliğini engelleyen ve kan dolaşımına fayda eden bir özelliğe sahip olduğu hatırlatıldı.

       Konunun önemine değinen MHM Müdürü “Kurbanın kesiminden sonra et sıcaklığının düşmesi için en az 5-6 saat serin bir ortamda beklettikten sonra buzdolabına kaldırılmalı. Kesim sıcaklığında iken paketleme yapılmamalı, etin iç kısmının da soğuyacağı şekilde etlerin parçalanması ve soğutuculara yerleştirilmesi gereklidir. Aksi taktirde ikinci günde dahi et yüzeyinde bozulma ve kokuşma hatta yeşillenme görülebilir. Bu durumdaki etin kesinlikle kullanılmaması hemen atılması gerekir.” diyerek bayramı kutlamak isterken sağlık riski yaşanmaması için uyardı.

       Saklanacak etlerin özellikle küçük parçalar halinde tercihen pişirilecek porsiyonlar halinde derin dondurucuda saklanması gerektiğini belirten Yetkili, kurban etinde dayanma süresinin hem kesim kalitesine hem de et parçasının büyüklüğüne göre değişeceğini hatırlattı. “Etin lezzeti ve tazeliği daha uzun süre saklansın isteniyorsa mutlaka derin dondurucu tercih edilmelidir. Buzdolabında saklanan etler en fazla bir hafta içinde tüketilmeli. Sıfır derece bölmesi denen buzdolabı bölmelerinde -2 °C derecede birkaç hafta saklanabilen parça etler -18 °C de 3 aydan fazla saklanabilir.” diyen yetkili, “Ayrıca hazırlanan kıyma, kuşbaşı gibi etler derin dondurucuya tek seferde konmamalı. Modelin 24 saatteki dondurma kapasitesi göz önünde bulundurarak ve ambalajlı ürünlerin her yönden soğuk ile temas edeceği şekilde ürün içine konmalı. Hatta mümkünse önce hızlı dondurma kısmında (modunda) veya yatay dolaplarda sepet içinde dondurularak derin dondurucu içine yerleştirilmeli.” sözleriyle tavsiyelerde bulundu.

      Kurbanın sadece bir et bayramı değil aynı zamanda yardımlaşma ve sosyalleşme etkinliği olduğuna değinen yetkili “Uğur olarak tüm halkımızın bayramını şimdiden kutluyor, sevdikleriyle beraber lezzet, sağlık ve mutluluk dolu günler diliyoruz.“ diyerek sözlerine son verdi.

       Uygulamalı olarak www.saklamarehberi.com adresinden derin dondurucuda et nasıl saklanır videosunu izliyebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.ugur.com.tr

  Derin Dondurucuda Et Nasıl Saklanır? - Haberler | Uğur Soğutma

  Derin Dondurucuda Et Nasıl Saklanır? - Haberler | Uğur Soğutma

  Kurban Bayramı’nda evlerde kısa sürede tüketilecek miktardan çok daha fazla et bulunur. Bu etlerin doğru şekilde saklanması hem sağlık, hem de lezzet açısından önemlidir. En sağlıklı yöntemlerden biri de eti derin dondurucuda saklamaktır. Uygun şekilde hazırlayıp derin dondurucuya koyduğunuz eti yıl boyunca güvenle kullanıp, lezzetli yemekler yapabilirsiniz.

  Püf noktaları:

  ➽Dondurulacak etin kesim yerinden eve kısa sürede getirilmesi gerekir. Uzun süre dışarıda, güneş altında veya arabada kalan etlerde bakteriler kolayca üreyip gıda zehirlenmelerine neden olabilir.
  ➽ Et, kokuyu kolayca çekeceğinden kokulu maddelerden uzak tutulmalıdır.

  ➽ Dondurucuya koyacağınız eti önce buzdolabında 4-5 saat dinlendirin. Daha sonra fazla yağlarını alın ve uygun parçalara ayırın.
  ➽ Saklayacağınız etin kuru olması gerekir. Bu yüzden kağıt havlu ile fazla suyunu alın.

  ➽ Eti bir-iki kullanımlık olacak şekilde parçalara ayırıp derin dondurucuda kullanmaya uygun malzemelerin içine yerleştirin ve dondurucuya koyun.
  ➽ Dondurucuya koyduğunuz etin üzerine mutlaka tarih yazın. Mümkünse tarih sırasına göre yerleştirin. Kullanırken de en eski tarihten yenisine doğru tüketmeye özen gösterin.
  ➽ Birkaç parça eti veya köfteyi birlikte saklayacaksanız, yapışmalarını önlemek için aralarına yağlı kağıt koyabilirsiniz.
  ➽ Saklanacak etin hacmi ve işlenmişlik oranı saklama süresini değiştirir. Etin hacmi küçüldükçe saklama süresi azalır, aynı zamanda işlem görmüş etlerin saklama süresi de kısalır. Büyük parçalar kıymaya oranla daha uzun süre dayanır.

  ➽ Derin dondurucuda parça etleri 6-12 ay, kıymayı 3-4 ay, sakatatları 2-3 ay, tavuk ve hindi etini 3 ay, sucuk ve sosisi 1-2 ay saklayabilirsiniz.
  ➽ Kullanmak için derin dondurucudan çıkardığınız eti oda sıcaklığında değil, buzdolabının alt raflarında bekletin. Çözünen etin 1-2 günde tüketilmesi gerekir.
  ➽ Dondurulan et çözdürüldükten sonra kesinlikle yeniden dondurulmamalıdır.

  Derin dondurucuda pişmiş et saklama:

  ➽Kullanım sırasında zamandan kazanmak için derin dondurucuya pişmiş kıyma ve et de koyabilirsiniz.

  ➽Kıymayı sade olarak kavurabileceğiniz gibi soğan ekleyerek kavurduktan sonra da dondurucuya koyabilirsiniz. Bunun için kıymanın iyice soğumasını bekleyin. Porsiyonluk şekilde ayırın ve uygun malzemelere koyarak dondurucuya yerleştirin.

  ➽Eti kavrulmuş veya haşlanmış olarak dondurucuya koyabilirsiniz. Haşladığınız etin suyunu süzüp uygun kaplara koyup dondurucuya kaldırın.

  ➽Pişmiş kıymayı derin dondurucuda 1-2 ay, etleri 2-3 ay saklayabilirsiniz.

  Eti neyin içine koymalı?
  Eti derin dondurucuya koyarken uygun malzemelerin içine yerleştirmek önemlidir.

  ➽Eti derin dondurucu için özel olarak üretilen poşetler, buzdolabı poşeti, streç film veya yağlı kağıda sarıp derin dondurucuya koyabilirsiniz.

  ➽Derin dondurucuda kullanmaya uygun üretilen kapaklı kapları da tercih edebilirsiniz.

  ➽Dondurucu için özel üretilen kaplar dışındaki saklama kaplarını ve cam kapları dondurucuda kullanmayın. Uzun süre soğuğa dayanamayan bu malzemeler kırılabilir.

  Dikkat:

  ➽Derin dondurucular elektrik kesintisi durumlarında modellerine ve doluluk oranlarına göre içlerindeki malzemeleri koruyacak şekilde üretilirler. Bu süre 6 saatten 48 saate kadar değişebilir.

  ➽Elektrik kesintisi durumunda içindeki malzemelerin çözünme süresini uzatmak için dondurucunun kapağını açmayın.

  ➽Uzun süreli bir elektrik kesintisi durumunda dondurucunuzun içindeki malzemeler çözünmüşse yeniden dondurmadan en kısa sürede tüketmeye dikkat edin.

  Yazı kaynağı : www.ugur.com.tr

  derin dondurucu kullanımı, ugur derin dondurucu kullanımı, uğur derin dondurucu kullanımı,

   DERİN DONDURUCUDA ETLER NASIL DONDURULUR.

  Dondurucu'da etlerin dondurulabilmesi için, taze kesilmiş hayvan etleri 'dana eti hariç' belirli bir süre dinlendirildikten sonra derin dondurucu'da dondurulmalıdır. Etlerin dinlendirilmesinde ki amaç, etin yumuşaklığının sağlanmasıdır. Taze kesilmiş etler sert olacağından doğrudan dondurucu'ya kaldırılmaz, dinlendirilir. Etlerinizi satın alarak dondurmak isterseniz, kasabınızdan satın aldığınız etin ne kadar süre dinlendirildiğini sorunuz.

  Taze Etlerin Dinlendirme Süreleri:
  Taze kesilmiş hayvan etleri, 1°C ila 2°C 'derece' ısı ortamında dinlendirilir, bu süreler şöyledir.

  Koyun Eti: 7 gün ila 15 gün süre ile dinlendirilmelidir.
  İnek Eti: 5 gün ila 7 gün süre ile dinlendirilmelidir.
  Dana Eti: Dinlendirilmeye gerek yoktur, doğrudan dondurucu'da dondurulabilir.
  Tavuk Eti veya Benzerleri: 12 saat süre ile dinlendirilmelidir.
  Balıklar: Bütün balık çeşitleri dinlendirilmez, doğrudan dondurucu'da dondurulabilir.

  Etlerin Dondurucu'da Depolama Süreleri

  KOYUN ETLERİ

  Koyun Rosto:
  Etler parçalar halinde hazırlanmalı, buzdolabı poşeti ile ambalajlanmalı veya streç ile sıkıca sarılarak paketlendikten sonra, üzerine paketleme tarihi ve etin çeşiti yazılarak etiketlendikten sonra dondurucu'ya kaldırılmalıdır. Dondurucu'da depolama süresi 4 ila 8 aydır.

  Koyun Pirzola:
  Pirzola parçaları paketlenirken aralarına plastik folyolar konulmalı veya streç ile tek tek sarılarak ambalajlanmalıdır ki, pirzola parçaları birlikte donmasın. Pirzolalar paketlendikten sonra, üzerine paketleme tarihi ve etin çeşiti yazılarak etiketlendikten sonra dondurucu'ya kaldırılmalıdır. Dondurucu'da depolama süresi 4 ila 8 aydır.

  Koyun Kuşbaşı:
  Kuşbaşı halinde hazırlanmalı, buzdolabı poşeti ile ambalajlanmalı veya streç ile sıkıca sarılarak paketlendikten sonra, üzerine paketleme tarihi ve etin çeşiti yazılarak etiketlendikten sonra dondurucu'ya kaldırılmalıdır. Dondurucu'da depolama süresi 4 ila 8 aydır.

  DANA ETLERİ

  Dana Rosto:
  Etler parçalar halinde hazırlanmalı, buzdolabı poşeti ile ambalajlanmalı veya streç ile sıkıca sarılarak paketlendikten sonra, üzerine paketleme tarihi ve etin çeşiti yazılarak etiketlendikten sonra dondurucu'ya kaldırılmalıdır. Dondurucu'da depolama süresi 6 ila 10 aydır.

  Dana Pirzola veya Şnitzel:
  Pirzola parçaları paketlenirken aralarına plastik folyolar konulmalı veya streç ile tek tek sarılarak ambalajlanmalıdır ki, pirzola parçaları birlikte donmasın. Pirzolalar paketlendikten sonra, üzerine paketleme tarihi ve etin çeşiti yazılarak etiketlendikten sonra dondurucu'ya kaldırılmalıdır. Dondurucu'da depolama süresi 6 ila 10 aydır.

  Dana Biftek:
  Biftek parçaları paketlenirken aralarına plastik folyolar konulmalı veya streç ile tek tek sarılarak ambalajlanmalıdır ki, biftek parçaları birlikte donmasın. Biftekler paketlendikten sonra, üzerine paketleme tarihi ve etin çeşiti yazılarak etiketlendikten sonra dondurucu'ya kaldırılmalıdır. Dondurucu'da depolama süresi 6 ila 10 aydır.

  Dana Kuşbaşı:
  Kuşbaşı halinde hazırlanmalı, buzdolabı poşeti ile ambalajlanmalı veya streç ile sıkıca sarılarak paketlendikten sonra, üzerine paketleme tarihi ve etin çeşiti yazılarak etiketlendikten sonra dondurucu'ya kaldırılmalıdır. Dondurucu'da depolama süresi 6 ila 10 aydır.

  Dana Kıyma:
  Baharat katılmadan ihtiyacınız ölçüsünde hazırlanmalı, buzdolabı poşeti ile ambalajlanmalı veya streç ile sıkıca sarılarak paketlendikten sonra, üzerine paketleme tarihi ve etin çeşiti yazılarak etiketlendikten sonra dondurucu'ya kaldırılmalıdır. Dondurucu'da depolama süresi 1 ila 3 aydır.

  SIĞIR ETLERİ

  Sığır Rosto:
  Etler parçalar halinde hazırlanmalı, buzdolabı poşeti ile ambalajlanmalı veya streç ile sıkıca sarılarak paketlendikten sonra, üzerine paketleme tarihi ve etin çeşiti yazılarak etiketlendikten sonra dondurucu'ya kaldırılmalıdır. Dondurucu'da depolama süresi 8 ila 12 aydır.

  Sığır Biftek:
  Biftek parçaları paketlenirken aralarına plastik folyolar konulmalı veya streç ile tek tek sarılarak ambalajlanmalıdır ki, biftek parçaları birlikte donmasın. Biftekler paketlendikten sonra, üzerine paketleme tarihi ve etin çeşiti yazılarak etiketlendikten sonra dondurucu'ya kaldırılmalıdır. Dondurucu'da depolama süresi 8 ila 12 aydır.

  Sığır Kuşbaşı:
  Kuşbaşı halinde hazırlanmalı, buzdolabı poşeti ile ambalajlanmalı veya streç ile sıkıca sarılarak paketlendikten sonra, üzerine paketleme tarihi ve etin çeşiti yazılarak etiketlendikten sonra dondurucu'ya kaldırılmalıdır. Dondurucu'da depolama süresi 8 ila 12 aydır.

  Sığır Haşlama Et:
  Etler parçalar halinde hazırlanmalı, buzdolabı poşeti ile ambalajlanmalı veya streç ile sıkıca sarılarak paketlendikten sonra, üzerine paketleme tarihi ve etin çeşiti yazılarak etiketlendikten sonra dondurucu'ya kaldırılmalıdır. Dondurucu'da depolama süresi 8 ila 12 aydır.

  Sığır Eti Kıyma:
  Baharat katılmadan ihtiyacınız ölçüsünde hazırlanmalı, buzdolabı poşeti ile ambalajlanmalı veya streç ile sıkıca sarılarak paketlendikten sonra, üzerine paketleme tarihi ve etin çeşiti yazılarak etiketlendikten sonra dondurucu'ya kaldırılmalıdır. Dondurucu'da depolama süresi 1 ila 3 aydır.

  Kemikler:
  Uygun büyüklükte parçalar halinde hazırlanmalı, buzdolabı poşeti ile ambalajlanmalı veya streç ile sıkıca sarılarak paketlendikten sonra, üzerine paketleme tarihi ve etin çeşiti yazılarak etiketlendikten sonra dondurucu'ya kaldırılmalıdır. Dondurucu'da depolama süresi 6 ila 8 aydır. Donmuş halde kullanınız.

  Sucuk, Salam:
  İhtiyacınız ölçüsünde hazırlanmalı, üzerleri zarlı da olsa buzdolabı poşeti ile ambalajlanmalı veya streç ile sıkıca sarılarak paketlendikten sonra, üzerine paketleme tarihi ve etin çeşiti yazılarak etiketlendikten sonra dondurucu'ya kaldırılmalıdır. Dondurucu'da depolama süresi 1 ila 2 aydır.

  Dondurulmuş etler çözdürüldüğünde aynen taze et gibi pişirilmeli ve çözülmüş et pişirilmemişse tekrar dondurulmamalıdır. Sonrası malum.

  DERİN DONDURUCU DA SEBZELER NASIL SAKLANIR

  Sebzeler derin dondurucu'da ' dipfriz'de ' derin dondurmak için doğrudan pişirilerek, haşlanarak veya şok haşlanarak dondurulur. Çok olgun, ham sebzeler, soğan, kırmızı turp, tere, kıvırcık salata gibi sebzeler derin dondurmaya uygun değildir. Sebzeler derin dondurucuya koymazdan önce temizlenip yıkandıktan sonra, küçük parçalar halinde doğranıp ambalajlanarak derin dondurucuya kaldırılır.
  Derin dondurucuda ambalaj malzemesi olarak plastik kaplar, buzdolabı poşetleri ve plastik torbalar kullanılır. Sebzeler temizlenip doğrandıktan sonra ihtiyaç ölçüsünde ambalajlanarak derin dondurulabilir. Fakat, bazı sebzeler hacim olarak dondurucuda fazla yer kaplarlar, beyaz lahana, ıspanak, pırasa gibi sebzeler birer örnektir. Onun için bu veya benzeri sebzeleri şok haşlayarak derin dondurucuya kaldırmak dondurucu da diğer gıdalar için fazlasıyle yer açacaktır.

  Şok haşlama nasıl yapılır
  Bazı sebzelerin renk, koku, tad ve vitaminlerinin korunması için, dondurulmadan önce haşlanmasına şok haşlama diyoruz. Şok haşlama şöyle yapılır: Büyük bir tencere içerisine su konur kaynatılır. Haşlanacak sebzeler 'temizlenmiş, doğranmış olarak' bir süzgeç içerisine alınır ve kaynamakta olan su içerisine daldırılır, üzeri kapatılır. Sebzeler bu su içerisinde 2-8 dakika süre ile bırakılır ve süre bitiminde sebzeler doğrudan musluktan akan soğuk suya tutulur ve süzülmeye bırakılır. Tencerede bulunan suyu, her defasında kaynatarak bir çok kez kullanabilirsiniz. Süzgeç içerisine 0.5 kg. yani yarım kilodan fazla sebze koymamaya dikkat edin.

  Domates dondurucuda nasıl saklanır
  Ağustos ayının ortalarından itibaren domatesler mevsimine uygun olgunluğa erişir. Tam bu dönemde domatesler derin dondurucuya kaldırılır. Market ve pazarlarda satılan domateslerin şekil olarak iki türü gözümüze çarpar, yuvarlak ve sivri domates. Bu iki domatesin kendi içinde o kadar çok çeşiti var ki, biz tüketiciler bu farkı fark edemeyiz.
  Dondurucuya kaldırmak için, olgun domatesleri mutfak robotundan geçirerek veya kuşbaşı doğrayarak, poşetleyip dondurucuya kaldırın.
  Kendim mevsiminde yuvarlak ince kabuklu ve sivri kalın kabuklu domateslerden 15 - 20 kg. civarında dondurucuda muhafaza ederim. Öncelikle domateslerin kabuğunu soyarım. Bu işlem için; tencerede kaynamakta olan su içerisinde, bıçak ile çizdiğim domatesleri 1-2 dakika tutar, kabuğunu soyarım. Bu soyulmuş domatesleri özellikle yemeklerde kullanmak için, iri kuşbaşı doğrar ve 2 ila 3 kepçe ölçüsünde poşetlerim. Robottan geçireceğim domateslerin ince kabuklu olanlarının kabuğunu soymam. Fakat, sivri domateslerin kalın kabuklarını mutlaka soyarım.
  Bir de domateslerin sap yuvalarını ve çekirdek yuvalarındaki beyazlıkların alınması gerektiğini unutmamak lazım. Pazardan aldığınız domatesler eğer sert ise, bir kaç gün bekletip kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız. Domatesler donmuş veya çözdürerek kullanılır. Dondurucuda depolama süresi 12 aydır.

  Sivri biber nasıl saklanır
  Sivri biber veya çarliston fark etmez. Saplarını kesin, çekirdeklerini çıkardıktan sonra ihtiyacınız ölçüsünde poşetleyin dondurucuya kaldırın. Donmuş halde kullanılır. Depolama süresi 8-10 aydır. Kızartma yapmak için, biberleri bir kaç yerinden delin ve kızartın.  Soğutun, poşetleyin ve dondurucuya kaldırın. Patlıcanla birlikte karışık kızartma yapmak için mükemmel oluyor. Oda sıcaklığında çözdürüp, doğrudan domates sosu içerisinde ısıtıp kullanıyorsunuz. 12 ay süre dondurucuda saklanıyor.

  Kırmızı biber 'kapya biberi' nasıl saklanır
  Ağustos ayı ortaları kırmızı biberin 'kapya biber' mevsimsel olgunluğa erişme zamanıdır. Bu ay içerisinde ihtiyacınız ölçüsünde kırmızı biberleri hazırlayarak dondurucuya kaldırabilirsiniz. Kendim ihtiyacım ölçüsünde ki kırmızı biberleri yıkar, bıçakla delerim 'patlamasın diye' fırın tepsisine dizer, önceden 200°C 'de ısınmış fırın içerisinde közlerim. Biberleri soğuduktan sonra kabuğunu soyar, sapını keser ve çekirdeklerini çıkarırım. Temizlenmiş biberleri bir güzel yıkar, süzgece dizer süzerim. Sonrası ihtiyacım ölçüsünde poşetler ve üzerine ismini ve paketleme tarihini yazar dondurucuya kaldırım. Biberleri kullanmazdan önce çözdürür, sonra kullanırım. Depolama süresi 8-10 aydır.

  Taze fasulye nasıl saklanır
  Mevsiminde alınan taze fasulyeler ayıklanır, yıkanır ve ihtiyacınıza uygun olarak doğanır. 3 dakika süre ile şok haşlama yaptıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Veya doğranmış olarak ihtiyacınız ölçüsünde susuz olarak poşetleyin ve üzerine ambalajlama tarihini yazın, doğrudan dondurucuya kaldırın. Her iki yöntemi de denedim şok haşlanarak dondurmanızı tavsiye ederim. Her iki halde de fasulyeler donmuş halde kullanılır. Dondurucuda depolama süresi 10-12 aydır.

  Salatalık nasıl saklanır
  Salatalık 'hıyar' dondurucuya doğrudan bütün olarak konulmaz. Konulduğu takdirde dondurucudan kuru buz parçası olarak alırsınız ve çözüldüğü vakit hiçbir işinize yaramaz. Çoğu zaman, yaz ve kış mevsimi farketmez dolapta bekleyen salatalıkları rendelerim, ya da küçük küp doğrar bir kase ölçüsünde buzdolabı poşetlerine koyar, dondurucuya kaldırrım. Dondurmuş olduğum salatalıkları sadece cacık yapmak için kullanırım. Dondurulmuş salatalığın nefis cacığı olur ve mis gibi de kokar mübarek. Cacık yapacağım vakit, dondurucudan salatalık poşetini çıkarır, oda sıcaklığında çözdürdükten sonra kullanırım. Acil durumlarada salatalığı mikrodalga'da çözdürrüm. Kendi deneyimim, dondurucuda -14°C de rendelenmiş salatalıklar 1 yıl özelliğini kaybetmiyor.

  İç barbunya fasulyesi nasıl saklanır
  Mevsiminde alınan barbunya fasulyesinin tanelerini ayıklandıktan sonra ihtiyacınız ölçüsünde poşetleyin ve üzerine ambalajlama tarihini yazın, doğrudan dondurucuya kaldırın. Yemeğini yaparken 25 dakika süre ile haşlayın ve kara suyunu dökün. Haşlama yaptıktan sonra yemeğini yapın. İç barbunya fasulye dondurma ve depolama süresi kendi deneyimimdir. 8 ay'a kadar depoladım daha fazla bekletmedim, tükettim.

  Ispanak nasıl saklanır
  Taze yumuşak yapraklı ıspanaklar temizlenir, yıkanır doğranır ve poşetlenerek doğrudan derin dondurucuya kaldırılır. Ispanaklar derin dondurucu da depolama süresi 9 aydır. Ispanağı şok haşlama yapacaksanız, 2 dakika süre ile kaynar su içerisine bırkatıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kendim şoklarım.

  Beyaz lahana nasıl saklanır
  Taze ve sert lahanalar temizlenir, doğranır poşetlenerek doğrudan derin dondurucuya kaldırılır. Lahanaların derin dondurucu da depolama süresi 8 aydır. Lahanayı şok haşlama yapacaksanız, 2 dakika süre ile kaynar su içerisine bırkatıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kendim şoklarım.

  Brüksel lahanası nasıl saklanır
  Brüksel lahanası temizlenir, iri olanları uzunlamasına ikiye bölünür. Diğer lahanalar 3-4 mm. derinlikte tepesinden bıçak ile '+' işaretine benzer çizilir. Lahanaları 3 dakika süre ile şok haşlama yaptıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın Brüksel lahanalarının derin dondurucu da depolama süresi 9-12 aydır. Kendim şoklarım ve yemeklerde donmuş halde kullanırım. Brüksel lahanası nasıl şok haşlanır ve dondurulur? Buradan detaylı tarifine ulaşabilirsiniz.

  Pırasa nasıl saklanır
  Pırasalar temizlenir, yıkanır ve uygun uzunlukta doğranır. Doğranmış pırasaları, 5 dakika süre ile şok haşlama yaptıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Pırasaların derin dondurucu da depolama süresi 8 aydır. Kendim şoklarım, yemeklerde donmuş ya da oda sıcaklığında çözdürerek kullanırım.

  Havuç nasıl saklanır
  Taze havuçlar temizlenir, tercihinize göre dilimlenir ve poşetlenerek doğrudan derin dondurucuya kaldırılır. Havuçların derin dondurucu da depolama süresi 12 aydır. Havuçları şok haşlama yapacaksanız, 3 dakika süre ile kaynar su içerisine bırkatıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kendim şoklarım ve yemekler de donmuş halde kullanırım.

  Karnabahar nasıl saklanır
  Karnabahar temizlenir, dal olarak üçlü dörtlü gruplar halinde gövdeden ayrılır ve limonlu su içerisinde bekletilir. Süzülen karnabaharlar poşetlenerek doğrudan derin dondurucu'ya kaldırılır. Karnabaharların derin dondurucu da depolama süresi 10 aydır. Karnabaharı şok haşlama yapacaksanız, haşlama su'yu içerisine nohut büyüklüğünde bir parça limon tuzu ilave edin, 3-5 dakika süre ile kaynar su içerisine bırkatıktan sonra, musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kendim şoklarım ve yemekler de donmuş halde kullanırım.

  Maydanoz nasıl saklanır
  Temizlenir ve sap kısımlarından yaprakları ayıklanır. Bir güzel yıkanır, süzülür ve yaprakları doğranır. İhtiyacınız ölçüsünde poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Maydonozların derin dondurucu da depolama süresi 8 aydır. Donmuş halde kullanılır.

  Kereviz nasıl saklanır
  Bir güzel yıkanır ve kabuğu soyulur. Yemekte kulanabileceğiniz ölçüde doğranır ve üzerine limon sıkılır. İhtiyacınız ölçüsünde poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kerevizlerin derin dondurucu da depolama süresi 12 aydır. Donmuş halde kullanılır.

  Kırmızı lahana nasıl saklanır
  Buruşuk ve solgun üst yaprakları ayrılır, yıkanır. Lahananın iriliğine göre, 2 veya 4 parçaya bölünür. İhtiyacınıza uygun parçaların beyaz koçanı dışında ki yaprakları, ince ince doğrandıktan sonra sirkeli sıcak su içerisine daldırılır. 3 dakika süre ile kaynar su içerisine bırkatıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kırmızı lahanaların derin dondurucu da depolama süresi 10 aydır. Donmuş halde kullanılır.

  İç bezelye nasıl saklanır
  Bezelyelerin içleri kabuklarından ayrılır ve yıkanır. 2 dakika süre ile kaynar su içerisine bırkatıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kendim şoklarım ve yemekler de donmuş halde kullanırım. Veya şok haşlama yapmadan ihtiyacınız ölçüsünde poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. İç bezelye'nin derin dondurucu da depolama süresi 8-12 aydır. Donmuş halde kullanılır. Kendim bezelyeyi iki yöntemle de sakladım, şok yaptığım bezelyeden memnun kaldım. Tavsiye ederim.

  Enginar nasıl saklanır
  Mevsiminde alınan enginarlar ayıklandıktan sonra kararmamaları için limonlu su içerisine alınır. Derin dondurucuya kaldırmak için enginarlar bütün veya doğranmış olarak ihtiyacınız ölçüsünde susuz olarak poşetleyin ve üzerine ambalajlama tarihini yazın, doğrudan dondurucuya kaldırın. Veya 2 dakika süre ile şok haşlama 'haşlama suyu içerisine nohut büyüklüğünde limon tuzu ilave edin' yaptıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kendim iki yöntemi kullanarak enginarları sakladım. Uzun süre dondurucuda bekletilirse ilk lezzeti almanız mümkün olmuyor. 6 aydan fazla bekletilmemesini tavsiye ederim.

  Patlıcan dondurucuda nasıl saklanır:
  Yemeklik olarak hazırlayıp dondurucuya koyduğum patlıcanlardan memnun kalmadım. Onun için bu bilgiyi paylaşmıyorum. Karnıyarık, imambayıldı, patlıcan musakka, patlıcan oturtma, islim kebabı ve kızartmalık olarak  patlıcanları dondurucuda saklamak çok güzel oluyor.  Patlıcanları hangi yemekte kulanacaksam, o yemekte kullanılan patlıcanlar gibi kızartır, soğutur ve poşetledikten sonra dondurucuya koyarım. Kızartmalık olarak hazırladığım patlıcanları, kızarttığım sivri biberlerle birlikte poşetlerim.  Oda sıcaklığında çözdürdükten sonra kullanırım. Depolama süresi 12 aydır.

  Kabak dondurucuda nasıl saklanır:
  Taze yemeklik sakız kabağı yemeklik olarak doğranır, 2 dakika süre ile şoklanır, soğutulur ve poşetlenerek dondurucuya konur. Yemek yaparken donmuş halde kullanılır. Depolama süresi 9 aydır.

  Kestane nasıl saklanır
  Kestaneler tek tek bıçak ile çizilir ve hiçbir işlem yapılmadan doğrudan dondurucuda saklanabilir. İhtiyacınız ölçüsündeki kestaneleri poşetleyin ve etiketledikten sonra dondurucuya kaldırın. Derin dondurucuda depolama süresi kendi deneyimim 12 aydır.

  Nohut dondurucuda nasıl saklanır:
  Nohutu düdüklü tencerede doğrudan 30 dakika haşlar, süzer ve soğuttuktan sonra 1 su bardağı ölçüsünde poşetler dondurucuya koyarım. Su içerisinde çözdürdükten sonra, çorba ve pilav yapımında kullanırım.

  Dövme ve yeşil mercimek dondurucuda nasıl saklanır:
  Döveme ve yeşil mercimeği ayrı ayrı haşladıktan sonra, her ikisini birleştirir, soğutur ve çorbalık olarak poşetler dondurucuya koyarım. Eritmeden çorba suyu içerisinde doğrudan kullanırım. Her 3 veya 4 aylık sürelerde bu işlemi tekrarlarım.

  Ekmek dondurucuda nasıl saklanır:
  Mayalı köy ekmekleri, fırın ekmekleri, lavaş, yufka, bazlama gibi ekmekleri taze ve soğumuş olarak poşetler dondurucuya koyarım. Oda sıcaklığında ya da mikrodalgada çözdürdükten sonra kullanırım. Depolama süresi yufka 3 ay, diğerleri 4 aydır.

  Kadayıf dondurucuda nasıl saklanır
  İhtiyacınız ölçüsündeki çiğ kadayıfı buzdolabı torbasına koyun ve doğrudan dondurucuya kaldırın. Hazırlayıp ve hiçbir işlem yapmadığınız kadayıf dolmasıda aynı şekilde dondurucuda saklanabilir.

  Tereyağı dondurucuda nasıl saklanır:
  İhtiyacım ölçüsünde kahvaltılık tereyağını dilimlerim, streçe sarar ve dondurucuya koyarım. Depolama süresi 6 aydır.

  Peynir dondurucuda nasıl saklanır:
  Beyaz peynir hariç, sert salamura peynirleri 'örgü peyniri, Urfa peyniri' ve kaşar peyniri ihtiyacım ölçüsünde streçe sarar ve dondurucuya koyarım. Çözdürdükten sonra kullanırım. Depolama süresi 6 aydır.

  Sarımsak dondurucuda nasıl saklanır:
  Demet halinde kışlık aldığım sarımsakların bir bölümünü, şubat ayı içerisinde streçe sarar dondurucuya koyarım. Baharın ilk aylarında taze sarımsaklar çıkıncaya kadar sarımsak sıkıntısı çekmem. Sarımsağı su içerisinde çözdürdükten sonra kullanırım.

  Tavuk eti dondurucuda nasıl saklanır:
  Haşladığım tavuk etini 'tavuk budu, göğsü' küçük parçalara ayırır, bir kase ölçsünde poşetler dondurucuya koyarım. Oda sıcaklığında çözdürdükten sonra, nohutlu tavuklu pilav yapımında kullanırım. Bu işlemi 2 veya 3 aylık sürelerde tekrarlarım.

  Yazı kaynağı : www.ugurderindondurucum.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap